Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Węza


Guest Imker

Recommended Posts

A wosk na wymianę masz ? Wtedy było by w dobrej cenie. Jeżeli nie masz wosku to mogą być w tym roku kłopoty w zaopatrzeniu bo coraz więcej producentów warunkuje sprzedaż węzy od dostawy wosku. Taki czasy nastały.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Ale cena wosku była przez wiele lat na tym samym niskim poziomie i pszczelarzom nie opłacało pozyskiwać wosku za te marne parę groszy poza woskiem na własne potrzeby. Młodym nie chce się paprać tą robotą bo wosk tani a starzy jak sam pisałeś już się wykruszają.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

nic nie mam wosku, ja dopiero początkujący :)  ukrainka jest w dobrej cenie ale co tam siedzi...

No to z rozmachem startujesz 50 kg węzy to może starczyć na kilkadziesiąt uli i   chyba nie będziesz miał wyboru dużego i kupuj jeżeli jeszcze gdzieś jest na wolnym rynku.

Link to comment
Share on other sites

no tak jak kiedyś pisałem... skok na bardzo głęboką wodę 

kilkadziesiąt... no można powiedzieć że 40... zobaczymy ile po zimie zostanie

 

jak na razie węzy na rynku jest pod dostatkiem ceny od 36zł za ukrainke ale nie chce się w bagno władować dlatego pytam może ktoś ma coś sprawdzonego w dobrych pieniądzach, a jak nie to "moze" uda mi się załatwic przez związek jak w tamtym roku za 38,50 bez kombinowania

Link to comment
Share on other sites

Uważasz że Polska węza to taki nr 1? Żebyś się nie zdziwił. Ze 2-3 lata temu widziałem wyniki badań polskiej węzy od kilku producentów - Tragedia. Przypuszczam że to co w niej jest, to być może na Ukrainie jeszcze nie jest znane :)

Od 2 sezonów niektórzy koledzy stosują węzę z Ukrainy. Nie słyszałem negatywnych opinii. Natomiast poszukaj na forach o polskiej węzie - często się słyszy że w ogóle nie chcą jej odbudowywać. Widziałem kilka razy węzę z Ukrainy - węza jak węza widziałem gorsze polskie. Ta przynajmniej miała zapach;)

Link to comment
Share on other sites

Uważasz że Polska węza to taki nr 1? Żebyś się nie zdziwił. Ze 2-3 lata temu widziałem wyniki badań polskiej węzy od kilku producentów - Tragedia. Przypuszczam że to co w niej jest, to być może na Ukrainie jeszcze nie jest znane :)

Od 2 sezonów niektórzy koledzy stosują węzę z Ukrainy. Nie słyszałem negatywnych opinii. Natomiast poszukaj na forach o polskiej węzie - często się słyszy że w ogóle nie chcą jej odbudowywać. Widziałem kilka razy węzę z Ukrainy - węza jak węza widziałem gorsze polskie. Ta przynajmniej miała zapach;)

Rok temu kupowałem kiedy mi zbrakło węzę w sklepie przy WZP Olsztyn .

Producent firma Apis .

Na komórkach widać drobnym maczkiem rosyjskie , lub ukraińskie napisy .

Cena była jak za Polską węzę .

Powie ktoś , że Apis robi na rosyjskich walcach ...

Może tak . A może tylko przepakowuje i sprzedaje jako swój produkt węzę ukraińską .

Czasy mamy takie , że można kupić przy odrobinie szczęścia dobry chiński produkt i polski bubel .

 

Te badania o których wspomina Jurek - a przebadana była wtedy węza wszystkich czołowych polskich producentów , to pokazały , że nie ma węzy ze 100% czystego wosku .

Najlepsza była jakość Apifonii , a najgorsza Łysonia .

Czy to wina Łysonia , lub innych producentów ?

Na pewno w niektórych przypadkach jest i  tak .

Ale śmiem twierdzić , że to część pszczelarzy na imprezach masowych oddaje "ma wymianę" zafałszowany wosk . I tutaj też tkwi przyczyna .

Jak stoi w kolejce przy stoisku np. w Przysieku , czy Bałtowie kilkunastu klientów z krążkami wosku na wymianę , to nikt nie bawi się w analizy wosku , tylko waga i na samochód .

A później wszystko idzie do wspólnego kotła .

 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

W jakiej cenie jest w tym roku węza z Apifoni? Na stronie nie znalazłem cennika. Opierając się na poprzednich pozytywnych opiniach chciałem ją wypróbować w przyszłym sezonie.

