Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Fałszowanie miodu oraz jego wpływ na rynek lokalny


Recommended Posts

Odnośnie fałszowania miodu... My ty gadu gadu o gospodarce pszczelarskiej - a prawdziwe problemy są takie:

 

https://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/miod-jak-stwierdzic-czy-miod-jest-prawdziwy,349607.html

 

Może czas w końcu coś z tym zrobić? Przecież cierpimy na tym my wszyscy...

I wiem, że 90% Was powie, że on nie cierpi bo sprzeda wszystko. 

Ale jak obliczasz cenę słoika miodu? 

Zazwyczaj dostosowujesz się do konkurencji...

A konkurencja to właśnie często taki Maksymilian co leje syrop zbożowy lub inwert. 

Jak obliczysz cenę słoika to wyjdzie z 2x tyle za ile realnie sprzedajesz. 

 

Rynek importu miodu ukraińskiego i białoruskiego w tym roku może być inny niż w poprzednich latach. Może dzięki temu będzie drożej jak ze zbożami? 

W każdym razie wciąż w trójmieście jest miód lipowo-gryczany na sprzedaż za 35 zł/słoik z darmowym dowozem z "pasieki od teścia z peryferii". 

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Krzychu napisał:

Może czas w końcu coś z tym zrobić? Przecież cierpimy na tym my wszyscy...

Ja tam nie cierpię . Podobne tyle że fachowe robił organ upoważniony do kontroli to stwierdził że miody nie odpowiadają parametrom ( zaprószenie pyłkiem przewodnim. Zawyżona liczba diastazowa ( przegrzany ) i wiele uchybień .

Miodu białoruskiego  nie importujemy  , miodu ukraińskiego który jest dobry tylko słonecznikowy ( Sprzedawany też przez sklep PZP , robinhood badał ) .Gorszy jest z chin po uszlachetnieniu na Ukrainie .

1 godzinę temu, Krzychu napisał:

W każdym razie wciąż w trójmieście jest miód lipowo-gryczany na sprzedaż za 35 zł/słoik z darmowym dowozem z "pasieki od teścia z peryferii". 

Ta  a świstak siedzi i w sreberka zawija .

W jarmark przeszedłem się i nie znalazłem uczciwego miodu . Koledzy mają trzymają , ja w sierpniu zapomniałem . Miałem parę dla swoich . Rodzi się pytanie dla czego ?

No bo to jest marketing , uczciwość i sprzedaż bezpośrednia .Mnie każdy zna jak coś odwaliłbym to wiedzą gdzie przeczesać czuprynę . Znają moją uczciwość i jak pytają z czego miód odpowiadam że z kfiatuszkóf . I tyle . Każdy kto kupuje i mu nie posmakuje może oddać z zastrzeżeniem że nie wyżarł połowy słoika. Oddał jeden i był zaszokowany że bez gadania zwróciłem mu kasę . Robił eksperyment czy to będzie możliwe. Zrobił mi reklamę. Gdybym miał 30 lat miałbym ze 5 razy więcej rodzin .

To prawo jest chore , masz mieć zarejestrowane rodziny weterynarza papier o liczbie i miejscu w danym roku. Masz mieć badania i higieniczną pracownię . Wgląd w to ma mieć prawo kupujący i organy kontrolne i tyle . Gramatura , data ważności ,wielkość literek i takie tam pierdoły . Po co ? Kupie ukraiński miód wszystko spełnię i nawet w razie kontroli fachowców mogą mi skoczyć . ..

P.S. Jeden chciał płynny i powiedziałem że musi poczekać 2 dni bo nie mam rozpuszczonego . Pomruczał to mu powiedziałem niech idzie do biedry mają płynny i tani . U mnie się czeka i nie ma tanio . Jak wracał z wieczno patoczystym to pokazał i cieszył się z  ceny . Za 2 tygodnie potulnie poczekał i spytał się czy nie wezmę tego gówna co kupił . Kazałem wylać do sracza . Panie to zupełnie smaku nie ma , nawet cukier lepiej smakuje!!!  . Inwert ?

