Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Projekt "Bzykająca Przyczepka - edukuje"


Recommended Posts

Witam wszystkich,

 

Jestem obecnie w trakcie przygotowywania się na wiosnę do wizyt u dzieci w szkołach i przedszkolach. Wymyśliłem sobie to tego projektu prostą nazwę, "Poznaj pszczoły". W skrócie opowiem wam co chcę uzyskać. Proszę o wasze opinie jak wy to widzicie. Każda opinia jest ważna więc śmiało piszcie.

Cel:

1.Pokazanie dzieciom i młodzieży świata pszczół. Pokazanie różnic jak wygląda pszczoła, a jak osa, szerszeń, trzmiel i bąk, bo w mojej opinii zarówno dzieci jak i dorośli niezbyt potrafią odróżniać te stworzenia. Edukacja jak wiemy jest potrzebna w naszej dziecinie a jeśli uda się "zasiać ziarno" to może gdzieś wykiełkuje. 

2. W ciekawy sposób przekazana wiedza może za pośrednictwem dzieci dotrzeć również do dorosłych i wpłynąć na ich postrzeganie pszczół. Jak wiemy jednak na każdą osobę działa język korzyści, dlatego dla rodziców chciałem przygotować ulotki na temat właściwości produktów pszczelich i ich wpływu na zdrowie dzieci i ich samych.

3. Stworzenie serii ulotek i materiałów pomocniczych z których mogliby korzystać również inni pszczelarze chcący edukować najmłodszych w swojej okolicy. Nie od dzisiaj wiadomo że edukując innych sami uczymy się najlepiej.

 

Podczas ostatnich wizyt jakie mam za sobą prezentacja multimedialna sprawdziła się, pokazanie ula, ramek, odlewanie świec z wosku no i punkt kulminacyjny to było dotknięcie żywych trutni. W tym projekcie chciałbym zostawić coś jeszcze co zapadnie w pamięć i usprawni prezentacje.

Tutaj macie jak to wyglądało ostatnio http://www.slezanskiemiody.pl/index.php/inicjatywy/itemlist/category/134-edukacja-najmlodszych

 

Jest to tylko wstępny zarys tego projektu. Chciałbym żebyście powiedzieli jak wy widzicie taki projekt. Jakie macie pomysły na edukację widzianą w ten sposób i najważniejsze pytanie jak zachęcić pozostałych pszczelarzy do takiej formy promocji naszych pszczółek.

 

Pozdrawiam,

Daniel

 

 

 

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Ja edukuję na żywioł. Bo dzieci to zywioł i nie mieszczą się w ramch. Dronom się nic nie staje wylatują. A najważniejszy to miód i zdziwienie że to najmniej wartościowa rzecz którą dają nam pszczoły.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Na spotkaniach z dziećmi też mówię to czego dzieci chcą słuchać, a przyznam , że zadają nieraz bardzo ciekawe pytania. Co innego mówię a raczej innym językiem 3-4 latkom a uczniom klas 1-3..Cieszę się, że zapraszają mnie do szkół i przedszkoli w okolicy a ja mogę przybliżyć swoją pracę i bardzo ważną rolę pszczół w naszym życiu. Dzieci dziwią się, że miód tu nie jest najważniejszy.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Dobra robota .
O Danielu i Bożenie jest już głośno , ale nie osiadają na laurach , tylko tym bardziej udzielają się edukując społeczeństwo .
Zachęcam i innych to takiej formy kontaktu z naszymi potencjalnymi klientami i nie tylko .

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie . Problem - nie ma klienta a skąd on ma być ? W klasie mojej córki na pytanie kto jadł miód na 30 dzieci 3 ręcę w górze. !!!!

To jak dorosła Zosia , Franek kując sobie coś słodkiego ma wybrać miód zamiast Masłelli  czy innego gówna z margaryny z cukrem ?

To nie jest działanie na już , bo jutro mama kupi miód. To działanie na kiedyś. :D

Ja nawet kupuję chleb i masło. :D Walczę ze stereotypem produktu leczniczego - miód to elitarny słodzik do kawy , herbaty ,ciasta. No i widzę co pszczoły robią w swoim otoczeniu z roślinami kwiatowymi innymi owadami.

Link to comment
Share on other sites

Do lekcji myślałem jeszcze zabierać ze sobą roll-upy, jeden ze zdjęciem pszczoły i opisem jak pszczoła oddziałuje na świat a na drugim produkty pszczele. Ciekawą rzeczą do zabrania będą również gablotki z owadami. Jeśli projekt ruszy w sezonie to myślałem też zabrać ul jedno lub 2 ramkowy. Najbardziej jednak chciałem was prosić o podpowiedz jak wg. was mogłaby wyglądać druga ulotka z produktami pszczelimi. Na trzeciej ulotce można by opisać jak pomagać pszczołą np: poprzez sadzenie kwiatów czy ustawianie pojemników z wodą.

 

Chciałbym żeby każdy z was napisał coś od siebie i coś podpowiedział bo każda informacja jest ważna. Wkrótce opiszę dlaczego mi na tym tak zależy.

