Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Sezon 2023


Krzychu

Recommended Posts

Patrząc na stan rodzin - są jeszcze daleko w zimie. ciasne kłęby, sporo pokarmu po bokach i wzdłuż ramek. Brak oznak czerwienia. Patrząc na długoterminową, jeśli pod koniec marca dopiero buchnie ciepłem to dopiero wtedy rozpocznie się rozwój. Potem miesiąc i zacznie się rzepak. Myślę, że ten rok nie powinien być rójkowy (czyli taki, jak w 2019 np u mnie)  jeśli kwiecień i maj będą stabilne.

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Madzin napisał:

A kurczę nie umiem dodać zdjęcia ? a z telefonu się nie da bo ma za duża rozdzielczość :) https://m.fotosik.pl/zdjecie/3cbe62ea032585bc/2565509/1/next 

fotosikiem go ! weźmie każde i zmniejszy ile trzeba. Ale te na pierwszym ulu to bucfasty  :) . Widzę ,że folia pomogła ? Jest siła !!!

 

d7c44b235c0b3460med.jpg

 

 

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

18 godzin temu, manio napisał:

 

Ja czekam na bociany . Zwykle są w ostatnim tygodniu marca. Szpaki przylatują tylko po to żeby zniszczyć moje czereśnie :( , a podobno to pożyteczne , owadożerne ptaszki ?

 

U mnie jeszcze zima , na foto dzisiejsza zimowa kąpiel w jeziorze. Pan i Pani w jeziorze , potomek z psem ich pilnuje. Ja z psem podglądam i robię zdjęcie. Zimno od samego patrzenia. Jezioro pokryte jeszcze cienkim lodem po całości

 

 


0393ca198213da96med.jpg

 

zdjęcia wstawiam za pomocą strony fotosik.pl  , choć można i innym żródłem

https://krewetki.org/forum/viewtopic.php?t=6969

Co jak co ale tych jezior to Ci zazdroszczę , swego czasu co roku urlop spędzałam na Mazurach , Wydminy , Popielno itp. Piękne miejsca . Folia super się sprawdziła , nie wychodzą pod daszek . Tak na zdjęciu to ta szalona żółta rodzina (ona pierwsza idzie do przeprowadzki na dadanta , myśle ze dzięki temu jakoś uda mi się utrzymać ja w ryzach , podejrzewam ze na moich ulach musiałaby być na dwóch korpusach jako gniazdo, matka napewno pójdzie do wymiany w sezonie ) . Do szpaków to ja nic nie mam ? Zamieszkują u mnie co roku 12 budek . Stołują się u sąsiada na starych czereśniach których nikt nie obrywa  ;) . Podejrzewam ze juz wszystkie zaczęły czerwic :( dzisiaj 5 stopni tylko z lekkimi przebłyskami słońca a one biedne zasuwały po wodę , niektóre ledwo dolatywaly na mostek :( . Rano wszystko było zasypane świeżym śniegiem …. Z którego oczywiście zrobił się w południe dżeks ?

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

19 minut temu, Madzin napisał:

Stołują się u sąsiada na starych czereśniach których nikt nie obrywa  ;) .

Ja nic przeciw szpakom nie mam , dach mam uszczelniony nie gniazdują pod dachówką . Problem się zaczyna jak młode wyjdą z gniazda . Wtedy nie wiem dlaczego atakują czereśnie. I to bym im wybaczył jakby poczekały aż dojrzeją i podzieliły się ze mną choć w nikłym procencie. Nie czekają , mało co zjedzą , a resztę podziobią i zwalą na ziemię. Co roku mówię ,że to ostatni raz i zetnę niepotrzebne czereśnie :)  Ale w tym roku chyba w końcu wykonam plan. Posadziłem drzewka blisko domu, tych nie mają śmałości objadać. Te duże już tylko dla szpaków , a w końcu na opał.

U mnie jezior dostatek , pszczoły tez nad jeziorem , więc wrażenia to żadnego nie robi. Każdy lubi to czego nie ma , więc latem jadę nad morze , a zimą i jesienią w góry. Jeziora mam codziennie. To na zdjęciu to niemal obok domu , a w mieście mamy całkiem spore jezioro i bardzo głębokie. Codziennie widzę więc co najmniej 3 jeziora i każde inne. Ale to tylko mokra , zimna woda. Gdzie im do gór ?

