Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ukraiński miód


Recommended Posts

9 minut temu, Krzychu napisał(a):

 

Pytanie tylko jest jedno - jaka uprawa w Polsce może być szkodliwa dla pszczół? 

 

Chyba z tymi sadami jest właśnie największe ryzyko. W tym roku już widziałem kilka zapytań od sadowników. 

Z pozytywów, jeden nawet napisał, że zna sąsiadów w promieniu 1km i wszystkich może poinformować, że będą u niego pszczoły.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Teraz, michal79 napisał(a):

 

Chyba z tymi sadami jest właśnie największe ryzyko. W tym roku już widziałem kilka zapytań od sadowników.

Dlatego ja pszczół na typowe sady towarowe nie wywożę.
Jeden sadownik mi powiedział , że on opryski będzie robił nocą, ale za sąsiadów nie odpowiada .
A sąsiedzi mają hektary sadów tuż za płotem i leją chemię co kilka dni . Zwykle w samo południe .
Nie wywiozłem .

U mnie problem może być z rzepakiem.
Kilka lat walczyłem z największymi "rolnikami" , którzy mają tuż za miedzą setki ha rzepaku i pszenicy .
Dwa lata temu wreszcie zaczęli gospodarować tak jak trzeba . Opryski zaczęli robić wieczorami ,
a i tak informowali mnie o tym z wyprzedzeniem .
Niestety po żniwach 2022 zmienił się dzierżawca tych ziem.
Firmę z zachodniopomorskiego przelicytowała firma z wielkopolski .
Ci jak widzę nie mają oczu , ani zegarków .
A najgorsze , że po tym jak UMiG Bisztynek wypowiedział mi dzierżawę leśnego pasieczyska musiałem wszystkie pszczoły zwieźć w jedno miejsce .
Teraz mam rzepak po 3km. z każdej strony pasieki .
Jeden niewłaściwy zabieg i będzie pozamiatane .

Link to comment
Share on other sites

31 minut temu, Robi_Robson napisał(a):

Dlatego ja pszczół na typowe sady towarowe nie wywożę.
Jeden sadownik mi powiedział , że on opryski będzie robił nocą, ale za sąsiadów nie odpowiada .
A sąsiedzi mają hektary sadów tuż za płotem i leją chemię co kilka dni . Zwykle w samo południe .
Nie wywiozłem .

U mnie problem może być z rzepakiem.
Kilka lat walczyłem z największymi "rolnikami" , którzy mają tuż za miedzą setki ha rzepaku i pszenicy .
Dwa lata temu wreszcie zaczęli gospodarować tak jak trzeba . Opryski zaczęli robić wieczorami ,
a i tak informowali mnie o tym z wyprzedzeniem .
Niestety po żniwach 2022 zmienił się dzierżawca tych ziem.
Firmę z zachodniopomorskiego przelicytowała firma z wielkopolski .
Ci jak widzę nie mają oczu , ani zegarków .
A najgorsze , że po tym jak UMiG Bisztynek wypowiedział mi dzierżawę leśnego pasieczyska musiałem wszystkie pszczoły zwieźć w jedno miejsce .
Teraz mam rzepak po 3km. z każdej strony pasieki .
Jeden niewłaściwy zabieg i będzie pozamiatane .

 

To samo mówił Mariusz z "Chruśniaka". Że jakiś facet ma tam u Was 150ha, to go nie rusza, że kilka hektarów oblatują mu pszczoły (nawet jeśli jest z tych paru ha 30% więcej zbiorów) więc nie warto jemu dla nich trochę się "nagiąć". 

Trudna i nieprzyjemna sytuacja... 

Ja mam doświadczenia z mniejszymi rolnikami, po 6-10 ha, i ci się dopytują, ile będzie rodzin stało i czy silne, "bo na tym polu w zeszłym roku tak na oko najwięcej się z kombajna sypało". 

 

Może jak Twój przedsiębiorca rolny lubi kasę, to pogadaj z nim o jakimś eksperymencie? Żeby porównać, czy Twoje ule robią mu różnicę? Tak sobie dywaguję...

PS. U mnie na ogródku zasiał się rzepak w zeszłym roku (to ozimy, nie?), nie wiem skąd. Jedna sztuka. Zaraz zakwitnie pierwszy kwiatek.

 

Z racji że nie koszę trawnika, mam swój "wskaźnikowy" rzepak. 

Mam nadzieję nie ośmieszam się i to nie jest jakaś ognicha, czy inne dziwo?

1D8ejJ3.jpg

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

20 minut temu, michal79 napisał(a):

Trudna i nieprzyjemna sytuacja... 

Ja mam doświadczenia z mniejszymi rolnikami, po 6-10 ha, i ci się dopytują, ile będzie rodzin stało i czy silne, "bo na tym polu w zeszłym roku tak na oko najwięcej się z kombajna sypało". 

 

32 minuty temu, Robi_Robson napisał(a):

Kilka lat walczyłem z największymi "rolnikami" , którzy mają tuż za miedzą setki ha rzepaku i pszenicy .

 

W mojej sytuacji jest odwrotnie. 

