Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ukraiński miód


Recommended Posts

Ale gdzie najtańszy, dla konsumenta w sklepie czy na straganie?

Jeżeli tak, to może dlatego że kupują go za psie pieniądze detaliści w hurcie, rozlewają w słoiki i sprzedają w słusznych pieniądzach jako polski?

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 28.12.2022 o 23:56, polbart napisał:

Dlaczego ukraiński miód jest od dwóch lat najdroższym miodem w Polsce?

Może dlatego że jest prawdziwy , czyli naturalny ? ?

Ale naprawde nie mam większej wiedzy w tej sprawie bo nie zajmuję się handlem miodem i jest to dla mnie informacja zaskakujaca ?  nie wiedziałem o tym . ?

Poza tym na tak zadane pytanie zwierającej tezę że "jest najdroższy"  , to może by wypadało by  wykazać żródła takiej wiedzy , żeby nie było że jest to plotka tylko fakt weryfikowalny gdzieś w niezależnych żródłach ? czyli prosimy o fakty , jak ktoś zna takie źródła ? i wtedy możemy  dalej dyskutować o przyczynach  ?

Link to comment
Share on other sites

13 minut temu, michal79 napisał:

tylko musieli dojść do ładu z jakością produkcji. 

Najwyraźniej doszli.

Musieli ? ? Czy chcieli ?   Najwyraźniej doszli jak zapytujesz ? Same znaki zapytania . ? 

Nie znamy realiów Ukraińskich , wiec dobrze by było gdyby napisali coś o tym Ukraińcy ( ale teraz wojna i będzie trudno)  lub pszczelarze znajacy pszczelarstwo Ukraińskie z praktyki , pszczelarze którzy byli tam i mają wiekszą wiedzę praktyczną. Inaczej to będziemy budowali mity niczym nie poparte i wymyślone w naszych głowach . ? 

Link to comment
Share on other sites

Teraz, Tadek11 napisał:

Nie znamy realiów Ukraińskich , wiec dobrze by było gdyby napisali coś o tym Ukraińcy ( ale teraz wojna i będzie trudno)  lub pszczelarze znajacy pszczelarstwo Ukraińskie z praktyki , pszczelarze którzy byli tam i mają wiekszą wiedzę praktyczną. I

 

Trochę znamy. 

Duży producent miodu, właśnie chyba importer ukraiński, stworzył kanał na Youtube, "1spozywczy". 

Tam było parę filmów o zakładach, co tam funkcjonują. 

Oczywiście sytuacja może się zmienić w każdej chwili.

 

Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, michal79 napisał:

 

Trochę znamy. 

Duży producent miodu, właśnie chyba importer ukraiński, stworzył kanał na Youtube, "1spozywczy". 

Tam było parę filmów o zakładach, co tam funkcjonują. 

Oczywiście sytuacja może się zmienić w każdej chwili.

 

Ciekawe czy w regionie Odessy sa tak dobre pożytki czy obecność portów morskich odgrywa znaczenie 

  • Lubię 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

To że mają lepsze warunki dla pszczelarstwa to jest faktem  związanym z położeniem geograficznym , oraz dużymi obszarami rolniczymi o klimacie sprzyjającym pszczelarstwu i Polska nigdy nie będzie mogła sie równać z Ukrainą niestety i dlatego w przeciwieństwie do Polski mają bazę i warunki sprzyjające inwestycjom poważniejszym w produkcję miodu w nowoczesne przetwórnie i labolatoria badawcze , bo przy dużych partiach inwestycje są opłacalne i są  w stanie produkować duże partie miodu jednorodne i spełniać   i normy Światowe dotyczące jakości miodu. 

Ale pytanie było dlaczego jest droższy ? ? Może reklama ? Ekonomia nas uczy że przy dużych partiach można obniżyć ceny sprzedaży  wypierając konkurencje małych producentów dla których opłacalność produkcji jest mniejsza bo mają wieksze koszty jednostkowe od tych dużych producentów.   I teraz jest ryzyko że może dojść do przesilenia na rynku , że duzi producenci wyprą z rynku tych malych producentów  ekonomicznie i powstaną  oligopole jednego czy kilku producentów , które zniszczą małych producentów ekonomicznie i w pewnym momencie staną się monopolistami na rynku mogacymi dyktować ceny rynkowe na określonych rynkach , nawet zawyżając ceny dowolnie  o ile im sie bedzie chciało , bo jak nie mają konkurencji krórą wcześniej  zniszczyli ekonomicznie , to kto im zabroni , jedynie konsumenci bo nie będą kupować dużo droższego miodu  , albo będą ograniczać zakupy i zamiast dwu słoików kupią jeden. 

Link to comment
Share on other sites

Poczytałem i wyczytałem?

Od jakiegoś czasu wzrasta popyt na miód z Ukrainy z różnych przyczyn- nieważne...

2018 – 49,4 tys. ton,  98 mln $

2019 – 55,7 tys. ton, 101,8 mln $

2020 – 80,8 tys. ton, 139,8 mln $

2021, 1 półrocze – 25,9 tys. ton, 56,873 mln $

Niestety z powodu niesprzyjających warunków pogodowych na Ukrainie spada ilość produkowanego miodu. Również trwająca wojna ma wpływ na ilości eksportowanego miodu z Ukrainy. Ceny miodu wzrosły ale żeby miód z Ukrainy był najdroższy to nie powiem wpisałem na olx i wyskoczyło....

https://www.olx.pl/d/oferta/miod-wielokwiatowy-beczka-295kg-CID757-IDRxaIw.html

https://www.olx.pl/d/oferta/wosk-pszczeli-hurt-pasieka-miod-swiece-woskowe-CID757-IDSbPWG.html

https://www.olx.pl/d/oferta/miod-slonecznikowy-100-naturalny-CID757-IDN8098.html

  

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

13 godzin temu, michal79 napisał:

Już w latach przedwojennych, Podole (czyli dzisiejsza Zach. Ukraina) określane było jako pszczelarskie Eldorado, tylko musieli dojść do ładu z jakością produkcji. 

