Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Recommended Posts

Witajcie koledzy i koleżanki,

 

Mam pytanko do was. Myślę na zakupem jakiejś taniej piły stołowej do warsztatu. Myślę o czymś tanim z Ciastoramy np to http://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/warsztat-i-organizacja/narzedzia-stolowe/pilarki/stolowe/pilarka-stolowa-do-drewna-performance-power-1500-w.html#product

 

Używana będzie do cięcia styroduru i prostych cięciach jak wręgi itd.

 

Jak sądzicie kupić coś takiego czy zbierać na np. makite?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Sam dla siebie czegoś szukam. Jeszcze nie zdecydowałem. Generalnie potrzeba mi czegoś do "precyzyjnego" cięcia wzdłużnego, bo ukośnice mam osobno. Na tą chwilę biorę pod uwagę.

 

Holzmann TS 250

Metabo TS254

 

A teraz jadę na

 

Graphite 59G828

 

http://www.ceneo.pl/1310754

 

+ Metabo KGS 254M (ten poprawiony model),  Graphite kupiłem z 5 lat temu za jakieś ~350zł i nie używałem, teraz jest po ~500 - 600zł z transportem -  imho za dużo:) Przerobiłem ją trochę, wyregulowałem i wymieniłem tarcze, do wycinania wręgów jest ok, elementy na dennice też ładnie mi teraz tnie. Tylko do większych elementów za mały blat, za słaby jakościowo, no i moc nie ta :)

Link to comment
Share on other sites

Witajcie koledzy i koleżanki,

 

Mam pytanko do was. Myślę na zakupem jakiejś taniej piły stołowej do warsztatu. Myślę o czymś tanim z Ciastoramy np to http://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/warsztat-i-organizacja/narzedzia-stolowe/pilarki/stolowe/pilarka-stolowa-do-drewna-performance-power-1500-w.html#product

 

Używana będzie do cięcia styroduru i prostych cięciach jak wręgi itd.

 

Jak sądzicie kupić coś takiego czy zbierać na np. makite?

Moc wystarczająca , ale przydała by się jeszcze ukośnica do cięcia pod katem 45 st. A styrodur ciąć przy tych obrotach to niebezpiecznie i trzeba bardzo uważać,  bo topi i wyrywa materiał  z ręki jak nierówno poprowadzisz. Lepiej zrobić przyrząd do cięcia z drutem oporowym , wzory na pewno bez problemy znajdziesz na YouTube.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Moc wystarczająca , ale przydała by się jeszcze ukośnica do cięcia pod katem 45 st. A styrodur ciąć przy tych obrotach to niebezpiecznie i trzeba bardzo uważać,  bo topi i wyrywa materiał  z ręki jak nierówno poprowadzisz. Lepiej zrobić przyrząd do cięcia z drutem oporowym , wzory na pewno bez problemy znajdziesz na YouTube.

Pozdrawiam

Tadek

Tadek właśnie mam taki przyrząd :D Zrobiony z powerbanku z potencjometrem do regulacji napięcia, ale drut potrafi zrobić garby, dlatego szukam czegoś co się nada do precyzyjnego cięcia. Jutro zrobię zdjęcia i pokaże jak ten mój "sprzęt" wygląda :D Może coś doradzicie :D

Link to comment
Share on other sites

nie świrujcie z jakimiś wynalazkami po tys zł...  jeszcze żeby dobrze to cieło i wymiar trzymało... zwykła piła stołowa z marketu i sie tnie...  styrodur mocno dociskać do blatu  żeby nie odbił i palców się nie straciło ( bo tego się nie tnie jak deskę - że trzymasz bo trzymasz)... wydaje mi się że nie powinno byc tego problemu przy tarczy z większą ilością zebów.. bo piły marketowe mają przeważnie po 24

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Ja mam podobna pile co w linku z pierwszego posta chyba Macalister czyli produkcja castorama, kupilem uzywana za 100e. Tne na niej plyty osb , deski i styrodur, robie rowniez deski na zakladke czyli z felcem. Najwiekszy wplyw na ciecie ma nie pila , ale tarcza. Jezeli otwiersz stolarnie i produkcje uli i mebli to zbieraj na kombajn , a jezeli do majsterkowania to nie daj sie zwariowac i policz sily na zamiary  ;)

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Artur

Takimi wynalazkami się właśnie tnie styropian profesjonalnie, a nie piłą. Do tego zostały stworzone. Sugerujesz tutaj, że ta gilotyna będzie źle cięła? Myślę, że cięcie po kątem 90 stopni będzie precyzyjne. Co do ceny, to jest model za 760zł. Fabryki, które produkują styropian też go tną takimi maszynami, tylko znacznie większymi i w inne cenie. Dzięki takim maszynom masz różne i równe grubości styropianu.

