Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Nawłoć 2022


Recommended Posts

Jak robiłem w sobotę miodobranie, to pierwsze już zaczynały kwitnienie. W tamtym roku widziałem sporo pszczół na nawłoci. Pytanie ile tej nawłoci musi w okolicy być żeby mieć z tego miód towarowy? U mnie są to pojedyncze krzaki, a w najlepszym wypadku z dwa  poletka po 10-15 arów. 

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

Wokół mnie (Sulejówek) kwitną pierwsze kępy, taie zwiastuny. Widzę na nich różne błonkoskrzydłe ale nie pszczoły. Moje dwa ule mają do nich całkiem blisko. Póki co, noszą sporo żółtego i pomarańczowawego pyłku. Czy z nawłoci- nie wiem. Na wsi mam małą plamę nawłoci , na moich 6 uli i 11 sąsiadów raczej zajęcia nie da. I na wsi gdzie trochę chłodniej zawsze, nie zakwitła ani jedna kępa.

  Na wszelki wypadek, do rzadkiego syropu który daję pszczółom w małych porcjach na pobudzenie, daję trochę naparu z kwiatów nawłoci. Tak co by je wyczulić na kolejny pożytek

Edited by gajowy
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Podobne w tym roku. Już pierwsze kwitnące kwiaty zaobserwowałem około tygodnia temu.

Jeśli ten trend się utrzyma, to można będzie założyć na niektórych obszarach ciągłość w dostępie pokarmu.

Poniżej wykres z wagi podstawionej pod ul, na którym nie było żadnych zmian w zawartości (bez zabierania ramek z miodem, czerwiem, itp).

Ciekaw jestem, jak się tam będą sprawy miały w nadchodzącym miesiącu.

 

 

Waga - 30-07-2023.jpg

Edited by Peter001
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Wygląda z tego wykresu , że spadki sa niewielkie. Ciągłość pożytków można  by jeszcze uściślić oceniając ilość czerwiu w lipcu , czy maleje ilość zaczerwionych ramek czy jest na tym samym poziomie w ulu kontrolnym. 🙂 U mnie też na nawłoci pojawiają się pierwsze kwiatki i zanosi się na to że będzie wcześniejszy sezon nawłociowy i tylko jeszcze potrzebne są odpady deszczu do szczęścia. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.