Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Klody, barcie, ule ozdobne....


sok_mir

Recommended Posts

      Zeby nie miec glupich mysli w dlugie zimowe wieczory zaczalem robic ul uzdobny -  to sie nazywa chyba dadant lezak kombinowany , rodzina + odklad i nadstawka pod daszkiem. Aktualnie kleje okna, to ma byc dom na wzor domow z Lorraine, czyli  z regionu w ktorym mieszkam, narazie mi sie podoba, bo jak juz stanie w ogrodku to na pewno nie bede mial glupich pomyslow z wedrowkami z tym ulem , bo ciezki jak cholera. Nie wiem jak wykonac okiennice takie abazurowe , jakby ktos mial jakies linki czy zdjecia , bede wdzieczny

 

      Druga sparwa to rozpuscilem po znajomych wici ze szukam klody, czyli pnia z wyprochnialym srodkiem. Jeden kolega dostarczyl mi drzewo 1m dl i srednica 80cm , ale pelny, drugi kolega przywiozl mi wczoraj klode dl 2m , srednica 70cm i to jest juz fajny material i dzis brat mojego szefa mowi ze ma , musze tylko przyjechac i zabrac dl 1m sr 80cm. Jeszcze wczesniej inny kolega dal mi troche mniejsza i juz mocno przesuszona, w poniedzialek jak zaczalem walczyc pila to prowadnica zrobila sie fioletowa, Robi pewnie wie o co chodzi. :D .

      Widac wiec ze jest na czym popracowac, mysle ze potem pochwale sie jakimis fotkami, jak zona mi zamiesci je na forum :) . Na teraz mam do Was wszystkich prosbe, zeby zamieszczac w tym temacie linki, fotki, filmiki ze swoimi i nie tylko ulami ozdobnymi, badz klodami. Technika wykonania klod i uli ozdobnych. Na klodach chce wyrzezbic moze twarze , wiec jakies rady i porady rzezbiarskie mile widziane .Wszystko , wszystko, wszystko na temat i obok tematu prosze tu wrzucac i zamieszczac. Z gory wielkie dzieki za zainteresowanie.

 

Ps

Mowie wczoraj do zony ze z tej  duze dwumetrowej klody to sprobuje zrobic dwie "dziada" i "babe" (rzezby), beda staly obok siebie. Po chwili dodalem , ze to bedziemy ja i ty, na to nasza corka (8lat) : A ja to gdzie bede? Ja tez chce byc jak wy!

Plan jest ambitny, zobaczymy jak bedzie z realizacja :(

Dodalem zdjecia , mam nadzieje ze forum nie wybuchnie, narazie mam tyle.

Link to comment
Share on other sites

Moja barć powstała 10 lat temu,pierwotnie miała mieć dach z gontów drewnianych ale potem jednak wymyślałem blachę żeby było trwałe.Pewnie do tej pory dach byłby w gorszym stanie niż ta blacha.Myślałem jeszcze żeby na tę blachę przykleić silikonem słomę ale jakoś tak schodzi już dziesięć lat

Środek tej barci jest na 20 ramek wielkopolskich został wycięty piłą spalinową.

Od przodu Święty Ambroży wita wchodzących do pasieki,lotnisko zrobiłem z przeciętej huby i trzeba go już wymienić.

Już kilka razy zamieszkał tam rój,można również zimować w nim pszczoły bez najmniejszego problemu.

Jakbyś potrzebował jakiejś porady przy budowie,a będę w stanie pomóc to pisz bez krempacji. :D  :D e4efd43e594bc206med.jpg30c49f007ed49082med.jpg

5f8b730950ae9c65med.jpg 

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

Piknie to wszystko wygląda.

Ja też swego czasu, byłem czymś takim zafascynowany i nawet znalazłem w głębokim lesie naturalną dziuplę bardzo, ale to bardzo odpowiednią dla zasiedlenia przez pszczoły. Już , już miałem obsadzić tam rójkę. Ale najpierw długo, długo się zastanawiałem i konsultowałem to z przeróżnymi autorytetami pszczelarskimi i po zastanowieniu odstąpiłem od osadzenia tam rójki, bo uznałem,że to by było szkodliwe dla okolicznego pszczelarstwa.

Takie coś ma sens tylko wtedy, jeżeli jest możliwość leczenia pszczół.

