Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Sezon 2023


Krzychu

Recommended Posts

2 godziny temu, Beeman napisał:

Zawsze na Akacjie przygotowuje nowe ramki z bardzo cienka weza.  Miod z akacji w ramkach nawet o tej porze jest płynny. Sporo ludzi pyta o takie plastry miodu. 

 

Jak ja bym chciał mieć czas na takie rzeczy... A tu od paxdziernika ani razu na pasiece mnie byłem 

Link to comment
Share on other sites

14 minut temu, Krzychu napisał:

 

Jak ja bym chciał mieć czas na takie rzeczy... A tu od paxdziernika ani razu na pasiece mnie byłem 

nie martw sie w tym okresie nie wiele się dzieje :)

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Krzychu napisał:

 

Jak ja bym chciał mieć czas na takie rzeczy... A tu od paxdziernika ani razu na pasiece mnie byłem 

Pewnie zaś się narażę na miano antagonisty, ale moim zdaniem nie ma się czym chwalić.

 

U sąsiada niżej mojej pasieki jakieś 300m widać z drogi, wiatr wywrócił starą wierzbę na ule, dwa ule mają załamane uszkodzone daszki i są przechylone i pewnie do środka leje i pada śnieg. Byłem u sołtysa miał komuś przekazać żeby ten ktoś przekazał ojcu właściciela uli. Niestety mija 3 tydzień i ule stoją jak stały. W tym tygodniu dzwoniłem do kolegów wejdziemy przez ogrodzenie i zabezpieczymy ule, bo te pszczoły zgniją w środku. 

Nie wiem, ale może raz na miesiąc wypada zaglądnąć do pasieki czy stoją? czy ktoś nie ukradł? itd... Przynajmniej na zasadzie pańskie oko konia tuczy....

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, Krzychu napisał:

 

Jak ja bym chciał mieć czas na takie rzeczy... A tu od października ani razu na pasiece mnie byłem 

 

2 godziny temu, piotrpodhale napisał:

Nie wiem, ale może raz na miesiąc wypada zaglądnąć do pasieki czy stoją? czy ktoś nie ukradł? itd... Przynajmniej na zasadzie pańskie oko konia tuczy....

 

Albo zaopatrzyć się w kamerę  ? i kartę SIM i masz na bierząco podgląd na pasiekę. 

https://pl.aliexpress.com/item/1005004606977323.html?spm=a2g0o.productlist.main.105.68a72fc1foSXf4&algo_pvid=58e6b26d-f710-47cd-aa37-5c78e93db996&algo_exp_id=58e6b26d-f710-47cd-aa37-5c78e93db996-53&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"12000030639134663"}&pdp_npi=2%40dis!PLN!789.71!268.51!!!!!%40211bd3cb16733775425155782d06d9!12000030639134663!sea&curPageLogUid=Wf8GVScoO7wz

 

Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, piotrpodhale napisał:

Super pozazdrościć takiej ochrony pasieki nie trzeba zasilania ani karty sim. ?   

W zasadzie to ciężko byłoby o zasilanie nawet do tej kamery co Tadek podesłał. Musiałbym z dwa akumulatory schować w pustym warszawiaku 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, Krzychu napisał:

Hehe spoko, na miejscu mam żywy monitoring co daje znać 

A ile Ciebie kosztuje ochrona  strażnika ? i czy w nocy też pilnuje i wyśle Ci SMS a  i masz bierzący podgląd osobiiście na smartfonie ? ?

Oczywiście to tak żartem pytam ? , ale popatrz , do czego już dochodzimy , parę lat temu takie urządzenia kosztowały spore pieniądze a teraz za równowartość jednego ula można juz mieć jakąś ochronę całodobową , problem z zasilaniem ale i takie słoneczne zasilanie z akumulatorkiem  już jest w cenach dla przecietnego pszczelarza. ?

Link to comment
Share on other sites

17 godzin temu, Beeman napisał:

Mój model kamery ma własny panel i sam się ładuje. Ma 4 dodatkowe paluszki i podobno wystarczają na 6 miesięcy. 

To masz super sprzęt , wszystko zalezy od ceny pewnie ?

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Po pierwszej połowie wiosennego stycznia zapowiadają atak zimy w postaci śnieżyć i mrozów. Ktoś z Was pokusił się o sprawdzenie stanu zapasów niedawno? 

 

Link to comment
Share on other sites

Nie zagladałem do wnętrza uli i nawet nie planuję tego robić do oblotu wiosennego ? Co ma być to będzie. ?

