Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Zapas pokarmowy, a czerwienie


Recommended Posts

Witam,

 

mam oczywiście świadomość, że konieczne jest dbanie o min 4-5kg zapas pokarmu w ulu w każdej sytuacji. 

Posiadam ule korpusowe (wlkp). 

Czy w przypadku stosowania kraty odgrodowej nad dolnym korpusem (rodnią) należy dbać, aby były w nim również jakieś ramki z pokarmem, czy bez obawy można wycofać skrajne ramki z zimowym pokarmem jeśli tylko w miodni pojawią się 2-3 ramki nakropu? Teoretycznie matka nie ma dostępu do górnego korpusu, więc czy nie istnieje niebezpieczeństwo, że matka po wycofaniu ramek pokarmowych z jej korpusu stwierdzi sobie: "mamy biedę, nie mamy w ogóle pokarmu - p......ę, nie czerwię" ? A może jednak to magazynierki informują ją na bieżąco...? Wiem... pewnie głupie pytanie XD Bo niby skąd ma to wiedzieć. Ale może ktoś podpowie od strony praktyki pszczelarskiej jak temat wygląda:-)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Rodzina określa ilość zapasu po "zapachu" nie słyszałem o roli magazynierki :)
Zbiór czynników wpływa na odżywianie matki i tempo czerwienia jej. 
W mojej ocenie możesz przestawić ramki z zapasem do miodni ale tylko jeśli są zasklepione. Oznaczyć i do odkładów jak znalazł. To mankament wlkp. Jak plenna pszczoła do w rodni nie ma miejsca na zapasy. Dlatego przestawia się ramki z czerwiem nad kratę. 
 

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Podobno wiosną gdy pszczoły czują nosem zbliżający się wziątek - mimo małego zapasu pokarmu w ulu - matka zaczyna strzelać jajkami mimo właśnie małego zapasu. Nie musi być wtedy książkowe 5 kg. Te 5 kg potrzebne jest w sezonie po miodobraniu na wypadek niepogody, gdy pszczół w ulu jest sporo. 

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.