Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Z czego taras?


Recommended Posts

Ej pany, pytanko. Z jakiego drzewa najlepiej było by zrobić belki tarasu? W sensie słupy podpory dachu? :) bo poprzedni właściciel zrobił sosnowe, oparł o beton i po kilku latach muszę przebudowywać całe zadaszenie..  Bo spruchniale jak cholera:D

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Sołtys napisał:

W sensie słupy podpory dachu

Jak Ciebie stać na dębinę lub to co Darek proponuje ? A jak nie lubisz konserwować co trzy lata ,   to w metalu wykonać.

Link to comment
Share on other sites

podstawowo to dobra izolacja od wilgoci od spodu 

drewno to raczej liściaste i nie topola

twarde

sąsiad zrobił i całych okrągłych kłód fajnie to wygląda 

co do impregnacji

wiadomo jak ma ładnie wyglądać trzeba

ja mam stary drewniany dom z 1940 roku 

niczym nie był impregnowany gołe bale świerkowe 10cm tak mniej wiecej

korniki są, ale żywica jeszcze czasem potrafi na słońcu popłynąć

właśni9e słupy w jednej ścianie wymieniam bo od spodu pape na fundamencie szlak trafił 

Link to comment
Share on other sites

No właśnie myślałem o okrąglych okorowanych dębowych kółkach, ale Pani mówi że brzydko tak i chce kanty:D co do izolacji to, nie ja robiłem wcześniejszy dach i tutaj takowej nie było, bo była gole drzewo postawione na betonie... Teraz czy sosna zaimpregnowana zrobiona w powietrzu wytrzyma z 15 lat? :)

Link to comment
Share on other sites

49 minut temu, Sołtys napisał:

eraz czy sosna zaimpregnowana zrobiona w powietrzu wytrzyma z 15 lat?

U nas Niemcy robili belki stropowe modrzewiowe i po 100 latach wyglądają jak nowe , dym idzie jak się próbuje przetrzeć na deski - tyle żywicy. Może być sosnowa , ale nie może stać na betonie - daj takie stalowe podstawy słupa typu "U" z małym słupkiem stalowym zakotwionym w betonie  . Tak mam zrobioną wiatę i bez zmian od 20 lat .

 


3e73093c7a8e54c1med.png

 

 

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

Właśnie o takich kotwach myślałem żeby tak to instalowac;) modrzewia akurat nie mam skąd wziąć. Prędzej dębina świerk sosna i chyba z tych muszę wybierać... 

Link to comment
Share on other sites

5 minut temu, Sołtys napisał:

modrzewia akurat nie mam skąd wziąć

tartaki niechętnie go biorą , bo ciężkie drewno i trudne w obróbce, ale bardzo trwałe. Jak dasz takie kotwy to nawet topola wytrzyma dziesiątki lat.

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Sołtys napisał:

Teraz czy sosna zaimpregnowana zrobiona w powietrzu wytrzyma z 15 lat?

  Tak, o ile od góry nie będzie się na nią lało a od dołu nie będzie stała na ziemi, betonie czy czymkolwiek co jej dostarczy wody niczym gąbka. U mnie taras stoi koło 10 lat ale w beton wpuściłem metalowe kotwy które stanowią podporę dla drewna, tak, że belka się zaczyna parę centymetrów nad ziemią. Drewno zdrowe, malowane raz na początku drewnochronem. Można by teraz ponowić malowanie bo kolor zszedł miejscami. Jutro mogę cyknąć fotkę i podesłąć jeśli chcesz zobaczyć jak to zrobiłem. 

  Wychowałem się w domu z bali drewna sosnowego, dom z 1903 roku, nadal dobrze się trzyma. 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, manio napisał:

U nas Niemcy robili belki stropowe modrzewiowe i po 100 latach wyglądają jak nowe , dym idzie jak się próbuje przetrzeć na deski - tyle żywicy

  Drewno modrzewiowe zawiera pewne toksyny co to robactwu na układ pokarmowy źle robią?. A oprócz tego jak napisałeś, jest żywiczne i twarde ale po wysuszeniu żywica nie wycieka. Dlatego chetnie budowano z niego kościoły i dwory szlacheckie, które stoją po kilkaset lat...

Link to comment
Share on other sites

Właśnie moja intuicja i wiedza jaka posiadam obwiniała "stanie" na betonie przyczynę szybkiego zgnicia sosny:) 

Czyli kotwy i sosna zda egzamin:) jutro rozbieram i kładę kostkę. No moja chatka też pewnie z lat 40 poprzedniego wieku, a drzewo zdrowe na tyle że hydraulik który robił mi CO i musiał przewiercić kilka dziur w balach stwierdził że chyba musi sobie sprawić nowe wiertla:D 

Link to comment
Share on other sites

On 5/17/2022 at 5:03 PM, Sołtys said:

Właśnie moja intuicja i wiedza jaka posiadam obwiniała "stanie" na betonie przyczynę szybkiego zgnicia sosny:) 

Mysle ze nie bylo tam odpowiedniej wentylacji.  

Link to comment
Share on other sites

A moze wystarczy zrobic wieksze odleglosci miedzy deskami aby byl przewiew?  Zreszta co? gdzie? i jak to wyglada nie mam pojecia. W tym tygodniu wymienialem deski na podwyzszonych grzadkach. Drewno wytrzymalo w kontakcie z ziemia 20lat. (sosna zaimpregnowana).  

Link to comment
Share on other sites

A tak na dobrą sprawę to nie widzimy projektu Twojego tarasu czy chociaż  jego zarysu wstępnego  a z tego co piszesz to wygląda raczej na altankę.  Wszelkie inwestycje budowlane trzeba zaczynać od projektu , lub przynajmniej pokazać na wzór o jaki taras Ci chodzi z jakiegoś prospektu na stronie internetowej  do czego zmierzasz w swojej głowie  .  Ja na przykład taras patio na działce na wsi  sobie robiłem z płyt betonowych 60x40 x5 cm , położony na utwardzonym gruncie podsypka betonową bez zadaszenia na razie ale jak już będę robił zadaszenie to zrobię dach szklany bo mam odpowiednie szyby ze szkła hartowanego które kupiłem kiedyś okazyjnie z wyprzedaży w jednej z firm w której pracowałem kiedyś.  ? Nie wiem tylko czy zdążę , bo projektów w głowie więcej niż możliwości realizacji,  takie jest życie  ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.