Pisałem zapytanie ale moje maile pozostały bez odpowiedzi. Próbowałem też skontaktować się telefonicznie niestety bezskutecznie?

Jak oceniacie współpracę z tym producentem?

Link to comment
Share on other sites

W jakiej cenie jest w tym roku węza z Apifoni? Na stronie nie znalazłem cennika. Opierając się na poprzednich pozytywnych opiniach chciałem ją wypróbować w przyszłym sezonie.

Pisałem zapytanie ale moje maile pozostały bez odpowiedzi. Próbowałem też skontaktować się telefonicznie niestety bezskutecznie?

Jak oceniacie współpracę z tym producentem?

 

Dziwne bo Michał to w porządku chłopak i ma naprawdę dobry towar. 2 lata jadę na jego węzie. Nigdy nie miałem problemów z kontaktem. Bywało tak, że brakowało w sezonie. Dzwoniłem i choć wiem że ma pasiekę i czasu mało nigdy nie pozostawił mnie na lodzie. 

 

Link to comment
Share on other sites

W jakiej cenie jest w tym roku węza z Apifoni? Na stronie nie znalazłem cennika. Opierając się na poprzednich pozytywnych opiniach chciałem ją wypróbować w przyszłym sezonie.

Pisałem zapytanie ale moje maile pozostały bez odpowiedzi. Próbowałem też skontaktować się telefonicznie niestety bezskutecznie?

Jak oceniacie współpracę z tym producentem?

Kiedyś kupowałem .

Kontakt i jakość towaru na najwyższym poziomie .

Ostatnio w Pszczelej Woli (na początku tego  roku ) 6Cichy brał od Michała węzę i chyba też był zadowolony .

Zresztą może Grzesiek sam się wypowie ?

Nie wiem czemu jest problem z kontaktem  ?

Jedyne co mi przychodzi do głowy , to że może ma problem z dostawami dobrego wosku a jakość spowodowała popyt i może nie ma co sprzedawać ?

W każdym razie Michała spotykamy co rok na Konferencji w Pszczelej Woli i tam zazwyczaj ma jakiś towar ze sobą .

Jak kolega Skelar wybierze się na Konferencję , to prawie na pewno Michała spotka :D

A przy okazji będzie więcej okazji na wymianę poglądów ;)

 

A już całkiem przy okazji ;) wpadło mi zdjęcie z Pszczelej Woli

P.W.jpg

Na zdjęciu Jurek , Michał i Grzesiek

Link to comment
Share on other sites

Od apifoni jest super . w tym roku jest ufajdanie z woskiem .Ludzie małpiego rozumu podostawali z ceną , qq robi i sprzedaje awadecki@o2.pl

Ja tam wyrabiam sam , nie sądzę żeby kto badał koszt to 300 zet za zafałszowanie parafiną. Ukrainka to 500 kg min.

Powiedziałem wzbogacę kupie sobie walce.3000 nie majątek. 100%  pewności.

Link to comment
Share on other sites

Kupowanie walców do produkcji tylko dla siebie nie ma sensu , bo to wcale nie zamknie się to w 3000,-zł jak pisze Darek , bo do tego trzeba jeszcze opracować sobie technologię , dokupić czy zrobić oprzyrządowanie   , silniki , reduktory , różne naczynia , stoły krajalnice, urządzenie do pasteryzacji wosku i jak rozmawiałem w ubiegłym roku z jednym z Kolegów na pierwszej Konferencji Pszczelarskiej w naszym Stowarzyszeniu  , który się  zaangażował w produkcję węzy, to nie licząc własnej pracy koszt u niego przekroczył 12000,- zł. I na forum amnezji ( adamiajku) ogłasza się teraz żeby , zrekompensować sobie inwestycję i też skupuje wosk. Tak więc żeby koszt samych urządzeń bez pracy pszczelarza, prądu i wody , zwrócił się trzeba wyprodukować 1200 kg węzy.i każdy może sobie obliczyć kiedy mu się to w jego pasiece zwróci taka inwestycja ( A u Darka za 3000,-zł inwestycji - zwróci się po wyprodukowaniu 300 kg węzy)

U mnie teraz są tacy co skupują wosk dobrej jakość po 30 - 50 zł/ kg , nie wiem może wysyłają do Niemców ???

