Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Maniowe lenistwo motorem postępu


Recommended Posts

12 minut temu, Tikcop napisał:

Czy mogę prosić moda aby przekleił moje posty do wątku dzielenie rodzin? Z góry dziękuję.

Przeniosłem , na życzenie obu stron ?

Link to comment
Share on other sites

44 minuty temu, Tikcop napisał:

I ku samo-opamiętaniu się życzę. Przyda się może kiedy.

a i wzajemnie bo kiedyś Cię rozerwie przez to nadymanie się 0suicide.gif

a swoje życzliwe inaczej  rady pszczelarskie w moim kierunku w buty sobie wsadź

4 godziny temu, Tikcop napisał:

ileś już nahodował warozy na pszczołach co to po nich nie będzie już śladu przed nowym rokiem?

 

bo ja hodowałem matki jak Ciebie nawet w rodzicielskich planach nie było , więc zwyczajnie nie wypada pchać się , gdzie nie proszą. To dla mnie zbędne jak brzęczenie much. Kindersztuby brak.

Jestem pszczelarzem grubo przedwarrozowym , o ile można to dziś sobie wyobrazić.

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

Wracając do początku wątku, jest to jeden z rzadkich niczym perły kawałków wiedzy, dla których mimo batów jeszcze wracam na to forum. Swoją drogą ciekawe, ile takich miodniowych pszczół zostałoby w odkładzie bez wywożenia i zamykania wylotka. ?

Edited by michal79
  • Lubię 1
  • Zdezorientowany 1
Link to comment
Share on other sites

7 minut temu, michal79 napisał:

Swoją drogą ciekawe, ile takich miodniowych pszczół zostałoby w odkładzie bez wywożenia i zamykania wylotka. ?

a nie pisałem ,że bez wywożenia :)

Ale masz rację , następnym razem spróbuje nie wywozić , nie zamykać .  Ryzyko żadne bo polecą do moich uli. Tylko jak stwierdzić ile zostało ?

Chociaż w odkładzie będzie widać ,ze nic nie widać :) nowych pszczół/ Można też dodać wyraźnie inne kolorystycznie , np elgony na monticola.

Jeśli uciekną to dopiero przed południem jak zejdą do gniazda. Ale nie wiem kiedy pszczoły miodniowe latają i jakie mają plany. Wylecą za potrzeba i wrócą do starego macierzaka pewnie.

.

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

Też spróbuję, mam kandydatki, o ile ta matka z mojej ostatniej fotki się ustatkuje. Bo wywozić mi się nie chce, a zamykać w taką pogodę, z pełną dennicą, strach.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

42 minuty temu, michal79 napisał:

Bo wywozić mi się nie chce

ja mam pick-upa i drugą pasiekę na złomowisku pod drodze do domu , więc wywożę naprzemiennie z autoamtu. Problem żaden , choć trzeba postawić i jechać bo mogą się przegrzać. Jak silnik pracuje to pszczoły się nie zrywają - chyba wibracie gruźlika tak na nie wpływają. No i niestety na złomowisku muszę zlikwidować bo mi wypowiedzieli lokalizację :(  Mam na oku drugą lokalizację w wiosce po drodze o fajnej  poniemieckiej  nazwie Mrozy Wielkie ( choć niemiecka nazwa zalatuje po posku Gross Mrosen :) , jeszcze bardziej niemiecka jest nazwa inne wioski Szczecinowen czu Sikoren . Tacy to Niemcy tu mieszkali. Dopiero po  plebiscycie całkiem zniemczyli nazwy. W archiwum państwowym jest nawet mapa do nauki geografii z przekreślonymi polsko brzmiącymi nazwani i nowymi szkopskimi po plebiscycie.

Edited by manio
  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, michal79 napisał:

mimo batów jeszcze wracam na to forum.

