Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Cukier w życiu pszczelarza


Recommended Posts

Darku znałem  pszczelarza  , zresztą sąsiada ( niedawno mu się zmarło) ,który zawsze miał roczny zapas cukru  :D  taka żelazna rezerwa na wszelki wypadek :D i trzymał go w pracowni i klienci jak przychodzili do niego po miód to widzieli te worki cukru  :D  i miał przez to gębę  że zafałszowuje miód ???? bo nie mogli zrozumieć po co mu tyle cukru.  :D Opowiadali mi to jak kupowali u mnie miód i pytali mnie co o tym sądzę :) ??

Oczywiście odpowiadałem że "musi  taki zapobiegliwy" :D

Link to comment
Share on other sites

Dwa dni temu mieliśmy szkolenie na którym pojawił się gość który zajmuje się inseminacją matek (ma zdany egzamin) i z wykładu naprawdę można było całkiem sporo się dowiedzieć ... ale do rzeczy.

 

Podpytałem go czym karmią na zimę pszczoły i odpowiedział mi, że raz prawie położył pasiekę przez inwert, natomiast zwykły syrop 3:2 jest najlepszy, lecz zwrócił uwagę na to żeby szukać jedynie dobrego cukru, nie najtańszej sieczki. I tu dowiedziałem się że istnieje coś takiego jak cukier farmaceutyczny, który używany jest przy produkcji leków i jest trochę bardziej "słodki".

Wiecie coś na ten temat?

Ponoć jak napisać do Diamanta to wysyłają od ilości typu 700 kg.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Oczywiście cukier do celów farmaceutycznych Diamant robi i taki sobie w tym roku zafundowałem poprzez moje Stowarzyszenie  ( oprócz inwertu Inwertx 72F pół na pół) do zakarmiania na zimę był w workach po 25 kg i po cenie coś 1,70 czy 1,72 za kg.  Może nie tyle jest on słodszy :)  ale podobno jak twierdzili u producenta jest produkowany wg bardziej rygorystycznych norm jakościowych i ma mniej wszelkich ubocznych dodatków pozostałości po obróbce technologicznej cukru , przez co można wysnuć związek logiczny  że jest bardziej słodki  :D skoro ma mniej czegoś tam , ale smakowo jest nie do odróżnienia może po zapachu , może zauważyliście że niektóre cukry nieładnie pachną . Cenowo był droższy niż później można było kupić w Biedrze  :) A w ogóle niektóre cukry jak nam mówił przedstawiciel Diamanta u nas w Stowarzyszeniu mają przekroczone różne normy i są nieraz wybielane różnymi substancjami chemicznymi nie zawsze zdrowymi dla pszczół i że niektóre zawierają również sól , która jest wyjątkowo szkodliwa dla pszczół ? Mówił o tym kiedyś i na jakimś szkoleniu Cezary Kruk. A z inwertem to jest bardziej skomplikowana sprawa :D  bo u nas każdy syrop jest nazywany inwertem niezależnie czy jest z buraków czy ze zboża i też w grę wchodzą te nieszczęsne normy jakościowe , które mogą nam sporo namieszać i narobić kłopotu przy zakarmianiu pszczół  bo niektóre dodatki czy pozostałości po obróbce technologicznej są  dla człowieka są bezpieczne a dla pszczół już śmiertelne , no i skład inwertu czyli proporcje sacharozy , fruktozy i maltozy są tu istotne. Ale to temat na inną dyskusję.,

Pozdrawiam 

Link to comment
Share on other sites

 

 

 natomiast zwykły syrop 3:2 jest najlepszy, lecz zwrócił uwagę na to żeby szukać jedynie dobrego cukru, nie najtańszej sieczki.

Nie znam nikogo kto załatwił pasiekę tanim cukrem.Zawsze potem wychodzi że coś innego było zawalone.Cukier farmaceutyczny znam jest drobniejszy łatwiej się rozpuszcza,polecam każdemu jak ktoś ma możliwość zakupu.U mnie jest na miejscu sklep pszczelarski i taki cukier jest dostępny bez problemu.Tego roku pokarmy w wyjątkowo korzystnych cenach.Odnośnie pokarmów ze zboża proponuje ładować na zimę do ula o wiele więcej jak pokarmów z buraka cukrowego no i oczywiście nie mieszać,nie rozcieńczać i nie podgrzewać.Smacznego!!! PK

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Po sucha masa jest badana nie z każdej parti  a po drugie są tam cukry zupełnie nie strawne . O niebo lepsze z sacharozy .Ja tam wolę cukier daję wcześnie 1:1 to wypacanym woskiem poreperują wszelkie braki w plastrach.

