Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Rozwiązania dla hobbystów – Top Bar Hive


Recommended Posts

W dniu 29.12.2015 o 19:43, irkor napisał:

Doszedłem jednak do wniosku, że ul taki jest dobry, ale chyba tylko w Japonii.

Dobry nie dla apis melifica a apis cerana .

Link to comment
Share on other sites

ikor ,nie mogę wyczaić po co są te wkręty w tych grubych listwach .

Czy one są skręcane z dwóch?

Bo chyba ta cienka listewka jest klejona?

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, irkor napisał:

Ech daro, kilka lat temu pousuwałeś z tego tematu zbyt wiele wypowiedzi i moich fotek z tamtych lat.

Wypraszam sobie . Nic Ci Kolego nie usuwałem ni w tym ni w innych tematach . Wogóle nie wiele usunęłem . Znałem fascynata tych uli . Fascynacja ulami i chba pszczołami przeszła . Jak się pojawił tak zniknął .

Cytat na temat ula japońskiego nie TBH . Sorry .

 

Link to comment
Share on other sites

Daro, nie podniecaj się. Przecież ja do Ciebie nie mam żadnych pretensji.

Nie wiem kogo Ty znałeś, ale ja bawię się tymi ulami od wiosny 2014 i nie zniknąłem odkąd pierwszy raz napisałem w tym temacie:

 

http://www.pasiekapszczelarska.fora.pl/polozenie-pasieki-ule-i-sprzet-pasieczny,25/zalozenia-do-kontrukcji-tbh-sa,4909-15.html

 

Beeman, w takich ulach "robi" się podobnie jak w każdym leżaku.
Z uwagi, iż nie miałem możliwości postawienia przy domu więcej niż cztery WP, a co więcej nie miałem miejsca na magazyn z ramkami, wirówkę itp. zacząłem kombinować w nich naturalną zabudowę. Z uwagi, że nic z tego przez dwa lata nie wychodziło (pszczoły budowały co chciały i jak chciały), wziął się pomysł na budowę TBH.
No i co z tego, że mam mniej miodu niż daro. Mam za to satysfakcje, że mój dziadek miał pszczoły, mój ojciec miał pszczoły i ja mam pszczoły.

 

 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Czy stosowales kraty odgrodowe?  Np. zeby "zmusic" pszczoly do maksymalnego zaczerwienia dostepnych ramek a znoszenia tylko miodu za krate? 

Edited by Beeman
Link to comment
Share on other sites

Krata odgrodowa jest podstawą.
Chyba dwa sezony zajęły mi eksperymenty ile plastrów zostawić matce do czerwienia i tak do końca, to do tej pory trudno jednoznacznie to sprecyzować.

Problem polega na tym, że zabieramy pszczołą plastry z miodem, a w to miejsce wkładamy czyste "snozy". A dokładnie, to trzymam od wiosny gniazdo na 12 - 14 "snozach", przekładając zeszłoroczne plastry (niektóre z czerwiem) za kratę, a do gniazda wkładam czyste "snozy", tak aby wymienić co najmniej połowę starych plastrów. Za kratą trochę gorzej odciągają plastry. Pszczoły ciągną wosk do pewnego czasu i w pewnym momencie zaczyna im brakować miejsca więc pojawia się problem w przypadku silnych rodzin.

Link to comment
Share on other sites

29 minut temu, irkor napisał:

Krata odgrodowa jest podstawą.
Chyba dwa sezony zajęły mi eksperymenty ile plastrów zostawić matce do czerwienia i tak do końca, to do tej pory trudno jednoznacznie to sprecyzować.

Problem polega na tym, że zabieramy pszczołą plastry z miodem, a w to miejsce wkładamy czyste "snozy". A dokładnie, to trzymam od wiosny gniazdo na 12 - 14 "snozach", przekładając zeszłoroczne plastry (niektóre z czerwiem) za kratę, a do gniazda wkładam czyste "snozy", tak aby wymienić co najmniej połowę starych plastrów. Za kratą trochę gorzej odciągają plastry. Pszczoły ciągną wosk do pewnego czasu i w pewnym momencie zaczyna im brakować miejsca więc pojawia się problem w przypadku silnych rodzin.

 

Te przekładane plastry dajesz z tyłu ula, czy od wylotka?

Link to comment
Share on other sites

W dniu 1.03.2021 o 20:50, irkor napisał:

Daro, nie podniecaj się

Oj już mnie mało co oprócz Żony podnieca . Nie o Tobie a o Grzegorzu Preździeckim pisałem .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.