Ale często zaglądam na pasiekę i obserwuję jak zachowują się pszczoły , bo zima bardzo łagodna i w czasie ostatnich ciepłych dnia jakie były niedawno zrobiłem takie zdjęcie :

jaka mogla być przyczyna ? Wkładka dennicowa z spienionego PCW była nie uszkodzona teraz widać ślady uszkodzeń i odupane kawałki PCV pod ulem ? 
Jak obstawiacie kto to mógł zrobić ? Zagadka ? Ja mam swoje podejrzenia ale o tym później ?. Dla uściślenia ul ten nie ma innych uszkodzen mechanicznych i pszczoły spoko żyją wewnątrz bo zrobiłem wyjątek i zajrzałem do środka , i mają  zapas na resztę zimy. Pozostałe ule w pasiece nie mają żadnych  uszkodzeń mechanicznych powstałych w ostatnim czasie ,  tylko ten jeden na zdjęciu poniżej. 

lJaBoR_KM8fn9BiQEk1Jg1QxLMxr2Q4F0RxZlJWv

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, Tadek11 napisał:

Nie zagladałem do wnętrza uli i nawet nie planuję tego robić do oblotu wiosennego ? Co ma być to będzie. ?

Ale często zaglądam na pasiekę i obserwuję jak zachowują się pszczoły , bo zima bardzo łagodna i w czasie ostatnich ciepłych dnia jakie były niedawno zrobiłem takie zdjęcie :

jaka mogla być przyczyna ? Wkładka dennicowa z spienionego PCW była nie uszkodzona teraz widać ślady uszkodzeń i odupane kawałki PCV pod ulem ? 
Jak obstawiacie kto to mógł zrobić ? Zagadka ? Ja mam swoje podejrzenia ale o tym później ?. Dla uściślenia ul ten nie ma innych uszkodzen mechanicznych i pszczoły spoko żyją wewnątrz bo zrobiłem wyjątek i zajrzałem do środka , i mają  zapas na resztę zimy. Pozostałe ule w pasiece nie mają żadnych  uszkodzeń mechanicznych powstałych w ostatnim czasie ,  tylko ten jeden na zdjęciu poniżej. 

lJaBoR_KM8fn9BiQEk1Jg1QxLMxr2Q4F0RxZlJWv

 

 

coś ostrzy sobie  zęby na Twoje pszczoły :)

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Beeman napisał:

Zakaz wjazdu!

Nie wiem Czy Bogumił dobrze rozpoznałeś  , że to na zdjęciu to nie front ula czyli wylotek ale  to jest widok od tyłu ula po przeciwnej stronie wylotka , to takie okienko rewizyjne do wyjmowania ramy z siatką aluminiową  i wkładki dennicowej ze spienionego PCV,  które w razie potrzeby jest zamykane ?

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Tadek11 napisał:
3 godziny temu, Beeman napisał:

Zakaz wjazdu!

Nie wiem Czy Bogumił dobrze rozpoznałeś  ,

 Bogumił prawdopodobnie jak ja nie widzi żadnej grafiki tylko zak "zakaz wjazdu"

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

18 minut temu, gajowy napisał:

 Bogumił prawdopodobnie jak ja nie widzi żadnej grafiki tylko zak "zakaz wjazdu"

Skoro nie widzisz grafiki to może pokaże zdjęcie mojej dennicy widok od tyłu , żebyś zrozumiał gdzie jest tył a gdzie przód , czyli wylotek . Okienko rewizyjne jest od tyłu i służy do zabiegów higienicznych. 

hl7wcrUorI8KTg5GP2NoNk9OstM6DM9Ecvqhg3mN

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Nacek napisał:

Tadeusz a ta ramka z siatką to daje się wyjmować t tak po dłuższym czasie? Pytam z ciekawości, sam się nad takimi zastanawiałem

Daje radę , pod warunkiem że są luzy 2-3 mm w szerokości i wysokości tyle żeby pszczoła nie wyszła dołem i raz do roku wiosną wyciągniesz ją i oskrobiesz z propolisu i włożysz z powrotem czystą. ?. Ja co dwa lata i tak każda dennicę podmieniam rotacyjnie do mycia roztworem NaOH więc działa to bez większych problemów ale gdybyś chciał zostawić na parę lat bez dotykania , to zakitują i nie ruszysz i wtedy lepszą opcją jest zbudowanie dennicy z siatką na stałe i w zasadzie jest to tańsze rozwiązanie ale wymaga wiosną podmiany do czyszczenia , czyli dźwigania ula żeby w razie potrzeby wyczyścić dennice po zimie . Kwestia wyboru opcji co lepsze  dla kogo? ? Ale gdybym teraz miał robić takie rozwiązanie , to raczej tą szufladę z siatką robił bym całą  metalową ?

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
3 godziny temu, piotrpodhale napisał:

Podobno w niektórych rejonach pyli leszczyna, a ja byłem wczoraj na działce w sumie zero oznak wiosny tem. - 5 i zima w pełni nie ma co tam jeszcze szukać. ?

af9976995b2d5437med.jpg

9605282ae4c196d9med.jpg

77c48683643d04f7med.jpg

35c8a686e10d1c6bmed.jpg

 

Ładnie to wygląda, w tym domku mieszkasz czy to domek typu letniskowego na działce ROD? 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.