Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Sprzedaż bezpośrednia


Recommended Posts

Witam, z dniem 01stycznia 2016 wchodzą nowe przepisy w sprawie sprzedaży bezpośredniej. Traci moc stare rozporządzenie. Nie popisali się władze pszczelarskie. Wręcz przeciwnie pokazali, gdzie mają nas pszczelarzy. Niepokoi zwłaszcza paragraf 41 nowego rozporządzenia, mówiący o co miesięcznym odnotowywaniu miesięcznej sprzedaży. Prowadzi to moim zdaniem do opodatkowania naszych mizernych dochodów i likwidacji pasiek.

.........................................................................................................

 Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Raczej nie chodzi tu o dochody. Na dzień dzisiejszy takową kontrole sprzedaży muszę prowadzić i ja. Wymóg mojego PLW i tak mam w sumie od początku. Chodzi o ewentualne partie trefnego miodu. Coś na wzór jaki wymaga SANEPID gdzie słoiczki z próbkami jedzenia muszą być przechowywane przez kilka dni na danej kuchni w lodówce. Gdyby ktoś się ze....ał to biorą do badania. Podobnie z miodem. Na podstawie tej kontrolki wiedzą komu i ile sprzedałeś miodu. W razie "W"  wiedza od kogo maja wycofać.  

Link to comment
Share on other sites

Raczej nie chodzi tu o dochody. Na dzień dzisiejszy takową kontrole sprzedaży muszę prowadzić i ja. Wymóg mojego PLW i tak mam w sumie od początku. Chodzi o ewentualne partie trefnego miodu. Coś na wzór jaki wymaga SANEPID gdzie słoiczki z próbkami jedzenia muszą być przechowywane przez kilka dni na danej kuchni w lodówce. Gdyby ktoś się ze....ał to biorą do badania. Podobnie z miodem. Na podstawie tej kontrolki wiedzą komu i ile sprzedałeś miodu. W razie "W"  wiedza od kogo maja wycofać.  

 Dudi,  wybacz na jakiej podstawie, wskaż przepis bo inaczej pęknę ze śmiechu (naiwniaczek?!!!!!????).

Dotąd to wymaganie, takiej dokumentacji było bezprawne, jak  ktoś się godził to jego sprawa. Mnie, też próbowano nakłonić  do takiego działania, wtedy poprosiłem, żeby to było odnotowane w decyzji zezwalającej na sprzedaż bezpośrednią. W tedy powiedziano mi ,że nie ma potrzeby i to jest nie zobowiązująca prośba. PLW może działać, jedynie na podstawie ustaw i rozporządzeń ( decyzje, zarządzenia i nakazy, np. zgnilec, wścieklizna), dotyczące jego powiatu i nic więcej, ponieważ było by to nadużycie władzy. W stanie prawnym od 01.10.2016 jest wymóg miesięcznego odnotowywania ilości sprzedanego miodu (paragraf 41 rozporządzenia). Nic więcej, każde żądanie, ponad to jest przestępstwem. Chyba, że pszczelarz chce się pochwalić jaki jest nie rozsądny a PLW śmieje się w kułak.  I wie, na ile może sobie pozwolić w stosunku do danego pszczelarza. Każda władza demoralizuje.Nawet poklepie po plecach. Pozdrawiam.

.........................................................................................................

 Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

boddan powiem Ci że nie zagłębiałem się w przepisy. Uznałem że jeżeli chce mieć sprzedaż bezpośrednią, a jest to jeden z wymogów który podlega kontroli co 2 lata to ok. Podszedłem po prostu do tego jak do umowy kredytowej z bankiem. Niby masz umowę i niby masz swoje prawa, ale tak naprawdę to bank ci stawia warunki. A jeżeli chcesz mieć kredyt musisz ja podpisać. 

Tutaj jak widzę każdy PLW rządzi się swoimi prawami i często jak piszesz jest to nadużycie władzy. Ale tak to u nas już jest. Przepis stanowi jednoznacznie ale nadgorliwość urzędnicza nie zna granic.

A ja Ci powiem od siebie że papier wszystko przyjmie :) I jest wilk syty i owca w ciąży;)

Pozdrawiam  

Link to comment
Share on other sites

boddan powiem Ci że nie zagłębiałem się w przepisy. Uznałem że jeżeli chce mieć sprzedaż bezpośrednią, a jest to jeden z wymogów który podlega kontroli co 2 lata to ok. Podszedłem po prostu do tego jak do umowy kredytowej z bankiem. Niby masz umowę i niby masz swoje prawa, ale tak naprawdę to bank ci stawia warunki. A jeżeli chcesz mieć kredyt musisz ja podpisać. 

Tutaj jak widzę każdy PLW rządzi się swoimi prawami i często jak piszesz jest to nadużycie władzy. Ale tak to u nas już jest. Przepis stanowi jednoznacznie ale nadgorliwość urzędnicza nie zna granic.

