Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Cukier w życiu pszczelarza


Recommended Posts

Ja na ten rok cukier już mam kupiłem po 2,80. worki 25kg. W styczniu ceny tak ok 3,20 zł teraz ok 2,9-3,1 więc lekkie drgnięcie w dół. Jak zejdzie poniżej 2,8 to kupię jeszcze paletę :) Pewnie jak co roku najwyższe ceny będą w czerwcu - lipcu ale myślę, że nie jakieś tragiczne abyśmy to jako pszczelarze odczuli. Tylko że ja zawsze jestem optymistą :)

Link to comment
Share on other sites

53 minuty temu, Tadek11 napisał:

Pisałem kiedyś , że znałem pszczelarza który za Komuny zawsze miał zapas cukru dla pszczół na rok naprzód i nawet był posądzany przez to przez klientów ze robi miód z cukru ? bo trzymał cukier w pomieszczeniu w którym sprzedawał miód i kupujący widzieli te wory cukru  ,a miał sporo rodzinek około 60 - pniową pasiekę ? więc tych worków trochę było .

 

W pomieszczeniu gdzie mam teraz pracownię - dziadek kiedyś magazynował właśnie cukier w workach. Worki w pomieszczeniu od ściany do ściany po sam dach. 3 tony prosto z cukrowni :D

 

Link to comment
Share on other sites

Tak , warto po dobrej cenie. Cukier to jest towar , a nie papierek z banku , którym może jutro każą nam podpalać w piecu.

Osobiście , mam cukier, słoiki itp na ten sezon i jeszcze do przodu, i tak od lat. Mam gdzie składować . Gdybym nie kupił od razu , to i forsy też bym nie miał dzisiaj?. Kupowałem po 1.8-1,9kg.

Można nadmiar gotówki zanieś do banku , powinni przyjąć?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

W sklepach sieci DINO jest teraz promocja cukru po 2,99 zł/kg  , wczoraj dokupiłem resztę zapotrzebowania na ten rok i sprawę zaopatrzenia na ten rok w cukier mam już zamkniętą. 

A widziałem u siebie w innych sklepach już cukier z ceną 4,20 zł/kg ? a sceptycy mówią że w sezonie na przetwory cena może być jeszcze wyższa. 

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Robi_Robson napisał:

Cena miodu stoi w miejscu , a cena cukru rośnie .
Będziemy karmić ... miodem !

albo zaczniemy stosować sposób miodobrania sprzed ponad 100 lat. Miód odbierać dopiero wiosną - przy pierwszym wziątku

Link to comment
Share on other sites

37 minut temu, Krzychu napisał:

albo zaczniemy stosować sposób miodobrania sprzed ponad 100 lat. Miód odbierać dopiero wiosną - przy pierwszym wziątku

 

Ale to trza umić. 

Do tego nie każdy miód np. na skrajnych ramkach, przezimuje w formie płynnej.

Pszczelarze w większości jednak brali miód jesienią, a w razie W oddawali część na wiosnę w postaci syty (miodu z wodą).

Link to comment
Share on other sites

Prawda .
Wiosenny - rzepakowy nie nadaje się do zimowania pszczół .
Letni spadziowy też .
Te lepiej sprzedać .
Natomiast na letnim wielokwiacie , nawłoci, facelii, lipie itp spokojnie można pszczoły zimować .
Choć z drugiej strony mało prawdopodobne , żeby cukier dorównał cenom miodów .

Jeszcze w 2020r. byłem przekonany , że sprzedam w detalu każdą ilość miodów .
Zawsze miód się kończył przed nowym rokiem.
Czasem już we wrześniu .
A teraz ... Ceny prawie na tym samym poziomie, a w magazynku jeszcze zostało ze 300-400kg.
A za miesiąc będzie kolejny świeży .
Zepsuł się rynek miodów ...

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

W tej chwili można kupić taniej invert z buraka  niż cukier 

Cukier 4,10-4,30 zł (nie mówię o promocjach w dyskontach) 

Invertix 72F 3,80-4 zł 
Co za czasy. 
Jeśli ktoś planuje zakup invertixu to ostatni moment 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 27.04.2022 o 08:24, Robi_Robson napisał:

Jeszcze w 2020r. byłem przekonany , że sprzedam w detalu każdą ilość miodów .
Zawsze miód się kończył przed nowym rokiem.
Czasem już we wrześniu .
A teraz ... Ceny prawie na tym samym poziomie, a w magazynku jeszcze zostało ze 300-400kg.
A za miesiąc będzie kolejny świeży .
Zepsuł się rynek miodów ...

Robert ja mam podobnie, efekt masowego importu „miodu" do Polski.

Edited by Nacek
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Nacek napisał:

Robert ja mam podobnie, efekt masowego importu „miodu" do Polski.

Wszyscy tak mamy .
W tym tyg. rozmawiałem z kilkoma Kolegami - pszczelarzami i wszyscy jeszcze mają miód .
W sady , mniszki i rzepaki już kwitną ...

