Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Pszczoła lokalna - powrót do normalności?


Recommended Posts

3 godziny temu, gajowy napisał:

A ja się zbieram na rozmowę z moim sąsiadem, co od zeszłego roku ma cztery rodziny kilkaset metrów od moich. Musze się zapytać czy są tak wściekłe jak jego żona opowiada i jeśli to prawda, chętnie mu sprezentuję w tym sezonie  cztery matki i nawet pomogę je podać. O ile będzie chciał. 

 

Mój dziadek miał takie wściekłe. A matki same komercyjne, z certyfikatami i w ogóle. Okazało się że winę ponosi stukanie ramkami i zbyt szybkie ruchy rąk.

Tak że... żeby pomóc skutecznie najpierw musisz uważnie popatrzeć, na czym polega problem.

 

Link to comment
Share on other sites

41 minut temu, michal79 napisał:

Tak że... żeby pomóc skutecznie najpierw musisz uważnie popatrzeć, na czym polega problem.

 

  I dlatego właśnie od rozmowy zacznę, może te jego pszczoły wcale nie są tak wściekłe jak przedstawia żona sąsiada.  Swoją droga, matka komercyjna wcale tez nie musi być super.  

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

W relacjach dobrosąsiedzkich nic nie można robić pochopnie na siłę i z pozycji mądrali co to wszystko wie  i lepiej najpierw nawiązać przyjazne stosunki  pogadać , podyskutować ,  a dopiero później, że niby zostało mi parę matek za dużo czy byś  nie  chciał za darmo itp.  . ? Też tak  robiłem kiedyś  jak miałem takiego sąsiada pszczelarza ( około 1 km miał pasiekę od mojej  ) i później był zadowolony i chwalił matki które mu podarowałem . A mnie zaniepokoiło to ze jak kiedyś byłem u jego syna mojego kolegi jeszcze ze szkoły  w innej zupełnie sprawie  na podwórku  , to zauważyłem , że te pszczoły jego ojca wcale nie były takimi  aniołkami .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

7 minut temu, Tadek11 napisał:

W relacjach dobrosąsiedzkich nic nie można robić pochopnie na siłę i z pozycji mądrali co to wszystko wie  i lepiej najpierw nawiązać przyjazne stosunki  pogadać , podyskutować ,  a dopiero później, że niby zostało mi parę matek za dużo czy byś  nie  chciał za darmo itp.

Taki właśnie mam plan. I jak wspomniałem, zacznę od delikatnego wywiadu, czy te jego pszczoły faktycznie takie złe. Z tego co zrozumiałem, jego żona była przeciwna ulom w ogrodzie więc może trochę nieobiektywnie wyolbrzymiać ich złośliwość

Link to comment
Share on other sites

7 minut temu, Krzychu napisał:

 

????

Sory ale pierwsze co to tak skojarzyłem ??

 

Mogą też być wybiórczo agresywne tylko wobec pachnących ssaków z rozwianymi włosami. 

To z kolei pasowałoby do relacji mojego teścia o pszczołach krajowych. 

Marcin, @gajowy jadę na ten wywiad z Tobą !

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, michal79 napisał:

Mogą też być wybiórczo agresywne tylko wobec pachnących ssaków z rozwianymi włosami

włosy nic to tego nie mają , znam przypadek śmiertelnego zażądlenia dużego , gładkiego boksera , którego właściciel uwiązał na działce na kwadrans . Pies się udusił. Nie zdążyli dojechać do weterynarza.

Moje konie też wiedzą co to pszczoły . Szczególnie widać to w czasie kwitnienia rzepaku . Wtedy pszczoły lecą nisko nad pastwiskiem i jeśli zderzą się z grzbietem konia to często żądlą. To widać po szalonym biegu nawet starego koniska. Konie szybki się uczą i w czasie lotów zalegają w trawie , skubiąc ja na leżąco , podnoszą się tylko na chwilę jak już wszystko wygryzą wokół.

Nawet najłagodniejsze pszczoły żądlą bez litości  , jeśli są do tego sprowokowane. Koń czy pies nie pachną dla nich ładnie i chętnie korzystają ze swoich babskich narzędzi.

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, michal79 napisał:

Marcin, @gajowy jadę na ten wywiad z Tobą !

  Liczysz na kabaret?  Bierz flaszkę i jedziemy?

1 godzinę temu, manio napisał:

Wtedy pszczoły lecą nisko nad pastwiskiem i jeśli zderzą się z grzbietem konia to często żądlą.

