Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Problem czerw


Recommended Posts

Witam

W jednym ulu przy przeglądzie okazało się że mam ramkę czerwiu , a nad tym czerwiem około 5 cm miodu Ramka WZ. Moje pytania

Czy jeśli rodzina uwiąże się na tej ramce to osypie się z głodu? 

Czy mogę te ramke przenieść na skraj ?

Obecnie wsadziłem ramkę z przerobionym cukrem  za zatwor , moze po przenoszą sobie gdzie im brakuje, tej rodzinie dałem ok 15 kg cukru 3:2 obok tej ramki z czerwiem  są ramki z miodem .

Proszę o pomoc 

Link to comment
Share on other sites

Niema powodu do obaw przemieszczający się w górę  kłąb ma w zasięgu kilka ramek z których będzie brał pokarm.

Jeśli więc w ramkach obok czerwiu masz odpowiednią ilość zapasu to możesz spać spokojnie. B)

Zdrowy kłąb pszczeli może mieć około 20 cm to sobie policz z ilu ramek będzie pobierał zapasy w czasie zimy.Hej!! 

Link to comment
Share on other sites

Witam

W jednym ulu przy przeglądzie okazało się że mam ramkę czerwiu , a nad tym czerwiem około 5 cm miodu Ramka WZ. Moje pytania

Czy jeśli rodzina uwiąże się na tej ramce to osypie się z głodu? 

Czy mogę te ramke przenieść na skraj ?

Obecnie wsadziłem ramkę z przerobionym cukrem  za zatwor , moze po przenoszą sobie gdzie im brakuje, tej rodzinie dałem ok 15 kg cukru 3:2 obok tej ramki z czerwiem  są ramki z miodem .

Proszę o pomoc 

.

 

Ta rodzina nie potrzebuje pomocy ze względu na czerw. Nie ma potrzeby przenoszenia tej ramki jeśli masz powałki.  Jak beleczki to przejrzeć. Kłąb będzie przesuwał się w zależności od ułożenia ramek (zimna, ciepła). Ja zwykle oznaczam taką ramkę i  sprawdzam  po 2-3 tygodniach i jeśli potrzeba to usuwam  i dokładam inną- ogrzaną. Warunek, musi być słoneczny cichy dzień, 18, 20 stopni ciepła. Ale, często już daję pszczołom spokój. Z tym,  że mam pojęcie co w każdej rodzinie się dzieje. To wszystko + to co powyżej.

..........................................................................................................

 Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

Ja zawsze podchodzę do tego tak. Jeśli rodzina ma czas na spokojne układanie pokarmu w ulu to doskonale wie jak to zrobić , nawet kiedy ma czerw. Ingerowanie w tym czasie w układ ramek w ulu (zwłaszcza środkowych ) to nie jest dobry pomysł. Co innego ujmowanie ramek od końca  przy zbyt słabej rodzinie. Zostawały mi nie raz na wpół puste ramki po czerwiu i nawet nie próbowałam im tego przemieniać i nie zauważyłam jakichkolwiek problemów w związku z taką sytuacją

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.