Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Odkłady na niskiej ramce.


Recommended Posts

Pytanie do kolegów gospodarujących na niskiej ramce.

Jak na podstawie Waszego doswiadczenia powinno się robić odkłady na niskiej ramce (np 18 cm).

Czy przykładowo jeden korpus z ośmioma ramkami, czy też dwa korpusy po 4 ramki i np. mata jako docieplenie ?

Link to comment
Share on other sites

Chcesz robić odkład ? tak , tylko najpierw zastanów się kiedy i co chcesz osiągnąć tworząc odkład ? jest wiele sposobów , inaczej robi się to na wiosnę a inaczej późnym latem ,  czy to ma być odkład  z chęci powiększenia pasieki , czy jako zabieg przeciw rójkowy , czy chcesz wymienić matkę na zakupioną innej rasy , czy masz do dyspozycji swoje matki albo mateczniki , i dobrze by było .ten zabieg powiązać z walką z warozą. Przeczytaj sobie temat walki z warozą tam opisałem kilka sposobów walki z warozą za pomocą tworzenia odkładów. A samo techniczne tworzenie odkładów z wykorzystaniem korpusów na niskiej ramce jest bardzo proste i robi to się to najczęściej całymi korpusami , na przykład stawiając korpus z odkładem na górę ula i pod spód dajesz jakąś przegrodę , może być z grubej folii , tylko trzeba pamiętać o otwarciu w górnym korpusie wylotka dla pszczół i odwróceniu  go o 180 stopni , odkład ten jest ogrzewany przez rodzinkę pod spodem i ma dobre warunki termiczne. Po jakimś czasie możesz go przenieść na nową dennicę , możesz oczywiście od razu odkład  dać go na nową dennicę i wtedy wskazane jest jakieś ocieplenie na początek i przymknięcie wielkości wylotka.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Pytanie do kolegów gospodarujących na niskiej ramce.

Jak na podstawie Waszego doswiadczenia powinno się robić odkłady na niskiej ramce (np 18 cm).

Czy przykładowo jeden korpus z ośmioma ramkami, czy też dwa korpusy po 4 ramki i np. mata jako docieplenie ?

Niema co się rozpisywać,z doświadczenia wiem że dla pszczół lepsze jest gniazdo wyższe jak szersze.Pewnie dlatego że bardziej przypomina pszczołom naturalną siedzibę czyli dziuplę,szczelinę w drzewie.Pozdro PK

Link to comment
Share on other sites

Tadek ja chetnie poczytam ja Ty robisz odklad przeciw rojkowy i taki na powiekszenie pasieki, dlatego ze robilem to w ubieglym sezonie , ale raczej wszystko na czuja ;)

Mirek i tak się powinno robić :rolleyes: Kłapouchy kiedyś powiedział "z pszczołami nigdy nic nie wiadomo" i tego się trzymajmy B) B)

Link to comment
Share on other sites

Tadek ja chetnie poczytam ja Ty robisz odklad przeciw rojkowy i taki na powiekszenie pasieki, dlatego ze robilem to w ubieglym sezonie , ale raczej wszystko na czuja ;)

I tu się z Piotrem  zgadzam bo i ja nie mam jedynie słusznej metody robienia odkładów i przeważnie robię to wczesną wiosną jako zabieg przeciw rójkowy i jako powiększający stan pasieki jednocześnie  , ale można robić też później tylko dla samego podziału pasieki.

Ale robiąc odkłady trzeba robić to tak aby zakłócić cykl rozmnażania warozy , a wiadomo , że ona rozmnaża się na zasklepionym czerwiu  i trzeba tak dobierać skład rodziny i ramki do odkładu , aby w odpowiednim momencie można było zastosować jednorazowy zabieg arkacydem wtedy kiedy w rodzinie nie ma żadnego czerwiu zasklepionego i starszego czerwiu niezasklepionego. Ale poczytaj sobie to szczegółowo w temacie walka z warozą.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

I tu się z Piotrem  zgadzam bo i ja nie mam jedynie słusznej metody robienia odkładów i przeważnie robię to wczesną wiosną jako zabieg przeciw rójkowy i jako powiększający stan pasieki jednocześnie  , ale można robić też później tylko dla samego podziału pasieki.