Link to comment
Share on other sites

Do lekcji myślałem jeszcze zabierać ze sobą roll-upy, jeden ze zdjęciem pszczoły i opisem jak pszczoła oddziałuje na świat a na drugim produkty pszczele. Ciekawą rzeczą do zabrania będą również gablotki z owadami. Jeśli projekt ruszy w sezonie to myślałem też zabrać ul jedno lub 2 ramkowy. Najbardziej jednak chciałem was prosić o podpowiedz jak wg. was mogłaby wyglądać druga ulotka z produktami pszczelimi. Na trzeciej ulotce można by opisać jak pomagać pszczołą np: poprzez sadzenie kwiatów czy ustawianie pojemników z wodą.

 

Chciałbym żeby każdy z was napisał coś od siebie i coś podpowiedział bo każda informacja jest ważna. Wkrótce opiszę dlaczego mi na tym tak zależy.

Może w hurtowniach pszczelarskich mają jakieś ulotki , jak byłem ostatnio u Łysonia to widziałem różne takie rzeczy które mógłbyś wykorzystać. Natomiast pojemniki z wodą to nie bardzo , bo się pszczoły będą w nich topić.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Może w hurtowniach pszczelarskich mają jakieś ulotki , jak byłem ostatnio u Łysonia to widziałem różne takie rzeczy które mógłbyś wykorzystać. Natomiast pojemniki z wodą to nie bardzo , bo się pszczoły będą w nich topić.

Pozdrawiam

Tadek

Dzięki za radę Tadek. Moim celem jednak nie jest używanie gotowców z obecnych firm. Wolę coś stworzyć razem z osobami którzy popierają ideę tego projektu. Mam już pierwszą ulotkę, ale narazie jeszcze się nią nie chwalę. 

Jeśli chodzi o wodę to zawsze można do miski wsypać keramzytu i jest piknie :D Chodziło mi bardziej o przekazanie tej informacji dalej :D Czekam na twoje kolejne podpowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

Zamiast ulotki lepiej zabrać z sobą starą ramkę, krążek wosku, świeczkę zrobioną z wosku, jakiś krem na bazie miodu, drobny sprzęt pszczelarski itp. Dzieci wezmą do ręki, obejrzą, powąchają i lepiej to sobie przyswoją niż oglądanie obrazków. A najważniejsze to pokazać dzieciom pszczoły z bliska, jak chodzą po ramce, jak wygląda ul w środku. Nie można zapomnieć również o miodzie do degustacji

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za radę Bożena. Jeśli chodzi o ulotki to chciałem wykonać coś co dzieci będą mogły zabrać ze sobą do domu i coś co pokażą rodzicom i da to jednocześnie rodzicom do myślenia.

Jeśli chodzi o samą wizytę to ostatnio robiłem to tak. Na początek robiłem mini pokaz zdjęć, ale po pewnym czasie uważam to za najsłabszą cześć, chodziaż w grupie 3 latków to właśnie zdjęcia najbardziej się podobały. W grupie 4-6 to właśnie ramki z woskiem, wspólne odlewanie świec z wosku oglądanie uli było radochą, jednakże największą radochą były trutnie. A co sądzicie o strojach dla małych pszczelarzy? Ja w tym roku miałem 3 czapki do zdjęć były fajne ale całe stroje byłyby odlotem w kosmos :D

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za radę Bożena. Jeśli chodzi o ulotki to chciałem wykonać coś co dzieci będą mogły zabrać ze sobą do domu i coś co pokażą rodzicom i da to jednocześnie rodzicom do myślenia.

Jeśli chodzi o samą wizytę to ostatnio robiłem to tak. Na początek robiłem mini pokaz zdjęć, ale po pewnym czasie uważam to za najsłabszą cześć, chodziaż w grupie 3 latków to właśnie zdjęcia najbardziej się podobały. W grupie 4-6 to właśnie ramki z woskiem, wspólne odlewanie świec z wosku oglądanie uli było radochą, jednakże największą radochą były trutnie. A co sądzicie o strojach dla małych pszczelarzy? Ja w tym roku miałem 3 czapki do zdjęć były fajne ale całe stroje byłyby odlotem w kosmos :D

O Bożenie i jej akcjach edukacyjnych głośno już nie tylko w gminie i powiecie . Nawet w Elblągu w drugim końcu województwa o niej pisują ;)

http://elblaski.mobi/204720,Lekcja-z-pszczelarka.html#axzz3rMFXLiB0

Na pewno Jej rady są bardzo cenne , bo wzięte z własnego doświadczenia ,

 

Pomysł ze strojami bardzo dobry .

Wszystko zależy od tego jaki budżet jest przewidziany dla takiego przedsięwzięcia .

Kolega miał dojście w sklepie , to nieodpłatnie do zdjęcia grupowego w przedszkolu wypożyczył tyle bluz pszczelarskich ilu było przedszkolaków .

Ogólnie dzieci lubią konkursy , rywalizacje  ...

Mam takiego pomysła , żeby na takich spotkaniach robić konkursy .

Pod koniec spotkania zadawać pytania i kto pierwszy zgłosi się i poda dobrą odpowiedź , ten w nagrodę dostanie słoiczek miodu .