Bucfasty potrzebują obszernego gniazda . Na dadantach trzymam je na 15 ramkach gniazda i dwóch nadstawkach 1/2 po 10 ramek. Wtedy się nie roją. Albo raczej gniazdo 3x10R 1/2Dadant i na to nadstawki 2x1/2Dadant bo mam juz praktycznie tylko ule korpusowe. W tych ulach co masz to gniazdo na 2 korpusy i na to dopiero miodnia jako trzeci korpus. Nie musisz przesiedlać , tylko postaw korpus z ramkami , z węzą czy suszem .

 

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

10 minut temu, manio napisał:

Każdy lubi to czego nie ma , 

 

Dokładnie, mieszkałem wiele lat gdzie z okna miałem widok na jezioro a z drugiej strony słyszałem szum morza. Wszystko się opatrzy i znudzi, bywały lata że ani razu nie byłem na plaży. Góry niby ładnie ale żeby tam mieszkać, to nie wiem, przecież tam człowiek ma całe życie pod górę.?nawet jak trafi się z górki to za chwilę znowu pod górę ?

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Jak tam u was u mnie 15 na plusie w cieniu ;) noszą pyłek jak szalone od 9 rano. Zorganizowałam im konkretne poidełko chyba są zadowolone bo sporo ich tam urzęduje :) . Zrobiłam przegląd tego szalonego ula , pokarmu maja dość tak mi się wydaje , ewentualnie dam im ramki które wycofałam z innych. Matka czerwi w dolnym korpusie na 2 ramkach obustronnie wielkości dłoni . Kilka komórek było zasklepionych reszta larwy i jajka . W reszcie nie wiem jak tam bo zajrzałam tylko na ilość pokarmu , górne korpusy zaczynaja się opróżniać . :) Taka wiosnę to uznaje ;) 

Link to comment
Share on other sites

U mnie śniegu po kolana. Piękna zima. Ule zasypane. Powalki zimne, nie ma czego zaglądać. Jakby w innym kraju :)

Dzis musialem wyjechac  , droga 200 km zajęła mi ponad 4 godziny. W rowach dwukrotnie  spotkałem samochody. Ale arbuzy już dawno rosną. Czas wysiać pomidory i paprykę. Wiosna w końcu i do mnie przyjdzie, nie dam się zaskoczyć

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

Dzisaj po wyjsciu z pracy na samochodzie bylo dobre 25cm sniegu. Przed domem dobre 120cm ubitego sniegu.  Pierwsze 50 ramek zadrutowane. Niewiele jak na 10-tego marca ale damy rade. 

Link to comment
Share on other sites

Wczoraj byłem na pasiece , w południe było nawet +17 st. Pszczoły pięknie się oblatywały, może nie wszystkie jednakowo ale z 13 uli wszystkie 13 żyją.  

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

6 minut temu, Tadek11 napisał(a):

Ja widzę że zadziałało . Czy te sarenki chciałeś udostepnić ?

zadziałało ale nie z linku fotosika , widać to co udostępniłem funkcją "Przeciągnij tutaj aby załączyć lub dodaj pliki ..."

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

Dziś znalazłem w garażu 5kg węzy , którą kupiłem i zapomniałem że mam. Znalazłem też trochę już gotowych ramek z wtopioną węzą. Czas zakasać rękawy i wtopić resztę. Póki co wyskrobałem, zdezynfekowałem i opaliłem trzy ule po padniętych rodzinach.  Zostało dużo ramek z pokarmem- raczej nie dam innym rodzinom, bo jak padły od nosemy to nie chcę syfu dalej roznosić. Pójdą do przetopu. Tylko nie wiem, czy najpierw ten pokarm z nich usunąć, czy topić razem z nim bo i tak rozpuści się w wodzie... Co sugerujecie?

Link to comment
Share on other sites

Dzielę pokarm na zasklepiony i niezasklepiony. 

Do niezasklepionego dolewam objętościowo tyle wrzącej wody, żeby zakrył plastry. 

