Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Co tam Panie dziś w pasiece?? Sezon 2015


Paweł

Recommended Posts

A u mnie do gryki dołącza lipa. Te koło domu mają lipę na pozostałych 2 pasiekach gryka i jakby im się nie chciało dalej lecieć to pod nosem lipa. Prognozy u mnie zapowiadają optymistyczne więc mam nadzieje że będzie dobrze. A jakby tak jeszcze na koniec tej lipy doszła spadź to juz byłaby pełnia szczęścia

Link to comment
Share on other sites

U mnie lipa dopiero za tydzień , teraz ten nieszczęsny barszcz i pojawiała się spadź na świerkach i dębach , ale przelotne opady ją trochę zmyły , ale za to po tych deszczach zrobiło się ciepło i podmokłe  "łąki " zaczęły nektarować  i dzikie maliny i jeżyny ruch w pasiece jest spory - zobaczymy  ,

Pozdrawiam

Tadek

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

U mnie lipa zaczęła kwitnąć. Widać na nich mnóstwo moich pszczółek. Muzyka na lipach....., normalnie sama radocha. Ale przyznam szczerze, że facelia bije lipę na głowę jeżeli chodzi o obloty. Na faceli w drugim tygodniu kwitnienia normalnie eldorado. Dzisiaj z rana ze 8-10 pszczół na m2, o trzmielach i motylach nie wspomnę . Jeszcze czegoś takiego nie widziałem.

Na bieżąco mam dwa pytania - czym odkarzacie ule styropianowe ??

Z zeszłego roku zostało mi kilka kilkogramow białego cista apifonda czy cos takiego. Niestety jest dosyć twarde i do bezpośredniego karmienia pszczół się już chyba nie nadaje. Czy można je "zmiękczyć" wodą , albo całkowicie rozpiścic w wodzie do postaci syropu cukrowego i tym pszczoły karmić?  

 

Waldek

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

U mnie lipa zaczęła kwitnąć. Widać na nich mnóstwo moich pszczółek. Muzyka na lipach....., normalnie sama radocha. Ale przyznam szczerze, że facelia bije lipę na głowę jeżeli chodzi o obloty. Na faceli w drugim tygodniu kwitnienia normalnie eldorado. Dzisiaj z rana ze 8-10 pszczół na m2, o trzmielach i motylach nie wspomnę . Jeszcze czegoś takiego nie widziałem.

Na bieżąco mam dwa pytania - czym odkarzacie ule styropianowe ??

Z zeszłego roku zostało mi kilka kilkogramow białego cista apifonda czy cos takiego. Niestety jest dosyć twarde i do bezpośredniego karmienia pszczół się już chyba nie nadaje. Czy można je "zmiękczyć" wodą , albo całkowicie rozpiścic w wodzie do postaci syropu cukrowego i tym pszczoły karmić?  

 

Waldek

 

 

U mnie lipa dopiero za tydzień , teraz ten nieszczęsny barszcz i pojawiała się spadź na świerkach i dębach , ale przelotne opady ją trochę zmyły , ale za to po tych deszczach zrobiło się ciepło i podmokłe  "łąki " zaczęły nektarować  i dzikie maliny i jeżyny ruch w pasiece jest spory - zobaczymy  ,

Pozdrawiam

Tadek

Witam, chwila wytchnienia. Matki jednodniówki przyjęte w 100%, Jedna nie wróciła z lotu godowego. Dzisiaj podałem kolejne 5szt. o przyjęcie się nie martwię, zmartwienie to czy wrócą z godów. Jestem po kręceniu spadzi liściastej i w trakcie. U mnie, spadziowała nawet leszczyna. Lipa szerokolistna nie zauważalna, obserwowane pszczoły siedzą bardziej na liściach niż na kwiatach, ale to minie, jak lipy się rozwiną. W tej chwili najwięcej pszczół mam na nostrzyku białym.

Z tym barszczem Sosnowskiego, to heca. Gminni ,,botanicy” mylą go z Arcydzięglem lekarskim. To tyle, na dzisiaj.

................................................................................................................

 Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

Jutro odbieram zamówione odkłady a dziś dobrze spożytkowane przedpołudnie - szykowanie ław pod nowe rodzinki :P

b98da756abce.jpg 19d390d823b3.jpg

U mnie w rodzinie nie ma pszczelarzy. Czy byli? - Dziadek opowiadał, że tak - w rodzinie jego matki ktoś pszczelarzył ale wiedza/tradycja nie zostały przekazane.  Ja zacząłem przygodę z pszczołami z własnej inicjatywy - nie było zaszczepiania pasji z dziada-pradziada, z ojca na syna ale ja chyba zapoczątkowałem u siebie odwrotny trend - z syna na ojca. :P

Ojciec tak się wkręcił, że ciągle chodzi i pyta kiedy stawiamy kolejne ule. Ponadto mocno się angażuje w pracę w pasiece:

2ccee8aa1825.jpg 

Jutro przywożę 4 odkłady a miejsca na ławach przygotowało nam się na 15 :P

Link to comment
Share on other sites

Ja w końcu miałem miodobranie, z 8 rodzin produkcyjnych wykręciłem 62 słoiki, więc może szału nie ma ale i tak przerosło moje oczekiwania :-)

Te 8 rodzin mam od około 4 tygodni - rójki i odkłady, więc i tak znajomy pszczelarz był zaskoczony ilością :-)

Link to comment
Share on other sites

Wczoraj jeszcze raz przepuściłem zawartość strutowiałego ula przez kratę odgrodową. (pisałem o problemie z tydzień temu).  Niestety i tym razem matki nie odfiltrowałem. Takze w tej chwili jestem na 100% pewny że ten czerw,którego zdjęcia wstawiałem nie pochodził od strutowiałej matki ale od trutówek. Jutro wysypie zawartośc ula poza pasiekę.

Link to comment
Share on other sites

Kolego źródła kryje ziemia. Guido Sklenar autor tych pszczół. To tak jak bym ja co zmieszał i nazwał coś cudzym nazwiskiem. Bucfast , rozumiem bo metodologia selekcji mieszańców  pszczół. Sklenar , to Mercedes. Nie przepis jak zrobić dobre auto . To konkretna marka konkretnej osoby. Więc nie rozumiem i tyle.

Link to comment
Share on other sites

Kolego źródła kryje ziemia. Guido Sklenar autor tych pszczół. To tak jak bym ja co zmieszał i nazwał coś cudzym nazwiskiem. Bucfast , rozumiem bo metodologia selekcji mieszańców  pszczół. Sklenar , to Mercedes. Nie przepis jak zrobić dobre auto . To konkretna marka konkretnej osoby. Więc nie rozumiem i tyle.

Daro  w wojsku mowili, ze jak nie rozumie to pewnie mlody jeszcze, pewnie ty tez mlody jeszcze jestes , bo tu chodzi pewnie o cos wiecej o cos , co potem laduje na koncie , albo w portfelu ;)

Link to comment
Share on other sites

Dla młodych i starszych dla przypomnienia tematu. Prawdziwych pszczół tej linii już dawno nie ma , ale jest znak towarowy i w dobre pszczoły  rasy Carnica i ludzie chcą to kupować więc kwitnie biznes pod nazwą "Sklenar"

http://www.pasieka.rac.pl/liniaSk.htm

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Ja tam nie wiem , są ,nie ma . Mój ,,dziadek,, po pszczołach  wzdychał że syn mu kupił kiedyś pszczołę , nie bardzo wiedział jaką tylko że 47 . Kupiłem Sklenar H 47 i to co miałem to do tej pszczoły się chowa. Kupiłem u Państwa Szeligów z Krakowa. Z tego co się orientowałem i kaleki tłumacz Google pozwala jest w Austrii hodowla zachowawcza 3 lini H 47 , G 10 i jeszcze jednej nie pamiętam jakiej.

P.S . A mój już dziadek mawiał - cygan tylko raz idze przez wieś. Każdego można orżnąć , ale tylko raz. Trzeba szybko zamawiać trzeba bo szybko zamykają zamówienie = nie masówka.

Link to comment
Share on other sites

No to pasieka się powiększa gratulacje ,bo pracować przy czterech ulach czy przy siedmiu to jedna praca , a w większej pasiece są większe możliwości prowadzenia pracy hodowlanej no i większe zbiory.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Dla młodych i starszych dla przypomnienia tematu. Prawdziwych pszczół tej linii już dawno nie ma , ale jest znak towarowy i w dobre pszczoły  rasy Carnica i ludzie chcą to kupować więc kwitnie biznes pod nazwą "Sklenar"

http://www.pasieka.rac.pl/liniaSk.htm

Pozdrawiam

Tadek

 

"..biznes pod nazwą Sklenar.."  - chyba nick zmienię :P hehehe

Link to comment
Share on other sites

A w piwniczce nie łaska się chłodzić ? Na moją na razie cegły leżakują. :D

Daro wieczorem to juz mi wszystko jedno, a wciagu dnia to arbeiten,

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.