Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Wełna jako materiał do izolacji ula.


Beeman

Recommended Posts

Obejrzałem wypowiedź jednego z Pszczelarzy Naturalnych, który używa wełny jako warstwy izolującej. Twierdzi ze welna jest super do tego celu. Czy jest dostepna?  Co o tym myślicie?

Edited by Beeman
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Beeman napisał:

Czy jest dostepna?  Co o tym myślicie?

Jeśli piszesz o wełnie mineralnej - powszechnie stosowanym materiale budowlanym to jest łatwo dostępny , łatwo się rozdziela na odpowiednio cienkie warstwy . Ostatnie ule jakie robiłem w technologii tradycyjnej izolowałem wełną mineralną ( czy może inaczej kamienną zwaną) . Jest hydrofobowa , nie nasiąka wodą. Od strony zewnętrznej dałem pod szalunek  folię - bo zasady budownictwa nakazują dawać ją od strony większej ( średnio w roku) wilgotności powietrza .

Jeśli piszesz o wełnie naturalnej to baranów do strzyżenia u nas dostatek , ale nie słyszałem o wykorzystaniu takiego materiału izolacyjnego :)

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Beeman napisał:

Chodzi oczywiście o naturalna wełnę z barana. 

to jakiś barani pomysł , zgnije po sezonie , doskonała pożywka dla wszelkiego robactwa : mole , barciak tylko na to czekają. Sieczka słomiana z dodatkiem wapna w celu mineralizacji . Dużo lepsza mata trzcinowa bo trzcina sama w sobie zawiera dużo krzemu ( czyli piasku) , nie gnije. Zrobienie z niej sieczki nierealne do powstaną z tego wykałaczki. Można sobie wyobrazić przycięcie trzciny na wymiar i włożenie jej w przestrzeń izolacyjną. Full naturalnie i łatwe do wykonania

Wełna mineralna spełnia wymagania "naturalności"  nie jest wyrobem chemicznym ja styropian poliuretan. Żadne robactwo tego nie zje , nawet barciak . który pożera każdy plastik. Tegonieradze jak mawiają Gruzini

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, manio napisał:

to jakiś barani pomysł , zgnije po sezonie , doskonała pożywka dla wszelkiego robactwa : mole , barciak tylko na to czekają. Sieczka słomiana z dodatkiem wapna w celu mineralizacji

tak jak każda zresztą zbędna 

tylko jednościenne 

 z czego wasz wybór

Link to comment
Share on other sites

Ja mysle ze welna w Polsce nigdy nie byla uzywana jako warstwa izolacyjna z wiadomych przyczyn. Cena. Wiec nie ma tradycji, co za tym idzie ? Doswiadczenie.  No ale czasy sie zmienily i gorszej welny jest poddostatkiem. Moj znajomy (w Polsce) jeszcze za dawnych czasow palil tym w piecu, niestety dzisiaj jest to niemozliwe i placi za utylizacje.  Pszczelarz Naturalny  Dr Leo Sharashkin pochodzi z Rosji a mieszka w USA.  Jego korpusy sa dosc drogie.  Twierdzi ze po otwarciu scianki ula po siedmiu latach welna wypelnia cala przestrzen i nie opada tak jak np.trociny itp. https://www.youtube.com/watch?v=qeQS5IU6xnk

 

Link to comment
Share on other sites

Pewnie można wełne stosować , , tak samo jak trzcinę czy słomę i zależy to tylko od fantazji i mozliwości pszczelarza ? A już pszczelarz "naturszczyk" tak zwany , owładnięty ideą  ekologii i powrotu do natury na pewno będzie zachwycony wełną ? 

Mamy wolność jeszcze w tym przypadku i trzeba sie z tego cieszyć , że nie każą nam rejesrować  z czego mamy ule i zobowiązać się odpowiednim Władzom  do przestrzegania przepisów o utylizacji uli po wycofaniu ich z eksploatacji , kij ma zawsze dwa końce , jednym jest pomoc jakaś tam , chociażby po równowartosci słoika miodu do rodziny pszczelej ,  czyli po 50 zł teraz od łaskawców  , a drugim końcem kija co może być ?  właśnie tego jeszcze nie wiemy , ale na pewno sie dowiemy z czasem po co naprawdę była ta rejestracja pszczelarzy w agendach rzadowych ? ? Pomijam rejestracje u PLW czyli przez weterynarję , która jest słuszna przy chorobach zakaźnych. 

