Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Co tam Panie dziś w pasiece?? Sezon 2015


Paweł

Recommended Posts

.... no to ja zakończyłem dzisiaj mój pierwszy sezon pszczelarski wirowałem gryczany z domieszką lipy , podsumowując wydatki i pozyskany miodek to jest chyba najdroższy miód świata :), ale także najsmaczniejszy bo własny.  Podsumowując to największym zyskiem są odbudowane świeże ramki na węzie bo suszu nie miałem za grosz , ponad sześćdziesiąt ramek odbudowanych przez średnio pięć rodzin, pewnie parę rzeczy mogłem zrobić lepiej  - ale cały czas się uczę . Sukcesem są wszystkie rodziny przezimowane , pasieka powiększona z czterech na sześć rodzinek, kupiona miodarka i reszta gadżetów a reszta to w przyszłym roku.

pozdrawiam

Gratuluję .

Pasieka w 100% przezimowana .

Ilość rodzin powiększona o 50%

Własny miodek jest .

I pięknie :) 

Tylko pozazdrościć statystyk .

 

Ja planowałem w tym roku powiększyć ilość pni idących do zimy o 20-50%

ale na planach się skończyło .

W tej chwili mam tyle samo (a może nawet mniej ) jak rok temu o tej porze .

Może w przyszłym roku ... jak dobrze przezimują ... !?

pszczoły weszły w taki nastrój rabunkowy, że masakra. Nie ma opcji, żeby otworzyć ul.

Wczoraj byłem na gryce po miód gryczano-lipowy i zdążyłem wziąć miód z 3 uli .

Potem Sajgon ... i ewakuacja .

Odprowadzały ze 300 metrów :D

Wróciłem do nich po południu , założyłem przegonki i dzisiaj rano zabrałem bezboleśnie korpusy do wirowania .

Rzadko używam przegonek , ale na lipie i gryce się przydają :D

Link to comment
Share on other sites

Ja dziś robiłem przegląd czerwienia w moich ulach. 3 ule mają problemy.

  1. W jednym, do którego dałem w teście świeży czerw, pociągnęły matecznik. Cały czas są wściekłe jak na bezmateczne przystało. Zostawiłem im go. Bardzo silna rodzina, najsilniejsza ze wszystkich obsiada na czarno kilkanaście ramek Dadanta. Nie wiem co z nimi robić. Zostawić im matkę do wygryzienia i unasienienia naturalnego - 100% przyjęcia i ewentualnie na wiosnę wymienić, kupić nieunasienioną 20+przesyłka - mało prawdopodobne że przyjmą i się unasieni, kupić unasienioną 50-60 + przesyłka - jak się nie uda wtopię stówkę. Dałem jeszcze czerw z rasowej matki.
  2. W drugim ulu wszystko na pozór gra, spokojne, jest zapas pokarmu, jest kilka ramek nieobsiadanych przez pszczoły. Jest świeży czerw i jest też matecznik pociągnięty piękny na środku ramki zadbany. Podpowiedzcie co w tym ulu nie gra pszczołom że ciągną matecznik, chcą wymienić matkę? Ale czemu, czerwi dosyć ładnie porównując z innym ulami. Co z tym ulem robić?
  3. W trzecim ulu spokojna rodzinka, ale brak czerwiu, czyli matka jest ale nie czerwi. Dałem im ramkę z poprzednio opisanego ula w pkt2 z tym metecznikiem. Co pszczoły zrobią z tym matecznikiem, zaopiekują się? Młoda matka wygryzie się czy inne pszczoły zagryzą?
Link to comment
Share on other sites

Ten ladny piekny matecznik to matecznik na cicha wymiane, jesli w  trzeciej rodzinie nie ma matki to sie pszczoly zaopiekuja i bedziesz mial matke, no chyba ze matka jest  i ma tylko przerwe w czerwieniu , wtedy matka moze zrobic dziure w boku matecznika i zazadli mloda matke jeszcze w mateczniku no chyba ze pszczoly jej nie dopuszcza do matecznika i mozesz miec przez jakis czas dwie matki w ulu dopuki pszczoly nie dokonaja wyboru ktora zostawic, mozliwosci jest wiele.

 Poszukalbym na twoim miejscu matki w ulu nr 2, tam gdzie pociagnely ten matecznik na cicha wymiane, bo moze byc problem z ta matka, to ze jeszcze czerwi nie znaczy ze bedzie czerwic na wiosne , a wtedy bedziesz mial wiosna tylko trutnie, byc moze jest lekko uszkodzona , albo konczy jej sie nasienie i dlatego pszczoly chca ja wymienic. Tez mialem w tym roku fajna rodzinke, moja rekordzistka, matka piekna dorodna, a od okolo 4 tygodni matecznik tu , matecznik tam , nie pozwolilem im i zrywalem mateczniki, wczoraj zagladam matka jakas taka chuda , czerwiu jak na lekarstwo i jeden matecznik, teraz go zostawilem, ale nie wiem czy nie za pozno. Zobaczymy

Ul nr 1 pszczoly czasem tak maja, ja mam tez jedna taka cholere, dwie matki sciely, wczoraj dostaly trzecia pod kolpak jesli ja zetna to podpisza wyrok na siebie i rozganiam towarzystwo po pasiece niech wzmocni inne rodziny,nie mam juz do niej sily, a przeglad takiej rodziny to nic milego.

Link to comment
Share on other sites

Czyli w ulu gdzie odebrałem ładny matecznik, pszczoły chcą wymienić matkę, a ja im przeszkodziłem. Następny matecznik im zostawię.

W ulu nr 1 nie podawałem nowych matek, chyba przy transporcie, albo w trakcie miodobrania coś się z nią stało. Mają pociągnięty swój matecznik.Czekam na wygryzienie.

Link to comment
Share on other sites

Sorry nie doczytalem jesli chodzi o ul nr jeden. Tak , jesli jest jeden ladny , zazwyczaj na srodku ramki, ale niekoniecznie to jest to matecznik na cicha wymiane

Link to comment
Share on other sites

Co tam Panie dziś w pasiece ?? - chyba już czas na -Sezon 2016.

U mnie właśnie zaczęła się spadź, ale dzisiaj była burza i zobaczymy jutro czy jeszcze będzie.

Link to comment
Share on other sites

No i u mnie nawłoć tez rusza. Czy coś z tego będzie? Trudno powiedzieć. Tydzień nie padało a teraz zapowiadają non stop ponad 30. Taka pogoda by sie przydała na grykę. Ale w tym kraju nie może być normalnie. Nawet z pogodą :)

Link to comment
Share on other sites

Proponuje = otwarcie sezonu 2015 / 2016 .

Bohtynie - napisane .

Jako że starsi zawsze mają rację temat zamykamy . Rozpoczynamy już chyba wszyscy sezon 2015 / 2016.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.