Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ratujemy pszczoły - w kilku zdaniach


Recommended Posts

Koledzy i koleżanki mam prośbę.

Jestem w trakcie wykonywania ulotek do projektu o którym wiecie. Jedną z ulotek jest 2 stonna o przyczynach śmierci pszczół i o tym jak pomagać pszczołom. Poniżej zobaczycie ulotkę z pierwszą częścią i proszę was o podpowiedz, co wy byście widzieli na drugiej stronie, czyli jak pomagać pszczołom. Napiszcie kilka krótkich zdań na ten temat.
Przepraszam za znak wodny, ale nie chcę żeby ulotka trafiła wcześniej do obiegu :D

c8a73d491b5c.jpg

 

Pozdrawiam,

Daniel

Link to comment
Share on other sites

Myślę , że powinno być jak najwięcej ludzi (pszczelarzy) którzy by się zajmowali tymi wspaniałymi owadami ,ale nie takich wielkotowarowych biznesmenów. Ja zacząłem przygodę z pszczółkami dzięki internetowi chociaż geny miałem ,(babcia pszczelarz).  To co robi Tomek to bardzo dobry sposób na pomoc dla pszczół, i dla przyrody bo każdy z nas ma inne spojrzenie na przyrodę , sąsiad wyciął dwie stare lipy a mnie to boli.Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Myślę , że powinno być jak najwięcej ludzi (pszczelarzy) którzy by się zajmowali tymi wspaniałymi owadami ,ale nie takich wielkotowarowych biznesmenów. Ja zacząłem przygodę z pszczółkami dzięki internetowi chociaż geny miałem ,(babcia pszczelarz).  To co robi Tomek to bardzo dobry sposób na pomoc dla pszczół, i dla przyrody bo każdy z nas ma inne spojrzenie na przyrodę , sąsiad wyciął dwie stare lipy a mnie to boli.Pozdrawiam

Jak sąsiad wyciął to ty posadź 10.

Link to comment
Share on other sites

Koledzy i koleżanki mam prośbę.

Jestem w trakcie wykonywania ulotek do projektu o którym wiecie. Jedną z ulotek jest 2 stonna o przyczynach śmierci pszczół i o tym jak pomagać pszczołom. Poniżej zobaczycie ulotkę z pierwszą częścią i proszę was o podpowiedz, co wy byście widzieli na drugiej stronie, czyli jak pomagać pszczołom. Napiszcie kilka krótkich zdań na ten temat.

Przepraszam za znak wodny, ale nie chcę żeby ulotka trafiła wcześniej do obiegu :D

 

c8a73d491b5c.jpg

 

Pozdrawiam,

Daniel

1.Powiększanie i ochrona bazy pożytkowej dla pszczół w tym racjonalne sadzenie,wycinki i pielęgnacja roślin pyłkodajnych i miododajnych.

  Oraz edukacja społeczeństwa w tym kierunku.

2.........

Link to comment
Share on other sites

Ulotka , ale do kogo ona ma być skierowana ? Do Władz , czy do szarych ludzi ? bo pszczelarzy to chyba nie trzeba w tym względzie edukować. Ja ogólnie jestem sceptyczny co do stosowania ulotek o takich uniwersalnych tekstach jak i w ogóle do ulotek , choć sama Idea wydaje się być słuszna. Tylko trzeba sobie zadać pytanie to kogo ma trafić ta ulotka i jakie spodziewane efekty chcemy osiągnąć ?

O wiele lepszym rozwiązaniem uważał bym publikowanie artykułów edukacyjnych w lokalnej prasie , czy reportaży telewizji , lub programów popularno naukowych. A ulotka , no cóż każdy weźmie w rękę , i albo przeczyta albo ...... i jeżeli trafi do przeciętnego Polaka to co on może w tym temacie pomóc ??? Co innego jak trafi do Władz .

Ale powtarzam idea jest słuszna i ogólnie jestem za  

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Wszelkiego rodzaju ulotki i propagowanie "ratowania pszczół", w tym również ochrona bazy pożytkowej jest jak najbardziej godne pochwały i naśladowania. Jednak na nic się to zda, jeśli nie będzie długoterminowych planów ochrony pszczoły miodnej prowadzonych przez organizacje rządowe. A na dzień dzisiejszy niestety takich planów nie ma. Można by nawet rzec, że niektóre uwarunkowania prawne wręcz zniechęcają do hodowli pszczół.

