Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Cukier w życiu pszczelarza


Recommended Posts

Ciekawe porównanie. W czwartek w miejscowym Lidlu kupiłem cukier królewski w cenie 1,29 zł. Tak odruchowo, dokupiłem jeszcze 200kg. 

...............................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

te pompy zbiorniki też trzeba kupić później je myć konserwować i policzyć swój czas i dniówkę dla siebie  :D I przy tej różnicy ceny jednostkowej  cukier a inwert ?

 

Tadziu nie rozwalaj mnie :)

Pompa zanurzeniowa 90zł

Beczka 220l plastik 40zł

Metr węża 3zł

Zawór 30 zł

Czyli całość 163 zł. Przy tej różnicy "kursu" cukru - inwert, sprzęt się zwraca po 80 kg pokarmu :)

Konserwacja, żadna, po robocie przepłukać beczkę wodą od co.

Wymieszanie 150kg - 10-15 minut.

Link to comment
Share on other sites

Samo wysypanie 150 kg z torebek 1 kg to ok 20 - 30 min.... i tak miło to nie jest zawsze jesteś upaciany w cukrze...

Tadziu masz rację.... teoria a praktyka .... niby pięknie na papierze a w rzeczywistości tak cudnie już nie jest...

 

Krzyżak zapomniałeś o rozlewaniu po nocach bo przy cukrze w dzień szaleństwo w pasiece murowane. Ja kupuje inwert przez Koło - przy zakupie 10 - 12 ton było taniej niż cukier .... i ten komfort rozlewania w południe .... bezcenny

Link to comment
Share on other sites

Napiszcie mi taką rzecz:

Dwie rodziny w takiej samej sile i takiej samej ilości ramek.

 5-ego Września - jedna dostaje jednorazowo  ok.12 l syropu z cukru 3/2, druga też odpowiednio musi dostać ok.15 l ale inwertu.

Pytanie : Która rodzina, szybciej weźmie i będzie lepiej przygotowana do zimy ???.

Link to comment
Share on other sites

Samo wysypanie 150 kg z torebek 1 kg to ok 20 - 30 min.... i tak miło to nie jest zawsze jesteś upaciany w cukrze...

Tadziu masz rację.... teoria a praktyka .... niby pięknie na papierze a w rzeczywistości tak cudnie już nie jest...

 

Krzyżak zapomniałeś o rozlewaniu po nocach bo przy cukrze w dzień szaleństwo w pasiece murowane. Ja kupuje inwert przez Koło - przy zakupie 10 - 12 ton było taniej niż cukier .... i ten komfort rozlewania w południe .... bezcenny

 

Zamiast 150 torebek po 1kg użyj 6 worków po 25kg i po problemie :)

Nigdy nie rozlewałem po nocach i nigdy nie miałem z tego powodu problemów. Szczelna podkarmiaczka powałkowa i po problemie.

Czym byś nie karmił to najlepiej jest to robić pod wieczór.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Syropu używałem tylko raz i wróciłem do cukru i przy dobrej organizacji dobrze idzie zakarmianie cukrem. Niepokoi mnie niezbyt precyzyjnie określony skład syropów skrobiowych. Rozważał bym raczej inwerty z sacharozy, a tu cena już taka słodka nie jest.

Link to comment
Share on other sites

wymieszanie 150 kg cukru w beczce to 10 minut roboty

Dwa lata  temu , kiedy Glinojeck (Diamant) od lipca do września nie dosłał mi palety inwertu część pasieki karmiłem syropem cukrowym .

Mnie taka robota  przeraża .

150kg. o których piszesz bym się jeszcze poświęcił .

Ale ponad tonę cukru rozpakować , wymieszać , rozwieźć , rozlać ...

Stary się robię i leniwy ;)

Rozważał bym raczej inwerty z sacharozy,

Tylko !

Inwerty zbożowe bardzo mocno promowane przez prasę branżową i część dawnego zarządu PZP

mimo , że tanie , to niezużyte przez pszczoły robią się po zimie glutowato-smalcowate .

Jeśli cokolwiek zostanie w ramkach , to przez cały sezon jest z tym problem.

Pszczoły zamiast oczyszczać dopełniają komórki miodem i sklepią ponownie .

Żeby się tego pozbyć trzeba wkładać takie ramki do środka gniazda .

A wiadomo , że w sezonie stare ramki usuwa się z gniazd , a nie wkłada ...

Z cukrem i inwertami z buraków tego problemu nie ma .

Link to comment
Share on other sites

Tadziu nie rozwalaj mnie :)

Pompa zanurzeniowa 90zł

Beczka 220l plastik 40zł

Metr węża 3zł

Zawór 30 zł

Czyli całość 163 zł. Przy tej różnicy "kursu" cukru - inwert, sprzęt się zwraca po 80 kg pokarmu :)

Konserwacja, żadna, po robocie przepłukać beczkę wodą od co.

Wymieszanie 150kg - 10-15 minut.

Właśnie ja przeliczyłem i tak już dawno zrobiłem mieszalnik kosztował mnie 260zł  służy doskonale już trzeci rok :D :D :D

Za tak duże!! oszczędności 2000 zł na tonie pokarmu to wolę nie iść do pracy i mieszać cukier do bólu ,dwa dni roboty tysiak dniówka,to lepiej jak prezydent. :D  :D  :D

  • Lubię 4
Link to comment
Share on other sites

No to, mamy nową promocję, tym razem w Tesco: cukier-1,49 zł.

