Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

"podstawki" pod ule


Recommended Posts

Chcę zrobić coś pod 3-4 ule. Czy 2x deska 32mm grubości, 150-180mm szerokości i jakiej długości będzie odpowiednia do utrzymania 3 uli na jednej platformie? Daszki mają 540mm, ale nie wiem jakie odstępy między ulami zrobić. A może praktycznej na 4 ule robić konstrukcje? Deski będą ustawione "na sztorc", czyli dennica będzie siedzieć na 32mm - konstrukcja prostokątna.  Chyba, że pod takie rzeczy wystarczą deski 25mm?

Link to comment
Share on other sites

Wszystko zależy jaki masz teren , jeśli równy to można stawiać kilka szeregowo na jednym stojaku, odległość powinna być minimum pól metra aby pszczoły się nie zalatywały w sezonie,( to ważne nawet ze względów zdrowotnych). Jeśli masz mało miejsca i musisz ścieśniać to już inna bajka. Grubość legara to też rzecz względna. ja mam ule drewniane, ciężkie. W sezonie trzeba silnych dwóch chłopów żeby dżwignąć, więc nawet nie próbuje łączonych stojaków. Osobiście polecam ci pojedyncze, łatwiej wypoziomować, można rozstawić szerzej ule, , ułożyć nieregularnie a i ciężar jednostkowy na listwy mniejszy

Link to comment
Share on other sites

Też robię ule z drewna. Teren mam  górzysty, podobny do Twojego, bo stosunkowo blisko mieszkam :) A jak takie pojedyncze wyglądają? Liczyłem właśnie, że mniej pracy z poziomowaniem będzie jak dam po 3 ule na jednym.

Link to comment
Share on other sites

Zapomnij. Nigdy nie wypoziomujesz tego dokładnie na naszym terenie jak dasz kilka na jednym. Tylko pojedyncze. ja robię z listew 3*4 cm, wysokość 30-33cm, w połowie wzmacniam cieńszymi listewkami, będę w pasiece to ci zrobię zdjęcie. Przy dużym spadzie to wkopuje z jednej strony w ziemię , unikam podstawiania kamieni do poziomowania

Link to comment
Share on other sites

Chcę zrobić coś pod 3-4 ule. Czy 2x deska 32mm grubości, 150-180mm szerokości i jakiej długości będzie odpowiednia do utrzymania 3 uli na jednej platformie? Daszki mają 540mm, ale nie wiem jakie odstępy między ulami zrobić. A może praktycznej na 4 ule robić konstrukcje? Deski będą ustawione "na sztorc", czyli dennica będzie siedzieć na 32mm - konstrukcja prostokątna.  Chyba, że pod takie rzeczy wystarczą deski 25mm?

Deska na sztorc o długości 3 -3,5 mb z powodzeniem utrzyma Ci 3 ule. Bo wiadomo że najbardziej wytrzymała jest deska na sztorc a kobieta na płask,  jak mawiał mój znajomy murarz.

Ja zrobiłem sobie podstawkę z ramki stalowej z kątownika ustawionej na bloczkach betonowych.

Zima%2525202014%252520002.jpg

Pozdrawiam

Tadek

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

joasia całkiem spoko, ale mi zależy na tym, abym mógł głowę od dołu wsadzić i zobaczyć, co się dzieje na 6cm między ramkami a siatką. Taką mam koncepcje pszczelarzenia, ogarniania nastrojów rojowych itp. Przy jednym stojaku na 3 ule, dadzą mi w kość nasze górki, bo z jednej strony wysoko, a z drugiej nisko:P Oczywiście mogę wyższe pojedyncze podstawki zrobić i powinno zdać egzamin.

 

daro wygląda zacnie, ale na tą chwilę uczę się stolarstwa, spawanie raczej odpada :) Przy okazji, tarcie niskie będzie między drewnem a metalem. Ja bym na wierzch dokooptował 2x kantówkę.

 

 

tadek11 no właśnie coś podobne chcę "stworzyć" z desek. Na podbudowę myślałem płytki chodnikowe + właśnie bloczek betonowy lub coś innego nienasiąkliwego. Może i sam bloczek by starczył. Jaką masz długość tej konstrukcji?

Link to comment
Share on other sites

Ule z duszą,zostały mi jeszcze dwa takie B)

Dzięki :) . dla mnie tym cenniejsze ,że zrobione wszystko własnoręcznie przeze mnie na jednej biednej małej cyrkularce :D

Xpand, każdy musi dążyć do swojego ideału, tylko próbami stworzysz to co dla ciebie najlepsze, nasze sugestie to tylko drobna podpowiedź. Jednego tylko odradzam, kamieni, bloków betonowych czy metalu bo od nich ciągnie bardzo zimno

Tadeusz, że na sztorc to ok, ale że na płask to się nie zgodzę. trzeba dbać o kondycję i o to żeby się odleżyny nie porobiły :P  :P  ;)

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Ja mam podobną konstrukcję, tylko zamiast bloczków betonowych wkopane kołki. Konstrukcja dla 3 uli kołki na krańcach, a dla konstrukcji nośnej dla 5 uli dodatkowo po środku kołki podtrzymujące. Deska 32mm.

 

tadek11 no właśnie coś podobne chcę "stworzyć" z desek. Na podbudowę myślałem płytki chodnikowe + właśnie bloczek betonowy lub coś innego nienasiąkliwego. Może i sam bloczek by starczył. Jaką masz długość tej konstrukcji?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.