Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Kaloryfer w ulu?


boddan

Recommended Posts

Według moich notatek było tak:

 

26.09 - Buckfast - 7 ramek

1- Pokarm

2 - Czerw

3 - Czerw

4 - Czerw + pokarm

5 -7 - pokarm
 

26.09 - Krainka - 6 ramek

1 - Pokarm

2 - Pokarm

3 - Pokarm + trochę czerwiu

4 - 6 - pokarm

Edited by Robert_M
Link to comment
Share on other sites

W kraince wyglądało to prawidłowo. Ale w tym drugim słabo. Jeśli jeszcze to były prawie pełne ramki czerwiu.... Powinny być przynajmniej w ponad połowie zalane tak z 70%. I jak zostawiłeś je na jednym korpusie?

Edited by hurriway
Link to comment
Share on other sites

10 minut temu, hurriway napisał:

I jak zostawiłeś je na jednym korpusie?

No tak.

Prowadziłem je podobnie i podobnie karmiłem ( no może Buckfast dostawał trochę więcej syropu). Wiem, że Buckfast potrzebuje trochę więcej ponieważ z tą rasą pracuje się na "dużych liczbach" tzn. szybko zbierają jak jest pożytek, ale też szybko jedzą jak pada deszcz

Link to comment
Share on other sites

Jednak trochę popełniłeś błędów. Pod wielkopolski daje się pod spód półkorpus na zimę. 

Pszczoły nie są zero jedynkowe. Rodziny różnie się zachowują, dlatego prowadzi się kontrole i jeśli któraś odstaje to się to koryguje.

W przyszłym roku będzie lepiej. Nawet jak któaś rodzina spadnie, to dobrze. Będzie mobilizacja do ugryzienia tematu głębiej.

Edited by hurriway
Link to comment
Share on other sites

W dniu 15.01.2022 o 21:15, manio napisał:

salami nie lubię , ale kiedyś byłem na Węgrzech i pytałem czy salami to z osła to zalewali się ze śmiechu i wytłumaczyli ,że na salami hoduje się specjalne wieprzki , takie przerośnięte po 250 kg.

Salami jest włoskie . Salami di asino , reszta to stare krowy , maciory , knury.

Mangalica to rasa nie krzyżówka Węgierski świniopas . Wygrałem kiedyś wódkę bo nie rozumieli jak można świnie na puszcie paść .

Link to comment
Share on other sites

34 minuty temu, daro napisał:

Mangalica to rasa nie krzyżówka Węgierski świniopas

  Rasa może powstać w wyniku krzyżówki i tak było tutaj. Za wikipedią: "...Mangalica powstała ze skrzyżowania powszechnych wcześniej ras świń bakonyi i szalontai oraz dzika..."

 

a wygrać wódkę zawsze jest miło?

Link to comment
Share on other sites

Zawsze jakoś się dzieje , różnica pomiędzy rasą a krzyżówką to w tej pierwszej główne cechy są ustabilizowane i dziedziczne .

Jedziesz pociągiem widzisz stado mangalicy na koniu takiego gościa z batem . Pomyślisz że to świnie nie barany ?

3263833606_140fcab9a3_b.jpg

\

Tam górny prawy róg zdjęcia .

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, daro napisał:

Tam górny prawy róg zdjęcia .

kiedyś widziałem podobny widok pod Osowcem , też świntuchy pasły się na łąkach stadem jak łowiecki, były w hodowli półwolnej , czyli same chodziły gdzie chciały. Teoretycznie ograniczała je rzeka ale świnki doskonale pływają .

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

23 godziny temu, Robert_M napisał:

26.09 - Buckfast - 7 ramek

1- Pokarm

2 - Czerw

3 - Czerw

4 - Czerw + pokarm

5 -7 - pokarm

Ja bym radził niezwłocznie podejrzeć, czy nie potrzebują ciasta. Może być jak w ub. r. bo po wygryzieniu czerwiu gdzie miały zawiązać kłąb.

Link to comment
Share on other sites

23 godziny temu, hurriway napisał:

Nawet jak któaś rodzina spadnie, to dobrze. Będzie mobilizacja do ugryzienia tematu głębiej.

Jak można komuś życzyć spadnięcia rodziny pszczół ?. Popełniłeś błędy... robi się tak... nie robi się tak ...

Właśnie mi  spadły i dlatego kombinuję. Coś mi się wydaje, że ul wielkopolski jest dobry dla "przemysłówki". Chyba dopóki mam tylko 2 ule to przejdę na warszawski. Wychodzi na to, że jest najlepiej dostosowany do naszych warunków klimatycznych  i nie trzeba nic podstawiać pod spód na zimę. A jeszcze zrobić tak, żeby był "korpusowy" i nic więcej nie trzeba. Może jak mi w tym roku pszczoły przetrwają to się trochę uspokoję. A co do Buckfasta to podejrzę jutro.