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, Beeman napisał:

Ja mysle ze welna w Polsce nigdy nie byla uzywana jako warstwa izolacyjna z wiadomych przyczyn. Cena. 

 

I tu się Kolega myli. Za komuny ule były ocieplane tym co można było nabyć , a nie tym co było najtańsze czy też najlepsze. Mam jeszcze ule , gdzie ścianka była zbudowana od wewnątrz 15 mm deska , ocieplenie wełna i od zewnątrz płyta pilśniowa twarda. Ule te są z lat 70-tych po moim ojcu. Pozostało mi już tylko kilka sztuk i mogę stwierdzić , że są to ule , gdzie pszczoły się najlepiej rozwijają. Mam porównanie , bo mam ule chyba z prawie wszystkich materiałów. 

Link to comment
Share on other sites

13 minut temu, lech napisał:

I tu się Kolega myli. Za komuny ule były ocieplane tym co można było nabyć , a nie tym co było najtańsze czy też najlepsze. Mam jeszcze ule , gdzie ścianka była zbudowana od wewnątrz 15 mm deska , ocieplenie wełna i od zewnątrz płyta pilśniowa twarda. Ule te są z lat 70-tych po moim ojcu. Pozostało mi już tylko kilka sztuk i mogę stwierdzić , że są to ule , gdzie pszczoły się najlepiej rozwijają. Mam porównanie , bo mam ule chyba z prawie wszystkich materiałów. 

Najlepiej ? Skoro są najlepsze to które były gorsze ?  z jednej deski ? Pewnie kwestia nauczenia się hodowlii w ulach o innej budowie i z innych materiałów ?

 ? Nie bierz mi za złe ze troche polemizuję z Tobą ? ale w dobrej wierze , czyli dla ideii zrozumienia budowy ula kiedyś czyli za komuny  i teraz za Prawicy czyli ludzi prawych  ? , czyli uli z  jednej dechy czy tworzyw sztucznych. 

Jest zima , sezon martwy więc można coś tam popisać na forum dla zajęcia czasu ? i refleksji nad zmieniającym się Światem.

Mnie ule z tamtego okresu kojarzą się z ziemlankami do przechowywania kartofli czy marchwi , bo pszczoły owszem ładnie się rozwijały w leżakach z tamtego okresu , ale jak zagrzała się ta ziemlanka gruba na 15 cm i pszczoły poczuły że jest już wiosna  , czyli dobrze się rozwijały ale na koniec maja czyli na akację kruszyne itp.  , i miód pierwszy jak pamiętam stary pszczelarz który mnie uczył praktyki to wirowal na Jana czyli po 20 czerwca ? . Teraz spoko w nowych "prawych"   ulach można już wirować około 20 maja  ? Piszę  to o moich realiach we Wschodniej Polsce , bo Koledzy Poludniowcy pewnie jeszcze wcześniej  , ale sorry taki mają klimat ? 

Czyli trafne jest powiedzenie że "lepsze jest wrogiem gorszego"  i na tym polega postep. Tak pewnie jest i z tymi ulami za komuny czy teraz za "prawicy"  ?

Link to comment
Share on other sites

13 godzin temu, Beeman napisał:

Ja mysle ze welna w Polsce nigdy nie byla uzywana jako warstwa izolacyjna z wiadomych przyczyn. Cena.

Przed dziesiątkami lat być może była cennym surowcem, dziś jest tylko problemem do utylizacji. W Niemczech  robią z niej naturalny nawóz. Praktycznie niezbywalna. Ja pamiętam że wełna po ogoleniu owiec niespecjalnie wyglądała i śmierdziała paskudnie bo owce nie dbały o swoje futro , nie zdejmowały go do spania  , a niektóre partie były "zabrązowione" lub "zażółcone" w oczywistych fizjologicznie okolicach.

