Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Cukier w życiu pszczelarza


Recommended Posts

W dniu 9.08.2022 o 16:18, michal79 napisał:

No i znowu górale pszczelarze narobili bigosu...

Dzisiaj znowu byłem na Słowacji na termach bo tam cisza i taniej, cukru w Lidlu full za 3,50 zł, wiele rzeczy taniej wódka borovićka 4,6 euro.  

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, piotrpodhale napisał:

Dzisiaj znowu byłem na Słowacji na termach bo tam cisza i taniej, cukru w Lidlu full za 3,50 zł, wiele rzeczy taniej wódka borovićka 4,6 euro.  

Pamiętam kiedy w 2014 roku byłem na słowacji, i wydawało mi się tak wszystko drogie w porównaniu do nas. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ceny cukru nadal nie mogą dojść do normy po ostatnich zabiegach Spółek o których było pisane wyżej i na przykład wczoraj w Carrefour był w cenie 8,49 zł/kg a w sklepie sieci  Dino  sklepie tuż obok Carrefoura w cenie 4,49 zł/kg w innych sklepach w mieście ceny były pomiędzy tymi cenami ale bliżej 6 zł/kg  .

A jakie są ceny cukru u Was ? I czy stanieje jeszcze Waszym zdaniem , czy już tak nam pozostanie ??

Link to comment
Share on other sites

22 minuty temu, Tadek11 napisał:

Ceny cukru nadal nie mogą dojść do normy po ostatnich zabiegach Spółek o których było pisane wyżej i na przykład wczoraj w Carrefour był w cenie 8,49 zł/kg a w sklepie sieci  Dino  sklepie tuż obok Carrefoura w cenie 4,49 zł/kg w innych sklepach w mieście ceny były pomiędzy tymi cenami ale bliżej 6 zł/kg  .

A jakie są ceny cukru u Was ? I czy stanieje jeszcze Waszym zdaniem , czy już tak nam pozostanie ??

W biedronce ostatnio po ponad 6 zł widziałem. 

Pamiętam czas, kiedy dziadek kupował cukier za 4,00-6,00 zł/kg a miód sprzedawał w beczkach po 8,50 zł/kg. Taki to wtedy opłacalny interes był.

 

Jak zaczynałem przygodę z pszczelarstwem to obliczyłem, że moje koszty produkcji miodu były wówczas na poziomie 6,00-7,00 zł/kg wyprodukowanego miodu przez pszczoły. Zaznaczając, że ule z rodzinami już stały, miodarka już stała. Jedynie zakup drobnego sprzętu + paliwo + cukier + leki.

 

Teraz słyszałem, że w pasiekach amatorskich koszt produkcji wychodzi 28,00 zł/kg. Mi to się nie chce liczyć teraz bo pewnie wyjdę na 0. 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Krzychu napisał:

Teraz słyszałem, że w pasiekach amatorskich koszt produkcji wychodzi 28,00 zł/kg. Mi to się nie chce liczyć teraz bo pewnie wyjdę na 0. 

I to nawet ciężko obliczyć , bo jak policzyć własny nakład pracy ? Jeżeli tego nie będziemy liczyć to może tak być że i 28 zł/kg.

29 minut temu, Turqs napisał:

Ja czekam do stycznia jaka będzie sytuacja. Wszystko wskazuje, że cena utrzyma się w okolicy 5 zł. 

Tak pewnie będzie .

Link to comment
Share on other sites

58 minut temu, Tadek11 napisał:

bo jak policzyć własny nakład pracy ?

Ja tego nie liczę, bo to mnie nie kosztuje? A może i kosztuje:

- więcej spalonych kcal - więcej spożytego pokarmu (chyba, że się schodzi z wagą w dół)

- kręgosłup - leczenie itp. 

 

 

Jednak mimo, że nie wydaje się pieniędzy na swój nakład pracy to gdzieś tam to wszystko i tak kosztuje. 

 

Co do cen cukru to myślę, że jakieś dobre poplony będą w stanie jedynie trochę podratować budżet zakarmiania rodzin. Jakbym miał liczyć na nawłoć to w listopadzie już bym rodzin nie miał. 

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

Ja liczę nakład mojej pracy jako zysk, czyli mam ujemny koszt każdej godziny.

- dźwiganie uli to zysk ok. +15 zł na godzinę, bo mniej więcej tyle bym zapłacił za siłownię.

- przebywanie nad otwartym ulem, to ok. +25zł na godzinę (bazuję na cenniku oferujących apidomki)

Są jeszcze rzeczy trudne do wyceny. Przebywanie na łonie natury, terapia jadem pszczelim, zdrowsze odżywianie i ogólna poprawa jakości życia.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Krzychu napisał:

Jakbym miał liczyć na nawłoć to w listopadzie już bym rodzin nie miał. 

To zrozumiałe , że hodowca pszczół nie może liczyć że się same pszczoły zakarmią na zimę.

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, michal79 napisał:

Ja liczę nakład mojej pracy jako zysk, czyli mam ujemny koszt każdej godziny.

- dźwiganie uli to zysk ok. +15 zł na godzinę, bo mniej więcej tyle bym zapłacił za siłownię.

