Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Badanie mikroskopowe - co możemy zobaczyć


baru

Recommended Posts

Witam Zakładam ten temat żeby nie śmiecić  w innych .

Co możemy zobaczyć pod mikroskopem ,jakie badanie możemy sami przeprowadzić .

Ilu z nas robi sobie takie badania

Jakie sposoby przygotowania próbek .

Sposób obserwacji mikroskopowej -ja jestem można powiedzieć laikiem .

Na początek to powiem ze pooglądałem sobie pszczółki  i matki pod mikroskopem  ,nie będę tutaj dużo pisał ale np; widok opalitka czy farby na matce to masakra :( .

Obserwacja warozy też bezcenne .

To na co kupiłem mikroskop ,badanie na obecność nosemy ,koszt badania jednej próbki to 15 zł  ,czas badania jednej próbki w domu 10 minut max  :).

Jako pszczelarza   interesuje  mnie jej  obecność i wiedza ile jej jest i czy w ogóle jest .

Badanie proste ,(uproszczone ) 10 pszczół całych rozcieramy w odrobinie wody i pod szkiełko ,jak jest to pięknie widać .

Badanie na obecność zgnilca ,do tego trzeba mieć powiększenie pow. 1000x i olejek  imersyjny .

Najważniejsze próbki i na początek materiał porównawczy  dzięki Bogu na razie ten temat mnie omija ale słuchając co się dzieje wokół to trzeba być czujnym ,

W ogóle mało jest w necie (przynajmniej ja nie znalazłem ) fachowych porad jak prowadzić obserwację .A już co do zgnilca to wcale .

Tylko jedno zdjęcie mi Google wyrzuciło http://www.hodowle.eu/300_Zgnilec_zlosliwy_amerykanski.html

Dlatego chciałbym poruszyć ten temat może tak jak i co do wagi da się prostymi sposobami poczynić "prymitywne ale miarodajne "badanie .

Dla mnie największy "bólem " na razie jest to że nie mam kamerki żeby uwiecznić  wyniki obserwacji .

Link to comment
Share on other sites

Już nie powiem co, czy bakterie czy przetrwalniki  , wykładowca na szkoleniu w Białce Tatrzańskiej powiedziała .Można zobaczyć ale trzeba mieć b.dobry mikroskop ,powiększenie x 1000 i olejek imersyjny . Ja mam możliwość do x1200 sprzęt polski  ;) olejek zakupiłem ale nie prowadziłem na razie prób obserwacji za jego pomocą .

Będę pewnie się musiał udać o poradę na forum mikroskopowe ;)

Link to comment
Share on other sites

Badanie proste ,(uproszczone ) 10 pszczół całych rozcieramy w odrobinie wody i pod szkiełko ,jak jest to pięknie widać .

Z nosemą faktycznie prosta sprawa .

Przy odrobinie wprawy zobaczysz nawet różnicę pomiędzy nosema apis , a nosema cerana .

 

Do preparatu na obecność nosemy nie rozcieramy całych pszczół , tylko same odwłoki .

10szt. to minimum , ale bardziej miarodajne jest roztarcie 30szt. odwłoków (bardzo dokładne) z wodą destylowaną .

 

Ze zgnilcem tak łatwo nie będzie .

Zdjęcia pałeczki larwy w internecie znajdziesz bez problemu , ale czy odróżnisz ją od innych podobnych ?

Paenibacillus%20larvae%20low%20res.jpg

Choćby od pałeczek okrężnicy

big_a1btuzb1f.jpg

lub salmonelli

85001-004-42814A38.jpg

Czy nawet pałeczek kwasu mlekowego

bakterie%2Bkwasu%2Bmlekowego.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mnie udało się kiedyś komórka takie zdjęcie zrobić ,jest trochę tego dziadostwa .

Technikę uproszczoną zapożyczyłem u kolegi ,ułatwia życie  .

Teraz wyluzowałem ale z początku badałem każdy ul ;) ,pszczoły żywe ,martwe z osypu .

Ciekawość to pierwszy stopień  ....

 

DSC_2181-150x150.jpg

 

Z tymi pałeczkami może być różnie ale jak się obczai to pewnie da się zrobić , tak nawiasem, mało osób interesuje świat od środka :)

 

Edit ;Mogę edytować to wrzucę jeszcze ,zdjęcie mojego sprzętu ,przy okazji pod zdjęciem link do podstrony ,na samym dole podstrony "domowe podświetlenie"

wykonane z latarki ,dioda mocy ;) i ładowarka od motoroli ,koszt około 300 zł.

DSC_2720-225x300.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ten plik jest zbyt duży by go wysłać

Plik na galerię tu odnośnik z galeri i będzie . Daro

Obraz 016

 

Mam kłopoty z sprzętem gdy przenoszę laptop( posklejany staruszek) do warsztatu(słaby zasięg) Wcześniej na galerię wklejałem z fotosika.Podziękowania.

Tutaj mój mikroskop do wyprzedzania zdarzeń w pasiece. Ale, czy ja wiem, czy przydatny.

 ..............................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Edited by boddan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.