Jeśli to wyrzut w moim kierunku , to dzięki naszym sporom to forum żyje i cieszy się popularnością :) Takie są prawa marketingu i Administracja płaci mi za to ciężkie pieniądze :)

W ramach rekompensaty zdradzę Ci kolejny leniwy sposób na pszczoły : kierowany lenistwem wstawiłem kiedyś do odkładu uszkodzone ramki , gdzie były tylko resztki szuszu. Okazało się ,że taki odkład odbudowuje takie ramki bez trutowych komórek. Teraz robię to już planowo : wycinam stary susz nożem ( taki zgrabny fiskars-finka w pochwie) ,zostaje po obwodzie jakie 5 mm. Ramki są drutowane drutem nierdzewnym 0,3 mm, więc się nie zrywa,

Można takie ramki dezynfekować przed podaniem : do tego potrzebny spryskiwacz, wybielacz ACE nad wybielacze ( to soda kaustyczna i podchloryn sodu) , a następnego dnia neutralizacja roztworem octu, Wychodzą bielsze niż zwykłe i zakwaszone jak pszczoły lubią  :)

Lenistwo to motor pszczelarskiego postępu . Pozdrawiam i obiecuję więcej . Zobacz jakie nudy na Polance czy trepowskiej amnezji - tam nie ma nas :)

 

Edited by manio
  • Lubię 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, michal79 napisał:

mimo batów jeszcze wracam na to forum.

Dla wszystkich starczy miejsca , a różnice w rozumieniu Świata i ocenie różnych zjawisk to normalka , mamy pluralizm i dopóki ktoś nie zawłaszczy sobie monopolu na rację i nie będzie chciał w nieelegancki sposób obrażać innych z tego powodu to wszystko jest OK.  Ty myślisz tak,  i tak a ja mogę mieć inny podgląd i nawzajem szanujemy się i swoją odrębność . I może jak ktoś założył swój wątek ( temat) to może nie starajmy się w nieelegancki sposób zaburzać czyjś temat , ?dla samej zasady , aby tylko przywalić adwersarzowi chodzi mi o zachowanie jakiejś kultury wypowiedzi tylko i wyłącznie , a nie żeby komuś zamykać buzię  i tu masz nie pisać bo to jego temat , tylko tak z kulturą bez obrażania się nawzajem. ?

31 minut temu, manio napisał:

Takie są prawa marketingu i Administracja płaci mi za to ciężkie pieniądze :)

No ciekawe rzeczy piszesz ? Jeszcze ktoś pomyśli że to i prawda ?

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

41 minut temu, Tadek11 napisał:

Jeszcze ktoś pomyśli że to i prawda

Sama prawda i tu cytat biblijny : biedny i bogaty zginął w tym samym czasie ... biedny nic nie zostawił , bogaty nic nie zabrał . Nie zawsze pieniądze są najważniejsze ?

p.s.

nie tylko na odkłady działa leniwy sposób podawania pustych ramek , jeszcze lepiej robią to mocne rójki . Ale ja programowo nie zbieram rójek :( na czym jestem stratny pieniężnie :( , choć raczej bym nikomu nie sprzedał pszczół hgw jakiego pochodzenia. Nie mam takiego parcia na szukanie pszczół spod Zambrowa od pszczelarza co to nie wiedział ,że ma pszczoły . To pewnie błąd ,ale nie szukam żeby było lepiej i bogaciej niż mam.

Edited by manio
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, manio napisał:

Takie są prawa marketingu i Administracja płaci mi za to ciężkie pieniądze :)

  Oby to nie był tylko klucz do opłacalności prowadzenia pasieki , który właśnie zdradziłeś innym?. Jeszcze się plotki rozejdą i zaraz Adminowie dostaną setki zapytań od "jutubowych" i "pejsbukowych" pszczelarzy o stawki.

 

Tak mi się przypomniało

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Tak po przespaniu się z tą myślą (w temacie wątku, więc chyba mogę). 

