Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Sezon 2023


Krzychu

Recommended Posts

7 godzin temu, Robi_Robson napisał:

Tutaj jeden "krwiopijca" wysysa hemolimfę drugiemu w zamian dając co najwyżej pakiet wirusów .

z tą hemolimfą to chyba lipa , bo nowsze badania wskazują żerowanie na ciele tłuszczowym , ale skutek identyczny :(

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Krzychu napisał:

Jest opinia, że czysta saharyjka ma geny praprzodków - pierwszych pszczół miodnych. BF saharyjka to już jej hybryda z jakimiś innymi? 

podobno wszystkie pszczoły pochodzą z Afryki , a do Eurpy trafiły w czasach gdzie był to jeden  ląd. Dowodem na to jest czarna pszczoła sycylijska.

A historię saharyjki opisuje Polbart

https://www.polbart.company/egzotyczne-matki-pszczele.html

mało w niej Afryki ,  najwięcej w nazwie. U mnie to dobra , dobrze przystosowana do klimatu pszczoła. Ma podobno długi języczek co może być powodem sukcesów miodowych. U mnie latają zawsze jako pierwsze , więc albo rabują , albo wcześniej wstają :)

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

18 minut temu, irkor napisał:

taszczyna,

Taszczyna widziałem od barciaka się odwalić nie mogę , za warozą płakać nie będę  . Coś być musi do cholery za zakrętem ...

Link to comment
Share on other sites

W dniu 13.11.2022 o 15:42, irkor napisał:

 

A może jedne potrzebuję do życia w symbiozie trzech sztuk, a inne tysiąc.

No na pewno takie pszczoły, wyselekcjonowane, potrzebują większą ilość pasożytów do szybszego rozwoju na wiosnę. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, irkor napisał:

wg. Wikipedii, to też symbioza.

Z Wikipedia bywa też różnie. Czy ktoś to opisując za symbiozę podał źródło tych informacji? Tam samemu można przypisać pojęcie. Może ktoś z polskich naturalnych to zrobił? ?

Link to comment
Share on other sites

15 godzin temu, irkor napisał:

Robi, wg. Wikipedii, to też symbioza.

Wikipedia nie jest dla mnie żadnym wiarygodnym źródłem.
Podręcznik wydany przez KiW z którego uczyłem się w latach 70-tych przyrody był bardziej wiarygodny.
Tam pamiętam jak dziś napisane było , że "symbioza to współżycie dwóch organizmów dla obustronnej korzyści"
Jako przykład podane było współżycie modrzewia i maślaka żółtego ( mikoryza) .

Przyroda potrafi zadziwić ...
Trochę z innej beczki .
Niżej wstawiam zdjęcia które sam zrobiłem takiego dziwnego pasożyta .
To pasożytniczy gatunek jadalnego podgrzybka , który rośnie na trujących tęgoskórach .

Link to comment
Share on other sites

18 godzin temu, irkor napisał:

Robi, wg. Wikipedii, to też symbioza.

Cyba tej Twojej

Tu cytat z rzeczonej .

Cytat

Symbioza (łac. z gr. sym- 'współ-' i gr. bíos 'życie')[1] – zjawisko ścisłego współżycia przynajmniej dwóch gatunków organizmów, które przynosi korzyść każdej ze stron (mutualizm) lub jednej, a drugiej nie szkodzi (komensalizm).

 

Link to comment
Share on other sites

19 godzin temu, manio napisał:

podobno wszystkie pszczoły pochodzą z Afryki , a do Eurpy trafiły w czasach gdzie był to jeden  ląd. Dowodem na to jest czarna pszczoła sycylijska.

A historię saharyjki opisuje Polbart

https://www.polbart.company/egzotyczne-matki-pszczele.html

mało w niej Afryki ,  najwięcej w nazwie. U mnie to dobra , dobrze przystosowana do klimatu pszczoła. Ma podobno długi języczek co może być powodem sukcesów miodowych. U mnie latają zawsze jako pierwsze , więc albo rabują , albo wcześniej wstają :)

 

Podobno wszystkie pszczoły pochodzą z Azji, a do Afryki trafily przez Europę w czasach jak był jeden wielki ląd. 

Ostatnie wielkie zlodowacenie sprawiło, że na terenie Sahary był klimat umiarkowany, a z Europy pszczoły zniknęly. Wraz z podróżą umiarkowanej strefy klimatycznej z powrotem na północ (20tys. p.n.e. - 9tys. p.n.e.), na stare śmieci przemieściły się europejskie pszczoly. 