Najwyraźniej doszli.

Jak znam życie osiągnęli to wszystko z powodu masowego importu matek pszczelich z jednego kraju UE.?

  • Lubię 1
  • Zdezorientowany 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, piotrpodhale napisał:

Jak znam życie osiągnęli to wszystko z powodu masowego importu matek pszczelich z jednego kraju UE.?

A ja myślę ,że to matki od Polbarta uszlachetniły ich pogłowie  , bo ma bliskie kontakty z Ukraina i ukraińskimi pszczelarkami i pszczelarzami :) Choć o karpatce też są dobre opinie ?

Edited by manio
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Polscy pseudo-pszczelarze - a tak naprawdę handlarze do niedawna kupowali beczki miodu ukraińskiego za  psie pieniądze a sprzedawali jako miód z własnej pasieki .
Teraz się to zmieniło .
Skoro na Ukrainie wojna i ludzie chcą pomagać ukraińcom , to ci sami handlarze wprost piszą ,  że sprzedają własny wielokwiat , a pozostałe miody z Ukrainy np słonecznikowe .
Ludzie kupujta , bo trzeba wspierać Ukrainę .
A głupole kupują nie zastanawiając że pomagają spekulantom, a nie ukraińcom .

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

Niestety, to wszystko prawda! pseudopszczelarze + wielkie sieci handlowe .... wszyscy sprzedają i promują tzw. miód z krajów UE i nie tylko.... Liczba takich oferentów, niestety, w ostatnich 2-3 latach astronomicznie wzrosła... 

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, piotrpodhale napisał:

Jak znam życie osiągnęli to wszystko z powodu masowego importu matek pszczelich z jednego kraju UE.?

Słuszna uwaga . ? Czy domyslacie się z jakiego ? ? 

  • Lubię 1
  • Zdezorientowany 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

No ale powródźmy do tematu i zadanego pytania , dlaczego "Ukraiński miód jest najdroższy" cytat bo nie wiem czy jest to prawda ? 

To ja zadam inne przewrotne pytanie skoro "Ukraiński miód  jest najdroższy" ? znak zapyatnia , to dlaczego polscy pszczelarze nie mogą w tym roku sprzedać swojego miodu chociaż Ukraiński jest najdroższy , logika by wskazywała w świetle zadanego pytania ,  że Polski ma przewagę cenową i  na zasadach wolnego rynku powiniem zostać sprzedany skoro jeden z poważniejszych konkurentów na Polski rynku ma droższy miód i jest u niego wojna . 

Z wielu Kolegami u mnie  rozmawiałem i  wszyscy to samo mówią ?  są duże problemy ze zbytem miodu w tym roku   i ludzie po prostu nie kupują  i nawet po cenie ubiegłorocznej , jak niektórzy mówili.  O co tu chodzi ? ?

A jak jest u Was ze sprzedażą miodu w tym roku ? 

Link to comment
Share on other sites

Na szczęście swój ostatni miód z pasieki sprzedałem jeszcze w październiku 2022r; ale widzę, że rzeczywiście teraz /przełom 2022/23/jest mniejsze zainteresowanie miodem; nie ma po prostu tylu telefonów potencjalnych kupców co w analogicznym okresie ub. roku; widzę jednocześnie, że w sieci marketów (Lidl, netto, Biedronka. itp) tani, płynny "miód" schodzi..... ponadto, na portalach społecznościowych oferta "miodów" (także ukraińskich) jest nieporównywalnie większa aniżeli w latach ubiegłych.... w cenach oczywiście konkurencyjnych....

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

14 minut temu, Tadek11 napisał:

A jak jest u Was ze sprzedażą miodu w tym roku ?

  U mnie się sprzedał na pniu ale nie jestem dobrym przykładem bo po rozdaniu znajomym i rodzinie części za darmo, do sprzedania zostało maks z 80 kg.  MIałem dobrego dilera w postaci nauczycielki  w szkole.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

 Niedawno pewien człowiek opowiadał mi że w jednym z dużych miast na giełdzie warzywnej ktoś codziennie sprzedaje dużego busa miodu. Ile to może być 2-3 tony? Kupują u niego drobni sklepikarze i straganiarze, skoro ciągle do niego wracają to znaczy że się im sprzedaje.

Pytałem go o szczegóły ale niewiele mógł mi powiedzieć bo na miodzie to on się nie zna, stwierdził tylko że handel miodem to dobry interes. 

Ile trzeba by mieć uli aby przez cały rok sprzedawać takie ilości??  

Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, Nacek napisał:

Niedawno pewien człowiek opowiadał mi że w jednym z dużych miast na giełdzie warzywnej ktoś codziennie sprzedaje dużego busa miodu.

No dobrze ale jak jest u Ciebie ? To że ludzie opowiadają  to jak to zweryfikować czy to prawda ? 

 

Link to comment
Share on other sites

13 minut temu, gajowy napisał:

U mnie się sprzedał na pniu ale nie jestem dobrym przykładem bo po rozdaniu znajomym i rodzinie części za darmo, do sprzedania zostało maks z 80 kg.  MIałem dobrego dilera w postaci nauczycielki  w szkole

Marcin , ale Ty masz kilka rodzinek to zrozumiałe że nie miałes kłopotu ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.