Tak sobie pomyślałem, że nałożenie na odkład miodni z przegonką może nie wyjść na tym samym pasieczysku, bez zamykania... Po nocy spędzonej w odkładzie, nad który została "wstawiona", taka pszczoła miodniowa będzie już pachniała inną rodziną. Wyjdzie się oblecieć, po czym z przyzwyczajenia wleci do starego ula, jak do siebie, no i momentalnie zostanie ścięta - bo bez pokarmu obco pachnących nie wpuszczają. 

Trzeba mi będzie zabrać tę miodnię jakoś późnym popołudniem, potrzymać do wieczora w cieniu, zamkniętą jakoś przewiewnie (2 powałki z pajączkami?), a później zabrać na inne pasieczysko razem z tym odkładem, no i tam dopiero położyć jedno na drugie, oddzielone przegonką. I wrócić za 2 dni po mniód. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, manio napisał:

To było upokorzenie sprzedawczyka , nie zapłata

Nie wiem skąd Ty o tym upokorzeniu . Ciężkie pieniądze które ciążą .

Link to comment
Share on other sites

?

... a bo nie mogłem się powstrzymać (mam tak zazwyczaj gdy.... i po np. ... -niaku )...

.... nie na temat ale w temacie ...

?

 

 

?

PF

 

ps dopisuję po chwili by .... nie ma w tych (powyższych...) żadnych podtekstów/aluzji/insynuacji .... jako 'ciekawostkę' tylko ... wywołaną 'liczbą' "30"

 i 'tematycznym bocznym torem'?

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, PiotrekF napisał:

... a bo nie mogłem się powstrzymać (mam tak zazwyczaj gdy.... i po np. ... -niaku )...

.... nie na temat ale w temacie ...

  Zdradzisz co to za księga?

Link to comment
Share on other sites

11 godzin temu, PiotrekF napisał:

ps dopisuję po chwili by .... nie ma w tych (powyższych...) żadnych podtekstów/aluzji/insynuacji .... jako 'ciekawostkę' tylko ... wywołaną 'liczbą' "30"

 i 'tematycznym bocznym torem'?

 

Podtekstów może i nie ma ? Ale ziarno niepewności zasiałeś ? Jakie to ciężkie pieniądze otrzymuje się od Administracji ? I skąd liczba 30 skoro taka liczba padła  ? to może wyglądać na dobijanie targu ? w srebrze tylko jak Piotrek daje do zrozumienia że srebro  srebrze nie równe  ? Jakiej próby , czy standardowe srebro czy Judaszowe srebrniki za pomocą których można kupić i duszę człowieka i sprzedać własną ojczyznę  . Mamy duży problem z rozwikłaniem zagadki ?

Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, Tadek11 napisał:

 

Podtekstów może i nie ma ? Ale ziarno niepewności zasiałeś ? Jakie to ciężkie pieniądze otrzymuje się od Administracji ? I skąd liczba 30 skoro taka liczba padła  ? to może wyglądać na dobijanie targu ? w srebrze tylko jak Piotrek daje do zrozumienia że srebro  srebrze nie równe  ? Jakiej próby , czy standardowe srebro czy Judaszowe srebrniki za pomocą których można kupić i duszę człowieka i sprzedać własną ojczyznę  . Mamy duży problem z rozwikłaniem zagadki ?

?

Podtrzymuję: 

NIE MA i ma nie być podtekstów ... jako ciekawostkę tylko ... bo wiele 'rzeczy' (legenda to czy prawda????) jakby potwierdza istnienie tegoż srebra ....

 Tylko tak dygresyjnie, jako i inni , pozwoliłem sobie w mania temacie .... no pozwoliłem manowcami (?)...

?

PF

ps 

manio ! : przepraszam !

ale jakoś tak uwielbiam wszelakie 'tematy obok' ... tematu

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

W dniu 4.07.2022 o 10:41, daro napisał:

30 w srebrze

sama Administracja się wygadała. To odpowiednik dzisiejszych 12-20 tys zł ale chyba przed wojną bo teraz inflacja już ćwierć  zjadła. Jak miesięcznie to godnie , a jak jednorazowo to tyle to mi pszczoły naniosą .