Link to comment
Share on other sites

12 minut temu, michal79 napisał:

Podobno wszystkie pszczoły pochodzą z Azji,

 No proszę, a tu:

https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/aktualnosci/wiadomosci-ze-swiata/3318-skad-pochodza-pszczoly

przeczytałem, że z Europy. Ciekawe jaka prawda...

 

"Skamieliny z oligocenu (32 do 23 mln lat temu) wskazują, że przodkowie pszczół Apis pochodzili z Europy."

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 minut temu, gajowy napisał:

 No proszę, a tu:

https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/aktualnosci/wiadomosci-ze-swiata/3318-skad-pochodza-pszczoly

przeczytałem, że z Europy. Ciekawe jaka prawda...

 

"Skamieliny z oligocenu (32 do 23 mln lat temu) wskazują, że przodkowie pszczół Apis pochodzili z Europy."

 

 

 

Birma, 100mln lat.

 

lJ4Dx8R.png

Link to comment
Share on other sites

Z chemią w pasiece, to trochę tak jak z chemią na polu. Jak rzepaku nie opryskasz co najmniej osiem razy, to plonów nie zbierzesz.

Och jak ja lubię ten internet. Każdy znajdzie dla siebie jakieś mądrości i właśnie to trzyma człowieka przy życiu.

Wróć, trzyma człowieka na forum. :)

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, michal79 napisał:

 

Birma, 100mln lat.

 

No, ale wtedy nikt nie grzebał im co tydzień w gniazdach i nie polewał bezmyślnie śmierdzącymi substancjami.

A potem pisał na forum - Nie wiem co się stało, pokarmu pełne ramki, a ul bez pszczół. Pewnie warroza je zjadła. Ale jak to możliwe, bo osypały się tylko trzy sztuki pasożyta po oprysku kwasem w grudniu.

Link to comment
Share on other sites

58 minut temu, irkor napisał:

 

No, ale wtedy nikt nie grzebał im co tydzień w gniazdach i nie polewał bezmyślnie śmierdzącymi substancjami.

A potem pisał na forum - Nie wiem co się stało, pokarmu pełne ramki, a ul bez pszczół. Pewnie warroza je zjadła. Ale jak to możliwe, bo osypały się tylko trzy sztuki pasożyta po oprysku kwasem w grudniu.

 

Nom, wtedy nie było też szkodliwej ekspansji gatunku homosapiens w każdej dziedzinie,która jest wynikową tej drogi bez powrotu dla pszczół. 

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, irkor napisał:

Pewnie warroza je zjadła. Ale jak to możliwe, bo osypały się tylko trzy sztuki pasożyta po oprysku kwasem w grudniu.

Ale co ty myślisz że warroza to symbioza? To jest dopiero 40 czy 50 lat z nami. Już huk z tym że to pasożyt jest. Natomiast odnośnie grzebania w ulach, to w dzikich rodzinach im nikt nie grzebie... A nie czekaj, nie ma dziko żyjącyh rojów dłużej niż kilka lat. 

 

A najbardziej głupie z tego, to nie grzebanie w ulach. Ale ciągłe odgrzebywanie prawd objawionych i poddawanie ich w ciągłą wątpliwość. 

Edited by hurriway
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Krzychu napisał:

Przepraszam bardzo ale czy temat o dyskusji światopoglądowej został usunięty czy po prostu mój wgląd do niego został zablokowany? 

 

Nic mi nie wiadomo  dlaczego ?

Link to comment
Share on other sites

W dniu 16.11.2022 o 08:15, Tadek11 napisał:

Nic mi nie wiadomo  dlaczego ?

wątek nie istnieje , pewnie daro skorzystał ze swoich tajniackich uprawnień ,, tak skorzystał .,, Uprawnaienia w odpowiedniej zakładce .

 

W dniu 24.10.2022 o 20:46, Tadek11 napisał:

Post ostatni Michała w tym wątku  przeniosłem do https://pasiekapszczelarska.pl/topic/2492-dyskusja-światopoglądowa-przeniesione-posty-z-innych-tematów/page/34/?tab=comments#comment-66879

tam prowadźmy dalej dyskusje na tematy światopoglądowe.  ? do tematów nie widocznych dla gości niezalogowanych , po co goście mają czytać posty nie związanych z pszczelarstwem na forum pszczelarskim.

