Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Sezon 2023


Krzychu

Recommended Posts

Zważyłem kilka uli. Ważą ok. 10kg, czyli zapasów pewnie z 5kg. 

Do końca marca na styk. Do połowy ma być zimno... Potem zobaczymy.

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

15 godzin temu, mirek. napisał:

jak tam już miody pozyskujecie bo ostatnio wielka nagonka na pędzenie na FC:P

a tu zima u mnie na minusie i w dzień i w nocy

koło zera ale zawsze

 

Też o tym pisałem. To już stało się obowiązkową praktyką pszczelarską. Zakarmić jesienią wiadrem 10l inwertu (moim zdaniem za mało) po to by na przedwiośniu z drogimi ciastami latać i przemęczać pszczoły. 

Nawet jak ramki nabite pokarmem to i tak Beelanty z youtouba syropy leją a inni ciasta wrzucają. Też raz się bawiłem w to. Przyznaję. Lecz po tych doświadczeniach dla mnie to paranoja o tej porze roku jeśli pokarm rzeczywiście jest. 

Link to comment
Share on other sites

Jakieś dziwnie są sprzeczne znaki w tym roku...

4 dni temu w Lublinie klucz łabędzi lecących na północ. Ponoć żurawie już wróciły...

A prognozy nielotne dla pszczół... tak długo, jak model prognozuje (czyli do połowy marca).

No ciekawe, czy jednak nie będę się musiał przeprosić z ciastem... Miałem w zeszłym roku w okresie zakarmiania problemy logistyczne. Zamiast 10kg, dałem 7,5 na rodzinę.  

Link to comment
Share on other sites

14 minut temu, michal79 napisał:

4 dni temu w Lublinie klucz łabędzi lecących na północ. Ponoć żurawie już wróciły...

Tydzień temu żurawie, dziś łabędzie leciały .

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, michal79 said:

Jakieś dziwnie są sprzeczne znaki w tym roku...

U mnie wczoraj spadlo 15cm mokrego sniegu i tak mysle ze wiosna tak szybko jeszcze nie zawita bo... jeszcze nie zbilem nawet jednej ramki. 

Link to comment
Share on other sites

11 godzin temu, daro napisał:

Tydzień temu żurawie, dziś łabędzie leciały .

 U mnie żurawie całą zimę się darły. Znaczy, część nie odleciało. Ale inne ptaki już słyszałem ( w nocy więc nie widziałem co a niestety po odgłosach jakie wydają  lecąc nie odróżniam)

Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, Beeman napisał:

jeszcze nie zbilem nawet jednej ramki. 

 To tak jak ja. Mało tego, jeszcze mi dwa ule do wykończenia zostały (daszki, nóżki, wylotki, czyli duperele które czasem zajmą tyle samo czasu co reszta roboty z ulem).

 

Wczoraj rano miałem -5, koło południa jak słońce podgrzało to z ula co mam pod pracą zaczęły wychodzić pszczoły. W nocy znowu na minusie...

Link to comment
Share on other sites

4 minuty temu, Tadek11 napisał:

Jak ktoś ma nawłoć w okolicy to same biorą tyle ile dadzą radę ?

Coś z ta nawłocią nie tak robię. Mimo, że im tego miodu nie zabieram a nawet je dokarmiam normalnie cukrem to zawsze te co na nawłoci stały są jakieś słabsze od innych, czasem nawet się sypią. W tym roku odpuszczę sobie nawłoć albo spróbuję gospodarki dwurodzinnej...  

Link to comment
Share on other sites

13 minut temu, gajowy napisał:

Coś z ta nawłocią nie tak robię. Mimo, że im tego miodu nie zabieram a nawet je dokarmiam normalnie cukrem to zawsze te co na nawłoci stały są jakieś słabsze od innych, czasem nawet się sypią. W tym roku odpuszczę sobie nawłoć albo spróbuję gospodarki dwurodzinnej...  

To może coś z tym źle robisz Marcin ? Ale jak przyjedziesz na konferencje pszczelarską do Mińska Maz 18 marca zapewne wiesz o niej , to możemy porozmawiać w szerszym gronie w kuluarach z Kolegami co może  być powodem , jest sporo Kolegów którzy tak jak Mirek nastawiają się głównie na nawłoć i z powodzeniem ?. Jak to robią ? O tym nie wszyscy chcą pisać na komunikatorach ?

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, gajowy napisał:

U mnie żurawie całą zimę się darły.