Taki półfabrykat oddawano do gręplowania . W takim zakładzie wełna była prana ( żeby pozbyć się smrodu i niewełnianych zawartości) i gręplowana , czyli rozczesana , rozdrobniona i oczyszczona mechanicznie. Taki półfabrykat  moje babki potrafiły przerobić w kołowrotku na przędzę - w zimowe wieczory. Z tej przędzy robiły skarpety i rękawice. Do dziś pamiętam  ,ze były strasznie kłujące :) Jedna z babek miała też krosna , robiła na nich chodniki. Raczej w ramach terapii zajęciowej niż z zapotrzebowania rynku.

W moich okolicach nie było powszechnej hodowli owiec , to raczej w regionach podgórskich - tam gdzie mawiają : kto ma owce ten na co chce.

Pamiętam też czasy gdy hodowano owce w PGRach , ale te eksportowano żywe do krajów arabskich .

Wraz ze zmianą klimatu minęła moda na kożuchy i skóry , a i wełna jeśli już to od szlachetnych owieczek australijskich ,alpaki czy nawet wielbłąda.

Z takiej gręplowanej wełny robi się też wkłady do kołder wełnianych , ale nigdy takiej nie miałem. U mnie były raczej pierzyny puchowe. Teraz powszechne alergie wykluczyły jedne i drugie.

Stosowanie takiej wełny ma podobny sens jak włożenie wełnianych kalesonów między ściany ula czy położenie ich na powałkę.  To musi ulegać zawilgoceniu , choćby od samych pszczół. A wilgotne śmierdzi jak zmokły pies :(

Pomijam już taką oczywistość , że w naturze nie ma izolowanych uli ,  więc to tylko takie fanaberie naturalistycznych oszołomów , jakich ostatnio jakby więcej niż baranów. Nie dajmy się zwariować . Ale kto bogatemu zabroni ?  Skoro inni lubią plastikowe ule to dlaczego nie przerobić starych gaci na ul ? Zawsze to bliższe natury niż plastikowy , sztuczny świat ?

 

Link to comment
Share on other sites

CO ZA POMYSŁ Z OCIEPLANIEM WEŁNĄ SWETEROK SOBIE UDZIERGAJ

a tak na poważnie 

najgorsze ule to klepkowe

jeszcze ze 2 lata i w ognisko

 

tylko jednościenne 

tanie i solidne

ja robie z deski podłogowej i jest super

 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Kosut napisał:

Poczytajcie z czego produkowany jest filc.

a co tu czytać ? każdy słyszał o sfilcowanych w praniu kalesonach czy sweterku bo temperatura była za wysoka . Kiedyś nawet berety czy kapelusze były filcowe . Elegancja PRLu :)

Pamiętam też taki straszny dowcip w temacie :

Tatuś ciągnie synka za nogę po schodach , główka mu podskakuje odbijając się na każdym stopniu.

Mija ich sąsiadka i  z troską zwraca uwagę : Panie sąsiedzie , berecik synkowi spadnie z główki !

Na to troskliwy tato :

nie spadnie , nie spadnie bo papiakiem  przybity.

 

p.s.

berecik był filcowy , a papiak to rodzaj krótkiego gwożdzia z dużym łbem służącego do przybijania papy wierzchniego krycia.

 

Potrzeba matką wynalazku , w latach minionych powszechnego braku nawet zwykłych gwoździ , papy czy cementu to zrozumiałe . Ale dziś podczepianie się wszystkiego pod "naturalność " to jakaś słabość umysłowa .

Edited by manio
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

15 godzin temu, mirek. napisał:

tylko jednościenne 

tanie i solidne

ja robie z deski podłogowej i jest super

Wbrew pozorom to drewno jest bardzo dobrym izolatorem. 

Spróbujcie ogrzać się (napalić w piecu) w domu z bala a w samym murowanym np z cegły. W tym z bala znacznie dłużej ciepło się utrzyma. 

Oczywiście w prowoaniu do materiałów izolacyjnych jak wełna czy styropian to drewno jest słabe i mówią o tym chociażby współczynniki przenikania ciepła przez przegrodę lambda. 

Najwyraźniej Dla pszczół wystarczy z samego drewna jak widać. W dziupli też były różne szerokości przegrody. Jedynie to, że wisiały wysoko od wlotu dziupli lub miały gruba warstwę termiczna nad głową w postaci dalszego pnia drzewa chroniły je przed utratą temperatury

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Krzychu napisał:

Wbrew pozorom to drewno jest bardzo dobrym izolatorem.