Link to comment
Share on other sites

     Piotrek te 20 ramek to masz 10 i nad  tymi znowu 10. Jaka ma srednice pien i czy w sezonie dajesz nadstawke. Czy daszek jest na zawiasach i jak masz jakies fotki daszka od dolu ;)

    Bohtyn te moje pszyszle klody jesli powstana , to beda staly u mnie w ogrodzie tam gdzie mam czesc uli, obok mam sasiada z 14rodzinami, nie bede sobie strzelal w kolano jesli chodzi o waroze.  Ja mam dadanty i w te jedna klode na sopkojnie wejda mi te ramki odwrocone  o 90 stopni czyli chyba warszawiak poszerzany, tak ze przeglad tez bedzie mozliwy. Jedna klode chcialbym zasiedlic rojem lub pakietem, zeby obserwowac jak rodzina buduje plastry , jak funkcjonuje powiedzmy prawie jak w naturze - bez odbierania miodu ale z leczeniem na waroze i jesli potzreba z podkarmieniem na zime, ale to jak napisalem narazie teoria i to co chcialbym zrobic, a zobaczymy jaki scenariusz napisze zycie :) Trzeba cos robic zima zeby nie zwariowac i glupot nie wypisywac :D  :D  :D

Link to comment
Share on other sites

     Piotrek te 20 ramek to masz 10 i nad  tymi znowu 10. Jaka ma srednice pien i czy w sezonie dajesz nadstawke. Czy daszek jest na zawiasach i jak masz jakies fotki daszka od dolu ;)

    Bohtyn te moje pszyszle klody jesli powstana , to beda staly u mnie w ogrodzie tam gdzie mam czesc uli, obok mam sasiada z 14rodzinami, nie bede sobie strzelal w kolano jesli chodzi o waroze.  Ja mam dadanty i w te jedna klode na sopkojnie wejda mi te ramki odwrocone  o 90 stopni czyli chyba warszawiak poszerzany, tak ze przeglad tez bedzie mozliwy. Jedna klode chcialbym zasiedlic rojem lub pakietem, zeby obserwowac jak rodzina buduje plastry , jak funkcjonuje powiedzmy prawie jak w naturze - bez odbierania miodu ale z leczeniem na waroze i jesli potzreba z podkarmieniem na zime, ale to jak napisalem narazie teoria i to co chcialbym zrobic, a zobaczymy jaki scenariusz napisze zycie :) Trzeba cos robic zima zeby nie zwariowac i glupot nie wypisywac :D  :D  :D

Zrobię kiedy zdjęcia i wstawię jak to jest zrobione,daszek tylko nasadzany bez zawiasów konstrukcja dosyć ciężka,ja lubię rzeczy mocne trwałe!PK

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

... na nowym , już , miejscu ...... 

 

7368c758d2eb.jpg

 PF

Patrzę na ten płotek i przypomina mi się mój pierwszy płot na ranchu .

Miał podobne słupki i stał około 3 lata . Później słupki zgniły i płot poległ .

 

Na słupki najlepsze kołki dębowe i jeszcze dobrze jak będą opalone (nadwęglone w ognisku) od strony idącej do ziemi .

 

Albo ... może posadź po obu stronach płotu gęsty żywopłot . Np grab , ligustr .

Zanim słupki zgniją żywopłot przerośnie siatkę i będzie ją utrzymywał . :)

Link to comment
Share on other sites

Ja do tej pory wcale nie maiłem ogrodzonej pasieki , ale jak dwa lata temu zaczęły podchodzić nie miśki ale dziki i ich ślady obecności było widać już 20 mb od pasieki to w ubiegłym roku ogrodziłem pasiekę siatką leśną , oczywiście na razie jako ogrodzenie prowizoryczne.

O żywopłocie też myślę tylko nie mogę się zdecydować na roślinę.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Tadek11

 

To ja polecę coś, o czym sam myślę. Ogrodzenie z wierzby pyłkodajnej -  np. Smitha (wiciowa + iwa).

 

Prowadzisz sobie je tak:

 

z3856741X.jpg

 

 

P.S. Do ogrodzenia z siatki leśnej używałem grubych stempli fi ~15cm, 3 lata ogrodzenie stoi i nic się nie dzieje, oczywiście okorowane.

Link to comment
Share on other sites

Taki żywy  płotek z wierzby na wzór płotu myśliwskiego zrobiłem przy działce kilkanaście lat temu , żeby odgrodzić ogródek od sąsiadów z sąsiedniego bloku .
Mieli za płotem ławeczkę , więc zrobiłem i im parawan od północy .
Niestety kiedy żywopłot  zaczął się odsuwać od płotu na kilkanaście cm. (był równo z siatką) , to życzliwi sąsiedzi powyrywali wszystko i wrzucili mi na grządki .
Odechciało mi się robić cokolwiek w tym miejscu .
Jedynie postawiłem pod tym  płotem kompostownik :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.