Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

3/4 wielkopolskiej ramki


Recommended Posts

Wielkimi krokami zbliża się sezon pszczelarski. Wreszcie kupię pszczoły do moich 5 uli składających się z ramek wielkopolskich gniazdowych. Zanim to jednak nastąpi, myślałem o małej modyfikacji jeszcze nieistniejącej pasieki :)

 

Zastanawiam się nad pasieką, w której będzie dominować ramka 36cm x 18cm = 648cm2. Gniazdo wielkopolskie ma 36cm x 26cm = 936cm2.  Gniazdo 3/4 wielkopolskiej będzie składać z dwóch korpusów = 1296cm2. Brałem też pod uwagę dadant 1/2 43,5cm x 14,5cm 630cm2, ale jego brak kompatybilności z wielkopolskim go wykluczył.

 

Czemu chcę tak zrobić?

 

a)Obawiam się, że gniazdo wielkopolskie ma za małą powierzchnię, co też może skutkować w cięższym ogarnianiu nastroju rojowego. Dwa wielkopolskiego gniazdowe, to zwykle za dużo - 1872cm2

b.)Łatwiejszy przegląd na mniejszej ramce.

c)Lżejsze korpusy.

d)Łatwiej dostać deski na korpus 3/4 wlkp, mniejsza szansa na wichrowanie. 

e)36cm x 18cm zawsze włożę do wielkopolskiego gniazdowego, a one królują u mnie na dzielni (odkłady itp.)

f)Węza kompatybilna ze zwykłą wielkopolską - gniazdową przecinam na pół.

g)Łatwiej wyłapać odmianowe miody.

 

 

W związku z planowanymi zmianami mam kilka pytań.

 

1) Gdzie można kupić ramki 360 x 180 i za ile?

 

2) Co potrzebuje do produkcji ramek poza wiertarką? Możecie pochwalić się Waszymi patentami na czopy oraz rowki na drut?

Link to comment
Share on other sites

Na starym forum był temat o ulach wielkopolskich z ramką 3/4 o wysokości 18 cm i może i tutaj temat taki by się przydał skoro jest zainteresowanie.

Ja właśnie wymieniłem ule w swojej pasiece na taką ramkę równocześnie z zastosowaniem dennic siatkowych i generalnie jestem zadowolonym z tej wymiany. Co do ramek to jeżeli chcesz kupić to ci nie poradzę , bo sam sobie robię i jak na razie nie dorobiłem się specjalnego oprzyrządowania do czopowania , głównie z braku czasu , ale mam to w planach na przyszłość. Jak na razie to robię tradycyjnie ramki hofmanowskie zbijane gwoździkami i wzmocnione połączenie górnej beleczki z boczną wkrętem http://dawmar-narzedzia.pl/shop/wkret-do-gipsmetal-35x35-wiertlem-p-6241.html które można wkręcać w drewno bez uprzedniego nawiercania  I jak na razie zdaje to egzamin i ramki są wystarczająco mocne.

Rowków na drut nie nacinam , chociaż na górnej beleczce by się przydały.

Pozdrawiam

Tadek

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

W ofercie Sułkowskiego widziałem ramki 36x18 ....ma jeszcze jakieś tzw. "górskie": 36x17 - jedna i druga dostępna jako zwykła i hoffmanowska...

 

http://www.sulkowski.com.pl/index.php?module=OfferItem&id=334

 

Nie wiem czy w ofercie innych producentów jest ramka 36x18 - nie szukałem. Sułkowskiego wymieniam gdyż pamiętam co ma...nie żebym reklamował..... :P

Link to comment
Share on other sites

Rzeczywiście jest tam trochę o niskiej ramce zainteresowanych zachęcam do lektury w wątku "Zakładanie pasieki krok po kroku "

Ale myślę że trzeba będzie otworzyć temat dotyczący gospodarki na niskiej ramce.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Ja mam ule z ramkami 360x180.

Ramki kupuję i nie mam najmniejszych problemów z ich zamawianiem.

Każdy szanujący się producent wykona i zwykłe i hofmanowskie.

Nie mam też żadnych problemów z węzą.

 

Też uważam, że przydałby się wątek dotyczący gospodarki na niskiej ramce.

Link to comment
Share on other sites

Te ramki 36cm x 18cm po 1,2zł  są całkiem korzystne cenowo. Biorąc pod uwagę ile mam pracy, to chyba sobie daruję teraz produkcje ramek i skupię się na ulach.

 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym temacie dyskutować na temat ramki 18. Będzie to nawet mile widziane :) Chętnie się czegoś więcej o niej dowiem. Jak Wam się sprawdza? Jakie macie metody hodowlane?

Link to comment
Share on other sites

Każdy musi trochę po gospodarować a potem kombinować ,ja używam wielkopolskich i z nastrojem rojowym nie mam problemu.Jedyny to ciężar korpusu zalanego miodem.Ale jak chcesz dużo miodu to niestety trzeba dźwigać do słoików nie nanoszą.

Link to comment
Share on other sites

Noszą od razu do słoików, tylko trzeba je o to poprosić:

 

a23b18091f19.jpg

 

2540f1584577.jpg

 

Stawiasz na specjalną powałkę puste słoiki i wyjmujesz pełne - po prostu jak miód sekcyjny, od razu z plastrem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.