Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Problem z unasiennianiem matek


Recommended Posts

u mnie na 6 wszystkie wrocily i czerwia , brat oddalony o 1,5 km na 10  tylko 4 mu zostaly i czerwia obwinia za to jaskółki , moim  zdaniem to takze opalitki przyciagaja uwage ptakow  :D

Link to comment
Share on other sites

Opalitki swoja droga, ale ja podalem 4 mateczniki hodowlane na wygryzieniu i wygryzly sie wszystkie cztery, ale wrocily z godow dwie i dwie czerwia, byly nieoznakowane, czyli 50/50. pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

U mnie poddane 7 matek 5 przyjętych 2 niestety nie ale to z mojej winy, 4 czerwią:D, a 5 jeszcze przed godami. Wynik może nie za wspaniały ale i tak się ciesze bo to moje pierwsze odkłady i poddane matki :P

Link to comment
Share on other sites

Może to zwiększone giniącie matek w tym roku ma związek z kolorem opalitek. Siatkówka ptasiego oka jest wrażliwa na ultrafiolet, dzięki czemu rejestruje kolory niewidzialne dla ludzi , a obowazujący w tym roku kolor niebieski opalitek jest właśnie zbliżony do  pasma ultrafioletu. https://pl.wikipedia.org/wiki/Widzenie_barwne

Poza tym też zauważyłem w tym roku sporo róznych ptaków wokół pasieki i nie wiem czy tylko wybierają martwe pszczoły czy i łapią żywe pszczoły ?

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

U mnie podobnie jak u Jurka około 70 % po ok 10-14 dniach od poddania już czerwi .
Większość strat , to nie przyjęcie i ścięcie przez rodziny np z powodu pojawienia się trutówek , lub przeoczenia matecznika (zdarza się najlepszym) .
Dodam , że matki poddaję w 80-90% od razu w wyłamanym zabezpieczeniem w klateczkach .
Mam sklerozę i zdarzało się , że po 2-3 tyg znajdowałem matkę w zamkniętej na głucho klateczce i teraz wolę od razu odbezpieczać :D
Ogólnie nie jest źle .
Znakuję 100% matek natychmiast po wygryzieniu .
Nie zauważyłem , żeby opalitki powodowały wieksze straty z powodu ptaków .
A ptaków  w tym roku mam w pasiekach tak dużo , tak rozmaitych , że mógłbym robić zloty ornitologów  .
Widać , że sporo z nich poluje na pszczoły , ale o tej porze roku , to wielkich strat nie zrobią .
Gorzej byłoby zimą ...
Za to jaka przyjemność dla ucha jak wieczorem śpiewaki zaczną koncertować .
Nie chce się wracać do domu , tylko siedzieć i słuchać , słuchać , słuchać muza.gif

Link to comment
Share on other sites

Robi, też ostatnio nie otworzyłem klateczki. Zdziwienie podczas przeglądu było wielkie :) W przyszłym roku próbuję własnej hodowli matek. Zimą trzeba będzie się doszkolić teoretycznie a w sezonie praktyka :)

To wydaje się skomplikowane dopóki się nie spróbuje .

Jestem zaskoczony jak szybko podłapała o co w tym chodzi moja 12 letnia córka .

Jeden wspólny przegląd pasieki i tyle ile zobaczyła , to już kilka dni później "zabłysnęła" w pasiece UWM w Olsztynie .

Robiła wszystko od robienia miseczek woskowych , przez przyklejanie ich do listew hodowlanych , przekładanie larw , po przeglądy - zrywanie mateczników i poddawanie ramek hodowlanych .

Zarobiła już swoje kieszonkowe na matkach :)  .

Mam Nicot-a , ale żeby nie wyszła z wprawy i miała motywację jak się rozpogodzi , to znów dam Jej zrobić serię , lub dwie z przekładaniem larw od reproduktorki .

Drobne na wakacje dziecku się przydadzą .

A mi ... jeszcze trochę matek w pasiekach do wymiany pozostało . :D

100_2959.JPG

Link to comment
Share on other sites

To dobrze że córka garnie się do pszczelarstwa i masz pomoc w hodowli i biznes rodzinny kwitnie chomiki.gif

Mój syn skończył zootechnikę na Akademii Podlaskiej i pisał nawet pracę magisterską na temat pszczół , ale związki z pszczołami ma jak na razie luźne , to znaczy pomaga przy miodobraniu baseball.gif

Ale nie jest źle.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mój młodszy brat ma 10lat i jak pracowaliśmy przy pszczołach wyciągałem ramkę z czerwiem i pszczołami obsiądniętymi naszczęście nie było na niej matki i trzymał tą ramkę i pszczółka jedna wleciała mu za rękaw i ukąsiła go w ręke a ten się wystraszył i zdenerwował i rzucił tą ramką z pszczółkami o ziemię dość silno ;/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.