 

sok_mir

Pozwalam sobie mieć nieco odmienne zdanie w tej materii. Tarcza, którą tniemy jest bardzo istotna, ale na słabej maszynie nie uzyskasz dokładności ze względu na krzywy blat, luzy itp. Zwykle blaty żeliwne dają lepszą jakość i trwałość. Po drugie, do produkcji mebli potrzebna jest raczej piła z podcinakiem, a w tym temacie wymienione urządzenia są raczej hobbistyczne. Przetnij sobie deskę wzdłużnie na tej Twojej pile za 100e i potem połącz zamieniając jedną z połówek o 180 stopni. Zrób zdjęcia i pokaż na forum :) Tyle w temacie precyzji i jakości cięcia.

 

Ślężańskie Miody

Radzę Ci przemyśleć co Tadek11 napisał na temat wyrywania, topnienia i obrotów. On jest stolarzem i robi ule ze styroduru też. Palcy masz niby 10, ale każdego szkoda.

Link to comment
Share on other sites

 

Takimi wynalazkami się właśnie tnie styropian profesjonalnie, a nie piłą. 

no to kupuj... mi tylko raz pocieli tym czyms formatki na ule i więcej nie skorzystam

ja na pile z marketu zrobilem kilkadziesiąt korpusów... a jak ktoś nie ma co z pieniedzmi robić to niech sobie kupi gilotyne do zrobienia kilku korpusów

 

tak fabryki tną znacznie większymi maszynami... a to jest zabawka i jak dla mnie nie ma nawet co porównywać...to tak jak piła z marketu a piła z zakładu stolarskiego

Link to comment
Share on other sites

Miałem zamiar kupować jak chciałem robić ze styroduru, jednak padło na deski i pod nie kupuję sprzęt. Co do jakości "fachowców", to sam boleję nad tym problemem, w skrócie już nigdy nie dam wycinać desek na wymiar docelowy, tylko zawsze będę je sam docinał. Przez to teraz mam problemy z dokładnością - po ~2mm różnicy, łódki. Do tego dochodzi mój brak doświadczenia, ale w każdym roku trzeba się czegoś nowego uczyć. Z biegiem czasu nabiera się ogłady, ale stolarka i maszyny z nią związane mają to do siebie, że jeden błąd może dużo kosztować, szczególnie kogoś kto nie miał do czynienia z takimi maszynami i robi to 1 raz (jak ja). Jakiś czas temu uważałem budowę bezzałogowych statków powietrznych, programowanie mikroprocesorów za coś trudnego, do czasu kiedy się naumiałem trochę :P Wszystko zależy od perspektywy.

Link to comment
Share on other sites

Nie udało mi się dzisiaj zrobić zdjęć maszyny, ale piszę o pile ponieważ potrzebuje również czegoś co tnie drewno. Mam zamiar zrobić trochę wręgów, budek dla motyli, domków dla zapylaczy itd. na rzecz projektu który robię.

 

Gilotyna fajna sprawa, ale ta z aukcji ma maksymalną wysokość 28 cm więc korpus będzie ciężko tym zrobić.

 

Teściu ma jeszcze przed garażem sporą piłę stołową. Powiem szczerze jest ona spora i budzi we mnie strach właśnie przed utratą palców :D Obleciała już nie jeden strop i budowę, ale jakoś nie mam przekonania. 

Link to comment
Share on other sites

Ślężańskie Miody

 

Co do gilotyny, to chyba możesz ciąć płytę styroduru w poziomie i wtedy masz 3 - 5 cm. Względem piły od teścia zobacz, czy ma klin rozdzielający, bo jak go nie ma to się nie tykaj :P Przy mojej małej piłce musiałem go zdemontować do cięcia wręgów, bo inaczej nie było możliwości ciąć. Zobacz sobie ten filmik - chłop dobrze tłumaczy kickback i jego konsekwencje.  

