Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ule weselne wlkp 1/2


Recommended Posts

Powiedzcie mi koledzy i koleżanki czy ktoś z was słyszał o kimś kto ma uliki weselne na ramkę 1/2 wlkp? Jako że gospodaruje na 1 korpusie wlkp i reszta 1/2 przyszło mi na myśl wykonanie takich ulików z 3 ramek wlkp. Po części eliminuje mi to następną ramkę i ułatwi poddanie matki un z pszczółkami.

 

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

 

Pozdrawiam,

Daniel

Link to comment
Share on other sites

Eksperymentalnie mam jeden ul zazimowany na korpusach 1/2. więc wiosną myślałem tą rodzinę wykorzystać właśnie do celów weselnych. Piotr właśnie o takie rozwiązanie z połączeniem na jesień mi chodziło, więc zimą ruszę z produkcją. Jak sądzicie styrodur 3 cm będzie dobry na budowę czegoś takiego? Zostało mi 6 płyty i trochę odpadów więc chciałem je wykorzystać.

Link to comment
Share on other sites

Eksperymentalnie mam jeden ul zazimowany na korpusach 1/2. więc wiosną myślałem tą rodzinę wykorzystać właśnie do celów weselnych. Piotr właśnie o takie rozwiązanie z połączeniem na jesień mi chodziło, więc zimą ruszę z produkcją. Jak sądzicie styrodur 3 cm będzie dobry na budowę czegoś takiego? Zostało mi 6 płyty i trochę odpadów więc chciałem je wykorzystać.

Widzę to tak żeby podzielić taki ulik na trzy po trzy ramki.Do tyłu przejście do podkarmiaczek.Zrobię zdjęcie mojego wielkopolskiego na wysoką ramkę to se wykorzystasz. pomysł :D

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

No jeżeli przed rzepakiem to ok. Ja wcześniej nie potrzebuję.

 

Kolego styrodur 3 wystarczy ci na spokojnie. Wszystko mam ze styroduru 3. Zrób 2 rodzinne i wlotki po przeciwnej stronie a dzielone ścianka wyjmowana.

Powinieneś być z tego zadowolony - testowane ;)

Gdzieś mam chyba fotki to później wrzuce

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Na takich pszczelarzy jak my uliki weselne na ramki jak w ulu to fajne rozwiązanie.Przykładowo,w celu likwidacji trutówek zabieramy jedną ramkę z matką i pszczołami z takiego ulika wkładamy do izolatora do poddawania matek, dajemy to do tych trutówek.Po kilku dniach jest po trutówkach.  

Link to comment
Share on other sites

No jeżeli przed rzepakiem to ok. Ja wcześniej nie potrzebuję.

 

Kolego styrodur 3 wystarczy ci na spokojnie. Wszystko mam ze styroduru 3. Zrób 2 rodzinne i wlotki po przeciwnej stronie a dzielone ścianka wyjmowana.

Powinieneś być z tego zadowolony - testowane ;)

Gdzieś mam chyba fotki to później wrzuce

To znaczy rzepak wszędzie ,a u mnie mniszek.Wiesz bo jeździsz do nas i widzisz co i jak i kiedy.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Powiedzcie mi koledzy i koleżanki czy ktoś z was słyszał o kimś kto ma uliki weselne na ramkę 1/2 wlkp? Jako że gospodaruje na 1 korpusie wlkp i reszta 1/2 przyszło mi na myśl wykonanie takich ulików z 3 ramek wlkp. Po części eliminuje mi to następną ramkę i ułatwi poddanie matki un z pszczółkami.