Ale robiąc odkłady trzeba robić to tak aby zakłócić cykl rozmnażania warozy , a wiadomo , że ona rozmnaża się na zasklepionym czerwiu  i trzeba tak dobierać skład rodziny i ramki do odkładu , aby w odpowiednim momencie można było zastosować jednorazowy zabieg arkacydem wtedy kiedy w rodzinie nie ma żadnego czerwiu zasklepionego i starszego czerwiu niezasklepionego. Ale poczytaj sobie to szczegółowo w temacie walka z warozą.

Pozdrawiam

Tadek

 

Letam Tadek tu jest temat o odkladach to co ja tam mam szukac w walce z waroza :P  :P  Wiem , wiem ze nie masz jedynej slusznej metody ( pewnie nikt z nas nie ma) ale pszczoly masz znacznie dluzej niz ja. Bardziej chodzilo mi o to ktore ramki zostawiasz a ktore zabierasz, czy moze raczej dzielisz no prawie na rowne polowy ;)

Link to comment
Share on other sites

Letam Tadek tu jest temat o odkladach to co ja tam mam szukac w walce z waroza :P  :P  Wiem , wiem ze nie masz jedynej slusznej metody ( pewnie nikt z nas nie ma) ale pszczoly masz znacznie dluzej niz ja. Bardziej chodzilo mi o to ktore ramki zostawiasz a ktore zabierasz, czy moze raczej dzielisz no prawie na rowne polowy ;)

Jak odkład dla przeciwdziałania nastrojowi rojowemu , to wybierasz ramki z czerwiem najstarszym .

Jak dla powiększenia pasieki , to najlepiej wszystko na pół . Młody,stary czerw.

Wtedy nie zakłócasz tak bardzo równowagi w rodzinie .

Ilu pszczelarzy , tyle będzie opinii .

Powie ktoś , że lepiej czerw otwarty zostawić cały z matką w macierzaku i też na swój sposób będzie miał rację .

Najważniejsze w tym momencie będzie , czy matki mamy już , czy dopiero dojadą , czy pszczołom podamy matecznik ,

czy wręcz chcemy , żeby pszczoły wychowały matkę ratunkową . 

Czy odkład po sezonie będzie łączony , czy ma stanowić osobną rodzinę .

Tak jak Mirek napisał ... Najlepiej robić wszystko na czuja ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Robert na czuja mozna ale czyms trzeba sie kierowac. Mysle ze to co napisales to jest sedno sprawy

 

 Najważniejsze w tym momencie będzie , czy matki mamy już , czy dopiero dojadą , czy pszczołom podamy matecznik  ,

Link to comment
Share on other sites

Szanowni doświadczeni Pszczelarze! Może stworzymy jakieś małe kompendium wiedzy praktycznej na temat tworzenia odkładów z podziałem na cele jakie chcemy osiągnąć tzn. powiększenie pasieki i zapobieganie rójkom?

Ja mogę pomóc pracą fizyczną :-) tzn. zawrzeć w jednym poście Waszą wiedzę, przyda się na pewno takim "zielonym" jak ja :-) Wiedza książkowa ważna, ale opinie praktyków BEZCENNE.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Koledzy może lepiej w pierwszej kolejności poznać dokładnie biologię rodziny pszczelej i nauczyć się dobrego pszczelarstwa bez tworzenia odpadów, a dopiero później tworzenia odpadów - tfu!! -tworzenia  tworów !!! - tfu !!! odkładów jak czytam na początku z rodziny 8 ramkowej ???. albo od razu 8 ramkową ??? nie wiem o co chodzi ???. chyba że z rodziny na co najmniej 30 ramkach.

Link to comment
Share on other sites

Koledzy może lepiej w pierwszej kolejności poznać dokładnie biologię rodziny pszczelej i nauczyć się dobrego pszczelarstwa bez tworzenia odpadów, a dopiero później tworzenia odpadów - tfu!! -tworzenia  tworów !!! - tfu !!! odkładów jak czytam na początku z rodziny 8 ramkowej ???. albo od razu 8 ramkową ??? nie wiem o co chodzi ???. chyba że z rodziny na co najmniej 30 ramkach.

