Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Sezon 2023


Krzychu

Recommended Posts

u mnie trutni sporo i nawet jeszcze czerw trutowy

tak że jesień ciepła będzie

po za tym córówki takie małe gołębie dopiero co jajka złożyły 5 metrów od okna domu na maleńkim orzechu

Link to comment
Share on other sites

18 godzin temu, mirek. napisał:

kto wpadł na taki pomysł?

sezon 2-23 zacznie się jak zakończymy ten czyli zakarmimy rodziny do zimowli

a to jeszcze ze 3 tygodnie

rok gospodarczy w rolnictwie liczy się od 1 lipca , może dlatego ? Tak więc karmieniem rozpoczynasz nowy rok , a nie kończysz stary :)  i to ma sens bo karminie to inwestycja , a nie podziękowanie :)

Edited by manio
  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

57 minut temu, manio napisał:

rok gospodarczy w rolnictwie liczy się od 1 lipca , może dlatego ? Tak więc karmieniem rozpoczynasz nowy rok , a nie kończysz stary :)  i to ma sens bo karminie to inwestycja , a nie podziękowanie :)

 

I tak jest. 

Jak ktoś się z tym nie zapozna to dla niego logiczne jest, że najpierw jest ciężka ro ota, potem odpoczynek i rozpoczęcie nowego sezonu. A w pszczelarstwie to kończy się sezon i rozpoczyna nowy w czasie tej ciężkiej pracy. Potem w zimę jest odpoczynek 

Link to comment
Share on other sites

Sezon kończy się po ostatnim miodobraniu. Wszystko co potem jest przygotowaniem do następnego. Choć wiadomo, można mieć różne interpretacje.

Edited by hurriway
Link to comment
Share on other sites

A ja tam bedę się upierał przy swoim, że stary sezon trwa póki się go nie opije. I z tego powodu lokalnie ma różną długość i różną datę zakończenia?.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

51 minut temu, hurriway napisał:

@piotrpodhale Pisałeś kiedyś że dajesz apibiovit. Jakie masz spostrzeżenia po dłuższym czasie, daje cos?

No tak daję do pierwszej dawki syropu na zimę czyli tak żeby pszczoły zjadały to na wiosnę kiedy wychowują już czerw, a jeszcze pogoda różna zaopatrzenie słabe.

Czy coś daje? Nie mam nigdy problemów wiosną z biegunkami ,pszczoły są mocne dobrze się rozwijają. Taka profilaktyka.   

Link to comment
Share on other sites

W dniu 28.08.2022 o 14:21, mirek. napisał:

u mnie trutni sporo i nawet jeszcze czerw trutowy

tak że jesień ciepła będzie

po za tym córówki takie małe gołębie dopiero co jajka złożyły 5 metrów od okna domu na maleńkim orzechu

Przydałyby się u mnie trutnie jeszcse o tej porze dla jednej rodzinki 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 29.08.2022 o 22:44, Krzychu napisał:

Przydałyby się u mnie trutnie jeszcse o tej porze dla jednej rodzinki 

Myślę , że się znajdą . Truteń + 7 karmicielek w klateczce . 20 zeta w promocji?

Teraz to łączyć , bez sentymentu bo ... na wiosnę będziemy żałować wstecznych decyzji.

U mnie jeszcze trutni mnogo , jesień piękna pogodna , nie myślą o zimie . Tak nie do końca , noszą pyłek ile mogą .Mają go bardzo mało , przez cały sezon dało się zauważyć chroniczny jego brak w otoczeniu , co martwi.

Link to comment
Share on other sites

37 minut temu, lalux5 napisał:

Teraz to łączyć , bez sentymentu bo ... na wiosnę będziemy żałować wstecznych decyzji.