Drewno oczywiście że jest dobrym izolatorem , ale suche drewno , i ma tą wadę że jest nasiąkliwe a mokre drewno ma już słabą własność izolacyjną zależna ile wchłoneło wody , a gdzie mamy ule , w suchym garażu , czy na polu pod chmurką ? I w tym jest cały problem ?

Podobnie jest z wełną . Pomijam już biodegradację drewna i wełny , są to materiały które są pożywką dla grzybów czy owadów o czym pisali Koledzy wyżej i dlatego  pisałem że "lepsze jest wrogiem gorszego" czyli ulepszamy nasze wyroby zgodnie z postępem i nowymi zdobyczami wiedzy i technologii , co nie oznacza że ta nowa technologia tez nie ma wad i zalet.

I każdy szalet jest pełen zalet niekiedy. ? Podobno w Zakopanem skorzystanie z szaletu przez turystę  kosztuje już 10 zł ? czy to infacja czy wojna na Ukrainie wpłyneła na to ? ?

Link to comment
Share on other sites

14 godzin temu, manio napisał:

Ale dziś podczepianie się wszystkiego pod "naturalność " to jakaś słabość umysłowa .

Mlaskolm z Pokurczu? jak cię lubię ale nie przesadzaj z tą skrajną oceną. Wełna owcza jest źródłem materiału izolacyjnego, darmowego i odnawialnego, dopóki owce nie postanowią zaprzestać produkcji?  Coś tam wykorzystywana w budownictwie https://www.tatran.pl/blog/wełna-owcza-naturalna-izolacja Naturalnie na rynku innych lepszych materiałów jest wiele, to samo w odzieży w obuwnictwie są wspaniałe sympatexy, goratexy tyle że one nie są darmowe. Walonki zaś z wełny owczej wygrały wojnę na froncie wschodnim.

 

Czy do uli pasuje wełna owcza? Nie wiem można spróbować nie sądzę żeby była gorsza od wełny mineralnej, W erze trzymania pszczół w bunkrach robili u nas poduszki do ocieplenia z wełny po produkcji kożuchów nic w niej nie pleśniało i nie gniło mimo że poduszki na pewno chłonęły wilgoć.

Jak czytam teraz o właściwościach wełny owczej utrzymuje wilgotność w pomieszczeniach w których jest stosowana na poziomie 65%, o co chodzi w pszczelarstwie? Nie oceniałbym tego z mety jako słabość umysłowa.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/22/2023 at 4:26 AM, Tadek11 said:

są to materiały które są pożywką dla grzybów czy owadów o czym pisali Koledzy

No to nie wiem kto tu ma racje bo jak wygooglowalem 10 zalet welny to pisze ze welna jest antibacterial and antimicrobial.  Inne zalety welny to utrzymuje cieplo nawet gdy jest mokra, oraz "grzeje w zimie a chlodzi w lecie".  Gdzie indziej znalazlem takie stwierdzenie "  Zadaniem wełny jest termoregulacja: zimą chroni zwierzęta przed niskimi temperaturami, jednocześnie zapewniając skórze możliwość oddychania. Ul idealny? 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/21/2023 at 11:01 AM, mirek. said:

najgorsze ule to klepkowe

jeszcze ze 2 lata i w ognisko

Ile lat maja te ule? 

Zależy to od gatunku sosny, grubości klepki, klimatu i miliona innych czynników. U mnie klepka jest od zewnatrz (cienka) i w zasadzie ma chronic styropian przed uszkodzeniami mechanicznymi, UV, gryzoniami, mrowkami, itd itd.  Moje maja 6 lat i nadal sa w super stanie. Klejone + zszywki. 

Link to comment
Share on other sites

Jak by ktoś chciał testować to mam z moich kosiarek trochę wełny, wiec zapraszam:D I nie wyślę, w grę wchodzi tylko odbiór osobisty bo od października albo i dalej nic nie piłem to będzie jak znalazł:D Dam wełny i jeszcze postawie za utylizację jakiej okowity:) 

 

Oczywiście wełna gotowa do zbioru, ostrzyc trzeba sobie samemu :D

  • Lubię 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.