Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Buckfast Kb


ArCzi

Recommended Posts

Kb jak i Gz sobie dość chwalą, zajrzyj do filmików Tomka Miodka on tam dokładnie opisuje Kb jak i Gz podobno bardzo zbliżone tylko chyba Kb bardziej się rozłazi i łatwiej przygnieść, aha fajnie opisują te pszczoły jeszcze z Michałem Lewandowskim wszystko znajdziesz na filmach Miodka. Ja mam jedną Gz to była moja pierwsza rodzina i jest to do tej pory lider bardzo dużo pszczoły ale i miodu w tym jak i poprzednim dała najwięcej, roi się jak już naprawdę przesadzisz z ciasnotą (mnie się to udało w zeszłym roku ;) ) jak się uwiązały na ulu to myślałem że cały ul wyszedł tyle ich było i za namową Darka wsypałem je na 10 ramek węzy w 5 dni praktycznie tylko skrajne były lekko niedobudowane, jak dla mnie super pszczółka i łagodna. W tym sezonie zobaczymy jak wypadną prima i alsin od Strzyża oraz buckfasty od Władka (luzak123)  :)

Link to comment
Share on other sites

W przyszlym sezonie cos bede mogl powiedziec. Zakupilem w zeszlym roku 2 odlkady - jeden niestety sie nie przechowal, raz scial matke, pozniej po poddaniu drugiej - powtorka z rozrywki. W kazdym razie bardzo lagodna pszczola.

Link to comment
Share on other sites

Doświadczeń z  KB i Gz nie mam , ale ogólnie z Buckfastem to przynajmniej u mnie szybsze na wiosnę były jednak Krainki , jeżeli chodzi o dynamikę rozwoju i pierwszy zbiór , ale później na akacji i dalej było już ok  i jeżeli chodzi o nie rojliwość i łagodność to potwierdzam bardzo łagodne latem , ale późną jesienią to już nie koniecznie.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Mnie też kusi buckfast, ale jak coś to zrobię to w jakimś punkcie oddalonym od innych pasiek (mam nawet taki namierzony), żeby sobie i innym nie mieszać w genach krainek, bo różne borostwory z tego wychodzą. I na pewno kupię matki inseminowane sztucznie.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Super pod wieloma względami tylko trzeba być czujnym np po Lipie czekając na nawłoć bo jest to pszczola tak plenna, że kilka dni niepogody i żelazny zapas znika w mgnieniu oka bo matka czerwi gdzie może. Kilka lat temu po Lipie krainki dały radę same a ja w deszcz chodziłem z garnuszkiem litrowym i lałem w gniazdo syrop bo susza była jak na pustyni. Dlatego pod tym względem trzeba być czujnym.

Na miód rewelacyjne jak mają co nosić i na odkłady również, bo jak pisałem matka nie ma hamulców.

Na wiosnę latają przy niskich temperaturach, ale jakby wolniej dochodzą do pełnej siły, dlatego warto pokusić się rok wcześniej, by robić z nich odklad późny i na jesień połączyć, by zimować mega silną rodzinę to wtedy na wiosnę pszczelarzowi gęba się śmieje :)

 

Z obserwacji łatwo zauważyć, że są bardzo pracowite bo zaczynają najwcześniej i latają do późna kiedy inne już loty zakończą. W gorszych latach potrafią przynieść miodu podczas gdy inne gorzej sobie z tym radzą.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ja mam jedną rodzinę z bukfastem Kb. Matkę podałem wyrojonej rodzinie w zeszłym roku i zazimowałem. Na chwilę obecną powiem, że jest to najsłabsza rodzina w mojej pasiece. Jak na razie porażka. Także pisanie o nieograniczonej plennośći można między bajki włożyć. ​​

Pozdrawiam

Waldek

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Ja mam jedną rodzinę z bukfastem Kb. Matkę podałem wyrojonej rodzinie w zeszłym roku i zazimowałem. Na chwilę obecną powiem, że jest to najsłabsza rodzina w mojej pasiece. Jak na razie porażka. Także pisanie o nieograniczonej plennośći można między bajki włożyć. ​​

Pozdrawiam

Waldek

Jedna rodzinka to jednak mała próba.

Link to comment
Share on other sites

Tak wiem , że jedna rodzina może nie być miarodajna. Podmienię tę matkę jeszcze raz i na dodadek podam jeszcze jakieś rodzinie. Jeżeli tym razem się nic nie zmieni to nie chce nic o buckfastach więcej słyszeć.  Jedynie co mogę potwierdzić o tych buckfastach to że są łagodne w porównaniu do innych pszczół i mało ruchliwe na plastrach . Natomiast to że są super plenne - u mnie przynajmniej tak nie jest. Mam je w ulu 12 ramkowym i w tej chwili obsiadują rodnie i może ze 3 ramki w półnadstawce.  

Ma ktoś może z forumowiczów jakiegoś dobrego sprawdzonego dostawcę matek właśnie tej linii. ?

 

Pozdrwiam

Waldek

Link to comment
Share on other sites

Czy sprawdzony to nie wiem, ale ja bralem  z okolic Zwolenia. Kupowalem w zeszlym roku2 odklady na tych matkach. Jeden odklad zaraz scial matke, pojechalem i kupilem druga- niestety rowniez scieta. 450zl poszlo w piach. Druga rodzina swietnie przezimowala i jako pierwsza rozpoczęła rozwoj. W tej chwili nalezy do najsilniejszych rodzin. Widzę, że sa pracowite, nosza, sa lagodne i spokojne. Mam w pasiece tez nowa linie buckfasta od Polbarta ma byc lagodna, nierojliwa -zobaczymy jak to będzie.

Link to comment
Share on other sites

wreichert, dnia 07 Maj 2016 - 21:47, napisał: snapback.png

Ja mam jedną rodzinę z bukfastem Kb. Matkę podałem wyrojonej rodzinie w zeszłym roku i zazimowałem. Na chwilę obecną powiem, że jest to najsłabsza rodzina w mojej pasiece. Jak na razie porażka. Także pisanie o nieograniczonej plennośći można między bajki włożyć. ​​

Pozdrawiam

Waldek

Jedna rodzinka to jednak mała próba.

 

Ja mam 3 BK od pasiekaBasia. Wszystkie 3 są kiepskie. Bardzo wolno dochodzą do siły. Krainki i kundelki biją je na głowę. Piszecie tu że później dochodzą do siły i trzeba je silne zimować i może to jest sposób. Po drugie na moje zimne tereny Krainki lepsze. Spadzi nie ma więc taka pszczoła nudzi się i przejada zapas.

Link to comment
Share on other sites

Miałem od Luzaka123 podobno ,,bukchwasta,, . Fajna to pszczoła mozna powiedzieć bezobsługowa ale rzepak w 4 literach. Szkoda mi było bo naprawdę pszczoła super. 2 tygodnie róznicy w rozowoju to rzepak polizany. 1/3 zbioru.

Link to comment
Share on other sites

moim zdaniem to kwestia krzyżówki... jedna bedzie mieć przewagę genów afrykańskich inna europejskich i juz może być różnica

 

z krainkami jest to samo... jedne ruszają z kopyta a inne delikatnie zaczynają czerwić... jedne tworzą silne rodziny inne średnie

,że tak dodam nieśmiało - a jeszcze inne słabe :-P

Link to comment
Share on other sites

A myślisz że bedzie pamiętał :D jak brałem od niego odkłady w pierwszym roku to po 10 dniach już nie wiedział dokładnie które mi dał :D

 

Ja nie zapisałem a jeszcze rozeznania w liniach nie miałem i do tej pory nie wiem co to za buckfast :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.