Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ocieplenie powałki


Recommended Posts

Witam

Zimuje moje rodzinki w ulach wielkopolskich z dennica osiatkowaną, otwartą i mam pytanie odnosnie powałki.

Powałka ma jeden otwór na środku z pajaczkiem, czy mam zakryć tego pajaczka czy zostawić otwartego ? Jedni mówia, że jak mam dennię otwartą to pajączek powinien być zamkniety aby nie było przeciągu bo otwór będzie prawie centralnie nad gniazdem i dodatkowo założone ocieplenie na powałkę. Tylko nie wiem po co to ocieplenie skoro dennica jest i tak otwarta.

Link to comment
Share on other sites

Ja przykrywam pajączek tylko kawałkiem cienkiej lużnej włókniny przepuszczajacej parę wodną , tak że jest mozliwość wydostania się pary wodnej i pszczoły same sobie zakitowują propolisem część pajączka zostawiając tylko tyle wolnej przestrzeni,  ile im potrzeba do sprawnej  wentylacji w zimie , bo one najlepiej wiedzą jaka wentylacja jest im potrzebna żeby było dobrze.
Pozdrawiam
Tadek

Link to comment
Share on other sites

A co z tym ociepleniem powałki, jest konieczne przy otwartej dennicy ?

W powałce mam jeszcze podłużny otwór do podkarmiaczki powałkowej, zatkać czy obrócić powałke tak żeby był z tyłu ula. Układ ramek mam na ciepłą zabudowę, więc ten otwór w powałce bedzie z tyłu ula i nie będzie nad gniazdem.

Link to comment
Share on other sites

To są ule Tumidajewicza.Można rzeczywiście ten otwór do podkarmiaczki dać za zatwór.Przy dennicy osiatkowanej nie widzę problemu z powałką można czymś ocieplić,potem jak zamkniesz dennicę to troszkę odsłoń  ten otwór za zatworem.

Link to comment
Share on other sites

Zgadza sie że sa to ule od Tumidajewicza. Myslałem dać na ten otwór siatkę taką jak jest na dennicy, pszczoły nie będa sie rozłazić po powałce.

To czyli rozumiem żeby nie dawać żadnego ocieplenia na powałkę, zatkać pajączki i jedyny otwór w powałce to ten do podkarmiaczki zostawić otwarty.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.