Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

grubośćiówka, strugarka


Recommended Posts

Potrzebuje dokładnie obrobić deski, bo nie trzymają wymiarów. Szukam czegoś czym zdejmę z 1 mm drewna. Interesuje mnie szerokość 280mm, dokładnie 270mm - korpus wielkopolski, ale trzeba mieć jakiś zapas. Do tego dochodzą krawędzie/sztorc. Czy za ~1500 zł coś kupię? A może jakaś ręczna strugarka/heblarka za ~300 zł starczy?

Link to comment
Share on other sites

Proponuję zawieść deski do jakiegoś zakładu stolarskiego. Nie wiem ile uli i  metrów sześciennych masz do obróbki żeby kupować maszynę ? Chyba że ekonomicznie to będzie się opłacać albo koszty dla Ciebie są rzeczą drugorzędną ?

http://www.hafen.pl/produkty/grubosciowka-th-,53,2,563?gclid=Cj0KEQjwm4mwBRCni-ivmePYivkBEiQAdGkklmYxY2V_ErqMKJePo71N4zbYRfR_1fiRLr1eG_hASkMaAh2v8P8HAQ

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Mam taką jak proponuje Tadek, tylko marki dedra. Wystrugała już parę kubików desek i ma się dobrze. Jak na maszynę za 1200 pln daje radę. Ostatnio strugałem na niej stopnie 24 cm szerokie i parapety 26 cm szerokie z klejonki. Sztorców na 27 cm tym nie obrobisz, ale sztorce przy takich rozmiarach obrabiam na pilarce stołowej z przykładnicą. Tarcza z widia i dużą ilością zębów. Tnie się powoli, ale powierzchnia obrabiana wychodzi prawie jak po grubościówce. Ewentualne mankamenty poprawiam szlifierką taśmową lub oscylacyjną.  Te 27 cm masz z jednej dechy czy klejonka ?

Link to comment
Share on other sites

Nie mam auta dużego do wożenia desek. Wole robić wszystko sam, bo wyjdzie taniej, a maszyny zwrócą się za cenę uli. Na tą chwile mam malutko desek - około 0,5 kubika, ale to się zmieni w przyszłości :) Deska jest z jednego fragmentu - drewno suszone z ~ 15 lat na zewnątrz. W kwestii "wichrowania" wpuszczę 12 wkrętów 5x80 + Soudal D4. Klejonki jeszcze nie mam koncepcji jak robić, uczę się parę dni stolarstwa:P Na tą chwilę przerobiłem krajzegę pod cięcie wręgów - wymontowanie kilku elementów + tarcza 200mm, 60 zębów. Orientujecie się może, czy BERNARDO TH 330 jest lepsza od grubościówki Bass Polska http://www.basspolska.com/grubosciowka-2000w-bass-polska.html? Może to ta sama fabryka je robi? Jeżeli jest to coś innego, to by TH 330 wskoczyła na top 1 pod ewentualny zakup, bo czytałem, że z tą bass 2000W ludzie mają problemy.

Link to comment
Share on other sites

Co myślicie o SPARKY P 282, bo do wyrównania krawędzi będzie mi potrzebna i tak. Zastanawiam się jeszcze, czy nie przejechać nią 2 ścian z wręgami od środka, bo wyszło mi ~37,3cm ze względu na grubość deski 2,6 - 2,7 cm. Ile minimalnie pszczole potrzeba między ramkami a korpusem? Mam około 5-6mm zamiast 7,5.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Do pracy wystarczy mieć samą strugarko grubościówkę, czy konieczna jest jeszcze strugarka wyrówniarka? Nie jest dla mnie problemem przejechać kilka razy na grubościówce, ale czy wtedy otrzymam równą powierzchnię? Ewentualnie jak rozwiązujecie takie kwestie?

Link to comment
Share on other sites

Zasadniczo krótkie elementy do 0,5 mb wykorzystywane z desek czy balików można nie puszczać na wyrównarkę żeby wyrównać prostoliniowość  i wystarczy obróbka na samej grubościówce. Deski najczęściej są w miarę proste  przy tych długościach , do uli raczej używamy krótkie elementy.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.