 

 

 

Artur hehe :)

Link to comment
Share on other sites

Artur

Takimi wynalazkami się właśnie tnie styropian profesjonalnie, a nie piłą. Do tego zostały stworzone. Sugerujesz tutaj, że ta gilotyna będzie źle cięła? Myślę, że cięcie po kątem 90 stopni będzie precyzyjne. Co do ceny, to jest model za 760zł. Fabryki, które produkują styropian też go tną takimi maszynami, tylko znacznie większymi i w inne cenie. Dzięki takim maszynom masz różne i równe grubości styropianu.

 

sok_mir

Pozwalam sobie mieć nieco odmienne zdanie w tej materii. Tarcza, którą tniemy jest bardzo istotna, ale na słabej maszynie nie uzyskasz dokładności ze względu na krzywy blat, luzy itp. Zwykle blaty żeliwne dają lepszą jakość i trwałość. Po drugie, do produkcji mebli potrzebna jest raczej piła z podcinakiem, a w tym temacie wymienione urządzenia są raczej hobbistyczne. Przetnij sobie deskę wzdłużnie na tej Twojej pile za 100e i potem połącz zamieniając jedną z połówek o 180 stopni. Zrób zdjęcia i pokaż na forum :) Tyle w temacie precyzji i jakości cięcia.

 

Ślężańskie Miody

Radzę Ci przemyśleć co Tadek11 napisał na temat wyrywania, topnienia i obrotów. On jest stolarzem i robi ule ze styroduru też. Palcy masz niby 10, ale każdego szkoda.

Jesli chodzi o precyzje to zgadzam sie z Toba w 100%, na poczatku klnalem jak szewc na te pile, ale trzeba sprzet wyczuc i jest ok, na szczescie moj blat jest prosty, byc moze sa luzy, ale to kwestia wyczucia ;) , nie jestem wrogiem kupowania profesjonalych urzadzen za fure pieniedzy, bo gdybym takowa mial to sam  bym kupil profesjonalne zabawki do pracowni, ale w zyciu sa rzeczy potrzebne i potrzebniejsze. Moja kosztowala 100e i byla juz uzywana , ale musze ten test zrobic z cieciem wzdluz deski. :)

Link to comment
Share on other sites

Ule które widzicie na zdjęciach, oprócz wręgów, zrobiłem na takiej oto maszynie. Wymieniłem blat bo zrobiła się łódka i  Wysokość drutu można ustawiać do 50 cm - 60 cm Ule wyszły lepiej niż się spodziewałem.
Odnośnie samej piły to sprawdzałem i kickback może wystąpić. Film rzeczywiście fajnie to pokazuje i powiem że gość miał sporo szczęścia :D

5b58cd08aacf.jpg 184a8bd77818.jpg d7d94c2ce8d7.jpg

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Pilarka pierwsza klasa. :)

 

Będzie z Ciebie stolarz jak się patrzy 2smiech2.gif

Dudi ten drut mknie przez drewno, lepiej niż najnowsze wymyślne piły. Diamentowe ostra na tym drucie, po właczeniu prądu wykonują mikro przesunięcia, idealnie dostrajając się do struktury drewna, przez co na poziomie atomowym następuje przyśpieszony rozczep elektronów i przecięcie pniaka o średnicy 20 cm to kwestia sekund. Do tego kupiłem jeszcze specjalny olejek, o smaku owców mango i liczi, którym smarujesz drut i wtedy drut jeszcze lepiej tnie i masz jeszcze w pracowni przyjemny egzotyczny zapaszek. Była nawet specjalna promocja z tym urządzeniem, bo zamawiając dwa takie urządzenia, dostawałeś jeszcze destylator do bimbru. Zamówiłem więc dwie takie maszyni, a destylator wiadomo, pic trzeba. Jak chcesz to mogę ci dać namiar na firmę. Ale z tego co pamietam to chyba to była jakaś firma z Gdyni. Ananas, kokos albo mango jakoś tak się ta firma nazywa. Jak coś to piszcie dam wam namiar. 

 

Pozdrawiam

Pełen powagi

Daniel

Link to comment
Share on other sites

Ja zakupiłem coś takiego         http://olx.pl/oferta/pila-stolowa-elektryczna-krajzega-1500w-mocna-pilarka-do-ciecia-ferm-CID628-IDcMH6l.html#a8255b3ba8

jest prowadnica wzdłużna i ukośna do ustawiania katów oprócz tego można pochylać tarcz względem stołu.Niebawem zamieszczę film z budowy korpusu na tym wynalazku.Tnę tylko drewno nie używam styroduru.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.