Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Pierwszy nakrop?


Recommended Posts

Witam wczoraj robiłem przegląd w pasiece i w kilku ulach zauważyłem dosyć dużo nakropu (aż byłem zdziwiony ze juz tyle noszą o tej porze) dołożyłem ramkę z suszem i co mnie martwi to to że miałem sporo pokarmu zimowego(około 3 ramek na ul) wiem ze mogę część odebrać ale sprawa wygląda tak że pokarm zimowy jest na ramkach z nakropem i tu pytanie czy przejmować się taka ilością pokarmu zimowego(zafałszowanie pierwszego miodu) czy zostawić to tak jak jest i pszczoły to wyjedza? I zastanawiam się czy dawać pół korpusy  czy to jeszcze za wcześnie na takie kroki bo nie które gniazda są trochę zalane ? Dla doświadczonych pszczelarzy to pewnie głupie pytanie ale to mój pierwszy sezon i nie chciał bym popełnic błedu poprzez wczesne dodanie pół Korpusu czy też zafałszowanie miodu, co zrobić w takiej sytuacji ? 

Z góry dziękuję za odpowiedzi. 

Link to comment
Share on other sites

Mariusz Ty nic się nie przejmuj "" zafałszowaniem miodu" teraz , to jest wymysł nadgorliwców którzy nawet nie umieją udowodnić tego zafałszowania w  liczbach czy procentach a biją taką pianę, Nie wiem czy przez głupotę , czy sami robią miód z cukru ? Tego nie wiem ? Znana jest powiedzenie że złodziej krzyczy łapać złodzieja ? 

To jest blef z tym zafałszowanie i brzmi  tak kryminalnie (fałszerstwo to jest kryminał) 

Jak masz teraz gniazdo w zapasem zimowym to po prostu pod koniec kwietnia jak pszczoły zaczną nosić świeży nakrop wyjmij stare ramki z zasklepionym pokarmem zimowym i fauszerstwa nie będziesz miał ? I nie dwaj pszczołom syropu w maju czy później dla  powiększenia dochodowości pasieki , ale rozumiem że tak nie zrobisz .

Pozdrawiam

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

2 minuty temu, Tadek11 napisał:

 

Jak masz teraz gniazdo w zapasem zimowym to po prostu pod koniec kwietnia jak pszczoły zaczną nosić świeży nakrop wyjmij stare ramki z zasklepionym pokarmem zimowym i fauszerstwa nie będziesz miał 

Dzieki za odpowiedź chciałem dopytać jeszcze odnośnie wyciągnięcia pokarmu zimowego pod koniec kwietnia to co zrobić jeśli w ramce z zimowym pokarmem będzie już nakrop zostawić takie ramki czy dać pół korpus i poczekać aż wyniosą nakrop? Tylko czy wtedy nie przeniosą również pokarmu zimowego w takim wypadku? I jeszcze takie pytanie jeśli bym odbierał pokarm zimowy pod koniec kwietnia(jak będą nosić nakrop) to zostawić im 2 ramki z pokarmem zimowym jako żelazny zapas czy to za dużo i doniosa sobie (oczywiście jak wszystko już zakwitnie)? A jeżeli by przeniosły ten pokarm zimowy to czy nie ma w nim leków po leczeniu warozzy jesienia(dymilem apiwarolem) wydaje mi się że nie ale gdzieś coś kiedyś czytałem i wolę dopytać? 

 Wiem ze spożycie pokarmu w kwietniu jest duże ale nurtuje mnie ten temat bo to moja pierwsza wiosna z tymi cudownymi owadami?

Link to comment
Share on other sites

widzę że poważny problem się zrobił z cukrem:P

jak robisz przegląd i zaglądasz do gniazda to w jakimś celu

i jednym z nich może być przeniesienie ramek z cukrem do miodni żeby zluzować miejsce do czerwienia

i przy okazji zaznaczyć te ramki do oddania do odkładów

tak dołożą tam nakrop czy nawet zasklepią miód ale odklady się od tego nie otrują

przestańmy być pazerni

Link to comment
Share on other sites

5 minut temu, mirek. napisał:

widzę że poważny problem się zrobił z cukrem:P

jak robisz przegląd i zaglądasz do gniazda to w jakimś celu

i jednym z nich może być przeniesienie ramek z cukrem do miodni żeby zluzować miejsce do czerwienia

i przy okazji zaznaczyć te ramki do oddania do odkładów

tak dołożą tam nakrop czy nawet zasklepią miód ale odklady się od tego nie otrują

przestańmy być pazerni

Mirek nie mieszaj w głowie nowicjuszom z tymi odkładami . To jest oddzielny temat karmienie odkładów i może założymy taki temat jak karmić odkłady na wiosnę

. Ale rodziny po zimowi to nie są  odkłady i tam są inne reguły postępowania.