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Nacek napisał:

Robert ja mam podobnie, efekt masowego importu „miodu" do Polski.

Nie. Miodu z importu jest tyle samo a nawet mniej z powodu wojny.  To skutek zaglądania ludzi do portfeli i liczenia się z wydatkami. Miód naturalny od pszczelarza staje się luksusem z którego można w celu oszczędności spokojnie zrezygnować. Podobnie ze sprzedażą pyłku czy pierzgi. Kogo stać to stać, ale coraz więcej zapyta o cenę i.... 

Ubożenie społeczeństwa to wiadomo czyja wina? Tuska, UE i Putina na pewno nie pisu który dzielnie broni nas przed biedą ze zgniłego zachodu :)

 

Ps. Bardzo chciałbym żeby nie mieć chociaż raz racji, ale idzie w kierunku kryzysu w budownictwie. Jeżeli to siądzie przekonamy się co to znaczy PiS. 

 

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, piotrpodhale napisał:

Bardzo chciałbym żeby nie mieć chociaż raz racji, ale idzie w kierunku kryzysu w budownictwie. Jeżeli to siądzie przekonamy się co to znaczy PiS. 

 

Podwyżki stóp procentowych spowodują mniejsze możliwości zdolności kredytowych co poskutkuje mniejszym popytem w mieszkaniówce. Od samego początku podwyższania stóp procentowych kredyt hipoteczny wzrósł mi o 500 zł miesięcznie. Do końca roku do 7,95% czyli o kolejne 500 podrośnie. Czyli dodatkowy 1000 zł na mieszkanie. 

 

Zagraniczni inwestorzy boją się już budować w Polsce produkcji. Myślą, że zaraz tu wojna będzie i szkoda inwestycji. 

 

 

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, Krzychu napisał:

Zagraniczni inwestorzy boją się już budować w Polsce produkcji. Myślą, że zaraz tu wojna będzie i szkoda inwestycji. 

Inwestorzy boją się przede wszystkim inflacji  która sięga już 12 % a na wrzesień będzie  15%  , bo przy takiej dynamice wzrostu inflacji  nikt rozsądny nie będzie podpisywał umów  w Polsce , bo każdy kto to zrobi wpakuje się w kłopoty i poniesie straty i będzie musiał dołożyć do biznesu. 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 1.05.2022 o 15:33, Krzychu napisał:

 

Podwyżki stóp procentowych spowodują mniejsze możliwości zdolności kredytowych co poskutkuje mniejszym popytem w mieszkaniówce. Od samego początku podwyższania stóp procentowych kredyt hipoteczny wzrósł mi o 500 zł miesięcznie. Do końca roku do 7,95% czyli o kolejne 500 podrośnie. Czyli dodatkowy 1000 zł na mieszkanie. 

 

Zagraniczni inwestorzy boją się już budować w Polsce produkcji. Myślą, że zaraz tu wojna będzie i szkoda inwestycji. 

 

 

W czwartek kolejna podwyżka stóp procentowych, jastrząb pewnie przywali ze dwa punkty procentowe. Od 2016 kiedy ruszyły drukarki ekonomiści ostrzegali że dodruk pieniędzy skończy się wysoką inflacją. Rząd mówił że wystarczy nie kraść, fanatycy dobrej zmiany podskakiwali z zachwytu, 200 miliardów papierków wydrukowane w 2020 dolało oliwy do ognia. W miarę ubywania gotówki z portfeli część wyborców nauczy się myślenia przy urnie wyborczej. Część nadal będzie usprawiedliwiała nieudolność władzy Tuskiem, Putinem, UE, plamami na słońcu itd...    

  • Smutny 1
Link to comment
Share on other sites

Ja tam się nie obawiam zbytnio inflacji tzn wiadomo że się coś straci ale trzeba wyłożyć karty na stół. Wzrost stóp zmieni system WIBOR bo to co banki robią to jest śmiech na sali. A mianowicie mają wystarczająco pieniędzy by nie pożyczać między sobą i by czesać klientów na kredytach. A oprocentowanie lokat bankowych stoi ale to też na pewno wina rządu, Kaczyńskiego, czy Tuska. Najlepsze że to Polacy niemający kredytów spłacą kredyty kredytobiorcą.  

PS. Zaraz będziemy zarabiać i wydawać w milionach bo to jest w interesie Państwa polskiego by okraść swych obywateli i biznes na rynku. Przypominam pamietne słowa rostowskiego ze należy się zadłużać na potęgę bo przyjdzie wojna i będzie wielki reset a społeczeństwa zostaną okradzione. W naszej historii to już było  grane. Potem przyszedł największy kretyn ekonomi Balcerowicz i schładzał gospodarkę.  A dla wszystkich tych co pi******ą o zagranicy to zobaczcie co się dzieje w berlinie że ludzie nie mają mieszkań. Rozmawiałem z gościem z Bawarii i powiedział mi że nie stać go zapłacić podatku za dom który dostał w spadku i fundusze inwestycyjne bądź państwo to kupi a on będzie wynajmował. Więc na tle tego to byłbym daleki od opowiadania, że jest tylko źle. Oczywiście nie jest też tylko różowo ale to co dziś te qurwy w eurokołchozie wyprawiają to już przegięcie pały.

a @piotrpodhale ty jako dumny reprezentant goralenverein historia się powtórzy ??? mówię o tych szmatach z Podhala

Edited by Brzytwiarz
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, Brzytwiarz napisał:

Oczywiście nie jest też tylko różowo ale to co dziś te qurwy w eurokołchozie wyprawiają to już przegięcie pały.