 

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

 

Pozdrawiam,

Daniel

 

 

Ja zrobiłem i uzywam uliki weselne bazujące na 2 ramkach 1/2wlkp. Zrobiłem je jako wolnostojące (tam mi bardziej pasowało). Nie bawiłem się w nadmiar udziwnień, kawałek dechy 2,5cm piła i po chwili masz zmontowany ulik. Nie wstawiałem żadnych pajączków czy siatek w dno. Cała wentylacja odbywa się przez wylotek. Tu możesz zerknąć na tą konstrukcję.

http://cynig.blogspot.com/2013/01/uliki-weselne.html

 

I uwagi eksploatacyjne http://cynig.blogspot.com/2013/08/uliki-weselne-uwagi-po-sezonie.html

 

Link to comment
Share on other sites

Ja zrobiłem i uzywam uliki weselne bazujące na 2 ramkach 1/2wlkp. Zrobiłem je jako wolnostojące (tam mi bardziej pasowało). Nie bawiłem się w nadmiar udziwnień, kawałek dechy 2,5cm piła i po chwili masz zmontowany ulik. Nie wstawiałem żadnych pajączków czy siatek w dno. Cała wentylacja odbywa się przez wylotek. Tu możesz zerknąć na tą konstrukcję.

http://cynig.blogspot.com/2013/01/uliki-weselne.html

 

I uwagi eksploatacyjne http://cynig.blogspot.com/2013/08/uliki-weselne-uwagi-po-sezonie.html

 

Już miałem dodać swoją uwagę , ale spoglądnąłem na "uwagi eksploatacyjne" i już nic dodać , nic ująć .

Wyloty w tak małych rodzinkach muszą być praktycznie na 1 pszczołę .

A i tak może się zdarzyć , że zostaną wyrabowane .

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ok obiecałem że się pochwalę, chociaż nie ma czym, bo uliki były na szybko robione. Mają one stanowić wzór dla ewentualnych nowych sztuk które będę modyfikował.
Tak sobie myślałem nad plusami i wymyśliłem takie wnioski:

Dlaczego akurat na tą ramkę? Już tłumaczę. Takiej ramki używam w miodni w swojej pasiece. No to teraz trochę o zaletach które skłoniły mnie właśnie do tego rozwiązania:

  1. Po unasienieniu matki i rozpoczęciu czerwienia, na rodzinę bezmateczną dokładamy korpus 1/2 i łączymy pszczoły "na gazetę". Rozwiązuję nam to problem ramek.
  2. Razem z ramkami przenosimy całą świtę towarzyszącą królowej, co minimalizuje odrzucenie jej przez nową rodzinę.
  3. Uliki weselne na ramkę 1/2 które stworzyłem posiadają miejsce na około 5 ramek 1/2. Co prawda likwidujemy wtedy komorę z pokarmem, ale możemy w wolne miejsce wstawić ramkę 1/2 z pokarmem. Czyli odpada nam robienie ciasta :D
  4. Uliki wykonane są ze styroduru o grubości 3 cm. Materiał ten mimo tego że bywa zgryzany, zapewnia rodzinie ciepło i izolację przez upałami.
  5. Myślę że uproszcza to hodowlę matek z wartościowych rodzin. Jeśli na przykład pozwolimy matce, z której chcemy pozyskać nowe matki, zaczerwić korpus 1/2, to wg mnie z powodzeniem możemy jedną ramkę z jajami i pszczołami wstawić do ula weselnego i poczekać, aż pszczoły wyhodują nową matkę. 
  6. Koszt wykonania takiego ulika jest naprawdę mały. Myślę że koszt zamknie się w około 15 zł, wliczając w to zasuwkę i wentylację.
  7. Przegroda oddzielająca jest ruchoma i pozwala na regulacje gniazda.

 

 

Ulik-odkladowy.jpeg

 

 

Ulik-odkladowy-na-ramki-jedna-druga-wiel

 

Źródło

Link to comment
Share on other sites

Zastanawiam się nad zrobieniem ulików weselnych na ramkę 360x180. Mam dylemat dotyczący ilości ramek. Z jednej strony 2 jest ok, ale gdyby przyszło przetrzymać matkę to i 3 by pewnie zaczerwiła. Martwi mnie natomiast dzika zabudowa gdyby były 2 ramki włożone, a 3 miejsce puste. Jak wygląda kwestia zimowania w takich mikrusach? Jest jakaś szansa na przezimowanie przy 2 lub 3 ramkach 360x180?

 

Czy siatka na spodzie takiego ula jest dobrym rozwiązaniem? Ktoś praktykował? A może jednak decha + pajączek? Tylko co podczas upałów?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.