I pewnie połączę przy następnej wizycie na pasiece. Niech czerw się wygryzie - 1 dymek i wyleczone do nowej rodzinki ;)

Link to comment
Share on other sites

Kiedy mówimy już o uzależnieniu: 

Kiedy w środę o 12.30 wychodzisz do sklepu kupić piwo, ale w środku nie wytrzymujesz i impulsywnie dokupujesz... to. Bo w końcu pół kilometra niesienia to niespecjalnie problem. 

vPxlOl8.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Patrząc na stan rodzin odnoszę wrażenie, że ewidentnie spóźniłem się w tym sezonie z zakarmieniem zimowym.

Trudno, trzeba im polać i je z tego wybić...

 

Uj6pEX7.png

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

  Ja zrobiłem kontrolę stanu zakarmienia i wychodzi, że cukru kupionego jeszcze po 3,45 zostanie mi na następny sezon. Zakarmiły sie w znacznym stopniu same nawłocią prawie wszystkie. Zostanie podać im coś na zalanie gniazd. Niestey zalały też kilka ramek do wycofania. Zastanawiam sie, czy nie odwirować im tego i nie dodać do dawki zalewającej na koniec. Miały by mniej roboty. 

  Pszczoły  które były mocno porażone paraliżem dostały apiwarol. W sumie oprócz jednego ula z poważnym problemem dalem dymka jeszcze trzem podejrzanym rodzinom.  Teraz stan rodziny która była najbardziej porażona określić można jako "ch...owo ale stabilnie" Mówiąc bardziej precyzyjnie pszczoły bardzo mało ale matka czerwi i nie widać już porażonych osobników.  Jako że  była to jedna z lepszych rodzin zastanawiam się, czy nie połączę jej z inną rodziną, "niemiodną", zostawiając matkę z "miodnej" rodzinki

Link to comment
Share on other sites

U nas zima zapukała do okien widać już obielone szczyty gór i to całkiem nisko. Pewnie to wcześniejsze kitowanie gniazd oznaczało to ochłodzenie. Na szczęście pszczoły wcześniej dokarmione. Zostało mi pod koniec września ocenić co i jak do zimowli i skorygować zapasy w razie potrzeby walnąć jeszcze syropu. Prawdopodobnie po tym ochłodzeniu zaczną wydziwiać z czerwieniem, zwłaszcza te które wymieniałem początkiem września.   

Link to comment
Share on other sites

Kto jeszcze nie pomyślał o węzie na 2023  to chyba jest to ostatni moment. Przy pomysłach rządzących odnośnie prądu po 2 zł możemy już zapomnieć o cenach węzy z ubiegłego roku  

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

W dniu 19.09.2022 o 10:27, Turqs napisał:

Kto jeszcze nie pomyślał o węzie na 2023  to chyba jest to ostatni moment. Przy pomysłach rządzących odnośnie prądu po 2 zł możemy już zapomnieć o cenach węzy z ubiegłego roku  

 Już obczaiłem sprawę. Bez obaw węzę zamówi się na UA jest ok również cenowo, https://pasika.lviv.ua/index.php/weza-wielkopolska-235x335

Cukier u Słowaków ?? Leki na Czechach ??   I będzie gitara...

Link to comment
Share on other sites

11 godzin temu, piotrpodhale napisał:

 Już obczaiłem sprawę. Bez obaw węzę zamówi się na UA jest ok również cenowo, https://pasika.lviv.ua/index.php/weza-wielkopolska-235x335

Cukier u Słowaków ?? Leki na Czechach ??   I będzie gitara...

nie wiem jak z węzą ale teraz na Ukrainą idzie sprzedać wszystko  z wywozem zdecydowanie trudniej, Teraz nawet miód tylko przez Litwę, Estonie i Rumunię 

Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, gajowy napisał:

Ja jako drobny pszczelarz na 10 ulach najwyżej zrobię węzę sam, choćby wałkiem na silikonie...

oczywiście. Nie musisz się o to martwić. Ja potrzebuję trochę więcej to aby się nie martwić załatwiłem temat teraz. Cukier też kupowałem na przełomie roku. 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.