Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Malowanie ula


Recommended Posts

Witam. Dopiero będę zaczynał swoją przygodę z pszczelarstwem.

Planuję zakup dwóch uli jednościennych z sosny wejmutki, takie coś jak poniżej :

 

Moje pytanie brzmi, czy  mogę pomalować taki ul ogniem i na to lakier, czy taką technie stosuje się tylko na ulach z boazerii ? 

Pozdrawiam

WLKP12.jpg

Edited by Paweł
Nie za bardzo lubimy linkowanie do innych stron , wiec wkleiłem gotowy obraz.
Link to comment
Share on other sites

Witaj - wydaje mi się, że nie będzie problemu z przeprowadzeniem impregnacji w taki sposób jak chcesz - tylko dobry lakier później na to - powinien wyjść świetny efekt :) Pochwal się jak wykonasz. Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

Na drewno używam tylko oleju lnianego. 

Ktoś mi powiedział, że ma być tłoczony na zimno i filtrowany. Są dwie firmy, które coś takiego sprzedają, cenowo lepiej wypada HMF24.

Maluję tylko w miejscach przecięcia słojów. I wygląda to spoko. Najstarsze korpusy mam z 2018, z drewna sosnowego.

Plusem jest to, że drewno nie rzuca się tak bardzo w oczy. A pszczoła to stworzenie lubiące spokój.

Tutaj taka fotka, bo raz na parę lat przeprowadzam małą renowację.

euiskRe.jpg

Edited by michal79
  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

W dniu 15.05.2023 o 22:20, RadekPt napisał(a):

Moje pytanie brzmi, czy  mogę pomalować taki ul ogniem i na to lakier, czy taką technie stosuje się tylko na ulach z boazerii ? 

Zawsze przywiązuje dużą uwagę do estetyki uli i o to "żeby były zadbane" i co się kryje pod słowem zadbane ? 🙂 Chyba intuicyjnie wiemy o co chodzi ? Zadbane to takie ule o które pszczelarz dba . Jak ma dbać ?  Zależy to od osobowości pszczelarza i jego wrażliwości  estetycznej ale podstawa to żeby były konserwowane i naprawiane jak zajdzie taka potrzeba , umyte od czasy do czasu wewnątrz .     Chociaż dzisiejsza moda jakby idzie pod prąd  , jest moda  na przykład na domy z charakterem , czy ule z charakterem i słowo "charakter"  polega na przykład żeby meble wykonać sobie ze starych desek z rozebranej wiekowej stodoły , deski popękane nadgryzione słońcem wiatrem wodą , i to niektórzy cenią jako z charakterem . Nawet jest moda na sztuczne postarzanie desek szczotką drucianą , malowane i przecierane papierem ściernym i też to niektórzy sobie cenią taki  wg swojej estetyki.

I teraz do jakiego stopnia są w stanie zaakceptować takie popękane deski na stole  i jednocześnie utrzymać funkcje użytkowe , czyli stół trzeba po posiłku czasami umyć dla higieny i kiedy kończy się ten  "charakter" a zaczynają przeważać  walory użytkowe do codziennego korzystania z tego stołu.

To samo można przenieść i do uli . 😁 Każdy ma jakieś swoje poczucie estetyki , ale do pewnych granic i kiedy ktoś pomyśli ,

- No dobra dosyć tego "charakteru"  trzeba wreszcie  naprawić ul , bo pszczoły dziurami wychładzą z każdej strony.  

Trochę przydługi wywód  ale dbajcie o swoje ule . 

A do Radka , wygląd to jedna sprawa a odpowiednie zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi  to druga . I dalej Twoja decyzja czy  zabezpieczasz drewno od wody czy nie ? jak nie to ul posłuży Ci parę lat , pokrzywi popęka i będzie i będzie kłopot  jak będzie dbał i zabezpieczał lakierami do drewna to kilkadziesiąt lat .

Wybór zależy od Ciebie i jak rozumiesz słowo " charakter" 😀

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.