Dla pozostałych dzieci obowiązkowo "nagrody pocieszenia" np.pierniczki z miodu w kształcie pszczółki , lub zawieszki woskowe .

 

Link to comment
Share on other sites

O Bożenie i jej akcjach edukacyjnych głośno już nie tylko w gminie i powiecie . Nawet w Elblągu w drugim końcu województwa o niej pisują ;)

http://elblaski.mobi/204720,Lekcja-z-pszczelarka.html#axzz3rMFXLiB0

Na pewno Jej rady są bardzo cenne , bo wzięte z własnego doświadczenia ,

 

Pomysł ze strojami bardzo dobry .

Wszystko zależy od tego jaki budżet jest przewidziany dla takiego przedsięwzięcia .

Kolega miał dojście w sklepie , to nieodpłatnie do zdjęcia grupowego w przedszkolu wypożyczył tyle bluz pszczelarskich ilu było przedszkolaków .

Ogólnie dzieci lubią konkursy , rywalizacje  ...

Mam takiego pomysła , żeby na takich spotkaniach robić konkursy .

Pod koniec spotkania zadawać pytania i kto pierwszy zgłosi się i poda dobrą odpowiedź , ten w nagrodę dostanie słoiczek miodu .

Dla pozostałych dzieci obowiązkowo "nagrody pocieszenia" np.pierniczki z miodu w kształcie pszczółki , lub zawieszki woskowe .

 

 

Dzięki za raby Robert.

Jeśli chodzi o finansowanie to zamierza zrobić taki sam numer jak ostatnio :D Nie chyba nie nazwę projektu "Poznaj Pszczoły" tylko "Bzykająca przyczepka - edukuje"

 i wykorzystam sukces poprzedniego projektu do zebrania funduszy na zakup stroi dla dzieci, wydanie ulotek, zakup ula pokazowego itd.

Pomysł z konkursem jest bardzo dobry. Na pewno go wykorzystam :D

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za raby Robert.

Jeśli chodzi o finansowanie to zamierza zrobić taki sam numer jak ostatnio :D Nie chyba nie nazwę projektu "Poznaj Pszczoły" tylko "Bzykająca przyczepka - edukuje"

 i wykorzystam sukces poprzedniego projektu do zebrania funduszy na zakup stroi dla dzieci, wydanie ulotek, zakup ula pokazowego itd.

Pomysł z konkursem jest bardzo dobry. Na pewno go wykorzystam :D

:) BZYKAJĄCA PRZYCZEPKA-EDUKUJE brzmi moim zdaniem nieco dwuznacznie. Nie wszystkim rodzicom może się spodobać.

Mnie nazwa akurat ubawiła. :)

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Daron dzięki za opinie :D Nazwa musi właśnie być chwytliwa, a przy okazji wraca do udanego projektu, co pokazuje ludziom że cel zostanie wykonany, a oni otrzymają nagrody za które płacą :D Kolejnym plusem że mam już stronę www.bzykajaca-przyczepka.pl w której opisany jest ostatni projekt i nie będe musiał tworzyć nowego tworu bo to i kosztuje i zajmuje czas.  Rodzice nie będą finansować tego projektu, tylko będą wiedzieli że przyjeżdża pszczelarz, tylko zupełnie obcy ludzie tak jak to było tutaj https://polakpotrafi.pl/projekt/bzykajaca-przyczepka 

 

Jak sądzicie gdzie szukać i u kogo wsparcia medialnego?

Link to comment
Share on other sites

Ok projekt już zgłoszony i właśnie wpadło mi super pomysł do głowy. Sami zobaczycie jak tylko nagram film promocyjny co mi chodzi po mojej kosmatej głowie :D

 

Polećcie mi proszę producentów strojów z którymi można się dogadać.

Link to comment
Share on other sites

Koledzy i koleżanki tutaj wstępny zarys tego projektu. Przeszedłem już wstępną weryfikację pozytywnie. Zastanawiałem się czy nie zrobić jako jednej z nagród ula wlkp. Mam wręgi itd. Co o tym sądzicie?

http://www.slezanskiemiody.pl/index.php/inicjatywy/item/112-bzykajaca-przyczepka-edukuje

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

 Zastanawiałem się czy nie zrobić jako jednej z nagród ula wlkp. Mam wręgi itd. Co o tym sądzicie?

 

Mógłbyś rozwinąć co masz na myśli a  przyczepka ładna . No i do dzieci najbardziej będzie przemawiał miodek do polizania obowiązkowo

Pozdrawiam

Tadek

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Mógłbyś rozwinąć co masz na myśli a  przyczepka ładna . No i do dzieci najbardziej będzie przemawiał miodek do polizania obowiązkowo

Pozdrawiam

Tadek

Tadek najważniejszy będzie film promocyjny w którym opowiem co chcę zrobić. W dziale na co wydamy fundusze jest opis co i jak. Oczywiście wszelkie produkty pszczele będą do spróbowania, ale dzięki za tą uwagę bo rzeczywiście pominąłem degustacje :D

Poprosiłem o wycenę plandeki do niej 1500 zł .... trochę dużo co?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.