Tadek

 

sam sprawdź ,że link nie działa ":

Niestety strona, którą chcesz odwiedzić, nie istnieje. Prawdopodobnie została przeniesiona lub wprowadzono nieprawidłowy adres URL.

,,Treść dostępna dla całej administracji .,,

Edited by daro
Jak w ostatnim poście
Link to comment
Share on other sites

W dniu 16.11.2022 o 08:31, manio napisał:

sam sprawdź ,że link nie działa ":

Sprawdziłem . Temat jest ukryty , nie wiem przez Kogo ?

,, Temat usunięty , napisane przez kogo ,,

Edited by daro
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Tadek11 napisał:

Sprawdziłem . Temat jest ukryty , nie wiem przez Kogo ?

 

Porozmawiaj na PW z daro. 

 

A w temacie - już ta pszczoła w bursztynie z Birmy (aktualnie: Mjanmy) ma pasożyta. Taka ciekawostka.

 

I wiele wskazuje na to, że są dziko żyjące roje dłużej niż kilka lat.

Choć są problemy ze stwierdzeniem tego z całą pewnością, bo - z trzech przykładów, jakie obserwowałem - takie miejscówki są dość szybko ponownie zasiedlane po zimowym osypaniu się rodziny i trzeba je często, zwłaszcza w marcu i kwietniu, odwiedzać, żeby mieć pewność ciągłości.

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, michal79 napisał:

 

Porozmawiaj na PW z daro. 

A Ty rozmawiałeś ? ? Ja dopiero teraz zauważyłem ze temat jest ukryty i nie wiem przez kogo  ? sugerujesz że Darek ukrył ? ?

  • Dziękuję 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

20 godzin temu, hurriway napisał:

......................, nie ma dziko żyjącyh rojów dłużej niż kilka lat. 

 

A najbardziej głupie z tego, to nie grzebanie w ulach. Ale ciągłe odgrzebywanie prawd objawionych i poddawanie ich w ciągłą wątpliwość. 

 

Mądrego, to aż miło posłuchać.

Wróć - to aż miło poczytać.

Link to comment
Share on other sites

W dniu 16.11.2022 o 08:31, manio napisał:

Niestety strona, którą chcesz odwiedzić, nie istnieje. Prawdopodobnie została przeniesiona lub wprowadzono nieprawidłowy adres URL.

Ale w Hyde Parku można założyć nowy temat , ten o którym piszesz ktoś zamknął ?  nie wiadomo kto ? nikt się nie przyznaje widocznie nie ma odwagi ? ?

Ale w Hyde Parku są tematy inne na luźne rozmowy i na razie nikt ich nie zamyka ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ja z kolei zauważyłem, że po zniknięciu tematu, to forum na parę dni znowu zaktywizowało się w tematach pszczelarskich. 

Niby hyde park to był, niby wątek ukryty dla niezalogowanych, ale wysysał z tego forum siły witalne, niczym przemówienie o dawaniu w szyję, z imprezującej postępowej 22 latki.

I widzę, że niektórym już tego zaczya brakować... A już widziałem kilka for pszczelarskich, na których za 90% postów odpowiadały 3 osoby... 

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

 

2 godziny temu, michal79 napisał:

Ja z kolei zauważyłem, że po zniknięciu tematu, to forum na parę dni znowu zaktywizowało się w tematach pszczelarskich. 

Niby hyde park to był, niby wątek ukryty dla niezalogowanych, ale wysysał z tego forum siły witalne, niczym przemówienie o dawaniu w szyję, z imprezującej postępowej 22 latki.

I widzę, że niektórym już tego zaczya brakować... A już widziałem kilka for pszczelarskich, na których za 90% postów odpowiadały 3 osoby... 

To masz bogate doświadczenia na kilku forach ?

Czy się aktywizowało , nie wiem , ja tego nie zauważam i gdybym sam nie aktywizował  w innych tematach  to byś pewnie nie zauważył tego  że się coś aktywizowało samo ? , jest po prostu martwy sezon w pszczelarstwie i co roku mamy w tym czasie przed Świętami Bożego Narodzenia zastój w tematach stricte pszczelarskich , tak już jest z naturalnych przyczyn.

A tematy luźne zachęcają do zaglądania na forum z czystej chęci podzielenia się swoimi przemyśleniami na inne tematy ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.