A jaka masz alternatywę  jak jesteśmy pomiędzy młotem a kowadłem geograficznie . Wolisz Putina ? i jego zamordyzm ? I jego Ruski Ład ? Tam nawet na ulice nie wolno wyjść i zaprotestować bo ciebie zaraz do autobusu wsadzają zbiją pałami i kilka miesięcy nie widzisz rodziny , a 3/4 gospodarstw domowych w Rosji mają wychodek do załatwiania potrzeb fizjologicznych na zewnątrz domu , czyli tak zwane wychodki czy  latryny bez wody do umycia rąk . Takiego chcesz ładu w Polsce ? Widzisz co Putin wyprawia , to drugi Hitler współczesnych czasów. 

Danielku otrzeźwiej trochę ? Czemu wszyscy uchodźcy spierniczają do Europy a nie do Ruskich ? ?

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Tadek11 napisał:

A jaka masz alternatywę  jak jesteśmy pomiędzy młotem a kowadłem geograficznie . Wolisz Putina ? i jego zamordyzm ? I jego Ruski Ład ?

Gdyby nie 3 rozbiory Polski, gdyby nie II wojna światowa, gdyby nie 50 lat komuny - to nie byłoby tych problemów. Niestety. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Tadek11 said:

A jaka masz alternatywę  jak jesteśmy pomiędzy młotem a kowadłem geograficznie . Wolisz Putina ? i jego zamordyzm ? I jego Ruski Ład ? Tam nawet na ulice nie wolno wyjść i zaprotestować bo ciebie zaraz do autobusu wsadzają zbiją pałami i kilka miesięcy nie widzisz rodziny , a 3/4 gospodarstw domowych w Rosji mają wychodek do załatwiania potrzeb fizjologicznych na zewnątrz domu , czyli tak zwane wychodki czy  latryny bez wody do umycia rąk . Takiego chcesz ładu w Polsce ? Widzisz co Putin wyprawia , to drugi Hitler współczesnych czasów. 

Danielku otrzeźwiej trochę ? Czemu wszyscy uchodźcy spierniczają do Europy a nie do Ruskich ? ?

To chyba jednak tadeczku nie zrozumiałeś mojego przesłania. Ja nie jestem z tych co tylko plują na Polskę jak co poniektórzy i zachwycają się zachodem. Ja jestem wstanie rozgraniczyć interesy krajowe, i ekspansję interesu w państwach wasalnych. Zmierzam tylko do tego że jaki by niezabudowana system to człowiek a tym bardziej Polak to taki twór co rozwalanie i podważanie ma we krwi. Polacy poprostu od zawsze lubili zamordyzm bo to nas łączyło. Tak było w historii od zawsze i nie inaczej jest teraz. A to co się dzieje na Ukrainie to tragedia ludzka i zapewne początek nowego otwarcia o przepływy strategiczne w Europie. Ja dokładnie to mówię że jesteśmy skazani na USA. Bo ani Niemcy ani Rosja nigdy nie pozwoli byśmy byli gospodarczo ich partnerem. I teraz śmieszy mnie zachowanie Sikorskiego tego od MSZ co mówił kiedyś o łasce/lasce dla USA. Dziś już ma inne zdanie bo jak Anglosasi wygrają wpływy w Europie to zachód zbiednieje a my mamy cień szansy na bycie państwem neutralnym  a nie wasalem niemcow czy Ruskich. Ale by to się stało trzeba ponieść koszty. Czyli okraść obywateli by mieć pieniądz. 

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Brzytwiarz napisał:

Polacy poprostu od zawsze lubili zamordyzm bo to nas łączyło.

 

No nie Daniel  ja się pod tym nie podpisuję absolutnie  nie lubię zamordyzmu ? To jest Twoja opinia Danielu może ty lubisz dostawać po d ......e   ?  zresztą to nie temat na forum i dajmy spoko bo miało być o cukrze i podwyżkach cen cukru . ?

Link to comment
Share on other sites

czyli ceny miodu pitnego wzrosną ?

a tak z ciekawości sprzedajecie taki trunek i w jakiej cenie jak można sie spytać oczywiście

bo kilo miodu 40 złotych

trójniak z tego to 2 litry trunku

ale patrząc na czasochłonność i długotrwałość procesu to chyba za litr 100 złotych nie było by za dużo 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Tadek11 said:

tak zwane wychodki czy  latryny bez wody do umycia rąk

.... ostatnio deski sedesowe przyszly z zachodu, czyli chwilowa poprawa. 

Edited by Beeman
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.