Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ocena stanu pokarmu po zakarmieniu rodzin


Psc

Recommended Posts

27 minut temu, hurriway napisał:

Dlatego też powoli będę schodził do 5 rodzin myślę. Wszystko na korpusach. 

Jeżeli tylko dla własnych potrzeb to w zupełności wystarczy , miodu nie przejesz sam tyle  , albo nabawisz się cukrzycy ? Ale tak jak wyżej napisałem , jak się wszystko dobrze ogarnie, dobre ule nie wymagające korpusowe ,  sprzęt pasieczny ,  to  co najmniej  od 8  do 10 rodzin wg mnie to takie minimum , jedna robota , a w razie jakiejś kłopotów hodowlanych , upadek w zimie lub strutowienie matki  , jest z czego odbudować  stan liczebny i nie zostać bez miodu na następny sezon i nie pisać na forum , co robić miałem na zimę dwie rodziny i jedna mi upadła w zimę i co mam teraz robić ? ? Poratuje ktoś ? ?

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

7 minut temu, hurriway napisał:

I dwa razy więcej okazji typu: zawsze coś. 

Tak jest w życiu ,  pędzimy za czymś , z nadzieją że polepszymy swój los spełnimy jakieś marzenia , i dopóki sił i nadziei starcza .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

18 minut temu, hurriway napisał:

Dwa razy więcej wszystkiego.

to nie jest takie liniowe :) , ramki lubię robić , mam je zawsze w pracy pod biurkiem i to dla mnie terapia zajęciowa na uspokojenie :)

Nie robię więcej niż 10 za jednym podejściem. Wstawienie węzy to już w pasiece i przy pomocy trafo bezpieczeństwa trwa 3 s na ramkę. Gorzej jak widzisz ,że praca nie ma sensu bo w końcu wszystko zależy od pogody. Miałem w tym roku 3 miodobrania i piękne kolorowe miody , ale to najwyżej  połowa tego co było normą jeszcze 10 lat temu. A gdzie postęp ? Nawet wybitne rodziny po wiosennej klęsce urodzaju przynoszą jakieś ochłapy . Wprawdzie miód piękny , spadziowy , kolorowy , w każdej lokalizacji inny . Nawet poszczególne linie potrafią przynosić rozróżnialny miód jak się je wiruje osobno. Wszystko to piękne , ale ja jestem technokratą i rachunek mi się nie zgadza. Hobby też podlega regulacjom biznesowym. Mogłbym w tym czasie np. pospać na pszczołach - ale nie maiłem czasu sobie takiego spanka zrobić. Może jak będzie mniej pszczół to zechce mi się w końcu ?

32 minuty temu, Tadek11 napisał:

Nie wiem , jak kalkulujesz , ale do 10 rodzin to ta sama uciążliwość co i przy pięciu moim zdaniem

sama prawda , a jak jeszcze 5 w drugiej lokalizacji to też nie ciąży bo nie widzisz całości. 10 rodzin to bez problemu wirowanie jednego dnia , nie mówiąc o przeglądzie czy zabiegach. Więcej nigdy nie robię i to też coś znaczy.

Będę w końcu pszczelarzem "zydelkowym" - wystrugam sobie zydelek , siądę i będę patrzył na pszczoły.

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

54 minuty temu, Tadek11 napisał:

Ty jesteś w sile wieku. ?

ta na pewno kiedyś byłem

już w zeszłym roku miałem likwidować wszystko ale smykałka i pach suwnica zrobiona i dałem rade

teraz tylko mi przeszkadza wywalę jak czas pozwoli

co do ilości po co mi więcej 5 do 10 z naciskiem na5

 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

15 godzin temu, mirek. napisał:

co do ilości po co mi więcej 5 do 10 z naciskiem na5

też by mi stykło , ale jestem realistą i nie mam tyle silnej woli. O, gdyby to moja decydowała to wystarczy i 2 ule. Pojechać, popatrzyć a miód jakby co to kupić. A poza tym cukier szkodzi , więc i miód też ?

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, manio napisał:

Pojechać, popatrzyć a miód jakby co to kupić.

Najlepiej w sklepach sieciowych typu Biedronka , Carrefour itp, - jest najtańszy ??  Oczywiście żartuję ? A jak widać z tą opowieścią o "głupim Ludzie"  może jest coś na rzeczy ? Skoro sieciówki to sprowadzają z Chin albo za pośrednictwem przekupionych pseudo pszczelarzy?  I niestety niektórzy pseudo pszczelarze robią na tym biznes ? I dlatego my tacy w większości mam nadzieję uczciwi pszczelarze muszą zmniejszać pasieki ze względów ekonomicznych , bo jak konkurować z syropem ryżowym  który kosztuje około 3 zł /kg

Ale jak temu zaradzić ? Na taki proceder ?

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, Tadek11 napisał:

uczciwi pszczelarze muszą zmniejszać pasieki ze względów ekonomicznych

nie , jest na tym zarobek ,  tym bardziej że i tak jestem codziennie w pasiece z innych powodów . Po prostu :

291cb700e378371cmed.jpg

  • Lubię 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.