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Darek ujął sedno sprawy ?  !!!     Żadne interwencje odgórne nie załatwią problemu . Bo to problem uczciwości i organy  PIH czy inne  i etykiety z numerami zezwolenia nic nie dadzą , bo i nie mogą dać , tak na logikę , do której się często odwołuję , ale czy Organy są w stanie to wszystko ogarnąć i skontrolować ? Krzysiek pomyśl trochę ?  co one mogą zrobić ?  Mogą wymyśleć jakieś kary za fałszowanie , ale kto będzie to badał , kto egzekwował , kto będzie wystawiał mandaty ? To jest nie realne w przypadku fałszowania miodu bo to rynek niszowy .
I jakie widzisz wobec tego rozwiązanie ? Darek Ci podpowiedział - budować sobie markę i rozpoznawalność wśród klientów , edukować ich i nie ulegać chęciom zrobienia wielkiego interesu na miodzie , bo w tym przypadku zawsze będzie pokusa , żeby może coś inwertu dodać , to bym miał większy zysk i takich pszczelarzy i ja znam w swoim kole co kupują duże ilości inwertu na wiosnę , ale im nic nie mogę udowodnić , ani  za bardzo zwrócić uwagę , bo nie mam podstaw , bo u nich miodu nie kupowałem  i nawet nie chciał bym się bawić w donosicielstwo , bo to nie w moim stylu , nie mówiąc już o tym że to by nic nie dało i gra nie warta świeczki.

 

Link to comment
Share on other sites

Szkoda że jest takie podejście pszczelarzy jak wyżej ?

"to nie mój problem, ja wszystko sprzedaje" ehhhh Panowie.

Gdyby był normalny rynek to może byście sprzedawali po 10/15 zł więcej za słoiczek. Ale lepiej powiedzieć że to nie nasz problem. 

Środowisko pszczelarskie nic z fałszowaniem miodu nie zrobi bo 40% "pszczelarzy" ma taką gospodarkę jak w reportażu z linku. 

Może warto w związkach robić składki na badania miodu z "bazarków", tylko pod kątem czy to syrop czy miód a odpuścić odmianowość bo to zawsze loteria. 

Milion komentarzy że to głupi pomysł za 3...2...1

  • Dziękuję 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

14 minut temu, Wugiwugi napisał:

Szkoda że jest takie podejście pszczelarzy jak wyżej ?

Jeszcze nie wiesz jakie jest podejście pszczelarzy , jak na razie były trzy posty w tej sprawie ,a ilu jest zalogowanych na forum ,  a Ty już wyciągasz pochopne wnioski ? Poczekaj jak więcej Kolegów napisze jak widzi rozwiązanie tego problemu. 

Link to comment
Share on other sites

7 minut temu, Tadek11 napisał:

Jeszcze nie wiesz jakie jest podejście pszczelarzy , jak na razie były trzy posty w tej sprawie ,a ilu jest zalogowanych na forum ,  a Ty już wyciągasz pochopne wnioski ? Poczekaj jak więcej Kolegów napisze jak widzi rozwiązanie tego problemu. 

Wiem doskonale jacy są pszczelarze i moja opinia nie dotyczy tylko forum a ogólnie tej gałęzi rolnictwa. Pomimo że pszczoły mam dość krótko (3 lata) to w tym środowisku trochę siedziałem.

Z mentalnością ludzi czasem ciężko dyskutować. Jeżeli coś jest fałszowane to po co kogoś szukać do wystawiania mandatów?

Zgłoszenie na policję, anonimowe ewentualnie dostarczyć wyniki badań. Później na pewno sam urząd musi wykonać badania i na podstawie swoich badań może ukarać nieuczciwych pszczelarzy. A nawet jeśli nie ukarze to chociaż trochę pomęczyć i tacy ludzie powoli mogą się wycofywać z rynku bo po co im problemy? Podobny schemat działania wygląda w innych segmentach gospodarki. Brakuje samozaparcia prawdziwych pszczelarzy aby walczyć z pseudopszczelarzami. 