...............................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

PILNE!!!!!

 

Kto nie kupił cukru a by chciał to informuję, że w Biedronce jest cukier po 1.29 zł. Wzięłam 40 paragonów ( po 12 kg na paragon )czym zrobiłam ogromną kolejkę przy kasie, bo każdy paragon musiałam osobno płacić, to trochę zeszło :)  Ale cukier w domu :)

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Bierzecie może już teraz cukier na przyszły sezon, czy może czekacie do jesieni? Chodzi mi o zbrylanie cukru, ten w sklepach jest jeszcze z zeszłego sezonu, wydaje mi się, że nie powinno się z nim nic złego stać do jesieni w przyszłym roku, ale zawsze warto się upewnić, gdyż nigdy wcześniej nie kupowałem zapasów po pół tony cukru...

Link to comment
Share on other sites

Jak policzyłem i przekalkulowałem to uległem i pojechałem do Biedry ;) taniej raczej nie będzie a przy większych ilościach znaczne oszczędności. Kupiłem 300 kg  :P  ciekawi mnie cena za kg cukru u producenta, bo jak na Diamancie patrzyłem to 2,89 zł/kg :blink: , nie wiem gdzie tu idzie wajcha ale póki co trzeba wykorzystać Biedre B) 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

No i poszedłem po 14 to już zostały puste palety po cukrze ale dowiedziałem się znajomy pracuję w Kauflandzie i od niego wiem że od 23 do 25 ma być znowu promocja na cukier diamant po 0,99 ale czy lipca czy sierpnia nie wiem i odnoście limitów też nie znam szczegółów zadzwonił i powiedział że jak chce to 100 kg może mi ogarnąć ???? to i na winko i księżycówkę wystarczy

 

No i są limity. Na kartę Payback tylko 10 kg można wziąć

Edited by Kamhkillo
Link to comment
Share on other sites

No wprowadzają coraz skuteczniejsze limitowanie na karty klientów itd.

 

Powiem wam, że w boku biedry pracują osoby upośledzone. Brałem cukier na promocji po 1.29, wszystko było spoko, ale za jedną partią kasjerka się zmieniła i liczyła mi po 10 kg, ale dopiero później się zorientowałem, że za 10 kg nie płaciłem 12,90 tylko coś ponad 13 zł. Napisałem do Boku, że coś się nie zgadza, załączyłem paragony i oni mi napisali, że wszystko spoko, że mam naliczone po 10 kg, ale w ten sposób, że 9 kg w promocyjnej cenie i 1 kg w cenie standardowej (na jednym paragonie) więc z ich punktu widzenia wszystko spoko. Widać nawet jeśli kasa "automatycznie" nalicza promocję to może w bambo zrobić. Jak inne kasjerki nabijały mi po 12 kg to wszystko się zgadzało.

Link to comment
Share on other sites

No wprowadzają coraz skuteczniejsze limitowanie na karty klientów itd.

 

Powiem wam, że w boku biedry pracują osoby upośledzone. Brałem cukier na promocji po 1.29, wszystko było spoko, ale za jedną partią kasjerka się zmieniła i liczyła mi po 10 kg, ale dopiero później się zorientowałem, że za 10 kg nie płaciłem 12,90 tylko coś ponad 13 zł. Napisałem do Boku, że coś się nie zgadza, załączyłem paragony i oni mi napisali, że wszystko spoko, że mam naliczone po 10 kg, ale w ten sposób, że 9 kg w promocyjnej cenie i 1 kg w cenie standardowej (na jednym paragonie) więc z ich punktu widzenia wszystko spoko. Widać nawet jeśli kasa "automatycznie" nalicza promocję to może w bambo zrobić. Jak inne kasjerki nabijały mi po 12 kg to wszystko się zgadzało.

W Biedronce to już tak kantują z tymi promocjami, że za każdym razem przed zapłaceniem dopytuje czy na pewno dobrze policzyli, bo tak jak piszesz że jest promocja np na 9 sztuk a zazwyczaj bierzemy 10 i jesteśmy zadowoleni bo promocja, a po spojrzeniu na paragon-zdzifko.

Link to comment
Share on other sites

Nieeee, promocja była na 3 do 12 kg i jedną serię (120 kg) naliczali mi po 10 kg, tylko że na paragonie była jedna pozycja tzn. cukier 10 kg a rabat naliczony został do 9 kg i 1 kg w cenie standardowej a BOK upiera się, że wszystko w porządku bo wziąłem 9 kg w promocji i 1 kg w standardowej cenie :P, napisałem im że kij tam te parę złotych ale tak w bambo klientów robić nie pozwolę i maila z paragonami przesłałem do rzecznika praw konsumenta, że nie przestrzegają warunków własnych promocji.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

W Tesco jest cukier po 1,39zł/kg. Mimo, że mam zapasu jeszcze z ~800kg, to i tak dokupię kilka kg, bo taniej w przyszłym roku raczej nie będzie. Polecam i Wam robić zapasy :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Z moich zapisków wynika, że w mojej skromnej pasiece teraz 12 rodzin w całym sezonie 2018r pszczoły dostały 280 kg cukru na rozwój i teraz zimowe zapasy.

No i to jest potwierdzenie tezy że :D 

" Chytry pszczelarz nigdy nie będzie dobrym pszczelarzem "

Dla młodzieży wężykiem  :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.