Link to comment
Share on other sites

gkruk - prawdopodobnie gdy do syropów skrobiowych doniosą nektaru z bobowatych ( dawniej krzyżowych) to pokarm krystalizuje w plastrach. Dzięki normom zazieleniania -gorczycy u mnie w chu....= pod dostatkiem. Ponoć pszczoły radzą sobie z tą krystalizacją, ale wydaje mi się to zależy od składu paszy, a ten nie jest stały. U mnie 2 czy 3 lata temu Holger tak skrystalizował jak guma i ramki poszły do przetopu, bo pszczoły w maju nie mogły tego pobrać ,a co dopiero kłąb - zimą.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 2 months later...

od dziś promocja w biedronce na Diamant i Polski Cukier po 1,47-1,49/kg. 600 kg dziś weszło do mnie.

Kilka dni wcześniej w Kauflandzie jednym nie zdążyłem kupic, bo przez 1 dzień rozeszło się 6 ton.

Link to comment
Share on other sites

od dziś promocja w biedronce na Diamant i Polski Cukier po 1,47-1,49/kg. 600 kg dziś weszło do mnie.

Kilka dni wcześniej w Kauflandzie jednym nie zdążyłem kupic, bo przez 1 dzień rozeszło się 6 ton.

60 razy obracałeś do kasy ? :D

Link to comment
Share on other sites

Limit na paragon 3 kg :D więc 200 razy :D

 

A tak na poważnie to na tyle paragonów hurtem wydrukiwanych, tak po znajomości i na ładny uśmiech :D

To dużo razy się musiałeś uśmiechać .

 

To ja moim pszczółkom kupię syropy inwertowane za 2x tyle i nie będę się pół dnia uśmiechał do kasjerek .

Moje bzyczki zasłużyły na to :D

Link to comment
Share on other sites

Krzychu, a moim zdaniem to Ty poszedłeś na rękę biedronce ponieważ reglamentacja towaru jest niezgodna z prawem obowiązującym w Polsce. Takie rzeczy można zgłosić do UOKIK oraz Inspekcji Handlowej. W moim lokalnym Tesco już się z tym nie wygłupiają, wystarczyła zwykła rozmowa. Oczywiście sklep może się bronić, ale jak zaczną przeginać to zawsze zostają jeszcze ceny dumpingowe.

 

 

Tutaj masz opinie PIHu

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Reglamentacja-towarow-w-duzych-sieciach-sprzedazy-1334668.html

 

Tutaj ogólnie o problemie

https://www.rp.pl/artykul/619406-Odmowa-sprzedazy-towaru-musi-byc-uzasadniona-.html

Edited by Xpand
Link to comment
Share on other sites

 

Krzychu, a moim zdaniem to Ty poszedłeś na rękę biedronce ponieważ reglamentacja towaru jest niezgodna z prawem obowiązującym w Polsce.

To nie jest reglamentacją a zakupem w promocyjnej cenie  . Kiedyś się przepychałem że firma nie prowadzi sprzedaży hurtowej .Cena była atrakcyjna , nic o ograniczeniu a Pani na kasie taki tekst .  To ja kierownika poproszę . Przepychanka trwała ze 2 godziny . Cukier kupiłem i ile chciałem . Wózek nie ma ograniczeń nośności bo  padło że nie wolno tyle ładować :D . Jak się zapytałem że jak naładuję koniaku po 200 pln butelka to też nie sprzedacie , to Pani zapowietrzyła się . Telefon był gorący .

P.S. To pierwsze to nie opinia PIH a portalu który w dodatku myli PIH z inspekcją pracy ( wiarygodność ) . Sprawa oparła się w sądach i takie praktyki są dopuszczalne  bo to jest udzielanie rabatu i tak to jest księgowane . Zjedli by biedronkę z kropkami gdyby to  było nielegalne .

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem ustalanie zasad limitowych na promocję nie jest nielegalne. 

Przecież nikt nie ogranicza Cię w zakupie większej ilości towaru - tylko, że po starej cenie z przed promocji go dostaniesz.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Dzisiaj w Tesco kupiłem kilkaset kg cukru na przyszły rok. Cena 1,99zł/kg. Podobno cukier ma iść w górę, więc się opłaca coś dokupić.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.