Jednostka wiele nie zrobi. Natomiast organizacja w stylu związek już być może tak.

Gdyby taki temat został zarzucony w związku to jestem za, składka 30 zł co to jest? A pomnożyć x300 (chyba koło tylu jest w SPZM) to 9000 zł. Za to można ładnie sprawdzić lokalny rynek. Ale po co jeśli większość pszczelarzy jest przeciwko??

 

 

  • Lubię 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Kiedy przyjechałem do Kanady, krytykowałem wiele rzeczy, i tym robiłem sobie wrogów. Nie pamiętam kto dał mi dobrą radę. Łatwiej jest zmieniać siebie jak otoczenie, trochę łatwiej płynąć z prądem niż pod prąd. Pszczelarstwo to nie biznes na dwa lata. Wiedza zdobywana jest latami, podobnie jak klienci. Miód nie jest podstawową koniecznością i jeśli klient nie kupi go w supermarkecie za 20 zł, to nie pójdzie do pszczelarza i zapłaci 50 zł, bo go na to nie stać.  Ponadto miody są na rynku droższe i tańsze. Skoro nie było sztucznego miodu za 10 zł to klient kupi ten za 30 zł? Nie sądzę. Podobnie ci, którzy płacą 50 zł za miód, nie kupią tego za 25 zł.  Musisz stworzyć najlepszy produkt z własnej pasieki i nie być chciwym, a sukces przyjdzie „sam” z czasem.

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Panowie ale i tak uważam że nieuczciwych pszczelarzy należy eliminować z rynku. Moim zdaniem takie komentarze to ciche przyzwolenie na działalność oszustów. 
Oszustów należy wychwytywać, zgłaszać i powinni ponosić odpowiedzialność tak jak w innych branżach. A to co piszecie to przepraszam ale brednie.
To że duża część rynku to nieuczciwi pszczelarze to nie znaczy że muszę grać według ich zasad i przez nich tracić. 

W innych branżach za oszustwa ponosi się odpowiedzialność a uczciwe firmy odpowiednio i w miarę możliwości walczą przy użyciu obowiązującego prawa. 
 

  • Lubię 2
  • Haha 1
  • Zdezorientowany 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Wugiwugi said:

Oszustów należy wychwytywać, zgłaszać i powinni ponosić odpowiedzialność tak jak w innych branżach. A to co piszecie to przepraszam ale brednie.

Mariusz ile ty masz lat?  A moze ty jestes takim ekspertem ze popatrzysz na miod i juz masz pewnsc ze gosc sprzedaje nie wartosciowy miod i masz podstawy aby donosic na niego. Nie bede wkladal kij w mrowisko ale w Polsce miod sprzedaje sie bardzo drogo. Wiem ze wydajnosc z ula jest nie wielka, ale sa kraje gdzie 200kg z rodziny to normalka i oni eksprtuja tysiace ton. Kazdy dorosly wie ze za 5 zlotych dobrego chamburgera nie zjesz. Moim zdaniem im gorzej jest na rynku, tym lepiej dla indywidualnego pszczelarza, bo jeśli klient nie jest nawet pewien co kupuje w supermarkecie, to przyjdzie bezpośrednio do Ciebie. (oczywiscie jak go bedzie stac) 

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, Beeman napisał:

Mariusz ile ty masz lat? 

Właśnie miałem zadać to pytanie ale Bogumił mnie uprzedził ?  I teraz kilka tez które rzucił Mariusz a które wymagają komentarza

Mariusz zrozum ze większość  ta uczciwa też tego chce  ocznym piszesz w sprawie fałszowania miodu  ale natrafiając na machinę  biurokratyczną Państwa każdy kto więcej lat ma i żyje dłużej w Polsce wie , że to była by walka z wiatrakami.  Młodzi mają ambicje i zapal zmieniać rzeczywistość  i piszą czy mówią  tak jak Ty , ale na forum lub do drugiego Kolegi , ale pójdź z tym do Urzędu , do PIH , czy jakiejś innej jednostki odpowiedniej  do kontroli jakości żywności i tam wygłoś te swoje argumenty i tam dochodź swoich racji , zobaczysz co zwojujesz ? I co Ci odpowiedzą ? I napisz to na forum jak i z kim rozmawiałeś i jaki był efekt tej rozmowy . 

