Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Pyłek i jego poławianie


sok_mir

Recommended Posts

Nie możesz traktować ich jak fabryki bo fabryka Ci upadnie,

Po za tym jak to z pszczołami bywa, mogą miec akurat całkiem inne plany.

Cały czas myślałem, że miód czy pyłek się podbiera a nie odbiera.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Pyłek potrzebuje dla siebie i raczej chciałem je odciążyć, a nie traktować jak fabrykę, tym bardziej, że co 2 dzień myślałem otwierać (w zależności ile pyłku będę otrzymywał na dzień). Nie rozumiem o co chodzi z tym pobieraniem vs odbieraniem - możesz wytłumaczyć? Co z tą siatką?

Link to comment
Share on other sites

Podbiera się częściowo a odbiera raczej wszystko, ale to szczegół.

Wybacz ale z twojego postu można sądzić ,że jak mało uzbierasz to

dłużej potrzymasz poławiacze aż wykonają plan..

Siatkę czy to z plastiku czy metalu na pewno spotkasz , choćby

w sklepie ogrodniczym. U mnie kiedyś widziałem jak szukałem siatki

na dennice.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Witam Panowie prosił bym o poradę w sprawie poławiacza pyłku bo już niebawem trzeba by się pod to przymierzyć. Myślałem o czymś takim https://apitec.pl/p/60/89/polawiacz-pylku-310mm-poidelka-polawiacze-podkarmiaczki-akcesoria.html ale nie wiem jak się on sprawdza ?? czy trwały czy ten plastik po myciu np w sodzie się rozpada, twardnieje, czy może UV go niszczy itd. Taka prawdziwa porada a nie taka jak od przedstawiciela handlowego. Z góry dziękuje za pomoc. 

 

No chyba że ktoś z forum wykonuje poławiacze wlotkowe to też proszę o info. 

Edited by Brzytwiarz
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem po co Wam ten pyłek ?  Ale na przykład  Prof. paleolog  Krzysztof Olszewski twierdzi że nasze pszczoły mają ciągły głód w pokarmy białkowe i że dostateczny poziom tego pokarmu jest w Polsce  tylko w miesiącach maj , czerwiec  a później jest bida nea.gif Chyba że poddajecie później ten poławiany pyłek pszczołom wtedy ma to jakiś sens :)

Pozdrawiam

Tadek

 

 

Sprostowanie :

Sorry ale rano nie piłem jeszcze kawy i wkradł się błąd .  Miałem na myśli  Dr. Zbigniewa Lipińskiego

Link to comment
Share on other sites

Zaraz.

To prof. Paleolog czy pan Olszewski ?

Prof. Paleolog to wybitny genetyk, ale chyba na temat pyłku sie nie wypowiada.

A pan Olszewski to pan Olszewski.

Sorry ale miałem myśli Dr. Zbigniewa Lipińskiego i  pomyliłem nazwiska hi.gif

A miałem na myśli tego Pana

 

 

.

302199-352x500.jpg

Link to comment
Share on other sites

Były badania wielokrotnie prowadzone, że poławianie pyłku nie zmniejsza ilości pozyskanego miodu z ula, pod warunkiem, że robimy to rozsądnie i w miesiącach gdzie tego pyłku jak stwierdziłeś jest dużo. Dla czego wielu chce pyłek poławiać? Dla wczesnowiosennego pobudzenia pszczół, ale głównym powodem jest sprzedaż. Tak jak propaguje się, że miód jest zdrowy, to pyłek tak dużo bardziej, a w praktyce to jak ktoś chce kupić i możesz zarobić, to nie będziesz odsyłał klientów z kwitkiem wiecznie. Osobiście jak już ogarnę samą gospodarkę i operowanie w ulu (co, gdzie, kiedy, jak, żeby było dobrze i rodziny silne) to wtedy zaopatrzę się w poławiacze pyłku i będę z mniszka klepał jak opanuję doprowadzanie do siły na mniszek. Mniszka mam 10 hektarów albo i lepiej w okolicy co wiosnę i to nie delikatnie napstrzone, a żółte dywany :P).

Link to comment
Share on other sites

Też czytałam, że pobieranie pyłku nie szkodzi pszczołom a moje nie są chytre i dzielą się ze mną. No wiadomo wszystko w granicach rozsądku. Zapotrzebowanie na pyłek rośnie z roku na rok, klienci częściej pytają o pyłek i propolis jak o miód.W modzie jest teraz zdrowe odżywianie i wszystko co jest naturalne ma wzięcie. Mam już stałych klientów, którzy nie mogą doczekać się kiedy będę go poławiała. U mnie zarówno poławiacze plastikowe jak i drewniane spełniają swoją rolę ( wlotkowe, bo dennicowe wprowadzam od tego roku ). Plastikowe są mniej skomplikowane w użyciu, jednak pyłek może zamiękać podczas deszczu. Drewniane chronią pyłek przed deszczem jednak od słońca i deszczu daszki ciemnieją a więc wizualnie są brzydkie. Myślę, że rozwiązaniem byłoby pociągnąć je jakimś preparatem nie szkodzącym pszczołom

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ale to musisz zmienić zaadaptować część powałkową ula wraz z daszkiem i otworzyć wylotek górny a to wpływa na zmianę wentylacji wiosną w ulu , kiedy to pyłku jest najwięcej i jednocześnie wentylacja wiosną w ulu musi być pod kontrolą pszczelarza i być regulowana wraz z temperaturą zewnętrzna a wiosną bo często są skoki temperatury i różnice pomiędzy dniem i nocą. Mnie się wydaje że najmniej powodujący kłopotów jest poławiacz przed wlotkowy.

Link to comment
Share on other sites

10 minut temu, Tadek11 napisał:

...jednocześnie wentylacja wiosną w ulu musi być pod kontrolą pszczelarza i być regulowana wraz z temperaturą zewnętrzna, bo często są skoki temperatury i różnice pomiędzy dniem i nocą ...

 

Ty poważnie czy żartujesz ?

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem ale ja wiosną nie otwieram dodatkowych wylotków górnych i może użyłem skrótu myślowego ? myśląc to co mam u siebie  , bo jak otwieram im dennice od dołu i pszczoły mam na gołej siatce , to górę raczej mam zamkniętą , ale przecież pszczelarze mają różne typy dennic i wentylacje trzeba rozpatrywać kompleksowo ? 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Krzyżak said:

Moim zdaniem, jak zakładamy poławiacze to rodzina jest już w takiej sile, że żadna wentylacja jej nie straszna.

Dokładnie też tak to sobie wyobrażam. Oczywiście można próbować poławiać ze zdechlaków ale to chyba już tylko może je dobić. A samemu pszczelarzowi przysporzyć tylko syfa w pasiece. 

Link to comment
Share on other sites

Widzę że temat poławiaczy powałkowycj jest mało znany, no nic muszę się podrapać po łysinie i sam coś wykombinować, a liczyłem że uda się iść na łatwiznę i zkożystać z gotowca.?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.