Na drugi dzień zbieram z wierzchu wosk.

Ważę pozostały roztwór. 

Np. ostatnio było 10l wrzątku wlane, a po oddzieleniu wosku ważyło 13,5kg. Czyli mniej więcej czwórniak. 

Takie czwórniaki czy trójniaki wygrywają konkursy ponoć. 

;)

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

43 minuty temu, michal79 napisał(a):

Np. ostatnio było 10l wrzątku wlane, a po oddzieleniu wosku ważyło 13,5kg. Czyli mniej więcej czwórniak. 

Takie czwórniaki czy trójniaki wygrywają konkursy ponoć. 

  Ja jeśli już  będę cos z tego robił, to pewnie o mocy 50%. Ale nie wiem, czy znajdę czas...

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

U mnie juz po oblotach. Pierwszy pyłek juz nosiły. Można powiedzieć, że się zaczyna :)
A u mnie trochę zmian. Przygoda z Langstroth 3/4 EU / Ul Opbimal Burnat / Dadant 18 cm. Trudno wybrać nazwę :D Ramka 435x180mm
 

 

Zdjęcie WhatsApp 2023-03-15 o 10.51.32.jpg

Edited by Turqs
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

13 minut temu, Wugiwugi napisał(a):

Turqs ostro poszedłeś w 17 Dadanta 🙂

Dokładniej to 18 cm aby w druga stronę wchodziło  12 ramek wlkp "18"

Edited by Turqs
Link to comment
Share on other sites

32 minuty temu, Turqs napisał(a):

Dokładniej to 18 cm aby w druga stronę wchodziło  12 ramek wlkp "18"

Wchodzi ładnie 12 ramek? Bo na stronie Burnat twierdzi że wchodzi ale ramek 365 x 180 więc jest trochę więcej luzu to znaczy że pewnie w lewo prawo jest więcej ruchu

Edited by Wugiwugi
Link to comment
Share on other sites

34 minuty temu, Turqs napisał(a):

Dokładniej to 18 cm aby w druga stronę wchodziło  12 ramek wlkp "18"

Czyli kolejny co wyzbywa się 18tek? :D 

 

ps. na pełnym LN EU chcę spróbować sił

Link to comment
Share on other sites

34 minuty temu, Wugiwugi napisał(a):

Wchodzi ładnie 12 ramek? Bo na stronie Burnat twierdzi że wchodzi ale ramek 365 x 180 więc jest trochę więcej luzu to znaczy że pewnie w lewo prawo jest więcej ruchu

Nie ma nadmiernego luzu. Nie wiem w sumie dlaczego maja taki zapis w ofercie. Wąsy normalnie opierają się na felcach i nie spadają ramki. Przy okazji zmierzę wymiar ścian korpusu od wewnątrz  

Link to comment
Share on other sites

31 minut temu, Krzychu napisał(a):

Czyli kolejny co wyzbywa się 18tek? :D 

 

ps. na pełnym LN EU chcę spróbować sił

narazie sie nie wyzbywam. Moje jednościenne "18" wytrzymają jeszcze długie lata :) 
Tak ze po równych 10 latach z pszczołami (dziś mija równo 10 lat :) )  Mam 3 wymiary ramek. pewnie kolejne 10 minie zanim będe miał jedną :)

Link to comment
Share on other sites

13 minut temu, Turqs napisał(a):

Tak ze po równych 10 latach z pszczołami (dziś mija równo 10 lat :) )  Mam 3 wymiary ramek. pewnie kolejne 10 minie zanim będe miał jedną :)

Ja mam więcej:

1. Warszawski poszerzany 435 x 300

2. Nadstawka do warszawskiego poszerzanego 130 x 360 

3. Nadstawka do warszawskiego poszerzanego 140 x 350 

4. Nadstawka do warszawskiego poszerzanego 120 x 370

5. Wielkopolska 18tka 180 x 360

 

No i jakby tego było mało to zaraz będzie LN EU 435 x 230 

 

PS. Dobrze, że na warszawiakach to raptem z 5 rodzin jest to mogę w tym roku już wyszukać tylko jeden rozmiar ramki w magazynie do nadstawki. 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.