A ja Ci powiem od siebie że papier wszystko przyjmie :) I jest wilk syty i owca w ciąży;)

Pozdrawiam  

Dudi,cenię Cię za szczerość. Poruszając ten temat ,chciałem wskazać na to, że władze pszczelarskie (PZP i nie tylko-były kosultacje, przed wprowadzeniem rozporządzenia) mają nas w głębokim poważaniu. Wszyscy w Polsce wiedzą, że małe ubojnie i masarnie w niewielkich miasteczkach wykończyła UE rękami PLW  o tym nawet mówili ministrowie , ale zanim się ponoć połapali już było po ptokach, to jedno. Drugie to przesłanie, rozporządzenia, że można wpaść w pułapkę. Swego czasu ludzie wiedzieli, że pszczelarze to uczciwi ludzie i już  pomału to mniemanie się odradzało, ale wszystko można zeszmacić.

Trzecie: Wygląda na to, że nas zaganiają w ramiona US. Jeśli pszczelarz nie jest jednocześnie rolnikiem to kto go uchroni, przed podatkiem, np. tym co będzie powyżej 8000 zł.? A i z wat sprawa jasna wystarczy przekroczyć ustanowiony limit i płacisz, jak za zboże no i kasę będzie się miało, niestety fiskalną. To są problemy z którymi nie na żarty, przyjdzie się kopać. Pozdrawiam.

.........................................................................................................

 Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

Boddan ma rację po cichu próbują zagnać nas do US. Ale Polak potrafi.

Co do ubojni załatwiła UE robiąc takie wymagania że ubojnia nie może być z masarnią. Małych marsarni nikt nie wykończy prócz klienta. Ten lubi dobrze zjeść. :D

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Racja  -  Nie jedną jeszcze paranoje przyjdzie przetrzymać nam robiąc swoje.

 

Pozdrawiam

Tadek

 

Boddan ma rację po cichu próbują zagnać nas do US. Ale Polak potrafi.

Co do ubojni załatwiła UE robiąc takie wymagania że ubojnia nie może być z masarnią. Małych marsarni nikt nie wykończy prócz klienta. Ten lubi dobrze zjeść. :D

Moim zdaniem w tym wszystkim, jest coś głębszego niż naruszenie naszej uczciwości, etyki i moralności. A mianowicie, jak ,,my” jesteśmy szmatami to ty też masz być!!! Niedoczekanie ,, ich”, Polak potrafi. Pozdrawiam.

.........................................................................................................

 Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

Boddan - Ogladałeś sezon na Misia ? Film  dla dzieci - wiewiór mówi Prawo i sprawiedliwość czyli zjeżdżaj dziadu. I niedźwiedzia się pyta - a bęcki chcesz? Ktoś pytał jak taki naród jak Polski przy takim poszanowaniu władzy prawa , państwa mógł przetrwać  usłyszał - dzięki temu przetrwał. Większość praw w naszym kraju to zbuki prawne których nikt nie przestrzega i nie ma zamiaru i dobrze. ;)

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Wczoraj skorzystałem z zaproszenia i pojechałem na konferencję zorganizowaną przez Urząd Marszałkowski woj. Warm.-Maz. dla producentów żywności tradycyjnej .
Jeden z prelegentów był na bieżąco w kontakcie z kimś "na Wiejskiej . ;)
W pewnym momencie podał informację "na gorąco" , że właśnie została uchwalona w sejmie dawno oczekiwana ustawa , która zezwoli rolnikom w ramach sprzedaży bezpośredniej
na sprzedaż produktów niskoprzetworzonych pochodzenia roślinnego i zwierzęcego pochodzących z WŁASNEGO GOSPODARSTWA ROLNEGO !

Ale ...
żeby nie było za słodko wg niepotwierdzonych na razie oficjalnie pogłosek podobno ma zostać wprowadzony limit dla pszczelarzy .
Około 1200kg. rocznie wszystkich produktów pszczelich będzie można sprzedać bez podatku .
Za wszystko ponad limit ma być płacony podatek w wysokości 2% :angry: 
Pojawi się też jakiś trzeci organ , który będzie to kontrolował .
Niestety z powodu wielu informacji w tak krótkim czasie nie wszystko byłem w stanie zapamiętać ze szczegółami .
Ale z pewnością na dniach pojawią się w mediach dokładne informacje z interpretacjami i komentarzami .

Link to comment
Share on other sites

Też słyszałem o tej żywności nie przetworzonej i ulgach, ale nic jak dotychczas szczegółowego nie podawali na temat pszczelarstwa.

Przepisy o sprzedaży bezpośredniej są te same dla rolników i pszczelarzy .

Stąd niektórzy weterynarze powiatowi tak "głupieją" z wymogami .

Oczywiście dotyczy osób posiadających zezwolenie na sprzedaż bezpośrednią .

Ma być jeszcze sprecyzowane co jest "niskoprzetworzone" .

Mają podać podobno w czym jaki procent może być składników niepochodzących od rolnika/pszczelarza .

Knot w wosku raczej się zakwalifikuje . Miód z owocem z własnej działki też .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.