 

Związek Pszczelarski ? Należę pewnie ponad 30 lat, a Ty Czy należysz ? Związek to organizacja non profit  , która w sumie niewiele może i czasami włodarzą zaproszą ją do wysłuchania opinii , jak tworzą jakiej nowe prawo , ale i tak taki minister zrobi po swojemu , mój Przeze był zapraszany do Ministerstwa Rolnictwa  na tak zwane konsultacje i nam opowiadał , na czym to polega , jak za Komuny

- Wiecie , rozumiecie , my tak nie możemy , ale będziemy próbować starać się  Wam pomóc  ?  i tak dalej wyobraź sobie dalej 

Poza tym na forum pewnie jest zdecydowana większość uczciwych pszczelarzy którzy chcieli by cos zmienić w tej sprawie  i nie wylewaj na nas Mariusz swojej frustracji , ale my  jesteśmy rozproszeni po całej Polsce i tak jak pisał Bogumił z tym środowiskiem i niszowym rynkiem wyborem konsumentów , Trafnie to Boguś ująłeś ? 

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, Beeman napisał:

Kazdy dorosly wie ze za 5 zlotych dobrego chamburgera nie zjesz.

 

Już nie raz wdałem się z klientem w dyskusję w komentarzach fejsbukowych jakim ja to jestem chytrusem, że 40 zł/słoik sprzedaję a u kogoś innego kupił za 25. Większość dorosłych nie wie, w zasadzie to na takich klientach mi nie zależy. U mnie w pracy jakbym zaśpiewał po 50 za wielokwiat to nikomu by powieka nie drgnęła bo oni mnie znają i są świadomi. Miód powinien być rarytasem na rynku a nie czymś łatwo dostępnym za 35 zł.

 

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

13 godzin temu, Wugiwugi napisał:

Może warto w związkach robić składki na badania miodu z "bazarków", tylko pod kątem czy to syrop czy miód a odpuścić odmianowość bo to zawsze loteria. 

  Tak tylko się zastanawiam, zrobimy badania i co? Jakie prawne kromi możemy podjąć? Chyba tylko kampanię społeczną, co warte miody z bazaru.

 Kiedyś zrobiono badania piwa na skalę krajową. Okazało się, że tylko coś około 10% browarów miało piwo bez zastrzeżeń, w pozostałych byo różnie, a to piwa mniej niż 0,5l a to alkoholu inna zawartość niż na etykiecie itd, itd. Komisja która zrobila badania NIE MOGŁA WSKAZAĆ W KTÓRYCH BROWARACH BYŁY UCHYBIENIA I JAKIE. Jakubiak od "Browarów Regionalnych" powiedział wtedy, że przecież każdy może opublikować jak badania wypadły w jego własnym broważe, co też Jakubiak uczynił. I my jako pszczelarze włąśnie chyba coś takiego robimy. Ja nie jestem odpowiednią osobą może do wyciągania takich wniosków bo miód sprzedałęm w jednym sezonie, trochę rozdałem w ramach wymian i podziękowań. Ale teraz wiele osób dzwoni, że otworzyli słoik ode mnie i na następny sezon zamówili by z dziesięć słoików.

  Nie twierdzę że Twój pomysł jest głupi ale nie wiem tez jakie są szanse i  możliwości prawne, by po takiej kontroli na bazarku zakazać jakiemuś "paparuchowi" sprzedawać wyrób miodopodobny. Zawsze się znajdzie ktoś dla kogo miód z biedronki jest "tak samo słodki" jak ten za 45 zeta u pszczelarza zdziercy. Ja staram się kontynuować swoją kampanię, że miód tylko od pszczelarza, najlepiej zaufanego. Niemniej, w zeszłym roku dałem jednym starszym ludziom słoik miodu akacjowego  i mam świadomość, że następny słoik kupią w biedrze.

Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, Beeman napisał:

 jeśli klient nie jest nawet pewien co kupuje w supermarkecie, to przyjdzie bezpośrednio do Ciebie.
(oczywiscie jak go bedzie stac

I tutaj jest pies pogrzebany .
Zamożny klient kupuje to co jest dobre i się nie zastanawia ile kosztuje .
Ale...
Czasy mamy takie , że klienci coraz częściej zanim wydadzą złotówkę , to kilka razy ją oglądają z każdej strony.
Cena coraz częściej ma znaczenie .
Już w czasie największej pandemii w 2020r. stały klient z Wa-wy zrezygnował z dużego zamówienia , bo zarobki spadły jemu i żonie drastycznie .
A on ma jak to określił inne priorytety .
Teraz przy galopującej inflacji coraz częściej miód będzie musiał konkurować z chlebem.
I nie mam złudzeń , że to chleb będzie priorytetem

  • Lubię 2
  • Smutny 1
Link to comment
Share on other sites

34 minuty temu, Robi_Robson napisał:

I tutaj jest pies pogrzebany .
Zamożny klient kupuje to co jest dobre i się nie zastanawia ile kosztuje .
Ale...
Czasy mamy takie , że klienci coraz częściej zanim wydadzą złotówkę , to kilka razy ją oglądają z każdej strony.
Cena coraz częściej ma znaczenie .
Już w czasie największej pandemii w 2020r. stały klient z Wa-wy zrezygnował z dużego zamówienia , bo zarobki spadły jemu i żonie drastycznie .
A on ma jak to określił inne priorytety .
Teraz przy galopującej inflacji coraz częściej miód będzie musiał konkurować z chlebem.
I nie mam złudzeń , że to chleb będzie priorytetem

Dlatego my jako pszczelarze musimy tworzyć uczciwy rynek.

Bo opowiadanie bajek o robieniu marki i pisaniu że jeśli masz dobry produkt to klient zawsze kupi to farmazony. Ok kupi jeśli zejdziesz do odpowiedniego poziomu ceny która jest regulowana przez podrabiany "miut" . 

Miód fałszowany zawsze zepsuje rynek. ZASADA DZIAŁANIA JEST IDENTYCZNA W INNYCH BRANŻACH GOSPODARKI.

Właśnie jak to ugryźć formalnie, to jest pytanie które powinny poruszyć związki wraz ze swoimi członkami. 

Wspólnie jest łatwiej wpłynąć na jakieś działania. 

 

 

Edited by Wugiwugi
Link to comment
Share on other sites

33 minuty temu, Robi_Robson napisał:

I tutaj jest pies pogrzebany .
Zamożny klient kupuje to co jest dobre i się nie zastanawia ile kosztuje .
Ale...
Czasy mamy takie , że klienci coraz częściej zanim wydadzą złotówkę , to kilka razy ją oglądają z każdej strony.
Cena coraz częściej ma znaczenie .
Już w czasie największej pandemii w 2020r. stały klient z Wa-wy zrezygnował z dużego zamówienia , bo zarobki spadły jemu i żonie drastycznie .
A on ma jak to określił inne priorytety .
Teraz przy galopującej inflacji coraz częściej miód będzie musiał konkurować z chlebem.
I nie mam złudzeń , że to chleb będzie priorytetem

smutna prawda. 

 

Oby nie doszło do tego, że będziemy wstrzymywać się ze sprzedażą (chomikować miód czekając ze sprzedażą na następny rok lub dwa)

lub

zaczniemy sprzedawać w hurcie w beczkach, tj było to bardzo popularne dawniej. Beczki zawsze się sprzedadzą. 

Link to comment
Share on other sites

Nie stać ludzi na miód?

Niech kupują cukier. 

Kupując miodopodobne, oszukane badziewie nie tylko psują sobie smak, psują też wysiłki wszystkich tych, którzy ciężką pracą pozyskują miód autentyczny. Oni plują na naszą robotę. 