W mojej miejscowości jest jeden duży rolnik (ponad 1000 ha). W kadrze są tam ludzie sami swoi, znamy się od wielu lat. 

Oni wiedzą (mimo, że nikt ich nie straszył), że gdyby pszczelarz złożył skargę za opryski to są to bardzo duże kary. 

Dlatego kurczowo trzymają się przepisów i dopiero jak słońce zachodzi to wyjeżdża ciągnik z opryskiwaczem na słodyszka czego wiele razy byłem świadkiem. 

 

Z małymi rolnikami miałem do czynienia na pomorzu. Tam niby mówią, że ok ok ale jak już pojedziesz to wsiadają w ciągnik bo przecież wieczorem to n sobie piwko otwiera a nie będzie tam ciągnikiem po polach jeździć... 

Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, Krzychu napisał(a):

500 to przeżytek,

rozlicz się z PITu, zobaczysz ile zwrotu dostaniesz.

Ja to dowierzać nie mogłem  

ja zawsze dużo dopłacam :) , więc rozliczam ostatniego dnia

Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, michal79 napisał(a):

To samo mówił Mariusz z "Chruśniaka". Że jakiś facet ma tam u Was 150ha, to go nie rusza, że kilka hektarów oblatują mu pszczoły (nawet jeśli jest z tych paru ha 30% więcej zbiorów) więc nie warto jemu dla nich trochę się "nagiąć". 

Trudna i nieprzyjemna sytuacja... 

Ten koło niego to pryszcz .
Chociaż przez niego straciłem w majówkę 2022 całe stado kur silek jedwabistych .
Były w tym samym miejscu 2, lub 3 lata i nic . Wtedy to był sajgon .
Tak wyglądały ich głowy kiedy je zbierałem  😢
Photo1303.jpg
Zrobił oprysk rzepaku w środku dnia i kiedy z wiatrem (kilkaset metrów) chmura doszła do pasieki , to pszczoły ze wszystkich rodzin wyszły z uli i te czarne chmury zaczęły atakować wszystko co się dało .
Drób , stare worki ... Na szczęście w tym momencie nie było nikogo na placu zabaw za płotem .

Z drugiej strony Nowej Wsi mam gigantów . Jak okiem sięgnąć po horyzont to ich pola .
Dopóki im nie udowodnisz , że nie są ponad prawem , to będą się panoszyć w okolicy jak indor na wybiegu .

  • Smutny 2
Link to comment
Share on other sites

Dziś w Brukseli urzędnicy debatowali o zakazie importu 5 produktów rolnych z Ukrainy.
Tych produktów , które są solą w oku naszych wielkoobszarowców .
O miodzie to jedynie Węgrzy wspomnieli . Nasi politycy i związkowcy siedzą w tym temacie cicho :(

  • Smutny 1
Link to comment
Share on other sites

13 godzin temu, Robi_Robson napisał(a):

Dziś w Brukseli urzędnicy debatowali o zakazie importu 5 produktów rolnych z Ukrainy.
Tych produktów , które są solą w oku naszych wielkoobszarowców .
O miodzie to jedynie Węgrzy wspomnieli . Nasi politycy i związkowcy siedzą w tym temacie cicho :(

 

Czyli jesteśmy w tym samym miejscu co byliśmy. 

Link to comment
Share on other sites

Co prawda miód Ukraiński to tylko cegiełka do jakości miodów u nas i pewnie wojna w Ukrainie trochę zmniejszyła skalę importu miodu z Ukrainy , ale tak na prawdę nie wiemy o ile zmniejszyła i komu mamy wierzyć teraz jak GUS i informacje są w rękach  Rządu mającego globalny w skali kraju  wgląd co i skąd jest importowane ,  i  o ile wzrósł import miodu   z Chin , Wietnamu czy Argentyny.

Ale Agrounia też na konferencji prasowej wspomina o miodzie :

 

 

Link to comment
Share on other sites

Tzw ukraiński miód nie opuści nas , niestety.... Pytanie: jaka bedzie cena NASZEGO (PRAWDZIWEGO) miodu w najbliższych miesiącach? Wielokwiat? mniszek? akacja? itp.... cena za słoik 0,9 litra, tj. 1,25 kg? Mam na uwadze cene detaliczną, realną uwzględniającą zarówno inflację jak i popyt....

Link to comment
Share on other sites

Płacz polskich mieszaczy miodu... 
Niestety zakaz importu jest już odwołany. Takie firmy potrafią szybko zadbać o swoje... 
Jednak przy braku towaru nie są zainteresowani polskim miodem aby go promować na światowych rynkach. Bo już się cena nie zgadza.   

Zdjęcie WhatsApp 2023-05-04 o 12.52.57.jpg

Przechwytywanie.JPG

Edited by Turqs
  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

 

 Czy nasze Władze nam to zrekompensują dając 50 zł zapomogi od przezimowanej rodziny ?

Co na to wielbiciele obecnego porządku ? Czy jest dobrze ? 

Kiedyś słyszałem takie ruskie powiedzenie przetłumaczone oczywiście 

- "Jest tak źle że nie ma nawet komu dać w mordę" 🥺

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.