Link to comment
Share on other sites

34 minuty temu, Robert_M napisał:

do Buckfasta

jeśli żyje może wymagać ratunku ciastem , bo z pewnością nie dożyje do wiosny jeśli nie był wspierany po wrześniowym przeglądzie. Wielkopolski czy nie , każdy jest dobry do zimowli . Warszawski nie zastąpi elementarza . Gdybyś był blisko to bym Ci dał darmo . Korpus warszawski to nieporozumienie , nie ma żadnych zalet korpusa , a jest za mały do buckfasta. Mam takich  9 szt. Zostań na wielkopolskim , tylko się podszkol i nie wprowadzaj własnych eksperymentów. Moim zdaniem jeden korpus to za mało na współczesne pszczoły , ja bym dał dwa na gniazdo , a 1+1/2 to absolutne minimum nawet na srainkę.

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Tej zimy w Kanadzie stracili 50 % rodzin pszczelich.

W ulach podgrzewanych padają tylko rodziny bez matek czyli zupełny margines.

Gdyby  w Kanadzie zastosowano jeden z moich systemów ogrzewania uniknęli by strat.

W czterech poprzednich numerach pisma "Pszczelarstwo" ukazał się mój cykl artykułów o podgrzewaniu rodzin pszczelich.

Omawiam SYSTEMY I CELE PODGRZEWANIA, pokazuje wykresy  i zdjęcia oraz pokazuję efekty grzania  - w ostatnim numerze omawiam 20 różnic w prowadzeniu pasieki podgrzewanej do tradycyjnej.

Prawdopodobnie w kolejnych numerach będą moje artykuły o termice uli i będzie to jak sądzę pierwsze takie opracowanie w POLSCE

Na mojej stronie internetowej jest kilka podstron o podgrzewaniu oraz podstrona  do spisu moich 185 filmów o pszczołach z których około 100 dotyczy bezpośrednio podgrzewania.

http://pszczoly.siudalski.pl

"Pszczoły nie tracą czasu aby tłumaczyć muchom, że miód jest lepszy niż gó**o"

dlatego ja nie namawiam na podgrzewanie - pokazuję gdzie można zdobyć wiedzę i podjąć lub nie decyzję

Wśród wielu moich aforyzmów jest też taki:

"Głupiego łatwiej przekona głupi niż mądry"

Wasz wybór...

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 minut temu, stefan.siudalski@gmail.com napisał:

Wasz wybór...

No właśnie nie wiem po co piszesz w pierwszym zdaniu o tej Kanadzie ? i dalej piszesz o czym innym  i  zamieszczasz u na swoją reklamę  ( zapewne czytałeś regulamin forum dotyczący  reklamy na forum ) ? i reklamę pisma "Pszczelarstwo " i swoich tekstów tam publikowanych.  ?

A może wrzuć u nas jakieś swoje przemyślenia czy materiały do jakich wniosków doszedłeś z tymi kaloryferami , to pewnie chętni do dyskusji się znajdą i może do spróbowania tych kaloryferów i dla kogo one miały by być  ? , czy dla garstki zapaleńców , mających nieograniczony czas i techniczne możliwości to stosować czy może dla szerszej grupy pszczelarzy ?

Ja jestem otwarty na każde nowe spojrzenie na Pszczelarstwo bo Świat się zmienia , technologia się zmienia , ule się zmieniają i to co kiedyś było utopią dzisiaj może być realnei jak znajdą się chętni do prób to będzie Twój sukces. Tak jak Cezary Baryka z lektury szkolnej mówił kiedyś o szklanych domach i dzisiaj ta szklane domy są realne .

Przekonaj nie przekonanych ?

Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, Tadek11 napisał:

a jestem otwarty na każde nowe spojrzenie na Pszczelarstwo bo Świat się zmienia , technologia się zmienia , ule się zmieniają i to co kiedyś było utopią dzisiaj może być realnei jak znajdą się chętni do prób to będzie Twój sukces. Tak jak Cezary Baryka z lektury szkolnej mówił kiedyś o szklanych domach i dzisiaj ta szklane domy są realne .

Przekonaj nie przekonanych ?

 na prawdę jesteś otwarty na taką głupotę

 

Link to comment
Share on other sites

6 minut temu, Tadek11 napisał:

Przekonaj nie przekonanych

mnie przekonał  , że nie jeden Bułka  jest na świecie. Pszczelarstwa już nigdy nie kupię , dawno zeszło na psy.  Pszczoły żyją 60 milionów lat bez ogrzewania  i nich tak zostanie. Mieszkam w V , najzimniejszej strefie klimatycznej i nie mam upadków rodzin , więc dedukuję że zimno nie jest problemem.

Edited by manio
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, Tadek11 napisał:

Słuchaj Mirek ?  idzie zima , mamy czasu trochę , więc co nam zależy p

to może po prostu zrobić ul obserwacyjny ? Ten jest ogrzewany , od lat mam go w planach i jakoś zawsze brakuje zapału :(

Link to comment
Share on other sites

6 minut temu, mirek. napisał:

 nawet nieznam tematu jakt to wgląda?

 

 

A ja nawet kiedyś w swojej młodości to próbowałem to znaczy elementy grzejne w ulu  z drutu oporowego zasilane transformatorem 24V .

Pisałem o tym zdaje się w tym temacie  i mam swoje doświadczenia z młodości i jakąś swoją opinię ? I ciekawi mnie do jakich wniosków dochodzą dzisiaj tacy zapaleńcy i jak to motywują ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.