Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

ul warszawski korpusowy


Recommended Posts

Spodobał mi się ul warszawski korpusowy widziałem i szukałem wymiarów tego ula bo chciałem żeby stolarz wykonał mi takie ule czy ma ktoś może wymiary i rysunek techniczny takiego ula?

Link to comment
Share on other sites

Spodobał mi się ul warszawski korpusowy widziałem i szukałem wymiarów tego ula bo chciałem żeby stolarz wykonał mi takie ule czy ma ktoś może wymiary i rysunek techniczny takiego ula?

 Z tego co wiem to nie ma uli warszawskich korpusowych. Owszem jest ul warszawski z nadstawką (nadstawowy). A nadstawka to ½ ramki wielkopolskiej lub dwie. Chyba te nadstawki są 12 ramkowe. :)

.........................................................................................................

 Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

  .Ul to ramka reszta dowolna ul warszawski nadstawkowy ma w ofercie parę firm. Z praktyki wiem że to iluzja .Mówił mi jeden że 2 nadstawki myslałem że się udławię . Totalna nieznajomość pszczoły . Drut to ludzki wynalazek a wytrzymałość woszczyny to MAX (!)60 cm . Mam dadanta + nadstawka i w tym roku słabo budowały i gniazdowe ramki podgolone na dole na okrągło . A gdzie jeszcze ? Napisz ja Ci obliczę. Jak nastawiasz się na kupno , kup jeden jak nie co Ci za różnica czy Twój będzie  z kimś kompatybilny ?

Link to comment
Share on other sites

Spodobał mi się ul warszawski korpusowy widziałem i szukałem wymiarów tego ula bo chciałem żeby stolarz wykonał mi takie ule czy ma ktoś może wymiary i rysunek techniczny takiego ula?

Tutaj masz link do projektu na ul warszawski poszerzany 1/2   http://slawekmalec.blogspot.com/2014/01/ul-12-warszawski-poszerzany.html .Szerokość ramki warszawskiej połowa wysokości 230 mm i 12 ramek.

Link to comment
Share on other sites

Ano wada bo sprzyja rojliwości. Za słaba wentylacja w ulu . CIEPŁA aby się nie roiły ma być chłodniej. W porónani do krajowej rojliwość krainki duża. Ule w zabudowie ciepłej to przeżytek. Kolega ma i widzę róznicę jak pomagałem . Na zimnej normalnie na ciepłej pszczoły na wyrojeniu.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Trochę późno ale może się komuś przyda.

Raczej bym odradzał zarówno kupno jak i robienie ula WP korpusowego.

Miałem ule WP 10 ramkowe z nadstawkami o ramce 1/2 WLKP.

Rozleciały się trochę i nawet myślałem dorobić ruchome dennice ale zrezygnowałem.

Ul  WP 10-cio ramkowy to prawie jak dwa korpusy gniazdowe WLKP i trzeba

byka żeby to dźwigać a ja jestem drobnej kości .

Zdecydowanie odradzam.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

A ja mam 9 uli warszawskich poszerzanych korpusowych ( takie jak robił polskipszczelarz ,ale coś z nim się ostatnio porobiło niedobrego), z trzema nadstawkami 1/2 wlkp i dennicą osiatkowaną .Bardzo sobie chwalę te ule i tylko dlatego , że w międzyczasie bardziej mi się spodobały 1/2 Dadanty to już ich  więcej nie zrobię. Gniazdo na 10 ramek WP w zupełności wystarcza.  Jak duży wziątek to nawet 3 korpusy nadstawkowe z ramką 35 mm - po 8 w korpusie. Bez krat odgrodowych. Gniazda ocieplane,nadstawki z jednej deski. To bardzo zgrabny i łatwy w obsłudze ul. Nie dźwigam gniazda bom stacjonarny ,ale gdyby nawet to bez większego wysiłku.

Tyle ,że 1/2D lepszy i więcej można się nim pobawić w pszczelarza bo przecież nie samym miodem żyje pszczelarz :)

Mam też (odziedziczone) ule kombinowane warszawskie poszerzane  i takież  Dadanty, ale te są zasiedlane tylko awaryjnie i zawsze sobie przyrzekam ,że to ostatni raz . Nie żebym ich nie lubił , ale bardziej pracochłonne niż w wersji korpusowej . Na zdjęciu wiosenna przegra "na złomowisku" w ulach warszawskich poszerzanych korpusowych z dennicą osiatkowaną :

 

4c5c68fb032b8d9emed.jpg
 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

A ja właśnie "ćwiczę" temat warszawskich zwykłych korpusowych. Najprawdopodobniej skuszę się na ofertę bartodzieja, który ma do wyboru 10 i 12 ramkowe, dennice osiatkowane, drewniane i ocieplane, powałki itp. Jednak chcę utrzymać jeden rodzaj ramki a przy okazji po sugestiach Kolegów w innym temacie, myślę o wywożeniu na pożytki ze względu na "konkurencję sąsiedzką"... Widzę teraz co się dzieje jak nie ma u mnie rzepaku...

 

http://ulebartodziej.pl/oferta/

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.