- przebywanie nad otwartym ulem, to ok. +25zł na godzinę (bazuję na cenniku oferujących apidomki)

Są jeszcze rzeczy trudne do wyceny. Przebywanie na łonie natury, terapia jadem pszczelim, zdrowsze odżywianie i ogólna poprawa jakości życia.

Dobrze że masz ceny umowne które sam sobie wymyśliłeś i nie musisz cen weryfikować na rynku podaży pracy czy podaży ofert cenowych , jak ja to kiedyś robiłem jak pracowałem w zaopatrzeniu  , zawsze musiałem mieć minimum trzy różne oferty zewnętrzne i iść do Szefa propozycję   wyboru oferenta. Oczywiście nie chodziło tu o doraźne zakupy sklepowe tylko poważniejsze zamówienia warte grube pieniądze.  Dzisiaj ten zwyczaj za obecnej nomenklatury upadł całkowicie i priorytetem są zawsze swoi zgodnie z regułą z Samych Swoich ?

Wiele się musi zmienić żeby Wszystko pozostało po staremu. ?

Czyli wybierasz Siebie jako najlepszą ofertę rynkową i masz innych w czterech literach ? I zawsze w ten sposób możesz wyjść na Swoje i podbudować własne ego jeżeli nie zdarzy się jakiś kataklizm.

Link to comment
Share on other sites

34 minuty temu, Tadek11 napisał:

jak ja to kiedyś robiłem jak pracowałem w zaopatrzeniu  , zawsze musiałem mieć minimum trzy różne oferty zewnętrzne i iść do Szefa propozycję   wyboru oferenta

Ja to już od 10 lat przerabiam w ofertowaniu i przygotowaniu produkcji. Nie wiem skąd wzięła się zasada 3 ofert ale doświadczenie mówi, że im więcej ofert tym większe prawdopodobieństwo, że zajdzie się ktoś tańszy. 

 

37 minut temu, Tadek11 napisał:

To zrozumiałe , że hodowca pszczół nie może liczyć że się same pszczoły zakarmią na zimę.

Na naszym forum jest kilku takich u których pszczoły same zakarmiają się na zimowlę nawłocią - może po 3 kg cukru jako uzupełnienie im dają

Link to comment
Share on other sites

12 minut temu, Krzychu napisał:

Ja to już od 10 lat przerabiam w ofertowaniu i przygotowaniu produkcji. Nie wiem skąd wzięła się zasada 3 ofert ale doświadczenie mówi, że im więcej ofert tym większe prawdopodobieństwo, że zajdzie się ktoś tańszy. 

Pisałem że minimum 3 oferty i to raczej nie z sufitu , bo jak zbierałem oferty Hut Stali , to tych Hut za dużo w Polsce nie było i szefowie zawsze wiedzieli kto produkuje i nie wciśniesz im jakiegoś pośrednika jak nie będziesz miał ofert producentów , chociaż czasami pośrednicy mieli lepsze oferty ? bo dostarczali na przykład złom do Huty i mieli większe upusty w rozliczeniach z Hutami. ?

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Tadek11 napisał:

To zrozumiałe , że hodowca pszczół nie może liczyć że się same pszczoły zakarmią na zimę.

pewnie macie rację

ale od 4 lat tyle mam pszczoły zawsze nawłoć dopisała

raz mniej raz więcej odebrałem ale zawsze mało podkarmiam 5 max 10 kg na ul

a trzymam teraz na pełnych gniazdach na 2 lub 3 korpusach

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem jak u Was , ale u mnie zawsze zaczynam zakarmiać  większość produkcyjnych rodzin  na zimę już około 20 lipca , po wykręceniu miodu lipcowego   jeżeli taki dopisze i ułożeniu rodni na zimę i wtedy zakarmiam to dużymi dawkami po 4 l na rodzinkę co 2 dzień minimum 10 kg na ul , a wtedy nawłoci jeszcze nie ma i jest to zaopatrzenie już na zimę.

Później przerwa jak kwitnie nawłoć i po nawłoci jeszcze uzupełnienie w razie potrzeby. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
W dniu 18.05.2023 o 19:14, janek_sz napisał(a):

Jutro 19-04-2023r w Biedronce można kupić cukier w cenie  3,99 za 1 kg. Limit 10 kg na kartę Biedronki.

No to zarejestruję 195 kart biedronki na siebie  i kupię ile mi trzeba 🤣

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, janek_sz napisał(a):

W Biedronce znowu promocja. 26 i 27 maja cukier w cenie 3,99 za kg. Limit 10 kg na kartę biedronki.

Zapomniałeś dopisać że za zrealizowanie vouchera zakupowego na kwotę 99,- zł zakupionych towarów  i max.10 kg cukru ważna przez dwa dni chociaż piszą że do wyczerpania zapasów .

Dla pszczelarzy raczej słaba oferta . 😃

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Tadek11 napisał(a):

Zapomniałeś dopisać że za zrealizowanie vouchera zakupowego na kwotę 99,- zł zakupionych towarów

 

Nic nie piszą o zrealizowaniu vouchera zakupowego na kwotę 99,- zł zakupionych towarów

Screenshot_2023-05-25-14-22-32-64_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.