W ten sposób moja Luba dostała żądło w skroń od mega łagodnej pszczoły, ot stanęła na drodze do ula powracającej z wziątkiem pszczole ( na drugi dzień ze skroni zeszło pod oko i wyglądała jakby zupę przesoliła)

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

19 godzin temu, michal79 napisał:

To z kolei pasowałoby do relacji mojego teścia o pszczołach krajowych. 

 

Ogólnie pszczoły nie lubią zapachu perfum. Przynajmniej tak dziadek powtarzał, on zanim szedł do pszczół to zawsze szarym mydłem się przemył 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Krzychu napisał:

 

Ogólnie pszczoły nie lubią zapachu perfum. Przynajmniej tak dziadek powtarzał, on zanim szedł do pszczół to zawsze szarym mydłem się przemył 

 

Ciekawe Krzysiek co piszesz i tak się zastanawiam czy to prawda ? I przypomnij sobie jakich perfum używał Twój dziadek  i jakie miał na myśli perfumy (  damskie , męskie  , Jaka nuta zapachowa dominująca ) perfumy jakie były u nas za Komuny jak woda "Poemat " czy takie ruskie mdłe zapomniałem nazwy ale nazywaliśmy je "Oddech Stalina " i tym podobne które wręcz śmierdziały i działały jak płachta na byka  na większość ludzi nawet to co się dziwić pszczołom . ?

A dlaczego to piszę , przecież pszczelarze też używają różne olejki czy preparaty zapachowe dostępne w sklepach pszczelarskich też mocno pachnące na bazie mięty , melisy czy eukaliptusa i tym podobne i jakoś pszczołom nie przeszkadzają niektóre zapachy a są teraz takie firmy kosmetyczne jak Yves Rocher które robią kosmetyki głównie na bazie naturalnych olejków czy substancji występujących w przyrodzie ( moja szejkini takie używa ? ) i jakoś pszczoły nie uganiają się za jej zapachem. 

Może trzeba przetestować które perfumy działają na pszczoły i w jaki sposób i może nasz Michał jako Kolega o największym zacięciu doświadczalnym z pszczołami by coś sprawdził , ale bez machania rękami i włosami przy ulach  , raczej tylko tak na spokojnie ?

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

37 minut temu, Tadek11 napisał:

czy takie ruskie mdłe zapomniałem nazwy ale nazywaliśmy je "Oddech Stalina 

   To chyba "być może" o sztucznym, mdłym aromacie konwaliowym

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Tadek11 napisał:

Ciekawe Krzysiek co piszesz i tak się zastanawiam czy to prawda ?

Być może nie chodzi o tak sam zapach perfum jak o nośnik którym jest alkohol. 

Edited by hurriway
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Z mojego doświadczenia pszczoły bardzo nie lubią zapachu świeżego lakieru do paznokci. 

I ktoś zadał mi pytanie, czy ja maluję sobie paznokcie przy pszczołach. 

Otóż nie.

Używam lakieru do znakowania matek, a także do pisania imion rodzin na tabliczkach znamionowych na ulach. 

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Tadek11 napisał:

 

Ciekawe Krzysiek co piszesz i tak się zastanawiam czy to prawda ? I przypomnij sobie jakich perfum używał Twój dziadek  i jakie miał na myśli perfumy (  damskie , męskie  , Jaka nuta zapachowa dominująca ) perfumy jakie były u nas za Komuny jak woda "Poemat " czy takie ruskie mdłe zapomniałem nazwy ale nazywaliśmy je "Oddech Stalina " i tym podobne które wręcz śmierdziały i działały jak płachta na byka  na większość ludzi nawet to co się dziwić pszczołom . ?

A dlaczego to piszę , przecież pszczelarze też używają różne olejki czy preparaty zapachowe dostępne w sklepach pszczelarskich też mocno pachnące na bazie mięty , melisy czy eukaliptusa i tym podobne i jakoś pszczołom nie przeszkadzają niektóre zapachy a są teraz takie firmy kosmetyczne jak Yves Rocher które robią kosmetyki głównie na bazie naturalnych olejków czy substancji występujących w przyrodzie ( moja szejkini takie używa ? ) i jakoś pszczoły nie uganiają się za jej zapachem. 

Może trzeba przetestować które perfumy działają na pszczoły i w jaki sposób i może nasz Michał jako Kolega o największym zacięciu doświadczalnym z pszczołami by coś sprawdził , ale bez machania rękami i włosami przy ulach  , raczej tylko tak na spokojnie ?

Pozdrawiam

 

Może chodzi o perfumy na bazie alkoholu? 

Link to comment
Share on other sites

2 minuty temu, daro napisał:

Bingo ! Dlaczego nie lubią alkoholu ?

 

Bo to baby. One nigdy zapachu alkoholu od chłopa nie polubią. 

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.