Bohtynie co Ty się tak boisz tych odkładów? Czynność w pasiece jak wiele innych trzeba się nauczyć i kwita :rolleyes: 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Ja wiedzę mam malutką, ale w tym roku zrobiłem 4 odkłady i jedno mogę powiedzieć - przyjmowanie matek to poezja :-) I to na zasadzie dzisiaj robię odkład i od razu wstawiam matkę w klateczce. Przyjęcia 4/4... W tym 1 jednodniówka, 1 sztucznie inseminowana i 2 unasiennione naturalnie.

Poza tym odkłady dają nam możliwość przeciwdziałania czy ograniczania rójek. Tylko trzeba to dobrze opanować - tu widzę rolę doświadczonych forumowiczów :-) A W SZCZEGÓLNOŚCI LICZĘ NA "PSZCZELARZY ROKU" - PANOWIE, TYTUŁ ZOBOWIĄZUJE :-)

Link to comment
Share on other sites

MAZI ale ja o tym pisałem - strona 4 temat  "zwalczanie warozy" podałem trzy moim zdaniem godne uwagi sposoby tworzenia odkładów w połączeniu ze zwalczaniem warozy - CZYTAŁEŚ ????? poza tym nie będę tu przepisywał podręczników pszczelarskich , bo znowu Piotr napisze że się  "doktoryzuję"  - a to są podstawy pszczelarstwa i podstawową wiedzę powinniśmy czerpać z podręczników i na forum omawiać ewentualnie jakieś niejasności w zrozumieniu podręczników albo trudności napotkane w praktyce pszczelarskiej.

 

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

MAZI ale ja o tym pisałem - strona 4 temat  "zwalczanie warozy" podałem trzy moim zdaniem godne uwagi sposoby tworzenia odkładów w połączeniu ze zwalczaniem warozy - CZYTAŁEŚ ????? poza tym nie będę tu przepisywał podręczników pszczelarskich , bo znowu Piotr napisze że się  "doktoryzuję"  - a to są podstawy pszczelarstwa i podstawową wiedzę powinniśmy czerpać z podręczników i na forum omawiać ewentualnie jakieś niejasności w zrozumieniu podręczników albo trudności napotkane w praktyce pszczelarskiej.

 

Pozdrawiam

Tadek

Tadek , mysle ze nie unikniemy dublowania tematow, ale jak wejdzie tu ktos nowy w poszukiwaniu wiedzy to na pewno wiedzy na temat odkladow nie bedzie szukal w temacie o warozie i odwrotnie. Podstawa do wyjscia moze byc przepisanie podrecznika, a potem wypowiedzi doswiadczonych pszczelarzy , a potem dyskusja, bo narazie to zazwyczaj jest jeden dwa posty na temat i dyskusja  malo co wnoszaca do tematu, ale tu powinien byc wiekszy udzial doswiadczonych pszczelarzy.  ;)

Link to comment
Share on other sites

Bohtynie co Ty się tak boisz tych odkładów? Czynność w pasiece jak wiele innych trzeba się nauczyć i kwita :rolleyes:

Ja z odkładami kilkanaście lat temu przećwiczyłem wszystko, no może prawie wszystko i z doświadczenia doszedłem do wniosku, że to nie jest najlepsze dla moich pszczół i mojego terenu..

Wracając do tematu : Odkłady na niskiej ramce to dla mnie byłaby pestka, ale nie mam już takich uli.

Jeszcze raz powtórzę: Odkład należy zawsze wywozić lub robić na drugim zapasowym czynnym wylocie.

Jest jeszcze takie pojęcie i takie coś w pszczelarstwie jak: podział rodziny pszczelej na pół lotu , które wspaniale z powodzeniem można w tym przypadku zastosować.

Już to pisałem, jak kilka lat temu na szkoleniu właśnie o robieniu odkładów, podsłuchałem jak ten wykładowca w czasie przerwy na korytarzu powiedział do mojego prezesa: "chcesz mieć zdrowe pszczoły to daj se spokój z odkładami".

Hej !!!

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

MAZI ale ja o tym pisałem - strona 4 temat  "zwalczanie warozy" podałem trzy moim zdaniem godne uwagi sposoby tworzenia odkładów w połączeniu ze zwalczaniem warozy - CZYTAŁEŚ ????? poza tym nie będę tu przepisywał podręczników pszczelarskich , bo znowu Piotr napisze że się  "doktoryzuję"  - a to są podstawy pszczelarstwa i podstawową wiedzę powinniśmy czerpać z podręczników i na forum omawiać ewentualnie jakieś niejasności w zrozumieniu podręczników albo trudności napotkane w praktyce pszczelarskiej.

