Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Typy uli w Polsce.


Głosowanie na najpopularniejszy typ uli w Polsce  

39 members have voted

  1. 1. Na jakim typie ula gospodarujesz?

    • Ul Wielkopolski
    • Ul Warszawski poszerzany
    • Ul Dadanta
    • Ul Warszawski zwykły
    • Ul Langstrotha
    • Ul Ostrowskiej
    • Ul Apipol
      0
    • Inny


Recommended Posts

Znam bardzo wielu pszczelarzy, którzy prowadzą swoje pasieki w 1/2D, ale nie jest on tutaj wymieniony, więc nie wpiszę tego wspaniałego ula w pozycję "inne", bo co to znaczy inne?

To profanacja mojego ula.

To nie profanacja ???? to określenie jest nieadekwatne,  jest po prostu  1/2 Dadanta , ja tez ma Wlp  h-18 cm i też wpisałem je w inne. A inne to po prostu - pozostałe nie wymienione w ankiecie.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

H-18 to już nie wielkopolski, to faktycznie "inny" - jakaś prywatna hybryda, natomiast 1/2D to już nie kombinacja, tylko konkretny typ ula i ogólnie przyjęty, więc jaki to "inny"?

Bo czy h-23, to też wielkopolski, czy to ul W. Ostrowskiej?

Podobieństwo szerokości ramki nie klasyfikuje jej do żadnej grupy - jest po prostu inna i koniec.

 

Dlaczego 1/2D nie jest wymieniony?

Link to comment
Share on other sites

No niestety nie ja układałem tą ankietę , tylko chyba Paweł , napisz do niego na PW  , to może dopisze twoją  "hybrydę " smile3.gif

Nota bene ja też swojego nie uważam za " hybrydę" nie_wiem.gifw00t.gif , a co nie mogę ? haha.gif

Ale to jest tylko ankieta na naszym forum , żebyśmy się lepiej poznali i wskazane by były bardziej szczegółowe informacje o typach uli na jakich gospodarujemy.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Jerzy nie zgodzę się do końca z tobą że H-18 to "jakaś prywatna hybryda" , jest grom ludzi mających taką ramke wywodzącą się od wlkp i sądzę że warto było ją uwzględnić. Sam jak będę jeszcze powiększał pasiekę to właśnie na h-18, myślałem o Langstroth ale tam musiałbym już wymienić wszystko a tak dennice daszki powałki pasują i dla biedy korpusy wlkp i 1/2 wlkp z braku innych też się nadadzą, jedna ramka w pasiece to jet to ;)

Link to comment
Share on other sites

Interpretację pozostawiam zainteresowanym i nie, abym się obraził, że mój ul tak potraktowano, nie!:)))

Dla zabawy jednak ponownie zapytam czy h-230 mm, czyli 360 x 230, to wielkopolski czy jego hybryda?:)))

Link to comment
Share on other sites

3 typy uli dominują. Wyniki na forum będą zawyżone na korzyść wielkopolskich z racji wieku tutejszych pszczelarzy

W moim powiecie i w sąsiednich, ule inne niż wielkopolskie to rzadkość. Nie znam  nikogo tu, co by miał pasiekę towarową na innych ulach.  A, jestem z zupełnie innego krańca kraju.

Generalnie na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku poza dadantami( są cenione na dużych pożytkach) są w zaniku.

...............................................................................................................

Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

W moim powiecie i w sąsiednich, ule inne niż wielkopolskie to rzadkość. Nie znam  nikogo tu, co by miał pasiekę towarową na innych ulach.  A, jestem z zupełnie innego krańca kraju.

Generalnie na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku poza dadantami( są cenione na dużych pożytkach) są w zaniku.

...............................................................................................................

Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

W pełni się zgodzę, w okolicach Wrocławia głównie wielkopolskie, trochę dadant/dadant 1/2, w okolicach Oławy znam pszczelarzy gospodarujących w leżakach warszawskich.

Link to comment
Share on other sites

Ja jestem wierna dadantowi i półnadstawkom, mimo że zajmuje tu 16% u mnie w terenie praktycznie nie występuje. Chciałam dokupić ze 20 sztuk , ani nowych ani używanych , tylko wielkopolskie. Jedynie u Timidajewicza , tyle że u niego prawie 100 złoty drożej na refundacji niż u stolarza bez...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.