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

To Kolego skupuj. Bo po 30 jak powiedziałem że nie , zaraz zaproponowano 32. 20 zet to było dawno i nieprawda , po 20 skupić po 47  gotowa węza Miód Podkarpacki 6 zet przerobieniez transportem w obie strony 10 . Tadku walce to koszt 3000 u chińczyka. Mozna robić fontanny i wodotryski 100 kg w sezonie zrobisz bez problemu ręcznie.Blacha kwasówka arkusz , kawałek płyty z wymiarem nóż. 12 u nas wyrobienie Przy przeliczniku 2 :1  wychodzi  jeszcze lepiej bo za 20. Nie nastawiam się na zyski . Technologia prosta jak 2 metry sznurka. Niech tam jeszcze będzie 1500 więcej . Formy do odlewania piękne chłodzone wodą robi Łotysz na E-bayu sprzedaje po 600 $ . Ten kolega z Mińska myslał że kokosy zrobi a to ciężki kawałek chleba bo ludziom odwala z cenami.

Link to comment
Share on other sites

Ja od początku działalności. Były złe opinię bo Jeżo znał słabo polski i może stąd nieporozumienia.Teraz całymi sprawami zajmuje się drugi wspólnik. Węza wycacana , dostajesz kwit , nie sterylizowana w autoklawie a temperaturowo, załączają wydruk temperatury. Nie miałem najmniejszych kłopotów , chorób. Dla mnie najważniejsze robią grubą. Walce kupię jak się dorobię na razie mam inne wydatki.

Nie sprawdzałem ,ale mają napisy podobno w komórkach więc jak co masz reklamowanie na bank.

Link to comment
Share on other sites

Miód Podkarpacki ktoś tam zamawiał przerobienie wosku?

Z mojego Koła Koledzy brali na próbę i podobno dobre są opinie i na zebraniu przegłosowali żeby wziąć na następny rok dla całego Stowarzyszenia bo za 6 zł , tylko że na wymianę za wosk i trzeba dostarczyć minimum 3% więcej wosku na ubytki. No i węza jest grubsza od dotychczasowej jaką mieliśmy  od Skiby i na jednym kg wychodzi dwa arkusze WLP mniej arkuszy. Mnie akurat gruba węza nie jest specjalnie potrzebna , ważne aby nie miała za dużo domieszek i żeby pszczoły ą chętnie odciągały.

Tak że na przyszły rok Ci odpiszę.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Miód Podkarpacki ktoś tam zamawiał przerobienie wosku?

Władek (Luzak123) już pracował na ich węzie i znów będzie tam robił . Chwali . . .

Ja pierwszą partię swojego wosku też im wysłałem .

Oni węzy nie sprzedają !

Wosku nie skupują !

Tylko robią z powierzonego wosku .

Link to comment
Share on other sites

Darku,  węzy nie wyrabiałem więc nie będę się za bardzo wymądrzał , ale zrób najpierw  te 100 kg i wtedy porozmawiamy o technologii , bo pomyśleć w głowie , a zrobić coś dobrze , to są dwie różne sprawy , za dużo w życiu robiłem różnych ręcznych prac , żeby tak łatwo Ci uwierzyć. Ale może Ty jesteś zdolniejszy ode mnie - tak też może być. msn-wink.gif   Ale węzy nie będę robił , chociaż mnie namawiasz , że to takie proste. Wolę kupić i nie paprać się tym bo i po co ? za marnych 6 lub 10 zł ???

Pozdrawiam

Tadek

 

smile3.gif

Link to comment
Share on other sites

qq bierze 41zł/kg bez wosku, a apifonia 45zł/kg.

 

Najważniejsza kwestia, jaką komórkę preferujecie? Co sądzicie o 5,1mm? Ma jakąś wyraźną przewagę nad 5,4? Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale grubsza węza jest szybciej zabudowywana ze względu na to, że pszczoły pobierają z niej nadmiar wosku i budują tam gdzie uważają za słuszne?

Link to comment
Share on other sites

qq bierze 41zł/kg bez wosku, a apifonia 45zł/kg.

 

Najważniejsza kwestia, jaką komórkę preferujecie? Co sądzicie o 5,1mm? Ma jakąś wyraźną przewagę nad 5,4? Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale grubsza węza jest szybciej zabudowywana ze względu na to, że pszczoły pobierają z niej nadmiar wosku i budują tam gdzie uważają za słuszne?

A widziałeś ten materiał ? link.gif

www.youtube.com/watch?v=6VZX1vdUkqA

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.