Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Węza


Recommended Posts

Witam 
Czy moze ktos kupowal weze z Torunia od Pasieka Bartnik , dzien temu pszyszla mi przesylka ale jak otworzylem i powachalem to jak nie weza , a na dodatek jest bardzo 
czysta byla bardzo tania 43.50 za kg najtansza na allegro . Jak rozpoznac czy to jest dobra weza prosze o pomoc boje sie zaszkodzic pszczolom .
 




 

Link to comment
Share on other sites

Jak poznać dobrą  ? Ma pachnieć woskiem . Druga sprawa dodatki. Nie uczciwi dodają stearyny jednak co ,,ciekawe ,, badania twierdzą że nie ma ona wpływu na jakość dopuki nie przekracza pewnego poziomu. Brzydki zapach może być spowodowany złą substancją użytą do odzielania podczas procesu walcowania na zimno. Po wprawieniu miód 1:2 z wodą i pęzelkiem pomalować węzę we wprawionych plastrach. Obserwować stan odbudowy. Weza z nieprawidłowego przerobu może być nośnikiem chrób. Wcale nie jest taka tania.

P.S. To jest odwieczny problem pszczelarski, ja wyrabiam ze swojego wosku.Co to znaczy - bardzo czysta ?

Link to comment
Share on other sites

Weza ta z allegro tak niby pachnie woskiem , ale  na poczatku sezonu  troche tez kupilem wezy  u siebie w ogrodniczym i jak mi zostalo troche obrzynkow i jak przetopilem to na spodzie tafli byl bialy wosk najprawdobodobnie ktoś dodal troche zniczy , ale dla mnie ta weza tak ladnie pachniala woskiem i byla bardzo elastyczna pszczoly ladnie odbudowywaly . Dzieki za odp , zobacze czy beda odbudowac bo jedna ramke wsadzilem do izolatora.

Link to comment
Share on other sites

Taki biały wosk to powód topienia w twardej wodzie , powstają mydła .Rada na przyszłość - topiąc wosk wodę nalezy zakwaszać wytrącając wapień z wody. Nie będzie białego na dnie. Ile octu ? A ile się wleje i nie szkoda. Pszczoły żyją w środowisku kwaśnym , nie zasadowym czy obojętnym  jak my ludzie, ma być ph kwaśne

Link to comment
Share on other sites

Trzy lata temu węzy od tego producenta pszczoły za cholerę nie chciały mi odbudowywać !
Dawałem węzę od kolegi Andrzeja ( qq ) zrobioną z mojego wosku , to ciagnęły , a tamtą co najwyżej podziurawiły .
Teraz staram się omijać węzę z Torunia  z daleka !

Dudi zna szczegóły ...
Koledzy z innego forum mieli możliwość więc oddali do badania próbki węzy kilkunastu producentów .
Wyniki pokazały ( i wcale nie chcę robić nikomu reklamy , ani antyreklamy ) , że najgorsza węza była od Łysonia a najlepsza z Apifonii !
Zresztą ... z własnego doświadczenia węzę z Apifonii mogę  z czystym sumieniem polecić .
Miałem , stosowałem i ja i moje pszczoły byliśmy z niej zadowoleni Great.gif

Link to comment
Share on other sites

Tak tak Robert to prawda. Ja biore teraz tylko od Michała z Apifonii. Chłopak w porządku. Z resztą miałeś okazje go poznać w Pszczelej na "Konferencji". Od tego roku zamawiam tez węzę u niego dla swojego wuja (facet 75 lat) jest w szoku. Nigdy tyle jeszcze nie odbudowały mu węzy w sezonie. Wymienił całe gniazda 

Link to comment
Share on other sites

Nie polecam tej wezy z Torunia w 100% wsadzailem w rodzine ktora bielila mi bradzo dobrze ramki w 2 dni to ta siedzi 6 dni i nic  kupilem kiedys ul z ramkami z weza jeszcze na miedzianym drucie musialem wytapiac suszarka do wlosow (niewymiarowe ramki) pomyslalem ze trzeba wykorzystac wsadzilem w koniec lipca pociagnely do samego konca , więc cos tu jest nie tak z ta węza z Torunia dzis juz polecial  Negatyw typowi. Moglby mi ktos podac namiary na tego Michala z Apifonii bylbym wdzieczny . 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ile średnio kg węzy trzeba kupić na sezon do jednego ula? Jaki jest koszt kg wielkopolskiej gniazdowej z tej apifonii? Chyba, że brak ceny oznacza, że teraz jej nie ma?

Link to comment
Share on other sites

Średnio to połowa ramek gniazdowych, lepiej kupić więcej niż w sezonie kupować Bóg wi co.Kupowałem na początku i jest super . Skupuje wosk po 28 , choć rzekomo ( bo nie byłem) Łysoń podniósł na 30.Cena węzy skup x 2( z regóły) . Powiedziano mi -  to taka podwyzka za robotę ,bo klient ( pszczelarz) i tak zapłaci jeszcze się będzie cieszył że tak drogo wosk sprzedał. Ja wyrabiam i nie będę nigdy kupował. Czycham na walce włąścicielka ma 90 . Chyba długo nie poczekam :D

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.