Judasz nie zrobił tego dla kasy to by było zbyt banalne , lecz czuł się niedoceniony przez Nauczyciela . Pchnęła go do tego zatem pycha , a nie chciwość  Kwota nie była powalająca , nie ustawiała na życie , ale za mniejsze pieniądze i dziś ludzie robią duże świństwa. Zdradził Jezusa pocałunkiem. Wiecie dlaczego ? Bo Jezus niczym się nie różnił od innych . Był jak każdy z nas .

Nasz kolega "liter-at" napisał do mnie posta dyskutującego z rzuconym przeze mnie posądzeniem ,że nasz wiesz Słowacki pedziem był. Otóż nie był i to pomówienie. Miał tabuny kochanek i wierszyków im nie czytał tylko koronki ściągał z ... . Może i dobrze , ale lepiej mi się czytało Mickiewicza. Szczególnie XIII księgę  :) , choć tą ponoć napisał Fredro zainspirowany Panem Tadeuszem.

Nie sądziłem ,że jest ktoś tak pamiętliwy i tak uważnie czyta moje dygresja bo nawet ja nie pamiętam do czego był mi Słowacki Juliusz na forum pszczelarskim. Pszczelarzem bankowo nie był , za delikatny pańcio.

Edited by manio
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Słyszałem, że tak naprawdę Judasz nie chciał podporządkować się Jezusowemu przesłaniu o śmierci, upokorzeniu i królestwie "nie z tego świata". Wydał Jezusa w czwartek i oczekiwał, że po obradach Sanhedrynu Jezus będzie czekał do piątku wieczór na sąd, a lud ruszy na więzienie i Go uwolni, żeby rozpętała się rewolta i Izrael był wolny. Miał ku temu podstawy widząc, jak witają ich w Jerozolimie i obserwując wypędzenie przekupniów. Nie przewidział, że wszystko pójdzie szybko, że od razu w jeden wieczór pojawi się i Piłat. A lud na drugi dzień był już nastawiony inaczej...

Link to comment
Share on other sites

11 minut temu, michal79 napisał:

A lud na drugi dzień był już nastawiony inaczej...

Jak to lud :) W "Mistrzu i Małgorzacie" jest kolejna wersja i też ciekawie napisana . Mała odległość od miłości do nienawiści . Ciekawe jak to się u nas rozwinie jesienią bo kula śniegowa nabiera tempa .... U nas też czai się jeden łysiejący  rudy wieczny rewolucjonista . Czy porwie lud ? Czy jednak lud zostanie wierny bezzębnemu mędrcowi z łupieżem na pagonach ?

Edited by manio
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, michal79 napisał:

Słyszałem, że tak naprawdę Judasz nie chciał podporządkować się Jezusowemu przesłaniu o śmierci, upokorzeniu i królestwie "nie z tego świata". Wydał Jezusa w czwartek i oczekiwał, że po obradach Sanhedrynu Jezus będzie czekał do piątku wieczór na sąd, a lud ruszy na więzienie i Go uwolni, żeby rozpętała się rewolta i Izrael był wolny.

  A zdradzisz gdzie to słyszałeś? Bo ja w żadnych źródłach pisanych się na to nie natknąłem...

Link to comment
Share on other sites

21 godzin temu, manio napisał:

U nas też czai się jeden łysiejący  rudy wieczny rewolucjonista . Czy porwie lud ?

Oj  manio rewolucjonista . Pojechałem na granicę w Medyce i tak se szczujnię włączyłem pisowską,  w motelu, z nudów  i zobaczyłem nauczyciela z PO stojącego,  jak putas wśród tłumów, jak Lenin .... Tylko ten putas choć więcej grosza rzucił , Leni miał  malarza  a to co zobaczyłem perlisty  śmiech wzbudziło.

Nie wiem co tam co 30 groszy . Wiem że Judasz miał rolę w zbawieniu  i jak Piotr nikt nie jest święty i Boga się nie zaprze  i nikt nie wie wszystkiego .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.