Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Wycofywanie czarnych ramek z odkładu


Recommended Posts

Witam,

 

w jednym z moich odkładów znajdują się m.in. 3 ramki WLKP, które chciałbym wycofać przed zimą. Aktualnie znajduje się na nich czerw (w większości na wygryzieniu). Włożyłem w środek gniazda 2 ramki z suszem, a wspomniane ramki z czerwiem na wygryzieniu przesunałem poza osłonowe (są skrajnymi). Podałem 2l syropu na rozwój.

W literaturze spotkałem się wielokrotnie ze sposobami wycofywania ramek z rodzin produkcyjnych, niestety nie natkąłem się jak przeprowadzić ten zabieg w rodzinach odkładowych.

Czy moje poczynania mają szansę powodzenia? A może zrobiłem babol, który powinienem jak najszybciej naprawić?

 

Z góry dziękuję za życzliwe sugestie:-)

Edited by Psc
Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, Psc napisał:

jak przeprowadzić ten zabieg w rodzinach odkładowych.

A jak rozumiesz co to jest rodzina odkładowa ? Czym się różni  ? I będziesz miał odpowiedź samoistnie droga rozumowania. ? Kwestią jest tylko typ ula , jego budowa , gdzie mogą być różnice , bo w korpusowych przenosi się do dolnego korpusu zazwyczaj ?

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Jako rodzia odkładowa rozumiem, rodzinę pszczelą, która nie posiada miodni (co za tym idzie kraty odgrodowej), za którą mógłbym przenieść ramki do wycofania bez ryzyka zaczerwienia przez matkę bez niepotrzebnego dzielenia kuli czerwiu.

Dziś zajrzałem celem kontroli pokarmu, no i ramki, które wstawiłem w środek są zalewane syropem i pierzgą, niestety nie znalazłem jajeczek na nich (są to plastry jasne - nie posiadam raz przeczerwionych), świeże jajeczka pojawiły się za to w ramkach do wycofania (skrajnych). Zastanawiam się, czy zostawienie w takim stanie na zimę nie spowoduje podzielenie rodziny po zimowym ochłodzeniu... A może w końcu jak skończy się miejsce do czerwienia, to zaczerwi? (o ile wcześniej nie zaleją jej na dechę).

 

Edited by Psc
Link to comment
Share on other sites

Psc chcesz działać jak w leżaku to musisz zrobić pionowa kratę   Teraz w korpusie nie ma kłębu i żadna przegroda nie podzieli gniazda bo cały korpus je stanowi.  Twoje mieszanie ramkami mało zdziała. 

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.