 

Pozdrawiam

Tadek

Ja cały czas czytam, różne publikacje, rozmawiam z różnymi ludźmi i wiesz co? Wiele ich doświadczeń jakoś rozmija się z podręcznikami, często pisanymi przez teoretyków. A w książkach jest napisane dużo informacji zbędnych często wręcz szkodliwych. Zwróciłem się z propozycją. Nie chcesz nie musisz.

Link to comment
Share on other sites

Temat tworzenia odkładów jest bardzo obszerny i trudny.Pytania muszą być w miarę precyzyjne.Ja ze swej strony jeśli będę coś wiedział to odpowiem.Bumblebee pytał to powiedziałem ile wiedziałem,Einsteinem nie jestem ale zawsze coś tam beknę.

 

Tadek ja jestem człowiek prosty(nie mylić z prostakiem)lubię odpowiedzi zwięzłe i na temat.Moje podejście do pszczół również jest banalne. :D Na przykład przy tworzeniu odkładów nie zajmuję się zwalczaniem warrozy ponieważ uznaję że rodziny z który są tworzone odkłady nie powinny mieć jej tyle aby stanowiło to problem dla pszczół.

I odwrotnie jeśli rodzina pszczela jest zbytnio porażona warrozą to zajmuję się leczeniem warrozy w tej rodzinie ,a nie tworzeniem z niej odkładów.Pozdrawiam filozof góralski Piotr K.  

Link to comment
Share on other sites

Nie jestem przeciwnikiem filozofii , i cenię sobie idee filozoficzne  Księdza Tischnera  też górala z pochodzenia. I tak jak nie ma człowieka bez grzechu , tak też i w dzisiejszych czasach nie ma rodziny pszczelej bez warozy, A jeżeli taka jest to tylko na chwilę po ostrej chemii , tak jak  człowiek chwilę po spowiedzi. Dlatego że zmieniły się czasy to z tą warozą musimy walczyć cały czas i zabiegi takie jak tworzenie nowych odkładów tworzone wiosną w umiejętny sposób są dobrym sposobem na przerwanie łańcucha rozrodczego tego pasożyta i jeżeli można już na etapie tworzenia odkładu zakłócić łańcuch rozmnażania warozy to powinniśmy to robić nawet w rodzinach o niewielkim lub umiarkowanym  stopniu porażenia pasożytem , bo jeżeli będziemy walczyli nie tylko raz w roku na jesieni ostrą chemią ale częściej wiosną lub latem w ten sposób tworząc odkłady anty warozowe  lub inny jak stosowanie ziół , olejków eterycznych czy wycinanie czerwiu trutowego , to wtedy jesienią mamy zdrowsze rodziny i mniej ostrej chemii będziemy musieli stosować jesienią. Nawet niektórzy robili doświadczenia że odkłady stworzone z przerwaniem łańcucha rozrodczego robione wiosną czy latem i z zastosowaniem tylko jednej tabletki apiwarolu w czasie tego zabiegu, są w stanie bez jesiennego leczenia przetrwać do następnego roku  Ale osobiście takich praktyk nie polecam.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Tak Tadeusz masz rację warrozę trzeba zwalczać jak piszesz.Cieszę się że tak świetnie wszystko sobie wypracowałeś.

Ja niestety nie mogę pochwalić się stosowaniem tak wspaniałych metod tworzenia odkładów i walki z warrozą.

Proponuję Ci przejście do tematu i http://pasiekapszczelarska.pl/topic/390-odk%C5%82ady-dzielenie-rodzin-tworzenie-nowych-rodzin-walka-z-nastrojem-rojowym-eliminacja-warrozy-opinie-sugestie-praktyka/?do=findComment&comment=6269 dokładne opisanie jak Ty to robisz i co proponujesz.Sądzę że taka wiedza i wymiana doświadczeń przyda nam się wszystkim.Tutaj odchodzimy od tematu,a sam autor pytania o odkłady na niskiej ramce nie wydaje się zainteresowany naszą dyskusją nie na temat. Zapraszam PK

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.