Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Dennica osiatkowana, zamykanie wiosenne, wysokość


Recommended Posts

Godzinę temu, michal79 napisał:

 

Gdzie te wyniki? U mnie nic w miodzie po dwóch miesiącach od odymienia nie wykryli, a szukali właśnie tych metabolitów amitrazy.  DMPF oraz DMF.

Specjalnie taki eksperyment zrobiłem. Prawie 400 zł mnie to kosztowało.

 

"wrażliwość wosku pszczelego na skażenie pozostałościami po lekach".

W tych badaniach dr Janusz Bartkowski, dr Jerzy Wilde i dr Beata Bąk z UWM w Olsztynie wykazali, że stosowanie apiwarolu jest jest bezpieczne dla miodu i wosku z powodu krótkiego czasu trwania zetknięcia się tych substancji z środowiskiem ulowym. Inaczej wygląda właśnie sprawa pasków z amitrazą, które wiszą długo i mają czas na dogłębne wejście w wosk lub miód, nasycenie się tymi substancjami. 

Opisują oni również inne wpływ innych leków na srodowisko ulowe 

 

PS. Wiem, że pytanie mnie było do mnie 

Edited by Krzychu
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Panowie  " Szymona nikt nie przekona " Nawet mi się rymnęło  I? 

Szkoda pisać Wszyscy to wiemy bo było to wielokrotnie u nas i na różnych forach wałkowane i są na to prace badawcze . 

Kiedyś była taka przyśpiewka ludowa która tłumaczyła tezy których ktoś nie może pojąć  " Oj dana dana , Oj dana dana , Wszystko przez Regana "

Pozdrawiam

 

Link to comment
Share on other sites

Panowie, tutaj macie informację na temat DMPF (wosk i miód) i amitrazu. Jest tam też o efektach ubocznych. Generalnie zachęcam do dalszej dyskusji o tych sprawach w tamtym temacie.

https://pasiekapszczelarska.pl/topic/1481-czystość-wosku-pszczelego/?tab=comments#comment-32766

 

Link to comment
Share on other sites

19 godzin temu, Robi_Robson napisał:

Słyszałem nawet takie opinie , że obserwowano jak pszczoły zbierały z daszków krytych papą substancje smoliste , które traktowały jak surowiec do produkcji propolisu .
Na zdrowie :)

Jeśli już nie mamy do kogo się czepiać to do pszczółek naszych , jeśli uznają , że papa jest ok to przyniosą ją z dachu sąsiada lub gdzieś z drogi .Panowie , polikwidujmy wszystkie kałuże w których nasze auta się pluskają a z których tak chętnie pszczółki noszą wodę .Tak samo kompostowniki są uwielbiane przez pszczoły

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Robi_Robson napisał:

Mała poprawka ...
Jerzy Wilde to profesor doktor habilitowany .
 

Janus Bartkowski chyba też, ale na UWM często miano profesora ma się tylko na umowie o pracę a w świece naukowców jest się wciąż doktorem. Dopiero po nominacji prezydenta jest się prawdziwym profesorem zwyczajnym 

Link to comment
Share on other sites

15 minut temu, Krzychu napisał:

Janus Bartkowski chyba też, ale na UWM często miano profesora ma się tylko na umowie o pracę a w świece naukowców jest się wciąż doktorem. Dopiero po nominacji prezydenta jest się prawdziwym profesorem zwyczajnym 

Janusz Bratkowski ma tytuły : doktor inżynier .
W tej kadencji jest też członkiem naszego zarządu WZP Olsztyn  .
Chociaż ...  członek nie zawsze brzmi dumnie ?

A Jurek Wilde jest "papieżem wśród polskich pszczelarzy "  :)
Kieruje katedrą Pszczelnictwa w UWM w Olsztynie .

 

Link to comment
Share on other sites

7 minut temu, Robi_Robson napisał:

Janusz Bratkowski ma tytuły : doktor inżynier .
W tej kadencji jest też członkiem naszego zarządu WZP Olsztyn  .
Chociaż ...  członek nie zawsze brzmi dumnie ?

A Jurek Wilde jest "papieżem wśród polskich pszczelarzy "  :)
Kieruje katedrą Pszczelnictwa w UWM w Olsztynie .

 

 

Jak mi się wydaje to mój znajomy robi doktorat u niego, też ma już kilka badań naukowych za sobą dostępnych w internecie 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Nie będę otwierał nowego tmatu ale co sądzicie o takiej dennicy ? 