Może się kto inny darł . ?

Wróble są całą zimę ( w kurniku zarazy ) odleciały zimowe ptaki .

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Tadek11 napisał:

Jak ktoś ma nawłoć w okolicy to same biorą tyle ile dadzą radę ?

No i właśnie o to chodzi, że w tym są one zaradne :D ale pod typ aspektem to każda pszczoła by dała radę. 

Link to comment
Share on other sites

U mnie w nocy minus , w dzień na plus 6-7 i słońce . Wychodza trochę z każdego ula ale bez szału,  chyba tylko po wodę . Leszczyny kwitną . Dzisiaj przejdę się po południu na pobliskie ogródki działkowe,  i zobaczę co tam sie zaczyna dziać . Szpaków nie ma jeszcze chociaż bywało ze już w lutym okupowały budki lęgowe , na naszych jesionach i dębie :) . Chyba już wiosna , chociaż dwa dni temu cały dzień sypał śnieg ale odrazu topniał . 

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Robi_Robson napisał:

Chytry jesteś . A chytry 2x traci ;)

 

Nie chytry, tylko dwa lata pod rząd tak dawałem i było ok.

W tym roku chciałem dać więcej, 10kg, ale samochód się psuł, a do tego przestawały powoli brać.

Teraz zważyłem kilka uli i jeszcze styka. Zobaczymy jaki będzie kwiecień...

Fakt, mam też nawłoć. Mniej lub więcej, w zależności od toczka.
Warmiaki to powinni masowo jakieś... nie wiem... wrzosy sadzić? ;)

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, daro napisał:

Może się kto inny darł . ?

 Tu akurat jestem pewien że żurawie, lub jak by "kurpś" powiedział: "zurazie".  Jedyny człek co mógłby się nad tym rozlewiskiem drzeć (z racji tam mieszkania) pił akurat piwo pod sklepem we wsi.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, Madzin napisał:

U mnie w nocy minus , w dzień na plus 6-7 i słońce . Wychodza trochę z każdego ula ale bez szału,  chyba tylko po wodę . Leszczyny kwitną . Dzisiaj przejdę się po południu na pobliskie ogródki działkowe,  i zobaczę co tam sie zaczyna dziać . Szpaków nie ma jeszcze chociaż bywało ze już w lutym okupowały budki lęgowe , na naszych jesionach i dębie :) . Chyba już wiosna , chociaż dwa dni temu cały dzień sypał śnieg ale odrazu topniał . 

Ćoś nie za bardzo przekonowująco piszesz o tej wiośnie ? Gdzie wiosna jak rano -3 st. C i prognozy na jutro

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/nadchodza-niebezpieczne-godziny-w-pogodzie-zolte-alarmy-imgw-mapa/pe13g6c,79cfc278

 

Link to comment
Share on other sites

20 minut temu, Tadek11 napisał:

Ćoś nie za bardzo przekonowująco piszesz o tej wiośnie ? Gdzie wiosna jak rano -3 st. C i prognozy na jutro

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/nadchodza-niebezpieczne-godziny-w-pogodzie-zolte-alarmy-imgw-mapa/pe13g6c,79cfc278

 

Mroziło w nocy napisałam :) ale czy to nie znaczy ze w cieniu nie może być w południe na plusie ? To już nie styczeń luty czy grudzień  chociaż i tu nie bylo mega mrozów w dzień ale szaro buro i ponuro. Aktualnie mam 3 na plusie  ;) a o 20 ma być już -1 . Dla mnie to wlasnie wiosna , w nocy przymrozki a w słońcu ciepło i przyjemnie , kanarki zaczynaja na wolierze śpiewać , kosy tez już słyszałam a konie zrzucają nieśmiało zimowe futro . :) Dla mnie to już oznaki nadchodzącej wiosny. Rośliny też już ruszają :).  

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Tadek11 napisał:

Ćoś nie za bardzo przekonowująco piszesz o tej wiośnie ? Gdzie wiosna jak rano -3 st. C i prognozy na jutro

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/nadchodza-niebezpieczne-godziny-w-pogodzie-zolte-alarmy-imgw-mapa/pe13g6c,79cfc278

 

 To ja jednak chyba mieszkam  w Suwałkach 30km od wawki

bo u mnie co noc -6 albo -8 w dzień fakt słoneczko grzeje ale do 5 max 7 stopni

i tak ma być co najmniej 2 tygodnie jeszcze

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.