Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Pozyskiwanie Propolisu


Recommended Posts

Ja na swoje potrzeby i mojej rodziny kit zeskrobuje z ramek,pajączków,korpusów,krat a dawniej beleczek odstępnikowych.

Do pozyskiwania profesjonalnego są specjalne kraty.Mnie jakoś handel kitem słabo wychodzi,żona przeważnie porozdaje koleżankom w szkole i tyle mam z tego kitu.PK

Link to comment
Share on other sites

Ja na swoje potrzeby i  mojej rodziny kit zeskrobuje z ramek,pajączków,korpusów,krat a dawniej beleczek odstępnikowych.

Do pozyskiwania profesjonalnego są specjalne kraty.Mnie jakoś handel kitem słabo wychodzi,żona przeważnie porozdaje koleżankom w szkole i tyle mam z tego kitu.PK

Ja tak samo robie

Link to comment
Share on other sites

Każdy ul ma swoje wady i zalety.

Zaletą uli z beleczkami międzyramkowymi jest to, że nie ściskając zbyt mocno ramek, możemy w prosty sposób i w dosyć dużych ilościach pozyskiwać propolis.

Link to comment
Share on other sites

Ja pozyskuję propolis dwiema metodami.
Na potrzeby domowe i rozdawnictwo niekomercyjne skrobię z ramek (hoffmanów) wręg czy pajączków. Przez sezon trochę się tego uzbiera. Na sprzedaż pozyskuję niewielkie ilości wyłącznie z krat, poławiaczy propolisu. Jest wtedy praktycznie bez zanieczyszczeń.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli będziesz umiejętnie zeskrobywał dłutem, to pozyskasz w miarę naprawdę czysty propolis. Przecież to nie dłuto stolarskie i wiórek nie będziesz strugał.

Możesz spróbować położyć na górę ramek wycięty kawałek plastikowej siatki, nawet takiej, którą kładzie się pod 'fakturę' czy gips na styropian i też zakitują - potem do zamrażarki, a następnie wykruszysz czyściutki propolis na arkusz papieru i masz, co chcesz.

To marudna robota - czyszczenie z propolisu, ale konieczna, aby było przyjemnie pracować i nie mazać się.

Link to comment
Share on other sites

Ja również skrobię hoffmany jesli je delikatnie rozsuniesz aby się nie stykały raz w tygodniu w czasie przeglądu możesz zdjąć kit i to mięciutki bez skrobania drewna.Oczywiście zależy od dziewczyn nie wszystkie równo kitują.Z pajączków nie zbierałem propolisu bo jakoś nie chcą ich kitować a jeśli już to pobrudzą plastyk.

Link to comment
Share on other sites

Skrobię propolis na zimno (teraz doskonała pora, latem trzeba do lodówki lub dobrej piwnicy wstawić czyszczone elementy), czyli jak propolis twardy i kruchy, nie kaleczy się wtedy ramek  i oczyszcza do białego drewna , bez wiórów nawet tępą stroną noża . Na ciepło to się człowiek usmaruje , a  ręce nie wyglądają ładnie , choć pachną pięknie -_-

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Skrobię propolis . . .  tępą stroną noża .

Bardzo słuszna uwaga .

Skrobiąc tępą stroną noża pod odpowiednim kątem ograniczamy do minimum skrobanie wiórków i co za tym idzie mniej mamy pracy przy doczyszczaniu propolisu .

 

Wydajność- skala kitowania zależy przede wszystkim od samych pszczół !

W identycznych ulach na tym samym stanowisku są pszczoły u których propolis dosłownie płynie po ramkach , a u innych propolisu ze świeczką szukać .

Link to comment
Share on other sites

Rączki można i nawet trzeba dokładnie wymyć, a zwłaszcza, jak się już wraca do ukochanej Żony.  :D  :wub:

Propolis zmywa się dokładnie denaturatem, ale rączki trzeba potem wymyć mydłem, kąpiel całego ciała, dobra kolońska i do ... :D

Fakt, zbieranie 'miękkiego' propolisu na bieżąco, to 'klejąca' robota, ale inaczej się nie da, bo później cały ul zakitowany przy dobrym charakterze pszczół.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

" Krata Do Poławiania Propolisu "

Płaskim czy wyżłobieniami do ramek. Na stronach sprzedawców  krat w opisach jest pół na pół.

Który sposób waszym zdaniem bardziej się sprawdza?