Ale to może taki folklor. Nazwiesz mieszaninę syropu z ziołami, przerobioną przez pszczoły, ziołomiodem - to aj, waj, huzia, na Moskala! 

Ale pokażesz film, jak ktoś robi coś gorszego, bo nie stosuje nawet wstydliwie przedrostka "zioło-", tylko bezczelnie wali słowem "autentyczny miód z pasieki" - to ech... cwaniak, ale moi klienci wiedzą, ja się tam na biedaków nie nastawiam... co mnie to... 

A ja mówię ścigać cwaniaków. Na co idą składki PZP? Żurek i kiełbasę na konferencjach?

Edited by michal79
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

55 minut temu, michal79 napisał:

A ja mówię ścigać cwaniaków. Na co idą składki PZP? Żurek i kiełbasę na konferencjach?

A jak nie PZP, to co na to Urząd Skarbowy? 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, Krzychu napisał:

Oby nie doszło do tego, że będziemy wstrzymywać się ze sprzedażą

zawsze można robić miód pitny i albo sprzedawać albo samemu się raczyć

 

Link to comment
Share on other sites

23 godziny temu, Wugiwugi napisał:

Szkoda że jest takie podejście pszczelarzy jak wyżej

Kolego wiesz jak kształtuje się cena PRODUKTU ?

Sądzę że nie wiesz . To przecięcie krzywej podaży i popytu .Miałem taki mem dla dzieci z przedszkola ale mi wpierdzieliło.

podchodzi się do konia z przodu do krowy z tyłu . Jak widzisz są rożne podejścia

23 godziny temu, Wugiwugi napisał:

Gdyby był normalny rynek to może byście sprzedawali po 10/15 zł więcej za słoiczek

 

To jest normalny rynek . Liczy się cena , ilość i jakość . Jak masz gó**o za grosze to nie masz gwarancji że je sprzedasz . To że chcesz 60 za słoik to nie znaczy że sprzedasz , nie znaczy że sprzedaż wszystko .

Link to comment
Share on other sites

22 godziny temu, Wugiwugi napisał:

Wiem doskonale jacy są pszczelarze i moja opinia nie dotyczy tylko forum a ogólnie tej gałęzi rolnictwa. Pomimo że pszczoły mam dość krótko (3 lata) to w tym środowisku trochę siedziałem.

Z mentalnością ludzi czasem ciężko dyskutować. Jeżeli coś jest fałszowane to po co kogoś szukać do wystawiania mandatów?

Zgłoszenie na policję, anonimowe ewentualnie dostarczyć wyniki badań. Później na pewno sam urząd musi wykonać badania i na podstawie swoich badań może ukarać nieuczciwych pszczelarzy.

Powiem po chłopsku w du**e byłeś,  gó**o widziałeś . Świadczy o tym, ostanie zdanie . Pokaż paragrafy , weź sam i zrób . Ty nie masz zielonego , ty nie masz tęczowego pojęcia o prawie i realiach w których żyjesz . Urwałeś się z choinki i krzyczsz - wesołych świąt . Tyle ze to Wielkanoc a nie Boże Narodzenie.

Link to comment
Share on other sites

22 godziny temu, Wugiwugi napisał:

Natomiast organizacja w stylu związek już być może tak.

???

P.S. Często jestem w  Solycy , chcesz to Ci ścieżki poprostuję jak masz odwagę .W 4 oczy .

 

Link to comment
Share on other sites

21 godzin temu, Beeman napisał:

trochę łatwiej płynąć z prądem niż pod prąd

Mi dziadek mówił że tylko gó**o i śnięte ryby płyną z prądem . Mój dowódca w wojsku powiedział że jestem dobrym żołnieżem bo wieczne ze mną problemy.?

  • Lubię 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, michal79 napisał:

Nazwiesz mieszaninę syropu z ziołami, przerobioną przez pszczoły, ziołomiodem - to aj, waj, huzia, na Moskala! 

A czym się różnią te 2 procedery ? Spuść Panie Boże plagi egipskie na tych Karguli tylko się z nami nie pomyl ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.