 

Ja podobna użytkuję już kilka lat i po Waszych opiniach , napiszę na co uważam moim zdaniem ,  że trzeba zwrócić uwagę z pozycji praktyka i jakie widzę miejsca do poprawy w wyżej  pokazanej konstrukcji.  Ale zaastosowanie krat od Pietrzaka , pewnie o mniejszym prześwicie jest  ciekawym pomysłem tylko jeszcze istotna jest cena . 

Link to comment
Share on other sites

Dla mnie to przesadna inwestycja. 
Pierwsze co rzuca się w oczy to brak prześwitu w tylnej ścianie dennicy nad kratą podczas wysuwania. Kratę wysuwa się aby usunąć osyp zimowy bez podnoszenia ula a w takiej konfiguracji wszystko będzie się blokować .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Mirek a wiesz ile to kosztuje ? Ja nie wiem też więc trudno o ocenę czy przesadna ?  Ale jeżeli będzie w sklepach pszczelarskich to tam marża pewnie ze 100% ceny producenta ?

Ja robiłem sam podobne dennice , ale nie robilem takiej do usuwania osypu zimowego bo wtedy trzeba by robić szufladę , tylko do zimowania na siatce i sprawdzania osypu warrozy. Tu konstrukcje moga się trochę róznić i zrobić taką uniwarsalną to  można by taką kratę jak na filmie obrócić o 180 st. i powstała by szuflada na osyp , tylko czy by nie była za mała i czy by sie nie blokowała ? Ja chcialem zwrócić uwagę na samą kozstrukcję . Przede wszystkim drewniana rama jest na filmie , tak na oko ,  za cienka i dennica jest za niska , wygląda mi to że jest zrobiona z deski calówki i przednie ścianki  i tylne listewki i też są za cienkie do utrzymania konstrukcji ula i wiem z doświadczenia że konstrukcja dennicy musi być solidna u mnie jest zrobiona z deski o grubośco 3 cm na gotowo a przednia ścianka o grubości 3,5 cm , i wysokość dennicy minimum 8,5 cm  można i więcej też takie robiłem , wtedy jest mocniejsza i wtedy jest gwarancja że to się nie porozlazi za rok , dwa   ul taki latem z miodem waży kilkadziesią kg i dennica musi to wytrzymacć. ? Poza tym płyta dennicowa ze sklejki to porażka i jedynie płyta z PCV spienionego czy twardego zdaje ogzamin i nie pleśnieje i jest latwa do utzrymania higieny . Zamykanie tylnej ścianki też można by inaczej rozwiązać.

Link to comment
Share on other sites

We wrześniu 2020 kosztowała mnie 18,45 zł u producenta. W tym roku pewnie blisko 30 zł 
Mam dennice z deski świerkowej 23mm wysokości wysokość ok 7 cm z siatką i wkładką pcv. Wszystko wytrzymuje bez problemu jeśli jest skręcone na wpusty a nie tylko do "czoła". 
Mam kilkanaście dennic tak zrobionych aby szło wysunąć siatkę razem z osypem. super sprawa na wiosnę. W pozostałych niestety musze podnieść ul aby usunąć osyp. Nic przyjemnego.  To taki coroczny start sezonu. Ból pleców zwiastuje wiosnę haha 
Dennica z filmu są firmy Ratajczak. Znają się dobrze na stolarce i ich ule są naprawdę solidnie wykonane "po stolarsku"
Ja do tej pory wszystko robiłem sam. Stolarnia wyposażona. Drewno w większości sezonowałem. W tym roku przyszedł czas na zakup drewna. Ceny tak wysokie, że po szybkim przeliczeniu zakupiłem ule z refundacją u Babika... 
Przykre bo sporo poświeciłem czasu i pieniędzy w to ale przy dzisiejszej cenie drewna, energii i paliwa (muszę dojechać do warsztatu i pasieki 20km) mi się to nie opłaca.  
Na pewno do tego wrócę jak sytuacja na rynku się zmieni. A zmieni się bo nic nie trwa wiecznie :)    


 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/21/2022 at 8:36 AM, Tadek11 said:

Nie będę otwierał nowego tmatu ale co sądzicie o takiej dennicy

No, jak jest ona zrobiona przez pierwszo sezonowego amatora to calkiem niezla. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.