Link to comment
Share on other sites

Ja daje zawsze płaskim do ramek. Ramki przed położeniem kraty muszą być oczyszczone z wosku/dzikiej zabudowy, aby nie prowokować do budowania woskiem. Jak zdejmuje kratę, to często na górnych beleczach jest też świeży i lepiący się propolis, więc go zgarniam dłutem.

 

propolis.jpg

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
W dniu 1.07.2021 o 17:44, Xpand napisał:

Ja daje zawsze płaskim do ramek. Ramki przed położeniem kraty muszą być oczyszczone z wosku/dzikiej zabudowy, aby nie prowokować do budowania woskiem. Jak zdejmuje kratę, to często na górnych beleczach jest też świeży i lepiący się propolis, więc go zgarniam dłutem.

 

propolis.jpg

W ub.r. zakupiłem dwie takie kraty poziome dla kompozycji z rójkami bo nie miałem gdzie obsadzać. Na następny rok zamierzam coś złapać propolisu. Zanim trafiłem na ten temat, to kombinowałem żeby może podwiesić pod powałkę, pod pajączki i stożkiem do dołu. Połozenie na ramki zablokuje komunikację. Stosowane są jak podaja kraty pionowe które rzekomo w jakimś stopniu ograniczają rójki. Albo może obsadzić w ramce pierścieniu i bez powałki?

Edited by harcerz1020
Link to comment
Share on other sites

Jak już pisałem, u siebie kładę zawsze płaskim na górnych beleczkach ramek w najwyższym korpusie i powałkę kładę na kratę. W powałce mam pajączek do karmienia. U mnie daszek jest szczelny i teleskopowy, ale można podłożyć coś, aby był delikatny ruch powietrza górą. Generalnie pszczoły chcą mieć szczelną górę i będą do tego dążyć, a co za tym idzie propolisować kratę do poławiania. Mam tych krat coś koło 30 i generalnie dla mnie i dla rodziny mam propolis. Jedynie co mnie denerwuje to wykruszanie propolisu z tych krat, bo słabo mi to idzie. Oczywiście kraty są zamrożone do ~ -23C, ale i tak wspomagam się nożem stołowym, aby wydłubywać pozostałości po rolowaniu. Plusem jest to, że propolis jest super jakości i co najważniejsze świeży.

 

Napiszę jeszcze jak robię nalewkę propolisową. Biorę 50g propolisu i zamrażam go. Potem zamrożony mielę w najprostszym elektrycznym młynku do kawy. 50g takiego proszku zalewam 250ml 60% alkoholu. Trzymam to przez 3 tygodnie w ciemnym miejscu i staram się mieszać każdego dnia. Potem filtruje w zwykłym papierowym filtrze do kawy, który kładę na dużym lejku i wkładam do słoika. Strzykawką odmierzam ile ml nalewki propolisowej chce dodać do wody. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

38 minut temu, Xpand napisał:

Napiszę jeszcze jak robię nalewkę propolisową.

 

To może uściślij jeszcze do czego używasz ten nalewki , gdyż powszechnie słowo nalewka kojarzy się z  trunkiem który ma poprawić nastrój i zdrowotność ?

Ja w tym roku robiłem tylko nalewkę na wiśniach z miodem z przeznaczeniem na Świąteczny stół ?

Link to comment
Share on other sites

Tadku hehe, doustnie każdego dnia po 3-4ml :) W takich ilościach nie kopie i dla zdrowia ją biorę, więc chyba nalewka pasuje, bo to wyciąg z propolisu. Ja się na alkoholach nie znam, tylko z propolisu wiem jak zrobić  ?

Link to comment
Share on other sites

25 minut temu, Xpand napisał:

Tadku hehe, doustnie każdego dnia po 3-4ml :) W takich ilościach nie kopie i dla zdrowia ją biorę, więc chyba nalewka pasuje, bo to wyciąg z propolisu. Ja się na alkoholach nie znam, tylko z propolisu wiem jak zrobić  ?

 

Czyli znasz się  !  jak z propolisu potrafisz zrobić to i z innych składników jeszcze prościej i niektórych nie trzeba filtrować przez bibułę , czy inną maszynerię czy kolumny  , więc jeszcze prościej takową zrobić. ? To tak żartem oczywiście, Mam też z propolisu nalewkę i czasami jej używam , ale więcej moja żona.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.