Link to comment
Share on other sites

2 minuty temu, Tadek11 napisał:

Mirek nie mieszaj w głowie nowicjuszom z tymi odkładami . To jest oddzielny temat karmienie odkładów i może założymy taki temat jak karmić odkłady na wiosnę

. Ale rodziny po zimowi to nie są  odkłady i tam są inne reguły postępowania.

ech znowu jestem ten zły

co za różnica czy do odkładów czy do następnej zimowli gotowe ramki

jak odkładów nie będzie robił w co nie wierze nie ma takiej opcji każdy robi 

ja od początku robię bez kupowania matek 

i się da:P

 

Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, mirek. napisał:

ech znowu jestem ten zły

 

 

Nie jesteś ten zły tylko pisz precyzyjnie Mirek. A co z naszym spotkaniem ? Chętnie do Ciebie podjadę i pogadamy ? Teraz przed majem mam czas.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, marpszczoly said:

I jeszcze takie pytanie jeśli bym odbierał pokarm zimowy pod koniec kwietnia(jak będą nosić nakrop) to zostawić im 2 ramki z pokarmem zimowym jako żelazny zapas czy to za dużo i doniosa sobie (oczywiście jak wszystko już zakwitnie)?

Mariusz koledzy daja ci (dobre?) rady ale są one dobre dla nich i na tych radach musisz sam ocenic sytuacje u ciebie. Jak juz sam napisales w kwietniu juz dobrze rozwinieta rodzina zje sporo. Obserwuj pogodę, zwlaszcza długoterminową. Czasem mimo kwitnacych hektarow rzepaku w ulu nie przybedzie nic, a jesc trzeba. Co bedzie jak np.2 tygodnie zimno i leje a ty je ogolociles z zapasow? Taka rodzina zastopuje rozwój a w najgorszym wypadku padnie z glodu. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

2 minuty temu, Beeman napisał:

Mariusz koledzy daja ci (dobre?) rady ale są one dobre dla nich i na tych radach musisz sam ocenic sytuacje u ciebie. Jak juz sam napisales w kwietniu juz dobrze rozwinieta rodzina zje sporo. Obserwuj pogodę, zwlaszcza długoterminową. Czasem mimo kwitnacych hektarow rzepaku w ulu nie przybedzie nic, a jesc trzeba. Co bedzie jak np.2 tygodnie zimno i leje a ty je ogolociles z zapasow? Taka rodzina zastopuje rozwój a w najgorszym wypadku padnie z glodu. 

dlatego zaproponowałem przeniesienie do miodni 

w razie zimna totalnego sobie poradzą

Link to comment
Share on other sites

Teraz, mirek. napisał:

dlatego zaproponowałem przeniesienie do miodni 

w razie zimna totalnego sobie poradzą

Nie wiem jak Ty to robisz , ale ja miodnie zakładam dopiero na rzepaku  Mirek . Wildze że jednak muszę do Ciebie podjechać , mam tam tez jeszcze jednego kolegę pszczelarza koło Dębe Wielkiego więc może spotkamy się koło Świąt w kwietniu.

Link to comment
Share on other sites

 nie ma sprawy ze spotkaniem chętnie poznamy z żoną kolege:P

co do miodni a właściwie tego nieszczęsnego pokarmu zimowego

 

to chyba nasz kolega teraz nie chce ramek wycofywać tylko jak miodnie założy

aż mnie strach naszedł że teraz chcecie pozbawić rodzine pokarmu:P

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, harcerz1020 napisał:

Chłopie, to jest rozpuszczony woda syrop a nie świeży nakrop.

przeniesiony zapas z zimy po rozwodnieniu nadający sie do dalszej przeróbki

sama wodę też potrafią tak nanosić

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, marpszczoly napisał:

w kilku ulach zauważyłem dosyć dużo nakropu

 

Ja za to widziałem dużo wody w ramkach. Mogą wodę zbierać na gorsze czasy (czyt. Ochłodzenie kilkudniowe, które w najbliższych dniach nastąpi) 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.