Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Miodarka do osuszenia przez pszczoły


Recommended Posts

Witam,

 

chyba na tym forum ktoś pisał, że zawsze po miodobraniu wystawia miodarkę na zewnątrz celem osuszenia przez pszczoły. Teoretycznie lepiej niech sobie pszczoły poużywają, wykorzystają, niż wszystko ma spłynąć do ziemi się wydaje...

Czy też tak robicie? To dobry pomysł?

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem to zły pomysł. Miód jest wektorem bardzo poważnych chorób pszczół np. zgnilca amerykańskiego. Z miodarki będą korzystać wszystkie okoliczne pszczoły - nawet jeżeli Twój miód jest bez patogenów, to okoliczne pszczoły mogą Ci coś przynieść do pasieki.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Za to okazuję im dużo serduszka na co dzień, leczę je, rozmawiam z nimi, dokarmiam na zimę i odganiam jaskółki, które mi się dziwnie często kręcą wokół uli... Ale, ale... miodkiem, to się ze mną dzielą jedynie tym, który im pozostaje po zaspokojeniu Ich potrzeb :-P

Link to comment
Share on other sites

Jest jeszcze jeden powód "okazania serduszka".... będą się ścinać i uśmiercisz 'tym sposobem' sporą ilość pszczół.... 

... z miodarki wybierz 'szpachelką' plastikową jak najwięcej miodu (niekoniecznie do jedzenia: na pitny itp. już tam wymyślisz 'powód') i po prostu ją umyj ...

 

PF

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Xpand said:

Moim zdaniem to zły pomysł. Miód jest wektorem bardzo poważnych chorób pszczół np. zgnilca amerykańskiego. Z miodarki będą korzystać wszystkie okoliczne pszczoły - nawet jeżeli Twój miód jest bez patogenów, to okoliczne pszczoły mogą Ci coś przynieść do pasieki.

Bardziej się obawiałem tego, że będą się przyklejać/tonąć w miodzie...

Równie dobrze mogą się wymienić zgnilcem i na kwiatkach...

Link to comment
Share on other sites

Ciekawe ile tej slodkosci pozostanie w miodarce, 1/4 szklanki? Pewnie nie. U mnie nie skore na takie prezenty. Bardziej jakies muchy sie tym zainteresuja. Po miodobraniu miodarke myje pierw zimna woda a nastepnie goraca. Nie widze potrzeby uzywac jakiejs chemi do tego. 

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, Psc napisał:

Bardziej się obawiałem tego, że będą się przyklejać/tonąć w miodzie...

Równie dobrze mogą się wymienić zgnilcem i na kwiatkach...

A ja się obawiam że nie chcę Ci się umyć miodarki i idziesz na łatwiznę , ale może się mylę ? Nie gniewaj się ale na forum staramy sie propagować jakieś sprawdzone i uzasadnione wzorce postępowania izalecane przea większość praktyków i lekarzy weterynarii .

Dla poszerzenia horyzontu przeczytaj sobie Kodeks dobrej praktyki produkcyjnej w pszczelarstwie i przeczytaj zwłaszcza punkt o postępowaniu ze sprzetem pszczelarskim po miodobraniu: 

https://pasiekatworek.pl/images/2017/2017_03_17_kodeks.pdf

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Po miodobraniu miodarkę wygarniam niemal do zera  twardą silikonową łopatką co to kobiety mają do wygarniania surowego ciasta z miski. Zostaje niewiele miodu. Kiedyś przepłukałem alkoholem  i miałem niezły napitek. Co do zostawienia jej na wylizanie, oprócz uzasadnionych ostrzeżeń udzielonych przez kolegów powyżej, bałbym się trochę wywołania rabunków. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.