Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Sezon 2023


Krzychu

Recommended Posts

10 minut temu, michal79 napisał:

 

Bezpośrednio nie odpowiem, ale natrafiłem gdzieś na sposób, że nie tnie się sztobrów jesienią, tylko to robi na wiosnę, po czym trzyma w wodzie... W którymś "Pszczelarstwie" z lat 50tych.

Niestety w moim przypadku było to albo teraz albo wcale.

Link to comment
Share on other sites

Ja nadrabiam zaległości w robocie ale w planach mam wózek pasieczny. Taki co by i ul można było im przestawić i podstawowe klamoty gdzie na nim powiesić. No i jeszcze myślałem żeby miał wagę.

Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, Krzychu napisał:

No dobrze, w takim razie aby było o pszczelarstwie - powiedzcie co robicie aktualnie w pasiekach, pracowniach lub warsztatach przeznaczonych do produkcji uli i jego elementów? 

Ja nic nie robię teraz w pszczelarskim temacie . Zimą po Świętach mam wtapiać węzę w ramki i dopiero w kwietniu jak się ociepli trochę konserwacja korpusów pozostających w magazynie.

Co do tego stojaka na ule co pokazała Mirek na filmie na wzór ,  to jest  świetne rozwiązanie do gospodarki wędrownej , łatwo złożyć do transportu taki stojak i rozłożyć gdzieś w terenie , ale z deską pod nogami dla stabilizacji. ?

Natomiast u mnie nie zdały by egzaminu , bo by się zapadały w podmokły grunt jaki jest w mojej pasiece a deska wytrzymała by może dwa lata  , poza tym przyzwyczaiłem się do większych odstępów pomiędzy ulami i mam trzy ule na takiej ramie i mogę zawsze obok postawić na ramie korpus zdjęty z ula podczas przeglądu w mojej ocenie jest to idealne rozwiązanie.

image.jpeg

 

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

14 minut temu, Tadek11 napisał:

Ja nic nie robię teraz w pszczelarskim temacie . Zimą po Świętach mam wtapiać węzę w ramki i dopiero w kwietniu jak się ociepli trochę konserwacja korpusów pozostających w magazynie.

Co do tego stojaka na ule co pokazała Mirek na filmie na wzór ,  to jest  świetne rozwiązanie do gospodarki wędrownej , łatwo złożyć do transportu taki stojak i rozłożyć gdzieś w terenie , ale z deską pod nogami dla stabilizacji. ?

Natomiast u mnie nie zdały by egzaminu , bo by się zapadały w podmokły grunt jaki jest w mojej pasiece a deska wytrzymała by może dwa lata  , poza tym przyzwyczaiłem się do większych odstępów pomiędzy ulami i mam trzy ule na takiej ramie i mogę zawsze obok postawić na ramie korpus zdjęty z ula podczas przeglądu w mojej ocenie jest to idealne rozwiązanie.

 

 

 

Ja przemyślałem temat i jednak pozostanę przy swoich stojakach, które mieszczą po dwa ule. Po prostu po wypoziomowaniu powbijam przy nogach jakieś paliki z rur lub drewna i przymocuje na stałe by było stabilnie. Nie raz zdarzyło mi się już, że przy tej wysokości stojaka ule zatańczyły. 

Mam też kilka na paletach i to jest w mojej ocenie najbardziej stabilne rozwiązanie. Tylko, że mniej estetyczne ale wciąż spotykane w pasiekach towarowych - w innej konfiguracji ułożenia na palecie. 

 

Póki co nie chcę wydawać kasy na inne. Mam inne priorytety a miód nie chce się sprzedawać w moim rejonie. Teść też nie może sprzedać. Dużo miodu u nas jest w okolicach. 

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, Krzychu napisał:

Pytanie dlatego co się stało, że u nas tego pszczelarstwa mniej? Też to zauważyłem - nawet wspominając o tym, że temat o dyskusji światopoglądowej ma codziennie z 2 strony nowych odpowiedzi a w kalendarzu cisza... 

 

9 godzin temu, Turqs napisał:

Bo każdy temat przechodzi w utarczki personalne. Koledzy mają duże doświadczenie pszczelarskie lecz nie mogą się powstrzymać od wywodów nie związanych z pszczelarstwem. 
Każdy nowy użytkownik czytając taki lekko dziecinny jazgot nie zada pytania czy nie pochwali się swoimi osiągnieciami.  Bo takie posty to żadna wartość. 
Zaglądam tu często licząc, że będzie coś o pszczołach...

 

6 godzin temu, hurriway napisał:

 

Jeszcze dodałbym kółka wzajemnej adoracji ;) Niestety to zniechęca

Za chwilę spróbujecie wprowadzić obowiązek pisania o pszczołach bo mało postów i nima co poczytać w jesienny wieczór. ? Życie to nie tylko pszczoły i trucie warrozy. W normalny sposób bez wyzywania od onuc i kacapów można napisać swoje poglądy, wymienić argumenty podać przykłady. Fakt jest taki że rzeczywiście nie każdy potrafi się zachować, ale jeżeli komuś nie pasuje jakiś użytkownik, to zawsze można użyć opcji zignoruj, ewentualnie nie czytać tematów odbiegających od pszczół i sprawa załatwiona.           

Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, hurriway napisał:

Przechowywał ktoś sztorby wierzby do wiosny, jak to wygląda? Dostałem i teraz słabo sadzić, mróz co chwila i jeszcze sam nie wiem gdzie, bo ostatnio moja okolica się rozrasta i nie wiadomo gdzie sadzić żeby zaraz nie wycięli

Przechowywałem zrazy jak na filmie z YT. Myślę że ze sztorbami sprawdzi się tak samo. Pierwszy sposób moim zdaniem lepszy. Polecam cały ten kanał ogrom wiedzy o roślinach

 

 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

11 godzin temu, Krzychu napisał:

Póki co nie chcę wydawać kasy na inne. Mam inne priorytety a miód nie chce się sprzedawać w moim rejonie. Teść też nie może sprzedać. Dużo miodu u nas jest w okolicach. 

 

No i właśnie to jest też powodem że piszemy też  i na inne tematy na forum , niekoniecznie pszczelarskie  ?

U mnie też sprzedaż spadła o 1/3 i w domyśle  pszczelarstwo podupadnie też w związku z inflacją , a za pszczelarstwem pewnie  i forum , bo to są naczynia połączone i  trzeba znaleźć przyczyny tych zjawisk ? i  żeby nie było , że mądry Polak po szkodzie i nie umie zrozumieć przyczyn szkody. 

Wszystkiego na Putina nie można zwalić bo dane statystyczne podają że Europa ma mniejszą inflację o połowę.

Obowiązku pisania Tylko o pszczołach raczej nie wprowadzimy ? , i są tematy w Hyde Parku gdzie  można pisać i w innych sprawach i nawet założyć swój temat  , aby nie przekraczać dobrych zwyczajów w konwersacji w sposób  obrażający innych. ? I na to chyba zwrócimy uwagę !

Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, piotrpodhale napisał:

Za chwilę spróbujecie wprowadzić obowiązek pisania o pszczołach bo mało postów i nima co poczytać w jesienny wieczór. ? Życie to nie tylko pszczoły i trucie warrozy. W normalny sposób bez wyzywania od onuc i kacapów można napisać swoje poglądy, wymienić argumenty podać przykłady. Fakt jest taki że rzeczywiście nie każdy potrafi się zachować, ale jeżeli komuś nie pasuje jakiś użytkownik, to zawsze można użyć opcji zignoruj, ewentualnie nie czytać tematów odbiegających od pszczół i sprawa załatwiona

Nie chodzi o to aby pisać tylko o pszczoła tylko o to aby być dla siebie uprzejmym. To naprawdę nie wiele wysiłku.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

14 godzin temu, Tadek11 napisał:

 

Co do tego stojaka na ule co pokazała Mirek na filmie na wzór ,  to jest  świetne rozwiązanie do gospodarki wędrownej , łatwo złożyć do transportu taki stojak i rozłożyć gdzieś w terenie , ale z deską pod nogami dla stabilizacji. ?

Natomiast u mnie nie zdały by egzaminu , bo by się zapadały w podmokły grunt jaki jest w mojej pasiece a deska wytrzymała by może dwa lata  , poza tym przyzwyczaiłem się do większych odstępów pomiędzy ulami i mam trzy ule na takiej ramie i mogę zawsze obok postawić na ramie korpus zdjęty z ula podczas przeglądu w mojej ocenie jest to idealne rozwiązanie.

image.jpeg

 

Wzorowo!  I pszczoły nie błądzą :)

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Turqs napisał:

Nie chodzi o to aby pisać tylko o pszczoła tylko o to aby być dla siebie uprzejmym. To naprawdę nie wiele wysiłku.

Dlatego zachęcam do opcji ignoruj, klikasz i po problemie po co masz czytać moje wypociny i nieuprzejmości.

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, piotrpodhale napisał:

Dlatego zachęcam do opcji ignoruj, klikasz i po problemie po co masz czytać moje wypociny i nieuprzejmości.

ale wtedy nie zobaczę wszystkich Twoich postów a tego nie chcę :D
Nie obrażaj się ja nie mam zamiaru nikogo ignorować 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Na Podhalu mamy teraz ocieplenie ale były bardzo duże mrozy, udało się zrobić w tym czasie wymrażanie ramek w magazynku. 

 076d8fe22b74a2f4med.jpg

Ambroży troszkę przymarzł to sobie jakiś szalik wykombinował?

 

38611f684ac9e0e5med.jpg

Poidło jeszcze nie zamarzło bo nurt wartki, ale już niedużo brakowało bo mrozy siarczyste.

1dd0c158703b0032med.jpg

U pszczół cisza i spokój żadnych sikorek itp...

dd48f4a32a6d1beamed.jpg

d208004b16f839c9med.jpg

 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Nacek napisał:

U mnie w ostatnich latach oblot bożonarodzeniowy to taka nowa świecka tradycja 

  Dziś na cztery rodziny które zimują u mojej Mamy , cztery wyszły z ula .

Link to comment
Share on other sites

Szamani od prognozy pogody zapowiadają na sobotę i niedzielę nawet +15 stopni  https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-takiej-pogody-w-sylwestra-i-nowy-rok-dawno-nie-bylo-najnowsz,nId,6497889

Już od kilku lat zauważyłem że im większa zima w Ameryce to słabsza w Europie.

Ja twierdzę że prawdziwa zima dopiero przed nami. Uwidzimy? 

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, piotrpodhale napisał:

Już od kilku lat zauważyłem że im większa zima w Ameryce to słabsza w Europie.

Ja twierdzę że prawdziwa zima dopiero przed nami. Uwidzimy? 

 

Może to efekt przesuwania się biegunów? 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.