Link to comment
Share on other sites

1.Powiększanie i ochrona bazy pożytkowej dla pszczół w tym racjonalne sadzenie,wycinki i pielęgnacja roślin pyłkodajnych i miododajnych.

  Oraz edukacja społeczeństwa w tym kierunku.

2.........

O wycince bym nie pisał... W Polsce to jakaś patologia jest. Sam edukuję rolnika u którego na miedzy mam pszczoły, że zamiast wycinania drzew i krzaków, można je przycinać. Chłopak zadowolony, bo wziąłem na siebie przycinanie roślin tam gdzie mam pszczoły...

Link to comment
Share on other sites

O wycince bym nie pisał... W Polsce to jakaś patologia jest. Sam edukuję rolnika u którego na miedzy mam pszczoły, że zamiast wycinania drzew i krzaków, można je przycinać. Chłopak zadowolony, bo wziąłem na siebie przycinanie roślin tam gdzie mam pszczoły...

Właśnie trzeba to zatrzymać wszyscy teraz wolą iglaki bo im się liści grabić nie chce,ludzie zapominają jak ważne są liściaste lipy,klony itd...

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Mazi pomysł z co nam dają pszczoły, będzie na innej ulotce, więc śmiało piszcie co wam do głowy przyjdzie :D Niech to będzie praca zbiorowa, a może coś się z niej większego narodzi i pójdzie w Polskę i Świat ;D

 

No dalej koledzy i koleżanki. W kilku zdaniach jak pomóc pszczołom. Moje propozycje.

1. Sadzimy rośliny miododajne

2. Sadzimy jeszcze więcej roślin miododajnych

3. Nie panikujmy widząc pszczoły w naszym pobliżu

Link to comment
Share on other sites

Mazi pomysł z co nam dają pszczoły, będzie na innej ulotce, więc śmiało piszcie co wam do głowy przyjdzie :D Niech to będzie praca zbiorowa, a może coś się z niej większego narodzi i pójdzie w Polskę i Świat ;D

 

No dalej koledzy i koleżanki. W kilku zdaniach jak pomóc pszczołom. Moje propozycje.

1. Sadzimy rośliny miododajne

2. Sadzimy jeszcze więcej roślin miododajnych

3. Nie panikujmy widząc pszczoły w naszym pobliżu

   4.Kupując miód pomagamy pszczelarzom/pszczołom

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Mazi pomysł z co nam dają pszczoły, będzie na innej ulotce, więc śmiało piszcie co wam do głowy przyjdzie :D Niech to będzie praca zbiorowa, a może coś się z niej większego narodzi i pójdzie w Polskę i Świat ;D

 

No dalej koledzy i koleżanki. W kilku zdaniach jak pomóc pszczołom. Moje propozycje.

1. Sadzimy rośliny miododajne

2. Sadzimy jeszcze więcej roślin miododajnych

3. Nie panikujmy widząc pszczoły w naszym pobliżu

A nie lepiej zestawić zagrożenia i korzyści na jednej ulotce - z jednej strony dlaczego giną, z drugiej co ludzkość może utracić i do tego dodać co można dla pszczół zrobić. W prostych hasłach, bo jak będzie zbyt skomplikowane to 3/4 naszego społeczeństwa nie ogarnie...

Link to comment
Share on other sites

 4.Kupując miód pomagamy pszczelarzom/ pszczołom

Zamienił bym kolejność -

 4.Kupując miód pomagamy pszczołom.

I może dodać wyjaśnienie - pszczelarz pieniądze za miód inwestuje np. w leczenie pszczół, poprawę pogłowia, powiększanie pasieki itd. itp.

5. Propagowanie zasiewów roślin miodo/pyłkodajnych wśród rolników, chociażby w poplonach. - mi w tym roku sporo pomogła gorczyca z której pszczoły jeszcze w listopadzie nosiły pyłek.

6. Edukacja rolników - zapobieganie opryskom w ciągu dnia, konsultacje terminu oprysku z lokalnymi pszczelarzami.

7. Powstrzymanie wycinki wierzb, klonów, lip, akacji. Zakrzaczeń śródpolnych.

8. Organizowanie na poziomie np. gmin akcji sadzenia drzew przyjaznych pszczołom - lip, akacji, klonów, wierzb, leszczyny...

9. Propagowanie nasadzeń/zasiewów roślin pszczelarskich w przydomowych ogródkach. Może zrobić osobną ulotkę z listą przyjaznych pszczołom roślin - taka wersja dla działkowicza?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.